30 episodes

Dość mamy plemiennych sporów i życzeniowych analiz. Z dozą sceptycyzmu i bez uprzedzeń wobec każdej z partii opowiadamy, co się dzieje w polskiej polityce i co to wszystko oznacza

Rytm Polityki Polityka bez Tajemnic

    • News

Dość mamy plemiennych sporów i życzeniowych analiz. Z dozą sceptycyzmu i bez uprzedzeń wobec każdej z partii opowiadamy, co się dzieje w polskiej polityce i co to wszystko oznacza

    Rytm Tygodnia - Expose Sikorskiego, Duda chce bomby atomowej, Gawryluk nie wyklucza startu w wyborach prezydenckich

    Rytm Tygodnia - Expose Sikorskiego, Duda chce bomby atomowej, Gawryluk nie wyklucza startu w wyborach prezydenckich

    Zapraszam na Rytm Tygodnia. Przegląd najważniejszych wydarzeń politycznych w polskiej polityce

    • 11 min
    Rytm Partii - Listy do Parlamentu Europejskiego

    Rytm Partii - Listy do Parlamentu Europejskiego

    Jest 24.04.2024. Nazywam się Tomasz Synowiec i zapraszam na Rytm Partii. Program w którym pod lupę biorę sytuację wewnątrz najważniejszych ugrupowań.



    Bieżący tydzień upływa pod znakiem ustalania list do Parlamentu Europejskiego.



    Prawo i Sprawiedliwość na swoich listach ma wystawić m.in. Daniela Obajtka, Jacka Kurskiego, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.



    Koalicja Obywatelska już dziś ustaliła kształt swoich list. Na listach znaleźli się m.in. ministrowie Sienkiewicz, Budka i Kierwiński. Niespodzianką jest obecność na liście byłej prezydentki Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz obecnego europosła Nowej Lewicy Łukasza Kohuta.



    Trzecia Droga na swoje listy zbiera znane nazwiska, w tym obecnych posłów i europoslów. Wystartować mają m.in. Michał Kobosko, Róża Thun, Adam Jarubas, Krzysztof Hetman.



    Konfederacja znajduje się w bardzo korzystnej sytuacji, gdyż większość konkurencji zdaje się rezygnować jeszcze przed startem. Również tutaj listy wzmocni wielu rozpoznawalnych posłów.



    Największe problemy zdaje się mieć Nowa Lewica, w której rośnie napięcie nie tylko z koalicyjnym Razem, ale także wewnątrz samego ugrupowania narasta niezadowolenie zwłaszcza z Roberta Biedronia.

    • 25 min
    Rytm Polityki - Stan Miast

    Rytm Polityki - Stan Miast

    Zakończyły się wybory samorządowe w Polsce. Mieszkańcy polskich miast wybrali swoich prezydentów, burmistrzów i wójtów.



    W dzisiejszym odcinku omawiam 11 ciekawych przykładów miast:



    1. Warszawa - pojedynek, który zapowiadany był jako wstęp do wyborów prezydenckich w 2025. Swój sukces odniósł Rafał Trzaskowski, który uzyskał pewne zwycięstwo w I turze.



    2. Kraków - Doszło tutaj do najbardziej nietypowego pojedynku, ponieważ niezależny Łukasz Gibała wspierany przez Partię Razem starł się w kandydatem Platformy Obywatelskiej Aleksandrem Miszalskim.



    3. Wrocław - Urzędujący prezydent Jacek Sutryk niespodziewanie odniósł przytłaczający sukces nad Izabelą Bodnar, która straciła sporo poparcia sprzed II tygodni.



    4. Kielce - Agata Wojda z Platformy Obywatelskiej wygrała w II turze wyborów z kandydatem PiS. W tle znalazł się sojusz Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców oraz sytuacja w Koronie Kielce



    5. Bełchatów - będzie to duże i bogate miasta w rękach Konfederacji gdzie wygrał Patryk Marjan z kandydatką skłóconego wewnętrznie PiS



    6. Chorzów - tu wygrał kibic Ruchu Chorzów obiecując budowę nowego stadionu dla klubu.



    7. Zabrze - to kolejne miasto gdzie klub piłkarski miał duży wpływ na wyniki wyborów, a do zmiany prezydentki przyczynił się Lukas Podolski



    8. Lubin - Robert Raczyński z Bezpartyjnych Samorządowców obronił urząd prezydenta już w I turze mimo obaw o wynik.



    9. Siemianowice Śląskie - w II turze prezydenturę obronił Rafał Piech, czyli lider ugrupowania Polska Jest Jedna



    10. Stalowa Wola - Prezydentem po raz kolejny został Lucjusz Nadbereżny z PiS, który pojawia się również w spekulacjach jako kandydat na prezydenta Polski.



