60 episodes

Podcasty týdeníku Respekt

Týdeník Respekt Respekt

  • News
  • 3.0 • 2 Ratings

Podcasty týdeníku Respekt

  Při tomhle zapomeneš na všechny bolístky, říká městská zahrádkářka

  Při tomhle zapomeneš na všechny bolístky, říká městská zahrádkářka

  V dnešním čísle týdeníku Respekt najdete text redaktorky Kláry Zajíčkové o městském a komunitním zahradničení. Původně nás zajímalo, jestli lidé z měst pobývali v zahradě s rukama v hlíně více než před pandemií a co je vlastně vede k tomu, že si zahradu pronajmou nebo vstoupí do nějaké komunitní. Podle ekopsychologa Jana Krajhanzla, zahrádkářky Zuzany Bramborové i provozovatele pražské komunitní zahrady Metrofarm Štěpána Říhy, se kterými Hana Řičicová v podcastu mluvila, pobyt v zeleni  pomůže od kognitivní únavy a zbaví nás strachu, stresu i štítivosti.Hudba:Mort Garson - Mother Earth's Plantasia Hiroshi Yoshimura - Green Takashi Kokubo - Awakening of the Forest

  Původce pandemie: Kde to všechno začalo?

  Původce pandemie: Kde to všechno začalo?

  Teorie, že SARS-CoV-2 unikl z laboratoře se vrací. Bagatelizovanou a často i zavrhovanou verzí se znovu začíná zabývat i odborná veřejnost. Kde se „nový koronavirus" vlastně vzal? Dozvíme se to vůbec někdy? A jak se vyhnout senzacím a konspiračním teoriím nebo stereotypům, když o možnostech původu viru informujeme? Hana Řičicová si o tom v dnešní epizodě podcastu povídá s redaktorem Martinem Uhlířem, který se tématu věnuje od počátku pandemie na webu i v časopise a pro aktuální číslo Respektu téma zpracoval i v textu.

  Hrdá a Pokorná: Násilí není normální, pomoct můžeme všichni

  Hrdá a Pokorná: Násilí není normální, pomoct můžeme všichni

  Média A2larm a Deník N přinesla v úterý svědectví několika žen na kterých se měl nyní už bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri dopustit sexuálního násilí. Ve veřejném prostoru bují debata o tom, proč to ženy nenahlásily dřív, proč se jich teď sešlo tolik najednou nebo že je přece nutné ctít presumpci neviny. Jak zajistit obětem násilných činů bezpečný prostor a pocit, že je možné domoci se spravedlnosti? Jak se vyhnout znovuprožívání traumatu nebo sekundární viktimizaci? A jak je to vlastně s právní rovinou obdobných případů? V aktuální epizodě si o tom Hana Řičicová povídá s advokátkou Lucií Hrdou a terapeutkou a vedoucí sociálních služeb společnosti ProFem Danou Pokornou.

  Proč je tak málo žen v politice?

  Proč je tak málo žen v politice?

  Minulý týden odstartovala kampaň koalice Pirátské strany a STAN. Klidně by se ale dalo říct kampaň koalice Starostů, Pirátů a jedné Pirátky. Fotografie se záplavou modrých sak, kde je jen stěží vidět Olgu Richterovou coby jedinou ženu mezi samými muži, vzbudila velký rozruch a znova do veřejného prostoru dostala otázky, na které ovšem odpovídáme tak nějak pořád dokola. Proč je tak málo žen v politice? Jaký příklad si můžeme vzít ze zemí, kde to funguje lépe? A proč máme pořád tendenci brát kvóty jako sprosté slovo? Hana Řičicová si o tom v aktuální epizodě povídá s Veronikou Šprincovou, ředitelkou obecně prospěšné společnosti fórum padesát procent, která se už od roku 2004 zaměřuje na nevyrovnané zastoupení žen a mužů na všech úrovních rozhodování.

  Není to soutěž, v otázkách klimatu prohráváme všichni

  Není to soutěž, v otázkách klimatu prohráváme všichni

  Podle nedávného průzkumu, který pro Český rozhlas zpracoval sociologický tým agentur PAQ Research a CVVM, se ukazuje, že Češi a Češky berou změnu klimatu v naprosté většině vážně - a 63 procent dotazovaných navrhuje s jejím řešením začít hned. Dělá tedy Česká republika v klimatických otázkách dost? A je jedním z možných řešení třeba právě nedávno podaná klimatická žaloba? Hana Řičicová si o tom v dnešní epizodě povídá s Laurou Otýpkovou, právničkou Frank Bold Advokáti, a Martinem Madejem, jedním z iniciátorů a zakladatelů Spolku Klimatická žaloba České republiky.

  Lži a nezodpovězené otázky. Má Hamáček odejít?

  Lži a nezodpovězené otázky. Má Hamáček odejít?

  Ministr vnitra Jan Hamáček lhal veřejnosti i poslancům. Návštěvu Moskvy chtěl uskutečnit i ve chvíli, kdy už věděl, že výbuch ve Vrběticích mají na svědomí dva ruští agenti. A k plánované cestě se stále váže řada otázek. Některé z nich jsme se snažili zodpovědět v aktuálním čísle časopisu. Musí teď vicepremiér odejít? Má vůbec jinou možnost, jak se zachovat? S Hanou Řičicovou v dnešní epizodě mluví šéfredaktor Erik Tabery, Reportérka Ivana Svobodová a redaktor Jaroslav Spurný.

Customer Reviews

3.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In News

Listeners Also Subscribed To