19 episodes

Projektanci Zmian to podcast, w którym rozmawiamy z ludźmi zmieniającymi świat na lepsze. Pokazujemy, że jeśli w naszym otoczeniu coś nie działa, to możemy to poprawić.
Chcemy, żeby ten podcast inspirował do projektowania naprawdę dobrych zmian w Waszym otoczeniu. Czasem malutkich, które poprawią Wasze życie, a czasem wielkich, które zmienią losy świata 🙂 Wiemy o tym, że wielu może więcej, ale zawsze musi być ktoś, kto zacznie. Dlatego zaczynamy! I niech będzie nas coraz więcej!

Projektanci Zmian Dominika Wuwuwu

    • Society & Culture

Projektanci Zmian to podcast, w którym rozmawiamy z ludźmi zmieniającymi świat na lepsze. Pokazujemy, że jeśli w naszym otoczeniu coś nie działa, to możemy to poprawić.
Chcemy, żeby ten podcast inspirował do projektowania naprawdę dobrych zmian w Waszym otoczeniu. Czasem malutkich, które poprawią Wasze życie, a czasem wielkich, które zmienią losy świata 🙂 Wiemy o tym, że wielu może więcej, ale zawsze musi być ktoś, kto zacznie. Dlatego zaczynamy! I niech będzie nas coraz więcej!

    018. Szczęście w ruchu cz. 3

    018. Szczęście w ruchu cz. 3

    W tym odcinku mówimy o tym, jaki związek z naszą aktywnością fizyczną może mieć pracodawca. Czy możliwe jest trwałe i skuteczne zachęcenie pracowników do aktywnego trybu życia? Dlaczego pracodawcy na tym może zależeć?

    Posłuchajcie Katarzyny Domańskiej, CSR manager w firmie Sii. Pani Katarzyna jest odpowiedzialna za program sponsoringu pasji, dzięki któremu kilkuset pracowników Sii regularnie trenuje.
    Z tej rozmowy dowiecie się:
    - czym zajmuje się firma Sii
    - w czym Sii wspiera pracowników
    - na czym polega program sponsoringu pasji
    - jakie sporty uprawiają pracownicy Sii
    - które dyscypliny cieszą się największą popularnością
    - jakie niszowe pasje wspiera Sii
    - o starcie w 40-tym maratonie Warszawskim i o trzech czterdziestkach
    - jakie korzyści ma pracodawca z wspierania pasji pracowników
    - czym zajmuje się pani Katarzyna - CSR manager
    - co jest kluczem w budowaniu zaangażowania
    - czy wspólne uprawianie sportu przekłada się na życie zawodowe

    O tym dlaczego ważne jest, żebyśmy dbali o swoje ciało, mówiliśmy w poprzednich odcinkach cyklu “Szczęście w ruchu”. O tym, że aktywny fizycznie człowiek jest wartościowym pracownikiem mówi się coraz częściej nie tylko w działach HR, ale także tam gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje biznesowe.

    W raporcie Well.hr (odnośnik znajdziecie w notatkach na naszej stronie www.projektancizmian.pl) opracowanym przy współpracy z Pwc, możemy znaleźć wiele przykładów (a także badań i źródeł, które to potwierdzają) tego, że aktywność sportowa ma wymierne skutki dla pracodawcy. Zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, satysfakcja, zaangażowanie, produktywność, budowanie zespołów i większa wydajność pracowników to czynniki, które bezpośrednio przekładają się na możliwość osiąganie większych zysków przez pracodawcę. Możecie też przeczytać o tym w artykule prnews "Pracownicy uprawiający sport bardziej zadowoleni, wydajni, zaangażowani" (odnośnik znajdziecie w notatkach na naszej stronie www.projektancizmian.pl)

    Ale tak jak mówiliśmy w poprzednich odcinkach, uprawianie sportu, to nie tylko większa wydajność w pracy. To endorfiny i uczucie szczęścia, wolności, poczucie sprawczości, umiejętność planowania i osiągania celów, harmonia i zdrowie.
    Zdrowi i wysportowani jesteśmy bardziej zadowoleni i lepiej funkcjonujemy zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