    11. Włocławek - wybory wygrał Krzysztof Kukucki obecnie wiceminister i senator Nowej Lewicy, który ma realizować program budowy mieszkań bedący przykładem dla reszty Polski. Jego wybór oznacza również przedterminowe wybory do Senatu.

    • 31 min
    Rytm Partii - Kurski wraca do PiS, Trzaskowski wzmacnia się w PO, Lewica podsłuchiwana, Trzecia Droga z połowicznym sukcesem, Konfederacja z nowymi twarzami.

    Rytm Partii - Kurski wraca do PiS, Trzaskowski wzmacnia się w PO, Lewica podsłuchiwana, Trzecia Droga z połowicznym sukcesem, Konfederacja z nowymi twarzami.

    W dzisiejszym Rytmie Partii:



    PiS:

    - Prawo i Sprawiedliwość odnosi sukces uzyskując lepszy wynik niż spodziewany. Broni przy tym 4 sejmików i zachowuje nadzieję na 5.

    - Przemysław Czarnek wzmacnia swoją pozycję poprawiając wynik w województwie lubelskim i pomimo samodzielnej większości zaprasza PSL i Konfederację do współpracy.

    - Kaczyński mówi, że pogłoski o jego śmierci są przedwczesne

    - Jacek Kurski blisko prezesa na wieczorze wyborczym



    KO:

    - Rafał Trzaskowski umacnia się na pozycji lidera na stanowisko kandydata na prezydenta.

    - Lokalnego struktury obwiniają się nawzajem o porażkę z PiS w sejmikach.



    NL:

    - młody działacz krytykuje Gdulę za brak zaangażowania w kampanię

    - Lokalni działacze są niezadowoleni z obecnego przywództwa.

    - Rozczarowujący wynik Biejat w wyborach w Warszawie

    - Lewica zarzuca Hołowni podsłuchiwanie ich klubu, określając to jako polskie Watergate.



    TD:

    - PSL zdominował Polskę 2050 w sejmikach

    - Wraca temat aborcji dzielący koalicjantów

    - Izabela Bodnar może zostać prezydentką Wrocławia. Oznaczałoby to powrót Unii Europejskich Demokratów do Sejmu w osobie Jacka Protasiewicza.



    Konfederacja:

    - Konfederacja wprowadza 6 radnych sejmików. Aż 4 z nich nie należy jednak do głównych partii tworzących Konfederację.

    - Patryk Marjan niespodziewanie zawalczy o fotel prezydenta Bełchatowa

    - Rozczarowujący wynik Kamila Suchańskiego, który nie wszedł do II tury wyborów w Kielcach.

    • 30 min
    Rytm Polityki - Dlaczego frekwencja w wyborach samorządowych była niska?

    Rytm Polityki - Dlaczego frekwencja w wyborach samorządowych była niska?

    Za nami wybory samorządowe w których wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, rady powiatów oraz sejmiki wojewódzkie.



    W dzisiejszym odcinku skupiam się nie na kwestii zwycięzców i przegranych, a na kwestii frekwencji wyborczej. Niska w porównaniu do wyborów parlamentarnych frekwencja zaskoczyła wielu komentatorów, którzy jako jej przyczynę wskazują najczęściej ładną pogodę oraz demobilizację elektoratu anty-PiS. W mojej ocenie jednak spadek frekwencji miał przede wszystkim charakter strukturalny a powyższe problemy mają jedynie drugorzędne znaczenie.

    • 21 min
    Kto zostanie następnym prezem PiS. Kiedy odejdzie Kaczyński?

    Kto zostanie następnym prezem PiS. Kiedy odejdzie Kaczyński?

    Jarosław Kaczyński już wielokrotnie zapowiadał swoje odejście z funkcji prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Naszym zdaniem tym razem zapowiedzi te mogą się spełnić, dlatego w Rytmie Polityki zastanawiamy się kto zostanie następnym prezesem PiS.



    Faworyci: Czarnek, Szydło, Błaszczak, Morawiecki, Brudziński a może prezydent Duda?



    W Rytmie tygodnia omawiamy spekulacje prezydenckie. Stanowski, Andrzejczak, Gawryluk - spekulacji pojawiło się sporo co świadczy o tym, że jest poczucie, że na scenie politycznej jest sporo miejsca.



    Polska rozgorzała debatą o CPK, a swój udział w tym miał Kanał Zero - nowy projekt Krzysztofa Stanowskiego to swoisty fenomen.

    • 1 hr 42 min

Top Podcasts In News

The Daily
The New York Times
Up First
NPR
The Tucker Carlson Show
Tucker Carlson Network
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire
Pod Save America
Crooked Media
The Gas Man | Tortoise Investigates
Tortoise Media