16 episodes

Premisleki o kulturno-umetnostni vzgoji in njihovo zrcaljenje v povečavah in širokih kotih. Pogovori, reportaže, dokumentarci o svojevrstni vzgoji za človekovo širino duha. Urednik radijske oddaje in podkasta je Klemen Markovčič.

Grafoskop RTVSLO – Ars

    • Arts

Premisleki o kulturno-umetnostni vzgoji in njihovo zrcaljenje v povečavah in širokih kotih. Pogovori, reportaže, dokumentarci o svojevrstni vzgoji za človekovo širino duha. Urednik radijske oddaje in podkasta je Klemen Markovčič.

    Slovenska ilustracija

    Slovenska ilustracija

    Vsako pomlad v Bologni že več kot šestdeset let prirejajo sejem knjig za otroke. Letošnja častna gostja sejma je bila Slovenija. V sejemsko središče je bila tako postavljena bogata dediščina Slovencev na področju književnosti za otroke in mlade odrasle, v posebno žarišče pa tudi ilustracija kot sestavni in nepogrešljivi del omenjene literature. Ko se človek ozre po neskončni pokrajini stojnic Bolonjskega sejmišča, se zave, da je ta sejem predvsem posel, namenjen založnikom. In prav zato je toliko lepše, ko v vsej svetovni založniški »menažeriji« zagleda prav poseben prostor ob vstopu na sejmišče, skrbno namenjen samo slovenski ilustraciji. Varno razstavljene ilustracije pod pravljičnim baldahinom in z mehko preprogo pod stopali te namreč takoj prestavijo v neki drug, magičen svet podob in pokažejo, da je Slovenija res v samem vrhu svetovne ilustracije. Pri ilustracijah bi prav gotovo morali ponosno dvigniti brado in se zavedati tega izjemnega bisera. Prvo branje je namreč tudi in predvsem vizualno. Zato je tako pomembna kakovostna ilustracija, ki poleg bralne in v začetkih glasnega branja slušne pismenosti krepi vizualno občutljivost, pa tudi kritičnost. V tokratnem Grafoskopu je v žarišče postavljena slovenska ilustracija v luči Bologne, pa tudi širše, v kontekstu kulturno-umetnostne vzgoje.

    Urednik in avtor oddaje: Klemen Markovčič
    Tehnična realizacija: Mirta Berlan
    Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina

    Sogovornici – Tanja Komadina, ilustratorka in likovna urednica pri Mladinski knjigi založbi, in Maša P. Žmitek, ilustratorka in vodja Centra ilustracije

    Produkcija uredništva za kulturo, april 2024.

    • 31 min
    Teden umetnosti v šoli in vrtcu

    Teden umetnosti v šoli in vrtcu

    Ustvarjalno udejstvovanje otrok, učencev in dijakov, če se omejimo le na obdobje do polnoletnosti, praviloma nastaja znotraj ustanov ali ustaljenih vzgojno-izobraževalnih programov. Redko pa seže onkraj teh okvirov, da bi tako lahko nagovorilo tudi širšo zainteresirano javnost. Je pa nekurirana, torej inkluzivna oblika predstavitev te dejavnosti v našem prostoru zares šele na začetku. Tekmovalnost in empirična merljivost znanja sta namreč močno vpeti v vzgojno-izobraževalni sistem, zato je spreminjanje miselnih vzorcev in pristopov dolgotrajno. Sta pa ravno kultura in umetnost tako široki in spodbujevalni, da sta težko merljivi s tekmo in točkovanji, če že, pri njiju tekmovanje poteka na ravni posameznikove tekme s samim seboj. Leta 2020 je Zavod Republike Slovenije za šolstvo zasnoval projekt Teden umetnosti v šoli in vrtcu kot odziv na raznovrstne dejavnosti, ki na področju umetnosti nastajajo v slovenskih šolah in vrtcih, a ostajajo zaprte znotraj tega prostora ali meja lokalne skupnosti. Zdaj pa že peto leto zapored v okviru Unescovega Mednarodnega tedna umetnostne vzgoje (International Arts Education Week), vsako leto zadnji teden maja, vendarle nekoliko širše predstavijo svoje delo na področju umetnosti. V tokratnem Grafoskopu je torej v žarišče postavljena ta svojevrstna povezovalna in združevalna akcija. Ta znotraj pedagoške stroke deli tudi dobre poučevalne prakse, s tem pa krepi polje ustvarjalnosti otrok, mladih odraslih in njihovih mentorjev.