    Pani Katarzyna pięknie opowiada o realizacji misji Sii, którą jest Power People - czyli identyfikowanie i promowanie najlepszych. I działa to oczywiście na gruncie zawodowym, ale także na gruncie wspierania pasji prywatnych. W tym sportowych. Dzięki słuchaniu pracowników, Sii wspiera dokładnie to, w czym chcą się rozwijać. I właśnie to powoduje, że pracownicy nie tylko chętnie razem trenują, ale zarażają tą pasją swoich kolegów. I na pewno korzyści tej współpracy widzą obie strony :-)

    • 23 min
    017. Szczęście w ruchu cz. 2

    017. Szczęście w ruchu cz. 2

    W tym odcinku mówimy o tańcu. O tańcu, który może być drogą do lepszego poznania siebie, tego co czujemy, jak przeżywamy. Może być formą kontaktu ze sobą i ze światem. Może być narzędziem zmiany.

    Posłuchajcie Agnieszki Sokołowskiej, terapeutki, superwizorki psychoterapii tańcem i ruchem. Agnieszka mówi o tym, jak świadomy kontakt z ciałem może nas otworzyć na nowe możliwości, na zmianę - siebie, postrzegania świata, relacji z innymi… Drogą do nawiązania tego kontaktu może być taniec.

    Agnieszka uczy jak krok po kroku możemy dojść w inne miejsce - co zrobić, żeby poczuć się w swoim ciele jak w domu, jak obudzić swoją energię życiową i jak być szczęśliwszym.

    Wejdźcie na stronę Agnieszki - poczytajcie o kursach i warsztatach, koniecznie zajrzyjcie na bloga.
    https://agasokolowska.com/

    I oczywiście obejrzyjcie filmy na kanale Agnieszki na you tube.
    https://www.youtube.com/channel/UCQ6ZZQKicdFgePFLQgRYFxg/videos

    I szukajcie swojego tańca!

    Czekamy na Wasze uwagi, pochwały, opinie i propozycje tematów do kolejnych odcinków:
    dominika@projektancizmian.pl
    jacek@projektancizmian.pl

    Ten odcinek wraz z notatkami znajdziecie na https://projektancizmian.pl/2021/03/20/017-szczescie-w-ruchu-cz-2/

    • 33 min
    016. Szczęście w ruchu cz. 1

    016. Szczęście w ruchu cz. 1

    Tempo naszego życia wciąż wzrasta. A my, siedzący przy biurkach, jeżdżący samochodami, schowani za monitorami, zapominamy, że mamy ciało. W dzisiejszej rozmowie usłyszycie: “Ludzie często nie wiedzą gdzie się zaczynają, gdzie się kończą, czy jest im ciepło, czy zimno, czy są zmęczeni, czy są wypoczęci”.

    Rozpoczynamy cykl odcinków o tym, jak bardzo potrzebujemy do szczęścia swojego ciała. I jak bardzo nasze ciało potrzebuje do szczęścia - ruchu.

    Naszą gościnią jest Edyta Morwińska, założycielka studia Edyta Morwińska Pilates, jednego z 10 najlepszych studio pilates w Polsce (wg rankingu Elle Sport), finalistka projektu Pantene - Power of US, kobieta, która zmieniła swoje życie o 180 stopni dla pilatesu i dzięki pilatesowi.

    Tutaj znajdziecie studio Edyta Morwińska Pilates: https://edytamorwinskapilates.pl/

    Notatki do tego odcinka, linki do artykułów o Edycie Morwińskiej, o wpływie ruchu na zdrowie i szczęście znajdziecie na stronie https://projektancizmian.pl/2021/02/12/016-szczescie-w-ruchu/

    Czekamy na Wasze opinie, uściski, uwagi i propozycje nowych tematów:
    dominika@projektancizmian.pl
    jacek@projektancizmian.pl

    • 30 min
    015. Girl Power cz. 4

    015. Girl Power cz. 4

    Równe szanse na rynku pracy dla kobiet i mężczyzn wciąż w Polsce są mitem, pomimo badań dowodzących, że różnorodność w biznesie przekłada się na lepsze wyniki finansowe.

    W życiu zawodowym widać efekt wszystkich stereotypów, które dotykają nas od dzieciństwa i doprowadzają do luki płacowej, do dyskryminacji matek w miejscu pracy, do utrudnionego awansu, do małej ilości kobiet w zarządach firm, w polityce, czy na uczelniach i w zawodach technicznych.

