55 episodes

Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycholog sportu, Grzegorz Więcław, stara się odkrywać różne ścieżki prowadzące do mistrzostwa sportowego i osobistego. Wspólnie z zapraszanymi gośćmi poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze sposobami na polepszanie wyników, utrzymanie dobrostanu oraz świadome i szczęśliwe życie.

Głowa Rządzi Podcas‪t‬ Grzegorz Więcław

  • Sports
  • 5.0 • 1 Rating

Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycholog sportu, Grzegorz Więcław, stara się odkrywać różne ścieżki prowadzące do mistrzostwa sportowego i osobistego. Wspólnie z zapraszanymi gośćmi poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze sposobami na polepszanie wyników, utrzymanie dobrostanu oraz świadome i szczęśliwe życie.

  GRz 054: Monika Myszkowska | Jak edukacja olimpijska może zmienić świat?

  GRz 054: Monika Myszkowska | Jak edukacja olimpijska może zmienić świat?

  To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 54! Pierwszy w trzecim roku funkcjonowania tego kanału! Gościem tego odcinka jest Monika Myszkowska z działu kultury i edukacji olimpijskiej przy Polskim Komitecie Olimpijskim, która zaprasza do świata olimpizmu i olimpijskich wartości. Odpowiada m.in. na takie pytania jak:
  Jaka jest misja Polskiego Komitetu Olimpijskiego? Jaki jest cel edukacji olimpijskiej? Czym jest idea olimpizmu i jakie są wartości olimpijskie? Jak wyglądają działania edukacji olimpijskiej w praktyce i jak można skorzystać z tej oferty? Jak sztuka i literatura idzie w parze ze sportem w ruchu olimpijskim? Co oznacza grecki ideał kalos kagathos? Jak każdy z nas może stać się ambasadorem idei olimpizmu? Co się dzieje kiedy wartości olimpijskie są naruszane? Czego można się jeszcze spodziewać w kontekście edukacji olimpijskiej przed IO i IPar w Tokio? Ciekawa rozmowa, otwierająca trzeci rok działalności podcastu Głowa Rządzi. Enjoy!

  • 1 hr 5 min
  GRz 053: Gosia Dvořáková | Czym jest norweski friluftsliv?

  GRz 053: Gosia Dvořáková | Czym jest norweski friluftsliv?