    Sogovornik – Primož Krašna, Zavod RS za šolstvo

    Urednik in avtor oddaje: Klemen Markovčič
    Tehnična realizacija: Sonja Strenar, Robert Markoč
    Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina

    Produkcija Uredništva za kulturo, marec 2024

    • 26 min
    Unescova konferenca o kulturno-umetnostni vzgoji

    Unescova konferenca o kulturno-umetnostni vzgoji

    Pomlad je od leta 2009 tudi v znamenju medresorskega projekta Kulturni bazar, ki v domicilnem Cankarjevem domu enkrat letno zbere najboljše, kar nastane na področju kulturno-umetnostne vzgoje. Že nekaj let je namenjen samo usposabljanju strokovnih delavcev s področja vzgoje in izobraževanja, kulture, sociale, zdravstva. Od leta 2017 naprej je bienalno izveden tudi v eni od izbranih regij zunaj Ljubljane. Osrednja tema letošnjega Kulturnega bazarja, ki bo 20. marca, je Bivanje v sožitju – kultura in umetnost za varen in spodbuden svet. Program poudarja pomen vloge kulture in umetnosti pri ustvarjanju varne, spodbudne in vključujoče skupnosti, s poudarkom na vzgojno-izobraževalnem okolju. Sicer pa je bila to tudi ena od osrednjih tem tretje svetovne Unescove konference o kulturno-umetnostni vzgoji, ki je sredi letošnjega februarja potekala v Abu Dabiju in na kateri je bil sprejet tudi okvirni dokument. Ta določa smernice za razvoj kulturno-umetnostne vzgoje in predvideva konkretnejše dejavnosti glede spremljanja in evalvacije razvoja tovrstnih politik, kar naj bi zagotavljalo uspešnejši razvoj in primerljivost med državami.

    Urednik in avtor oddaje: Klemen Markovčič
    Tehnična realizacija: Urban Gruden
    Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina

    Sogovornika – Nada Požar Matjašič, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, in Tadej Meserko, Ministrstvo za kulturo

    Posnelo Uredništvo za kulturo, februar 2024.

    • 33 min
    dr. Vesna Vuk Godina o tem, da bo srce vedno bilo analogno

    dr. Vesna Vuk Godina o tem, da bo srce vedno bilo analogno

    Zdi se, da so v obdobju tihega razraščanja nacionalizmov, različnih nestrpnosti, razplamtenih vojnih žarišč, podnebnih izzivov in postkoronskega vzpostavljanja »nove stvarnosti« ali že skoraj »nove normalnosti« sveta zavestni sestopi in sprotne ocene položaja tako rekoč nujni, če želimo negovati strpno sobivanje ter si prizadevati za duhovni razvoj in napredovanje družbe in posameznika v njem na trajnosten način. Ekonomska logika stalne rasti kot imperativ napredka se namreč vse bolj kaže kot regresija, zavora, slepa ulica. So pa prehodi, še posebno letnih krogov, tisti, ki nas neoprijemljivo spodbujajo k nekoliko bolj poglobljenim razmislekom, so svojevrstni kompasi, nekakšna samoovrednotenja. Zato je prvi Grafoskop v letu 2024 namenjen širokokotnim premislekom antropologinje dr. Vesne Vuk Godina. Sicer pa bosta ta mesečna oddaja in podkast skozi prizmo kulturno-umetnostne vzgoje še naprej zrcalila razmisleke o družbi, posamezniku in prostoru - času, tudi z namenom ovedenja in zavestnega postopnega spreminjanja preveč uhojenih slabih vzorcev.