    W tym odcinku rozmawiamy z Olgą Kordys Kozierowską, prezeską i założycielką Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Fundacja wspiera kobiety w ich rozwoju zawodowym i osobistym. Wśród jej flagowych działań jest konkurs “Bizneswoman Roku”, czy “Sukces to ja”, ale to niejedyne projekty Fundacji.

    Posłuchajcie o tym, jakie działania na rzecz wsparcia kobiet podejmuje Fundacja, jak rozwija się konkurs Bizneswoman Roku i co musimy jeszcze zrobić, żeby kobiety miały na rynku pracy takie same szanse jak mężczyźni.

    O fundacji więcej dowiecie się na jej stronie: https://sukcespisanyszminka.pl/
    A notatki do tego odcinka, wraz z odnośnikami do artykułów, raportu i ciekawych stron znajdziecie na stronie: www.projektaniczmian.pl

    • 26 min
    014. Girl Power cz. 3

    014. Girl Power cz. 3

    W tym odcinku rozmawiamy z Małgo Grygierczyk, współorganizatorką Lucciola Ladies Rock Camp, czyli obozów muzycznych dla kobiet. O muzyce, o kobiecości i o spełnianiu marzeń.

    Posłuchajcie o tym, jak wygląda taki obóz i czego uczą się uczestniczki. Ale przede wszystkim posłuchajcie o tym jak wyjść na scenę, wyśpiewać lub wykrzyczeć coś ważnego i zagrać to, co się czuje.

    I może jeszcze Was zainteresuje to, że żeby pojechać na Lucciolę nie trzeba grać ani śpiewać. Trzeba być gotową na przygodę życia.

    Notatki do tego odcinka, linki do strony Luccioli i niektórych lucciolowych zespołów znajdziecie na www.projektancizmian.pl

    Jeśli chcecie coś dodać, pochwalić się swoim zespołem, polecić uwadze jakieś twórczynie, piszcie: info@projektancizmian.pl

    • 23 min
    013. Girl Power cz. 2

    013. Girl Power cz. 2

    W tym odcinku rozmawiamy o raporcie “Przyszłość dla dziewczynek” przygotowanym przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek. Naszą gościnią jest Eliza Durka - prezeska Fundacji, która mówi, jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne dziewczynkom, żeby mogły się rozwijać i tworzyć dobrą przyszłość.

    We wstępie raportu możemy przeczytać: “Chcemy skierować reflektor na palące problemy, które dotyczą dorastających dziewczynek. Zdefiniowałyśmy je! Oto one: ograniczające stereotypy, bariery edukacyjne, presja wyglądu i brak wiary w siebie. Wszystkie razem i każda z osobna odbierają dziewczynkom moc do bycia tym, kim chcą”.

    Raport nie tylko analizuje przeszkody i bariery w rozwoju dziewczynek, ale także - a może przede wszystkim - pokazuje przyszłość, do której warto dążyć.Wskazuje kompetencje, które będą potrzebne, omawia je i tłumaczy ich rolę w naszym życiu.

    Fundacja Kosmos dla Dziewczynek wskazuje trzy kluczowe obszary, które warto rozwijać: myślenie cyfrowe, wewnątrzsterowność i współpracę. W raporcie wymienione są najważniejsze umiejętności dotyczące każdego z tych obszarów.

    Posłuchajcie o tym jak zmienia się stosunek człowieka do komputera, jak sprawić, żeby był on narzędziem do pracy i twórczości, a nie zapychaczem czasu. Posłuchajcie o wartości pracy projektowej, o szacunku do różnorodności, o kreatywności i o innych umiejętnościach, które sprawią, że nasz świat może być lepszy.

    Notatki do tego odcinka, polecane strony i materiały, znajdziecie na: https://projektancizmian.pl/2021/01/01/013-girl-power-cz-2/

    Czekamy na Wasze rady, opinie, pomysły na kolejne odcinki Projektantów Zmian: info@projektancizmian.pl

    • 32 min

Top Podcasts In Society & Culture

Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
This American Life
This American Life
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion
Fail Better with David Duchovny
Lemonada Media
Freakonomics Radio
Freakonomics Radio + Stitcher
Criminal
Vox Media Podcast Network