  Hej, hej! To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek pięćdziesiąty trzeci! Wypuszczam go w eter w połowie lutego 2021 roku. W Polsce mamy środek zimy, za oknem śnieg i mróz. Niektórzy z utęsknieniem wypatrują wiosny, a ja mówię: wspaniała pogoda! Po prostu uwielbiam takie klimaty! Nie bez powodu w moim życiu wywiewało mnie częściej na północ, niż na południe. Mieszkałem przecież w Norwegii, Kanadzie, Holandii i Finlandii. W tych miejscach jest zdecydowanie zimniej, niż cieplej, a mnie to zwyczajnie pasuje. I chyba pasowało od zawsze. Jednak to dopiero w moich licealnych czasach spędzonych w Red Cross Nordic United World College w norweskiej wiosce o wdzięcznej nazwie Flekke na dobre weszło mi w krew tubylcze powiedzenie, że det er ikke dårlig vær, bare dårlige klær. Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. W Norwegii dowiedziałem się też, że coś co robiłem od dziecka - przebywanie w naturze i życie w zgodzie z naturą - ma swoją nazwę. Friluftsliv. To norweska idea aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, najlepiej w dzikiej przyrodzie, z dala od zgiełku cywilizacji. W dodatku bez zbędnej rywalizacji o to, kto pierwszy, kto więcej, kto dalej i dłużej. Dla mnie to piękna odskocznia i wytchnienie od ciągłego współzawodnictwa, z którym mam do czynienia na co dzień w sporcie. 
  W tym odcinku ambasadorką i przewodniczką po tej wspaniałej filozofii będzie Gosia Dvořáková, znana w internetach jako Gazela w Laponii. Gosia mieszka w Bodø, na północy Norwegii i razem ze swoim mężem i córeczką żyją po friluftslivowemu. Co to dokładnie znaczy, dowiecie się z naszej rozmowy! W każdym bądź razie mój gość odpowiada na wszelkie pytania związane z tą norweską ideą i pokazuje w jaki sposób możemy ją krzewić w naszym kraju.
  Czym jest friluftsliv? Skąd się wziął i jak się rozwija? W jaki sposób friluftslivtowy styl życia wpływa na zdrowie i samopoczucie psychofizyczne? Jak zacząć friluftslivować? Czy są jakieś konkretne warunki, które trzeba spełnić, żeby uznać się friluftslivowcem? Czy friluftsliv można przedawkować? Co Gosia sądzi o potencjalnej kategoryzacji na „lepsze lub gorsze”, „mniej lub bardziej poprawne” friluftslivowanie? Czy będzie moda w Polsce na friluftsliv? (A może już jest?) Jak zachęcić młodych ludzi, do tego, żeby żyli w zgodzie z tą filozofią? Co można przemycić z norweskiego stylu życia a la friluftsliv do Polski, a przede wszystkim do polskich umysłów? Na koniec tego intro, zachęcam wszystkich słuchaczy podcastu do trzech rzeczy. Po pierwsze, sprawdzaj co dzieje się w zakładce szkolenia na stronie Głowa Rządzi. Co jakiś czas będę uruchamiać wyjątkowe wydarzenia, dzięki którym można złapać jeszcze więcej praktycznej wiedzy i zgłębiać tematy, które poruszam w podcastach. Na przykład już marcu bieżącego roku jedziemy z drugimi edycjami szkoleń na temat snu w sporcie z Mateuszem Majchrzakiem i treningu widzenia z Mikołajem Markiewiczem. Po drugie, jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Głowa Rządzi i dostawać wartościowe materiały dodatkowe, zapisz się na newsletter. Można to zrobić w stopce strony i każdej podstrony. Wreszcie po trzecie, na koniec, jak zwykle proszę cię o wspieranie działalności podcastu. Możesz to zrobić co najmniej na kilka sposobów, na przykład poprzez podzielenie się tym odcinkiem ze znajomymi w swoich mediach społecznościowych. Możesz ocenić podcast i skomentować go w moich mediach społecznościowych albo na platformie, z której aktualnie korzystasz. A jeśli czujesz się na siłach, możesz też zostać patronem podcastu w serwisie Patronite dorzucając mniejszego lub większego pieniążka. Podcast Głowa Rządzi ma obecnie 5 aktywnych patronów, ale wi

  • 1 hr 2 min
  GRz 052: Marzanna Herzig | Jak psychologia sportu rozwijała się przez ostatnie czterdzieści lat?

  GRz 052: Marzanna Herzig | Jak psychologia sportu rozwijała się przez ostatnie czterdzieści lat?

