10 episodes

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté.

A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

Gépház Gépház

    • Technology

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté.

A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

    Új Apple Music app érkezett számítógépre, rápróbáltunk

    Új Apple Music app érkezett számítógépre, rápróbáltunk

    Az Apple cég zenestream szolgáltatásához történő hozzáférést számítógépen immáron egy vadonatúj alkalmazás teszi lehetővé, mi pedig megnéztük, mit lehet vele kezdeni Windows alatt.



    Műsorunk hangulatát néhány hallgatói levéllel pörgettük fel, beszéltünk az Apple Vision Pro okosszemüvegéről, de olyan forrólevegős sütőről is, amely mindenféle mobilapplikáció közbeiktatása nélkül is képes beszélni, és akadálymentesen használható látás nélkül.

    A műsor második felében tértünk rá az új Apple Music alkalmazásra. Az Apple jelenleg átalakításokat eszközöl szoftveres struktúrájában, ennek eredményeként az eddig univerzális ITunes szoftver egyes funkcióit új alkalmazások veszik át. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Apple szándéka szerint a PC-n eddig mindenre használható ITunes több kisebb darabra oszlik, és külön telepíthető app lesz felelős a zenei stream eléréséért, és az Apple mobileszközeinek kezeléséért.

    Ez alkalommal az Apple Music appot néztük meg, amely már elérhető a Windows áruházban, és nevéből sejthetően az Apple zeneszolgáltatásának számítógépen történő működtetésére hivatott. Ezzel tudjuk helyi vagy felhőben tárolt zenéinket megkeresni, meghallgatni, illetve böngészni az Apple Music teljes kínálatát. Az Apple Music szoftver meglehetősen új fejlesztés és akadálymentessége sem igazán tökéletes még. Adásunkból kiderül, mit tud jelenleg a program, hogyan érdemes képernyőolvasóval hozzányúlni, illetve az is, milyen buktatókkal kell számolnunk, ha használjuk az Apple új fejlesztését.

    • 1 hr 11 min
    Mobilokon próbálgattuk tovább a Google naptárat

    Mobilokon próbálgattuk tovább a Google naptárat

    Android és IOs alatt is megismerkedtünk annak felhasználói felületével, és az elvégezhető leggyakoribb műveletekkel.



    Műsorunkat hallgatói levelekkel, illetve egy nagyobb lélegzetű beszélgetéssel melegítettük be, utóbbit a Windows 10 és Windows 11 témakörében. Elmerengtünk arról, mi lehet a sorsa azon PC-knek, amelyek hardveresen alkalmatlanok a Windows 11-re, illetve arról is beszélgettünk, milyen trükköket vethetnek be azon felhasználók, akik megpróbálkoznának olyan gépen is használni a Win11-et, amelyet a rendszer hivatalosan nem támogat.

    Ezek után folytattuk múlt heti témánkat és a Google naptárat boncolgattuk, ezúttal okos mobilkészülékeken.

    Android, illetve iOS rendszeren is átnéztük az alkalmazás felületét, kezelési módját, majd naptárbejegyzéseket kerestünk, illetve eseményt, feladatot hoztunk létre. A műveletek elvégzése során bemutattuk a Naptár kezelését, illetve felhívtuk a figyelmet azokra a különbségekre, amelyek a két mobilos rendszerben jelentkeznek a Google naptár használata közben.

    • 1 hr 19 min
    Megnéztük a webes Google naptárat

    Megnéztük a webes Google naptárat

    A Google naptár az évek során sok új funkcióval bővült, és képernyőolvasóval is kielégítően lehet használni.



    A Gépházat újfent érdekes hallgatói levelekkel röffentettük be, és ahogy mindig, ismét voltak kérdések, vélemények, kiegészítések a repertoárban. Ezek megtárgyalását követően a webes Google naptárat nyitottuk ki, hogy tüzetesebben megnézzük, mire jó és milyen esetekben válhat hasznunkra.

    Megtárgyaltuk a szolgáltatás felületének sajátosságait, majd rátértünk azon műveletekre, amelyeket valószínűsíthetően a legtöbb felhasználó használni kíván. Létrehoztunk teendőket, megnéztük az események beütemezésének mikéntjét, illetve azzal is foglalkoztunk, hogyan kell eljárni, ha több naptárat is használnánk. Ennek gyakorlati haszna, hogy a külön létrehozott naptárakat megoszthatjuk másokkal, így használhatunk például munkahelyi, családi, szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos naptárakat is, és ezekben külön menedzselhetjük tevékenységeinket. Adásunkban kitértünk a naptárak létrehozására és megosztására is.

    • 1 hr 7 min
    Új NVDA főverzió és új kisegítő alkalmazás Androidra

    Új NVDA főverzió és új kisegítő alkalmazás Androidra

    Az NVDA új, 2024-es főverziójának újdonságai mellett az immáron Androidra is elérhető Seeing Ai applikációval töltöttük az időt.



