208 episodes

Populárně naučný pořad Minuta s encyklopedií, který vyrobila Encyklopedie CoJeCo, byl od roku 2004 vysílán regionálními stanicemi Českého rozhlasu. Později byly jednotlivé díly doplněny ilustracemi a dostaly tištěnou podobu. Kniha Jak se neutopit ve společenské konverzaci aneb Minuta s encyklopedií na každý den vyšla v roce 2005, následující Jak nebýt otráven ze společenské konverzace pak o dva roky později.
https://www.cojeco.cz

Minuta s encyklopedi‪í‬ www.cojeco.cz

    • Society & Culture

Populárně naučný pořad Minuta s encyklopedií, který vyrobila Encyklopedie CoJeCo, byl od roku 2004 vysílán regionálními stanicemi Českého rozhlasu. Později byly jednotlivé díly doplněny ilustracemi a dostaly tištěnou podobu. Kniha Jak se neutopit ve společenské konverzaci aneb Minuta s encyklopedií na každý den vyšla v roce 2005, následující Jak nebýt otráven ze společenské konverzace pak o dva roky později.
https://www.cojeco.cz

    Pekař

    Pekař

    Počátky pekařství sahají do dávnověku, kde těsně souvisí s mlynářstvím. Každé z těchto odvětví se ale vyvíjelo samostatně; zatímco mlynářství postupem doby přecházelo na produktivnější formy práce, zůstávalo pekařství dlouho na nízkém stupni. Řekové převzali pečení chleba z Orientu a víme, že ve 2. století našeho letopočtu zhotovovali athénští pekaři 72 druhů pečiva. V roce 173 existovali veřejní pekaři už i v Římě a za časů Augustových zde bylo na 300 pekařů. Z Říma se přeneslo pečení moučného těsta do Galie a Germánie, ve Francii pekli bílý chléb už v 8. století, v Čechách pak v 11. století. U nás se pekařům velmi dařilo, a tak již např. roku 1334 připadaly v Mladé Boleslavi na 300 domů hned čtyři chlebné krámy a je pochopitelné, že nezůstalo jen u pečení chleba.



    www.cojeco.cz

    • 1 min
    Tramvaj

    Tramvaj

    Koněspřežné vozy, které byly přímým předchůdcem dnešních tramvají, se objevily poprvé na newyorských ulicích v roce 1832. První koňka v českých zemích vyjela v Brně a spojila centrum města s předměstím Královo Pole. Byla tažena jedním či dvěma koňmi a jezdila rychlostí až sedm kilometrů za hodinu. Její provoz byl však neekonomický, a navíc pro dobu průmyslové revoluce bylo příznačné experimentovat s jinými druhy pohonů. Roku 1884 vyjela u nás parní tramvaj a prvenství náleží opět Brnu. V zahraničí se zkoušely tramvaje pneumatické, plynové, petrolejové či s lanovým pohonem – kabelové. První elektrickou tramvaj předvedl její konstruktér Werner Siemens roku 1881 v Berlíně. V rakousko-uherské monarchii se poprvé objevila v Praze, kde roku 1891 postavil český průkopník elektrotechniky František Křižík dráhu Stromovka - Letná. Název tramvaj vznikl spojením slov „tram“, kterým bývaly označovány důlní vozíky pohybující se po dřevěných kolejnicích, a „way“, což znamená cesta.



    www.cojeco.cz

    • 1 min
    Hrabě Monte Christo

    Hrabě Monte Christo

    Když marseillští průvodci ukazují naproti přístavu legendární pevnost If, dopouštějí se nepřesnosti, tvrdí-li, že se zde nachází kobky, v nichž byli vězněni Edmont Dantes a otec Fario. Obě tyto postavy jsou výmyslem Alexandra Dumase, ovšem výmyslem postaveným na starém soudním případu. Obuvnický tovaryš Pierre Francois Picaud se měl oženit s bohatou dědičkou. Jeho třem závistivým přátelům se to ale nelíbilo a roku 1807 Picauda anonymně udali, že usiluje o návrat Bourbonů a provádí špionáž pro Anglii. Picaud byl tři dny před svatbou zatčen a uvězněn v pevnosti Fenestrel. Tam se prokopal do cely abbého Floriny, bratra knížete Carla Torry, který jej učinil dědicem pokladu ukrytého v horách. Po osmi letech věznění byl Picaud propuštěn a pod falešným jménem začal vykonávat pomstu. Nakonec byl ovšem sám zavražděn.



