4 episodes

Rozmowy z Bożkiem to podcast o zmieniającym się świecie. Wspólnie z gośćmi rozmawiamy o naturze, kulturze, sztuce, duchowości.

Rozmowy z Bożkiem Jacek Bożek - Klub Gaja

  • Society & Culture

Rozmowy z Bożkiem to podcast o zmieniającym się świecie. Wspólnie z gośćmi rozmawiamy o naturze, kulturze, sztuce, duchowości.

  Ewa Ciepielewska

  Ewa Ciepielewska

  Gościnią podcastu jest - Ewa Ciepielewska polska malarka, performerka, aktywistka i miłośniczka przyrody. Absolwentka malarstwa na ASP we Wrocławiu, które ukończyła pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego. Jest jedną z założycielek Grupy Luxus. W 1997 założyła stowarzyszenie Volans wspierające artystów młodego pokolenia. Od 15 lat znaczną część roku spędza na Wiśle pływając tradycyjną łodzią „Solny”, a od 2016 roku współtworzy z Agnieszkę Brzeżańską projekt FLOW / PRZEPŁYW - mobilne rezydencje na łodzi łączące artystów, muzyków, performerów, kuratorów i innych aktywistów. Rozmawiamy o osobowości Wisły, języku flisaków, młodzieńcu z zubożałej szlachty i magicznym towarzystwie padalców. 

  • 25 min
  Maciej Podyma

  Maciej Podyma

  Gościem podcastu jest Maciej Podyma - Pan Łąka, który wraz z żoną Natalią Podymą prowadzi firmę rodzinną Państwo Łąka, zajmującą się usługami zakładania i pielęgnacji łąk kwietnych. Od dziecka pasjonat botaniki, aktywista na rzecz czystego powietrza. Współzałożyciel Fundacji Łąka, która od kilku lat aktywnie działa i edukuje na temat korzyści ze zakładania łąk. Od 2018 roku Maciej Podyma jest członkiem Ashoka. Międzynarodowa Organizacja Innowatorów Społecznych międzyinnymi doceniła, że ,,Maciej zainicjował nowy etap rozmów na temat bioróżnorodności w miastach”. Rozmawiamy o rodzinnych pasjach, syndromie czystej szyby, starych jabłkowych sadach i nie zawracaniu dupy.

  • 27 min
  Iwona Pawliczka

  Iwona Pawliczka

  Gościnią podcastu jest Iwona Pawliczka - oceanografka, biolożka morza i kierowniczka Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Iwona specjalizuje się w badaniach biologii, ekologii i ochrony bałtyckich ssaków przed zagrożeniami antropogenicznymi. Jest polską ekspertką na forum Porozumienia ASCOBANS Konwencji Bońskiej i wieloletnią członkinią Zarządu European Cetacean Society. Za ochronę Bałtyku i walkę o obecność w nim fok i morświnów, między innymi znalazła się w rankingu "50 śmiałych" Wysokich Obcasów. Rozmawiamy o znaczeniu morza, miejsca dla Iwony utożsamianego z początkiem życia, o nieuchronnej zmianie oraz pokładanej w niej nadziei i mocy zaklętej w pocałunku foki.

  • 34 min
  Krzysztof Czyżewski

  Krzysztof Czyżewski

  Gościem podcastu jest Krzysztof Czyżewski: pisarz, poeta, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Krzysztof jest wykładowcą Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University, więc nasza rozmowa bywa filozoficzna. Oddajemy głos Gai - Ziemi i jej kobiecemu pierwiastkowi, wsłuchując się zarazem w nasz wewnętrzny krzyk wojownika, od którego się tak wiele nauczyliśmy. Szukamy miejsca dla ciszy, uważnie przyglądając się zmianom.

  • 30 min

Top Podcasts In Society & Culture