    Adásunk első perceit ezúttal is hallgatóink leveleiből szerkesztettük, véleményeket, tapasztalatokat olvastunk különböző appokról és szolgáltatásokról, ezt követően pedig informatikai hírekkel és olyan aktualitásokkal folytattuk, amelyek sok látássérült felhasználót is érintenek. Az újdonságok közül kiemelten foglalkoztunk a héten megjelent új, 2024.1-es NVDA-val, annak változásaival és új funkcióival. Mindezek után Androidra váltottunk, és megnéztük az immáron erre a platformra is elérhető Seeing AI kisegítő alkalmazást. A Seeing AI egy nagy múltú, sokak által kedvelt szoftver, ami nagyon sokáig csak Apple eszközökre volt elérhető, lényege pedig, hogy a telefon kameráját használva megannyi helyzetben képes gépi segítséget nyújtani, ha írásos anyag felismeréséről vagy épp vonalkódos termékfelismerésről van szó.

    Műsorunkban a Seeing AI Androidos verziójának kezelőfelületének tárgyalásán túl behatóbban foglalkoztunk a QR-kódos termékfelismeréssel, és a gyakorlatban is megnéztük, hogyan működik a dolog és milyen infókra tehetünk szert a Seeing AI ezen szolgáltatásával.

    • 1 hr 5 min
    Mobil eszközökön is kipróbáltuk a Discordot

    Mobil eszközökön is kipróbáltuk a Discordot

    IOs és Android rendszeren mutattuk meg a leggyakoribb műveleteket.



    Pénteki adásunkban újfent a Discord szolgáltatással foglalkoztunk, amelyet ezúttal mobilon vettünk górcső alá. IOs és Android rendszeren is megtekintettük az alkalmazás felhasználói felületét, az app felosztását és legfontosabb részeit, illetve ezúttal élesben is próbálgattuk a hangos beszélgetést. Készítettünk csoportos hívást, felmentünk szerverekre is, illetve megmutattuk, hogyan lehet a különböző platformokon végrehajtani a leggyakoribb műveleteket, úgy mint: barátnak jelölés, kérelmek elfogadása, meghívás szerverekre stb.

    Ezenfelül a beállítások menüre is ránéztünk mindkét rendszeren, és részletesebben foglalkoztunk a bemeneti hang, mikrofon konfigurálásával is.

    • 1 hr 26 min
    Ismerkedés a Discord alkalmazással

    Ismerkedés a Discord alkalmazással

    A Discord egy igen sokrétű csevegőplatform, amely a legtöbb népszerű eszközre elérhető, legnagyobb vonzereje az ingyenes csoportos csevegés, illetve a hangeszközök és a zajszűrés nagymértékű testreszabhatósága.



    Adásunkban a hallgatói levelek után ismeretséget kötöttünk a Discord nevet viselő alkalmazással, amely egy széleskörűen konfigurálható csevegőplatform. A Discordban szöveges, hangos és videós beszélgetéseket bonyolíthatunk le barátainkkal, igazi vonzereje mégis az, hogy pillanatnyilag teljesen ingyen tesz lehetővé csoportos hang- és videóbeszélgetéseket, igen sok résztvevővel. A Discordon barátainkat, ismerőseinket Discord felhasználóneveikkel tudjuk azonosítani, és ugyanilyen felhasználónevet kell regisztrálnunk magunknak is, ha hozzá szeretnénk férni a platformhoz.

    A csoportos beszélgetésekhez a Discord úgynevezett szervereket kínál, amelyek egyfajta virtuális közösségek, és bárki létrehozhat ilyet, aki regisztrált Discord fiókot. A szerverekre meghívottak gyakorlatilag bármikor kapcsolatba léphetnek egymással hang, videó vagy szöveges csevegés által, így érdekes alternatíva lehet a platform baráti, tanulói és munkahelyi közösségeknek is.

    A Discord PC-s felülete webes, ám kezelése nem kifejezetten egyszerű, egyes elemei meglehetősen speciális megközelítést igényelnek a képernyőolvasóval történő használathoz.

    Műsorunkban a Discord fiók regisztrációját mutattuk be Windowsos számítógépen, végigmentünk ennek buktatóin, majd megnéztük az alkalmazás kezelőfelületének alapvető tulajdonságait, így az ismerősnek jelölést, az üzenetküldést és egy alap discord szerver létrehozását is.

    • 1 hr 20 min

Top Podcasts In Technology

No Priors: Artificial Intelligence | Technology | Startups
Conviction | Pod People
All-In with Chamath, Jason, Sacks & Friedberg
All-In Podcast, LLC
Lex Fridman Podcast
Lex Fridman
Acquired
Ben Gilbert and David Rosenthal
Hard Fork
The New York Times
This Week in XR Podcast
Charlie Fink Productions

You Might Also Like

Visor
Alko-soft
ITT ÉS AKKOR
Betone Studio
Ma is tanultam valamit
Index.hu
BŰNtények Podcast
BŰNtények PODCAST
Az Utazási Podcast
Mátai András
Friderikusz Podcast
Friderikusz Sándor