237 episodes

Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .

Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice Radio Katowice S.A.

    • Science

Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .

    Parmigianino

    Parmigianino

    To przydomek artystyczny malarza włoskiego epoki manieryzmu, którego też możemy nazywać Girolamo Francesco Maria Mazzola. Charakterystyczne dla jego malarstwa wydłużenie postaci, wyszukany wdzięk i odrzucenie postulatów realizmu stały się cechami typowymi dla wielu malarzy doby właśnie manieryzmu. Jego wspaniałe obrazy, które znajdują się w historii sztuki, to między innymi "Autoportret w wypukłym lustrze, "Madonna z długa szyją" czy "Kupido napinający łuk".

    O jego twórczości, ale i o bardzo ciekawym, choć bardzo krótkim życiu, wykłada w audycji Marka Mierzwiaka Ewelina Sobczyk Podleszańska 

    • 52 min
    Hanka Ordonówna

    Hanka Ordonówna

    Hanka Ordonówna podczas koncertów wypełniała sama cały wieczór i każdym wyjściem na scenę stwarzając nową postać: tragiczną lub wzruszająco śmieszną . Zawsze chciała śpiewać, ale dopiero po spotkaniu z Fryderykiem Jarosym, który nauczył ją jak ma się zachowywać na scenie i jak śpiewać - zyskała status gwiazdy. W 1933 roku wyszła za mąż za hrabiego Michała Tyszkiewicza, autora wielu jej piosenek. Przed śmiercią zdążyła napisać i wydać pod pseudonimem Weronika Hort książkę pt. "Tułacze dzieci". Pisała wiersze, nowele, przygotowywała książkę autobiograficzną. U kresu życia zaczęła także malować.O niebanalnym życiu Hanki Ordonówny rozmawia Maria Trzeciak z Markiem Mierzwiakiem.

    • 50 min
    Krzysztof Król. Relacja z samym sobą

    Krzysztof Król. Relacja z samym sobą

    Nie relacją z matką czy ojcem, dziadkami, rodzeństwem, partnerem lub partnerką jest tą najważniejszą w życiu. Najważniejsza w życiu relacja to ta z samym sobą. Trwa bowiem przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu aż do samej śmierci. Kiedy jednak się zaczyna, co ma na nią wpływ i jak ważne jest, by była właściwa? O tym z Krzysztofem Królem, trenerem rozwoju osobistego, mówcą motywacyjnym i psychologiem rozmawia Joanna Opas.

    • 57 min
    Śląsk magiczny

    Śląsk magiczny

    Od kilku lat takie właśnie stwierdzenie "Śląsk magiczny" pojawia się w książkach, które powstają oraz w spektaklach teatralnych, które Śląskowi są poświęcone. Ta kraina walcząca o to, aby wreszcie mogła znaleźć się w granicach Rzeczpospolitej, nie tylko znana jest ze swojej ofiary krwi. To tutaj ludzie przez lata kultywowali śląską i polską mowę, to tutaj powstawały wspaniałe dzieła kultury, czy to muzycznej, czy plastycznej. Teraz do tych dzieł dołączają filmy, sztuki teatralne i książki. O tym wszystkim w swoim wykładzie "Źródła śląskiej estetyki" mówi dr Jacek Kurek w rozmowie z Markiem Mierzwiakiem.

    • 50 min
    Dzieci Wszechświata

    Dzieci Wszechświata

    Są takie książki, do których wciąż wracamy. Dotyczy ten zwyczaj na ogół ludzi z pasją. Są więc książki, które się nie starzeją. Za chwilę przypomnimy jedną z nich. To dobry moment, bo jest Tydzień Książki w Katowicach Mieście Nauki. Do książki Hoimara Ditfurtha "Dzieci Wszechświata" odwoływać będą się podczas wykładu w Szkole Bardzo Wieczorowej Beata Tomanek i jej gość. Tytuł tej książki dzisiaj, kiedy nauka od lat 70', czyli czasów jej wydania, poczyniła ogromne postępy, wciąż brzmi aktualnie i jest zapowiedzią fantastycznej opowieści, o czym będą się mogli państwo przekonać słuchając kolejnego wykładu, tym razem z zakresu ewolucji materii, w naszej radiowej Szkole Bardzo Wieczorowej.

    • 53 min
    Małżeństwa w średniowieczu

    Małżeństwa w średniowieczu

    Tym razem zajmiemy się sprawami monarszymi. Podczas wykładu, który poprowadzi profesor Bożena Czwojdrak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego dowiemy się czy i co przyszłe średniowieczne królowe musiały zrobić, aby królowymi zostać. Czy bycie kobietą w średniowiecznej Polsce było łatwe i jak wyglądało życie królowej w królestwie..?

    • 43 min

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Hidden Brain, Shankar Vedantam
Something You Should Know
Mike Carruthers | OmniCast Media | Cumulus Podcast Network
Radiolab
WNYC Studios
Ologies with Alie Ward
Alie Ward
Crash Course Pods: The Universe
Crash Course Pods, Complexly
Science Vs
Spotify Studios

You Might Also Like

Radio Naukowe
Radio Naukowe - Karolina Głowacka
Podcast Historyczny
Rafał Sadowski
Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
Imponderabilia - Karol Paciorek
Karol Paciorek
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Za Rubieżą. Historia i polityka
Miłosz Szymański