  Dzień dobry, dzień dobry! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, to jest odcinek 52. Mamy pierwszego lutego 2021r., za oknem mróz i zawierucha, podobnie zresztą jak w mojej głowie i moim życiu przez ostatnich kilka tygodni. Takie chwile jak te trzeba zwyczajnie umieć przetrwać pozostając w zgodzie ze sobą i wartościami, którymi chce się pisać swoje życie… I chociaż jest mi teraz trudno, to jestem wdzięczny za możliwości sprawdzenia tych teorii w praktyce i to na własnej skórze.
  Co do ogłoszeń bieżących, to z przyjemnością informuję, że reaktywujemy szkolenia Głowa Rządzi. W zeszłym roku zebrały świetne recenzje i co jakiś czas otrzymywaliśmy prośby o wznowienie tych projektów. Dlatego już w marcu bieżącego roku będziecie mieli ponowną szansę na spotkanie szkoleniowe z Mateuszem Majchrzakiem i Mikołajem Markiewiczem. Szóstego marca 2021r. Mateusz Majchrzak poprowadzi dedykowane całodniowe warsztaty pt. „Sen w sporcie” naszpikowane praktyczną wiedzą dla sportowców i osób wspierających sportowców w dążeniu do mistrzostwa. Dwa tygodnie później, 20 marca 2021r. Mikołaj Markiewicz poprowadzi całodniowe warsztaty pt. „Trening widzenia”. Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację pandemiczną obydwa warsztaty planowane są online, co sprawia że można będzie uczestniczyć z każdego miejsca w kosmosie! Szczegółowe informacje dotyczące tych i wszystkich kolejnych akcji szkoleniowych znajdziecie na stronie glowarzadzi.pl/szkolenia. A subskrybenci newslettera Głowa Rządzi i grupowicze społeczności Głowa Rządzi na Facebooku dostaną też specjalne kody rabatowe. W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji mailowej i w mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że do zobaczenia!
  A teraz już przedstawiam gościa 52 odcinka podcastu. Jest nim Marzanna Herzig, psycholog sportu z certyfikatem PTP klasy mistrzowskiej, przez wiele lat związana z krakowskim AWF-em. W naszej rozmowie, przez pryzmat doświadczeń Marzanny, pojawia się wiele ważnych wątków dotyczących historii i rozwoju psychologii sportu w Polsce przez ostatnie czterdzieści lat. Marzanna otwarcie dzieli się swoimi przemyśleniami i refleksjami. To było znakomite spotkanie i cieszę się, że utrwaliliśmy tę rozmowę dla szerszego grona odbiorców, choć zdaję sobie sprawę, że przede wszystkim zainteresuje ona psychologów i studentów psychologii. W toku rozmowy Marzanna odpowiada na takie pytania jak:
  Skąd w latach 80 bierze się pomysł na połączenie sportu i psychologii? Co na ścieżce wyboru zawodu jest bardziej decydujące – dziedzina nauki czy magia konkretnej osoby? Jak psychologia sportu jako dyscyplina nauki i praktyki zmieniała się w Polsce na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat? Jak Marzanna odnalazła drogę do praktycznego wymiaru psychologii sportu pod koniec lat 80 XX wieku? Jak wyglądały najważniejsze wydarzenia formujące Marzannę jako psychologa sportu? Jak duże znaczenie dla efektywności pracy psychologa jest dobra relacja i komunikacja z trenerem? Jak ważna jest etyka w pracy psychologa? Dlaczego psycholog powinien pracować z drugiego albo nawet trzeciego szeregu? Dlaczego dopiero teraz psychologia sportu wychodzi z ukrycia Na których igrzyskach olimpijskich oficjalnie pojawił się pierwszy psycholog i w reprezentacji którego kraju? Dlaczego tak istotne jest sięganie do źródeł i docenianie gigantów swojej dyscypliny? Jakie wyzwania stały przed psychologami sportu z pokolenia Marzanny, a jakie wyzwania stoją przed moim pokoleniem psychologów sportu? Co Marzanna uznaje za swój największy zawodowy sukces? I dlaczego nie zawsze wiąże się to z obiektywnym sukcesem podopiecznego? Czego zawodnicy mogą nauczyć psychologa sportu? Czego nauczyli Marzannę? Jakie błędy, niepowodzenia i porażki mogą spotkać psychologa sportu w pracy pr

  • 1 hr 39 min
  GRz 051: Marek Kaczmarzyk | Co dzieje się w mózgu nastoletniego sportowca?

  GRz 051: Marek Kaczmarzyk | Co dzieje się w mózgu nastoletniego sportowca?

