32 episodes

"Aby nám spolu dobre bolo" - podcasty o vzťahoch a o všetkom, čo k nim patrí

vztahovo.sk Podcast Unknown

  • Kids & Family

"Aby nám spolu dobre bolo" - podcasty o vzťahoch a o všetkom, čo k nim patrí

  Talentový špeciál: O tom, ako chápať rozdielnosť partnerov vo vzťahu s Pavlínou Vašátovou

  Talentový špeciál: O tom, ako chápať rozdielnosť partnerov vo vzťahu s Pavlínou Vašátovou

  Často nás v začiatkoch partnerského vzťahu naša rozdielnosť priťahuje, no napokon práve ona sa stáva predmetom hádok a sklamaní. Čo s tým?


  Počas druhého dielu talentového špeciálu preskúmame súvislosť sebapoznania vo vzťahu k partnerstvu a manželstvu.


  Ako sa pozerať na rozdielnosti, ktoré medzi nami vyplávajú na povrch a ako ich vo vzťahu premeniť na devízu som sa rozprávala s Pavlínou Vašátovou – Gallup konzultantkou, ktorá sa zaoberá identifikáciou a rozvojom silných stránok.


  Prajeme pekné počúvanie.

  • 44 min
  Rodinný kRok: Dosť dobré rodičovstvo. Alebo: Ako sa nezblázniť pri výchove detí s Hanou Celušákovou a Máriou Kopčíkovou

  Rodinný kRok: Dosť dobré rodičovstvo. Alebo: Ako sa nezblázniť pri výchove detí s Hanou Celušákovou a Máriou Kopčíkovou

  Keď čakáme na prírastok do rodiny, máme veľké plány, predsavzatia o tom, ako budeme vychovávať, akými rodičmi sa staneme alebo ako to u nás v rodine bude vypadať. Potom však príde realita.


  Nastanú situácie, kedy v záchvate zlosti capneme svoje dieťa po zadku, keď už po piaty krát lezie na stôl, alebo „zlyháme", lebo napriek všetkým múdrym informáciám o výžive detí mu dovolíme zjesť balík cukríkov len aby sme mali na chvíľu pokoj, alebo mu radšej pustíme piatu rozprávku hoci pravidlo je maximálne tri, pretože chceme byť chvíľku sami, alebo sa pristihneme, že namiesto spoločného hrania radšej robíme inú „neodkladnú“ činnosť v domácnosti.


  Potom to príde – zaplavia nás výčitky...


  Výčitky, že nie som taká perfektná matka (perfektný otec) ako som si prial/a, že robím presne to, čo robieval/a moja mama/môj otec a ja som sa tomu predsa chcela pri svojom dieťati tak veľmi vyhnúť.


  Ako na tieto rodičovské „zlyhania“ nazerať a ako sa s týmito našimi „prešľapmi“ voči správnemu rodičovstvo vyrovnať? Ako sa im vyhnúť prácou na sebe? Ako vnímať vlastné vnútorné zranenia cez zrkadlené správanie našich detí? Ako osobnostne i rodičovsky vyzrieť cez výchovu našich detí?


  O tom som sa rozprávala v ďalšom diely vzťahováckeho podcastu s dvoma skvelými psychoterapeutkami Hanou Celušákovou a Máriou Kopčíkovou z Centra pre rodinu Kvapka.


  Prajem obohacujúce počúvanie.

  • 58 min
  Talentový špeciál: O dôležitosti sebapoznania a cestách ako ho dosiahnuť s Gallup konzultantkou Pavlínou Vašátovou

  Talentový špeciál: O dôležitosti sebapoznania a cestách ako ho dosiahnuť s Gallup konzultantkou Pavlínou Vašátovou

  Vítam vás pri počúvaní prvého dielu vzťahováckeho špeciálu, ktorý sa bude venovať tomu, ako prostredníctvom sebapoznania rásť vo vzťahoch a zveľaďovať ich. Spoločne s mojou hostkou Pavlínou Vašátovou – Gallup konzultantkou, ktorá sa zaoberá identifikáciou a rozvojom silných stránok, vám prezradíme ako spoznať svoje talenty i to, ako ich premeniť na vaše silné stránky. Hovorili sme spolu o tom, ako nás vzájomná rozdielnosť môže obohacovať i tom, ako sa tienistá stránka nezvládnutých talentov môže obrátiť proti nám. Pavla nám predstavila 4 základné talentové skupiny, prezradila ako hovoriť "talentovým" jazykom toho druhého a tak prispieť k tomu, aby sme sa spolu cítili šťastní. Prajem vám pekné počúvanie.