    Urednik in avtor oddaje: Klemen Markovčič
    Tehnična realizacija: Sonja Strenar
    Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina

    Sogovornica – dr. Vesna V. Godina

    Produkcija Uredništva za kulturo, januar 2024

    • 39 min
    Dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič o tem, da so za oblikovanje človekove osebnosti ključna prav vsa leta

    Dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič o tem, da so za oblikovanje človekove osebnosti ključna prav vsa leta

    Grafoskop, oddajo o kulturno-umetnostni vzgoji, smo v sodelovanju z medresorskim projektom Kulturni bazar na Arsu letos (2023) prvič namenili prav in samo tej temi; sicer nadvse pomembni za človekov razvoj in njegovo vseživljenjsko učenje. Poleg predstavitve dobrih praks se oddaja in podkast vse bolj razvijata tako, da z izbranimi temami in sogovorniki širita miselne horizonte, kjer sta vzgoja in kultura sicer imperativ, ne pa nujno vedno neposredno izhodiščno gonilo. To, prvo leto smo začeli z razmisleki sociologinje in filozofinje dr. Renate Salecl o sodobnem kontekstu vzgoje, kulture in tudi umetnosti, v tokratnem Grafoskopu pa jih sklepamo z razmisleki psihologinje dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič med drugim o tem, da so za oblikovanje človekove osebnosti ključna prav vsa leta. Pogovor je nastal leta 2016 kot samo spletni za rubriko Zvočni pogovori na tedanjem otroškem, danes portalu Živ žav RTV Slovenija v razdelku Radijska igra za otroke. Zaradi njegove vsebinske univerzalnosti ga tokrat prvič predvajamo tudi v radijskem etru. Razumemo ga namreč kot spodbudo in popotnico k novim in stalnim dialogom o pomenu vzgoje na kulturnem in umetnostnem področju in tudi sicer. Moramo namreč verjeti, da je to ena izmed pravih poti k strpnejši, široko sprejemajoči in bolj kultivirani družbi.

    Urednik in avtor oddaje: Klemen Markovčič
    Tehnična realizacija: Mirta Berlan
    Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina

    Sogovornca – dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič

    Produkcija Uredništva za kulturo, december 2023

    • 25 min
    Spregovorimo o nasilju!

    Spregovorimo o nasilju!

    Devetega oktobra je v ljubljanski Cukrarni potekala letošnja edicija Avdiofestivala Radia Slovenija. V sklopu festivalskega dogajanja je bila izvedena tudi izvirna radijska igra Proge po predlogi Helene Šukljan. Ta je na pretanjen način, skozi pet osebnih izpovedi spregovorila o spolnem nasilju in zlorabah. Ker pa so zlorabe in z njimi povezano nasilje zagotovo preobčutljiva tema, da bi bila le izhodišče za umetniško (re)prezentacijo, je bila ta postavljena v širši problemski kontekst z okroglo mizo Spregovorimo o nasilju!, ki jo je zasnovala Darja Groznik. Radijska igra Proge, sicer trajno dostopna v spletnem arhivu RTV 365, je bila prvenstveno namenjena mladim odraslim, zato je bil eden od namenov krogle mize z izbranimi sogovorniki tudi opolnomočiti to populacijo pri razpoznavanju in spopadanju s to problematiko. Spolno nasilje je namreč splošno še vedno preveč družbeno utišano, celo tabuizirano. Ob tem pa se zdi, da če nečemu ne damo glasu in pozornosti, da tega preprosto ni. Čeprav vemo, da ni tako.
    Zato v tokratnem Grafoskopu z namenom o tej temi.

    Urednik in avtor oddaje: Klemen Markovčič
    Tehnična realizacija: Mirta Berlan
    Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina

    Sogovorniki – Vlasta Nussdorfer, Ranka Ivelja, Robert Tekavec
    Voditeljica okrogle mize – Darja Groznik

    Produkcija Uredništva za kulturo, november 2023

    • 34 min

Top Podcasts In Arts

Add to Cart with Kulap Vilaysack & SuChin Pak
Lemonada Media
Fresh Air
NPR
The Moth
The Moth
99% Invisible
Roman Mars
Minnie Questions with Minnie Driver
iHeartPodcasts
Fashion People
Audacy | Puck