  To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 51. Moim i waszym gościem jest dr Marek Kaczmarzyk, który opowiada o tym, co dzieje się w mózgu nastoletniego sportowca. A dzieje się tam całkiem sporo. Ten odcinek dedykowany jest przede wszystkim dla dorosłych – nauczycieli, trenerów i rodziców, którzy mimo dobrych intencji, nie zawsze są w stanie zrozumieć przez co przechodzą ich dzieci czy podopieczni. Brak zrozumienia może skutkować błędami, które z kolei niosą ze sobą konkretne konsekwencje. Od rezygnacji z uprawiania ukochanego niegdyś sportu, aż po poważne turbulencje w relacjach rodzinnych. Doktor Kaczmarzyk przygląda się temu tematowi z naukowej perspektywy, ale robi to w angażujący i ciekawy sposób, który mam nadzieję będzie zrozumiały dla każdego słuchacza. Oprócz z pozoru zagmatwanych i trudnych nazw poszczególnych części mózgu, większość słów użytych przez doktora w tym odcinku jest zrozumiała. Poza tym wspólnie poszukujemy konkretnych przykładów, które mogą się przydać każdemu dorosłemu mającemu styczność z dojrzewającymi sportowcami.
  Czy można być sprawnym i mądrym jednocześnie? Jak nastoletni sportowiec odczuwa stres? Dlaczego duży mózg człowieka to błogosławieństwo i problem? Jak ewolucja poradziła sobie z tym problemem? Co oznacza stwierdzenie, że „jesteśmy swoim mózgiem”? Co się dzieje, kiedy wymagamy stałości od zmieniającego się mózgu nastolatka? Kiedy dzieci najczęściej rezygnują ze sportu i dlaczego? Czy istnieje różnica między zmianami cytoanatomicznymi w mózgu a lenistwem lub słomianym zapałem? Co mogą dorośli? Jakie są konsekwencje w przekraczaniu granic nacisku w relacjach z nastoletnim sportowcem? Dlaczego nastolatek „na zimno” i „na gorąco” to dwie różne istoty ludzkie? Jak sobie radzić z jedną i drugą wersją? Jak korzystać z techniki „odraczania” decyzji? Co najlepiej zrobić z reakcją stresową u siebie i swoich podopiecznych? W jaki sposób świadomie poszukujemy stresu? Dlaczego to w ogóle robimy? Czym różni się eustres od dystresu? Jak sobie radzić ze stresem w ogóle, a w szczególności w okresie dojrzewania? Kto jest najważniejszym dorosłym w życiu młodego sportowca? Jaka jest rola takiego dorosłego? Co warto, żeby robił i mówił? Jak działa układ nagrody u nastoletnich sportowców z perspektywy neurobiologii? Jak możemy wykorzystać tę wiedzę w praktyce? Zatem zapraszam do wysłuchania odcinka, a przy okazji tradycyjnie proszę o wsparcie w dalszym tworzeniu jakościowych treści podcastowych! Jeśli uważasz, że to co robię ma wartość, możesz wspierać ten projekt na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy z nich ocena lub komentarz pod podcastem na platformie, z której aktualnie korzystasz. Drugi sposób to podzielenie się tym odcinkiem ze swoimi znajomymi lub społecznością. Wreszcie trzeci sposób wsparcia to dołączenie do grona patronów podcastu na serwisie Patronite. Każda, nawet najmniejsza wpłata robi różnicę! Za każde wsparcie z całego serducha dziękuję! A teraz oddaję głos doktorowi Markowi Kaczmarzykowi. Enjoy!

  • 1 hr 6 min
  GRz 050: Bartłomiej Bonk | Co czuje zawodnik, kiedy jego medal olimpijski zmienia kolor?

  GRz 050: Bartłomiej Bonk | Co czuje zawodnik, kiedy jego medal olimpijski zmienia kolor?

  No to oficjalnie. Witajcie w 2021! To niesamowite jak szybko śmignął ten poprzedni rok, pomimo wszelkich niedogodności pandemicznych i okołopandemicznych. Z jednej strony oddycham z ulgą i z nadzieją patrzę w przyszłość, bo czuję te dwie 20 w kościach, z drugiej myślę sobie, że to wcale nie był taki zły rok. Wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy, otworzyłem drzwi i furtki, o których wcześniej nie miałem pojęcia. A czas który dała mi pandemia szczególnie w okresie wiosennym, kiedy byliśmy wszyscy zamknięci na cztery spusty bez możliwości wyjścia do lasu, spożytkowałem na ważne rzeczy, na które ciągle brakowało czasu albo energii. Między innymi przeniosłem stronę internetową, nagrałem kurs online we współpracy z CEZIS Mateusza Gawełczyka, przygotowałem cykl szkoleń Głowa Rządzi o których mówiłem w podcastach, a także poukładałem pewne idee w swoich notatkach i głowie. Co więcej miałem przestrzeń dla siebie i dla rodziny. Co tutaj najważniejsze regularnie pracowałem nad kolejnymi podcastami. W 2020 roku w eter puściłem aż 26 odcinków! Dlatego zanim przedstawię mojego pierwszego gościa w nowym roku, chciałbym skorzystać z tej okazji i nieco podsumować poprzednie 366 dni mojej podcastowej działalności. Myślę, że wypada. Nie tylko ze względu na nowy rok, ale też mały jubileusz. To 50 odcinek podcastu. Tak, tak, słuchacie właśnie 50 odcinka podcastu Głowa Rządzi. Nigdy nie sądziłem, że dotrę do tej liczby, ale oto jestem! Być może także dzięki pandemii? Kto wie. Teraz mogę śmiało mówić, że podcast zaczyna się dopiero po pięćdziesiątce! No ale wracam na ziemię, do podsumowań poprzedniego roku. Pierwszy odcinek 2020 roku miał numer 24, a gościem w nim była Oktawia Nowacka, pierwsza medalistka igrzysk olimpijskich w historii podcastu Głowa Rządzi. Po drodze pojawiali się też inni, bo nagrałem odcinek z Luizą Złotkowską, Magdą Fularczyk-Kozłowską, a także Alicją Jeromin, multimedalistką igrzysk paraolimpijskich. W roku olimpijskim, mimo braku igrzysk, było w podcaście mocno olimpijsko. Z założenia w podcaście ma być nie tylko ciekawie, ale przede wszystkim merytorycznie i mam nadzieję że tak właśnie było za sprawą psychologów i trenerów, w tym Marka Olszewskiego, Darii Abramowicz, Dagmary Budnik-Przybylskiej, Marcina Kochanowskiego, Mateusza Majchrzaka, Mikołaja Markiewicza, Karoliny Dąbrowskiej-Pawlonki oraz Ewy Serwotki i Kamila Radomskiego. Pojawiały się także odcinki niekonwencjonalne, z sędzią (Bartosz Leszczyński), dziennikarzem sportowym (Michał Pol), filmoznawcą (Patrycja Paczyńska-Jasińska) oraz rodzicami-sportowcami (Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Tomasz Kaczor). W 2020 roku pojawiły się też dwa bardzo popularne odcinki, które sklasyfikowałbym jako „inspiracyjne” z Kacprem Lachowiczem i Weroniką Nowakowską. Mówiąc inspiracyjne nie zaklinam szamańsko rzeczywistości. Serio ci ludzie dają dobrą energię i siłę do działania. Osobną kategorią w podcaście są ludzie mierzący się nie tylko z przeciwnikami i samym sobą, ale też żywiołami. To Leszek Naziemiec, Tomasz Kozłowski i Krzysztof Gajewski. Prawdziwi giganci w mojej audycji, warto ich posłuchać. No i wreszcie pod koniec roku zrobiło się mocno piłkarsko, a to za sprawą Krzysztofa Ostrowskiego, Michała Dąbskiego, Łukasza Smolarowa oraz wszystkich psychologów, z piłkarskich akademii Ekstraklasy, z którymi miałem przyjemność rozmawiać podczas naszego dorocznego zjazdu. Uff! To telegraficzny skrót tego, co zrealizowałem z pasji i potrzeby serca - 26 pełnometrażowych odcinków wypuszczonych w podcastowy eter niezależnie od okoliczności. Nagrywanie podcastu to niesamowita przygoda poznawania ciekawych ludzi dążących do mistrzostwa sportowego i osobisteg