    www.cojeco.cz

    • 1 min
    Visuté zahrady Semiramidiny

    Visuté zahrady Semiramidiny

    Jakékoliv zprávy o zahradách babylonských, jak bývá tento div světa také nazýván, jsou vždy považovány za nepodložené a vybájené. O původu zahrad, které se nacházely na východním břehu Eufratu, asi 50 kilometrů jižně od dnešního Bagdádu, existují hned dvě pověsti. Podle první je dala zřídit královna Semírámis v 9. století př. n. l., za jejíž vlády bylo podobně velkolepých staveb uskutečněno hned několik. Podle druhé nechal zahrady zbudovat král Nabukadnesar II. v 6. století př. n. l. pro potěchu své manželky, perské princezny, aby ji tak odškodnil za svou častou nepřítomnost, a také proto, aby jí v jednotvárné eufratské rovině připomínaly zalesněné hory perské vlasti. Pravděpodobné zbytky zahrad vykopal v roce 1913 německý archeolog Robert Koldewey, čímž dokázal, že tento div světa není pouhý mýtus.



    www.cojeco.cz

    • 1 min
    Johann Gregor Mendel

    Johann Gregor Mendel

    Zakladatelem moderní genetiky byl rodák ze slezských Hynčic, mnich a také autor teorie dědičnosti Johann Gregor Mendel. Narodil se roku 1822, studoval v Lipníku a později v Opavě. V roce 1843 nastoupil jako novic k brněnským augustiniánům a roku 1847 byl vysvěcen na kněze. V roce 1868 se stal opatem kláštera na Starém Brně. Zde se usilovně věnoval studiu botaniky a z jeho zápisků je zřejmé, že se zabýval křížením převážně hrachu a jestřábníku. Své pokusy na rostlinách popsal později ve studii Pokusy s rostlinnými hybridy. Tento spis byl ovšem na dlouhou dobu zapomenut a větší zájem vzbudil až v roce 1900, tedy 16 let po autorově smrti. Dílo bylo přeloženo do mnoha světových jazyků a oficiálně bylo uznáno Mendelovo prvenství v genetických výzkumech. Mendel sám byl pak označen za zakladatele genetiky.



    www.cojeco.cz

    • 1 min
    Palce

    Palce

    Magická moc palců ruky není nijak vědecky podložena, ale o to více ji využíváme. Nejčastěji chceme-li někomu alespoň na dálku napomoci v překonání nějaké překážky či splnění úkolu. V takových situacích tak zvaně „držíme palce“. Zde ovšem zázračná moc palce nekončí. Podle našich předků totiž v palci sídlil démon, který z něj mohl vystoupit a škodit. Stisknutím palce druhou dlaní nebo prsty téže ruky bylo takové vystoupení znemožněno. Tento důležitý prst má údajně také blahodárný vliv na zdravotní stav a existuje mnoho návodů, jak ho využít. Při bolesti zubů například stačí sáhnout mokrým levým palcem na ucho, škytavku lze zahnat držením obou palců, při nadýmání stačí přejet palcem kolem pupku a tak dále. Pravděpodobně však tyto pověry vycházejí z faktu, že palec se ze všech prstů drží prostě nejlépe.



    www.cojeco.cz

    • 1 min

Top Podcasts In Society & Culture

Hysterical
Wondery | Pineapple Street Studios
Politickin' with Gavin Newsom, Marshawn Lynch, and Doug Hendrickson
iHeartPodcasts
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion
The Viall Files
Nick Viall
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Where Everybody Knows Your Name with Ted Danson and Woody Harrelson (sometimes)
Team Coco & Ted Danson, Woody Harrelson