237 episodes

نسخه‌های صوتی وب‌سایت ترجمان علوم انسانی

Tarjomaan Tarjomaan

  • Society & Culture
  • 4.4 • 59 Ratings

نسخه‌های صوتی وب‌سایت ترجمان علوم انسانی

  مشهور نیستی اما همه تو را می‌شناسند: داستان کودکان پرطرفدار اینستاگرامی

  مشهور نیستی اما همه تو را می‌شناسند: داستان کودکان پرطرفدار اینستاگرامی

  پنج‌هزار دلار درآمدی نیست که روزانه نصیب هر کسی شود. اما کودکانِ اینفلوئنسر و اینستاگرامی «هر کسی» نیستند. والدین آن‌ها می‌توانند عکسی از فرزند خود بیندازند و، بابت تبلیغات تجاری، از شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌دار پول هنگفتی بگیرند. البته هر چه این عکس‌ها خودمانی‌تر و غیرتجملاتی باشند، تأثیر بیشتری بر مخاطبان می‌گذارند. به همین دلیل، اصلاً وسایل زیادی برای صحنه‌پردازی لازم نیست: پس‌زمینه‌ای رنگی، چند لباس معمولی، شاید یک عکاس و نهایتاً کودکی که مؤثرترین استراتژی برای فروش است.
   

  • 21 min
  تصویر خیالیِ کارتن‌خواب‌ها از جایی به اسم «خانه»

  تصویر خیالیِ کارتن‌خواب‌ها از جایی به اسم «خانه»

  از دور تماشاکردنِ کارتن‌خواب‌ها آن‌ها را نیمه‌زامبی‌هایی معتاد و بی‌مصرف نشان می‌دهد؛ و در بهترین حالت، رنج‌دیدگانی که مستحق ترحم‌اند. اما پژوهشگری که در میان آن‌ها زندگی کرده است می‌گوید تمرکز بر رنج و بدبختیِ بی‌خانمان‌ها تصویر کاملی از زندگی آن‌ها به ما نمی‌دهد. ساکنانِ کنار خیابان خلاقیت‌هایی به خرج می‌دهند تا احساس کنند واقعاً در خانۀ خودشان‌اند: انتخاب نقطۀ مشخصی برای خواب، منظم‌کردن خنزرپنزرهای اطرافشان، و تنظیم برنامه‌ای معین برای کارهای روزانه مثل تکدی‌گری و حتی نشئگی.
   

  • 28 min
  برای موفقیت تلاش فردی مهم‌تر است یا شرایط اجتماعی؟

  برای موفقیت تلاش فردی مهم‌تر است یا شرایط اجتماعی؟

  پس‌انداز کن و کمتر خرج بتراش تا بتوانی با پول‌هایت سرمایه‌گذاری کنی و، به‌وقتش، زندگی‌ات را بسازی. این توصیه‌های خودیاری لابد به گوش شما هم خورده است، نقل‌قول‌هایی از زاکربرگ یا وارن بافت، که راه‌ورسم «خودساخته‌شدن» را یاد می‌دهند. مرشدان خودیاری، همگی می‌خواهند «خود» ما را تغییر دهند و تغییری چشم‌گیر در زندگی افراد به وجود بیاورند. اما جامعه‌شناسان نظری دیگری دارند.
   

  • 15 min
  توهمات امپراتوری

  توهمات امپراتوری

  درست است که هندوستان پیش از آنکه به سلطۀ بریتانیا درآید مسیر عقب‌ماندگی از دیگر نقاط جهان را در پیش گرفته بود، اما بسیاری از استدلال‌هایی که در دفاع از دوران راجِ بریتانیا ارائه می‌شود نیز بر پایۀ سوءبرداشت‌هایی جدی از گذشتۀ هند، امپریالیسم و خودِ تاریخ است.   

  • 39 min
  بوروکراسی دشمن خلاقیت است، آیا راه‌حلی برای این مشکل وجود دارد؟

  بوروکراسی دشمن خلاقیت است، آیا راه‌حلی برای این مشکل وجود دارد؟

  اگر در یک سازمان بوروکراتیک بزرگ کار کرده باشید، با خصومت مدیران سازمانی با نوآوری به خوبی آشنایید. کسانی که سال‌های سال در منصب مدیریت نشسته‌اند، معمولاً فکر می‌کنند در همۀ مسائل مربوط به سازمانشان بیشتر از بقیه اطلاعات دارند و هر کس که با آن‌ها مخالفت یا از عملکردشان انتقاد می‌کند، به اندازۀ کافی تجربه ندارد. این رویه، در عمل، اداره‌ها را تبدیل می‌کند به مکان‌هایی راکد، ناکارآمد و فاسد. آدام گرنت، روان‌شناس سازمانی مشهور، در این زمینه پیشنهاداتی دارد.
   

  • 42 min
  پيتر تيل: لئو اشتراوسی که در سيليکون‌ولی کار می‌کند

  پيتر تيل: لئو اشتراوسی که در سيليکون‌ولی کار می‌کند

  پیتر تیل از اسرار‌آمیزترین چهره‌های سیلیکون‌ولی است. هر چه زاکربرگ و ایلان ماسک، مهندسانی ابرثروتمند هستند که در دیگر موضوعات ساده‌لوح به نظر می‌آیند، پیتر تیل در سخنرانی‌هایش به کارل اشمیت، لئو اشتراوس و رنه ژیرار ارجاع می‌دهد و با استفاده از عهد عتیق دربارۀ آیندۀ جهان فلسفه‌پردازی می‌کند. مکس چفین، نویسندۀ کتاب جدیدی دربارۀ تیل می‌گوید: او مسئول ایجاد ایدئولوژی‌ای‌ است معرف سیلیکون‌ولی شده است: این‌که پیشرفت تکنولوژیک باید بی‌وقفه پیگیری شود؛ بدون درنظرگرفتن هزینه‌ها و خطرات بالقوۀ آن برای جامعه.

  • 38 min

Customer Reviews

4.4 out of 5
59 Ratings

59 Ratings

سارا ف ,

مطالب مفید

برخی اپیزودها بسیار جالب و مفیدند و من همچنان به گوش کردن به این پادکست ادامه خواهم داد. ولی دو مشکل وجود دارد که امیدوارم توجه بشود. گاهی گوینده ها اشتباهات بدی در خواندن متون میکنند و اینکه موسیقی بعضی اپیزودها بسیار بد و شبیه مارش عزاست.

نازنين زهرا ,

سلام

واقعاً بی نظیره پادکست تون
ممنون بابت کار قوی و ارزشمندتون
/یاعلی

mousavi.mehdi ,

دانلود

سلام وقتتون بخیر
هیچ کدام از اپیزودها دانلود یا اجرا نمیشن؟

Top Podcasts In Society & Culture

iHeartPodcasts
This American Life
Michelle Obama
Jennifer Welch and Angie “Pumps” Sullivan
Hoda Kotb, TODAY
Glennon Doyle & Cadence13

You Might Also Like

Ali Bandari
Shahin Javadi Nezhad & Reza Haririan
Amirali Gh
BBC Persian Radio
tanzpardazi | طنزپردازی
Marzie