  • 1 hr 6 min
  GRz 049: Łukasz Smolarow | Czego oczekiwać od suplementu Narodowego Modelu Gry o przygotowaniu psychologicznym?

  GRz 049: Łukasz Smolarow | Czego oczekiwać od suplementu Narodowego Modelu Gry o przygotowaniu psychologicznym?

  To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 49. A w nim Łukasz Smolarow, trener piłki nożnej, jeden z autorów nowego suplementu Narodowego Modelu Gry nt. przygotowania psychologicznego. To długa rozmowa pokazująca proces tworzenia suplementu oraz jego najskrytsze zakamarki i tajemnice. Sam suplement można przeczytać samemu i wyrobić sobie opinię. W tym odcinku Łukasz zdradza wiele rzeczy, o których nie usłyszysz nigdzie indziej! Między innymi odpowiada na takie pytania jak:
  Skąd się wziął pomysł na napisanie suplementu nt. przygotowania psychologicznego do NMG? Jak wyglądał proces tworzenia tego suplementu NMG? Ile zagadnień psychologicznych jest omawianych w tym suplemencie NMG? O co chodzi w „skrótowcach” KOP, NOS, OK i OK? Do kogo skierowany jest ten suplement NMG? Gdzie ściągnąć suplement NMG? Na jakich osiach oparty jest ten suplement NMG? Jak mądrze korzystać z tego suplementu NMG? Po co w tym suplemencie NMG pojawiają się kreskówkowe rysunki? Kto oprócz trenerów piłki nożnej mógłby sięgnąć po tę publikację? Gdzie jest specyfika narodowa w przygotowaniu psychologicznym piłkarzy, którzy szkolą się w polskich klubach? Czym przygotowanie psychologiczne polskich piłkarzy różni się albo ma się różnić od ich zagranicznych kolegów? Zapraszam do słuchania i propagowania! Piona!

  • 1 hr 34 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

przemekpalka ,

Amazing podcast on psychology of sport

Both informative and fun! The host is super knowledgeable on the subject, and the guests are both practitioners and academics. I listen it for fun, but can image can be useful for athletes.

Top Podcasts In Sports

Listeners Also Subscribed To