  • 43 min
  Rodinný kRok: O zrelej láske, obetavosti, hraniciach a odpustení so saleziánom Andrejom Kňaze

  Rodinný kRok: O zrelej láske, obetavosti, hraniciach a odpustení so saleziánom Andrejom Kňaze

  Téma tohto rozprávania znie možno trochu filozoficky, no sľubujem, že iba pri slovách sme s mojim hosťom určite nezostali.


  S kňazom a tak trochu aj psychológom Andrejom Kňazem sme sa rozprávali o tom aké sú atribúty zrelej lásky, ktorá je stavebným materiálom kvalitných vzťahov.


  Okrem hľadania odpovede na otázku ako rozhodnutie pre lásku súvisí s emocionálnym prežívaním, sme sa dotkli aj témy odpustenia či vlastnej obetavosti a hraníc.


  No a viac už neprezradím, radšej vám zaželám príjemné počúvanie.

  • 32 min
  Rodinný kRok: O tom, ako v rodine udomácniť vzájomnú pomoc so Zuzanou Vaškovou

  Rodinný kRok: O tom, ako v rodine udomácniť vzájomnú pomoc so Zuzanou Vaškovou

  September je už tradične mesiacom, kedy sa púšťame do jesenného upratovania. Toto obdobie nám do našich vzťahov veľmi prirodzene vnáša tému rozdelenia domácich prác v rodine a potrebu vzájomnej pomoci.


  O tom, ako do praktického spolunažívania pozvať všetkých členov rodiny a ako sa naučiť vzájomne spolupracovať, som sa rozprávala so Zuzanou Vaškovou, zakladateľkou výnimočnej materskej škôlky opierajúcej sa o princípy Montessori pedagogiky.


  Hovorili sme o tom, čo pozitívne prináša zapojenie detí do chodu domácnosti pre rodičov i samotné deti. Zuzka nám prezradila na čo je potrebné dbať, aby sme deťom pomoc v domácnosti urobili príjemnou, ako im ju nezhnusiť a prečo sa z nej nemá stať "obchod" za peniaze či rodičovský trest.


  Padli otázky kedy a ako začať deti zapájať do chodu domácnosti, ale neobišli sme ani pubertu a jej špecifiká. Debatili sme o tom, ako "udržať pomáhanie“ v pubertálnom veku, kedy deti už vedia čo a ako sa má urobiť, no ich vývinová fáza im to akosi komplikuje. Hľadali sme stratégie, ako zvládnuť to nekonečné „neskôr, inokedy“, „mne sa nechce“ či neustále kontrolovanie a hádky, keď nie je dohoda naplnená.


  Na tému domácich prác sme sa pozreli aj ako na zrkadlo kvality našich vzťahov s deťmi či partnerom, dokonca sme ju reflektovali aj z pohľadu prerozdelenia moci v rodine či skvelej príležitosti posilnenia rodinnej spolupráce a celostného rozvoja detí.


  Prajem vám príjemné počúvanie tohto - ozaj zaujímavého - dialógu.

  • 44 min
  Rodinný kRok: Ako sa udržovať fit celá rodina s maminou a trénerkou Luciou Švaral

  Rodinný kRok: Ako sa udržovať fit celá rodina s maminou a trénerkou Luciou Švaral

  Nový letný diel vzťahováckeho podcastu je o ďalšom dôležitom návyku šťastných rodín – je ním zvyk hýbať sa, športovať, robiť čosi užitočné pre svoje telo. Prečo? Lebo telo a duša sú dokonalo prepojené a o toto spojenie je potrebné sa starať. Hostkou podcastu je Lucia Švaral - mamina dvoch rozkošných detí, ktorá so svojím manželom Peťom založila online fitko fitshaker.sk. Ako trénerka a výživová poradkyňa mi v rozhovore prezradila ako udomácniť pohyb v našich rodinách. Krásne počúvanie želám.

  • 28 min

Top Podcasts In Kids & Family

Dr. Becky Kennedy
National Geographic Kids
Tinkercast | Wondery
Stories Podcast / Wondery
Slumber Studios
Dear Media, Aliza Pressman

You Might Also Like