64 episodes

Mindent az egyetemi és főiskolai sportról

Unisport UniSport

    • News

Mindent az egyetemi és főiskolai sportról

    Juhász Péter: „Idén fel kell gyűrnünk az ingujjunkat!”

    Juhász Péter: „Idén fel kell gyűrnünk az ingujjunkat!”

    Mozgalmas év előtt áll a magyar egyetemi sport, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy számos hazai rendezésű, rangos nemzetközi sporteseményt tartanak 2023-ban. Többek között ezekről, a küszöbön álló MEFOB Fesztről, a magyar egyetemi sportdiplomácia nemzetközi esélyeiről és természetesen a MEFS szerepéről beszélgetünk Juhász Péter főtitkárral.
    Két és fél hét múlva kezdődik Debrecenben az év legjelentősebb hazai egyetemi multisportrendezvénye, a MEFOB Feszt, amelyen összesen nyolc sportágban tartanak döntőket.
    Az Unisport podcast mostani adásában a társrendező Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS) főtitkárát, Juhász Pétert kérdeztük a közelgő eseményről, annak előzményeiről, az eddigi tapasztalatokról, a fejlődés lehetőséges irányairól, valamint az Feszt sportági struktúrájáról.
    Ezenkívül természetesen szóba kerül több rangos, magyar vonatkozású, nemzetközi egyetemi sportesemény is, így a júliusi debreceni 3x3-as kosárlabda egyetemi Európa-bajnokság, a miskolci egyetemi vízilabda, valamint tollaslabda Eb, a nyáron esedékes csengtui egyetemi világjátékok, vagyis az Universiade, illetve a 2024-es hazai rendezésű Európai Egyetemi Játékok.  
    A bő félórás beszélgetés során bepillantást kapunk a nemzetközi egyetemi sportpolitikába, illetve sportdiplomáciába is. Novemberben ugyanis tisztújító közgyűlést tart a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség, a FISU, és reményeink szerint az új elnökségnek lesz magyar delegáltja is. Hogy milyen előnyökkel jár ez a honi egyetemi sport számára, kiderül a podcastból.

    • 33 min
    Tárt karokkal várja a MEFOB Feszt résztvevőit a sport- és vendégszerető Debrecen

    Tárt karokkal várja a MEFOB Feszt résztvevőit a sport- és vendégszerető Debrecen

    Már csak alig több mint három hét van hátra az év legjelentősebb hazai egyetemi multisportrendezvényéig, MEFOB Fesztig, amelyet április 28. és május 1. között rendeznek Debrecenben. A kiemelkedő esemény a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS), a Debreceni Egyetem, Debrecen városa és a DEAC közös rendezvénye.
    Már csak alig több mint három hét van hátra az év legjelentősebb hazai egyetemi multisportrendezvényéig, MEFOB Fesztig, amelyet április 28. és május 1. között rendeznek Debrecenben. A kiemelkedő esemény a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS), a Debreceni Egyetem, Debrecen városa és a DEAC közös rendezvénye.
    Többek között ennek kapcsán beszélgettünk prof. dr. Balogh Lászlóval, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézetének igazgatójával, aki nemcsak a közelgő egyetemi sportünnepről, a MEFOB Fesztről, hanem az egyetem új létesítményeiről, így többek között a nemrég átadott Dóczi utcai sportkomplexumról, a benne rejlő lehetőségekről, a város és az egyetem, illetve az új és a régi kapcsolatáról, a Debreceni Egyetemi Atlétikai Clubról, a nyári debreceni 3x3-as kosárlabda egyetemi Európa-bajnokságról, továbbá a jövő évi, debreceni és miskolci rendezésű Európai Egyetemi Játékokról is beszél Mezei Dániel főszerkesztőnek.

    • 30 min
    A térdsérülések veszélyei a téli sportokban

    A térdsérülések veszélyei a téli sportokban

    Podcastsorozatot indított a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem azzal a céllal, hogy egyetem hallgatókat és fiatalokat érintő sportos témákat tárjon a hallgatóság elé neves szakemberek megszólaltatásával.
    Az egyik adásban egy rendkívül aktuális, a téli sportokat, illetve a télen is végezhető, szabadtéri testmozgást érintő témával jelentkeztek a szerkesztők.
    A szabadidő- és versenysportolók gyakran szembesülnek a testmozgást gátló fájdalmas térdsérülésekkel, térdproblémákkal és ízületi megbetegedésekkel. Különösen igaz ez a téli sportok – síelés, korcsolyázás, hódeszkázás – kedvelőire, akik a más sportokat űzőkhöz képest gyakrabban esnek el, valamint azokra, akik a zimankó ellenére is futni, kocogni, erősíteni járnak. 
    Erre a problémára szerencsére van megoldás. Dr. Lacza Zsombor ortopéd-traumatológus szakorvos, a térdsérülések specialistája, a TF Sportélettani Kutatóközpontjának igazgatója nemcsak ismeri és kutatja a térdízületi problémákat, hanem kezeli is. Sőt néhány remek tippel is szolgál, hogyan előzzük meg a bajt, miképp ismerjük fel a sérülésre utaló jeleket, valamint, hogy mikor forduljunk velük szakorvoshoz.

    • 29 min
    Vb-ezüsttel tette le névjegyét a felnőttek között Németh Domonkos vitorlázó

    Vb-ezüsttel tette le névjegyét a felnőttek között Németh Domonkos vitorlázó

    Manapság sajnos nem sok magyar vonatkozású nemzetközi vitorlássikernek tapsolhatunk, ezért aztán minden kiemelkedő eredményt nagy becsben kell tartanunk. A Pécsi Tudományegyetem hallgatója, Németh Domonkos személyében szerencsére újra akadt egy magyar vitorlázó, aki nemrég fantasztikus teljesítménnyel hívta fel magára a figyelmet.
    A mindössze 20 éves Domonkos – aki két U23-as világbajnoki cím büszke tulajdonosa – ezüstérmet nyert Miamiban a finndingi hajóosztályban megrendezett felnőtt-világbajnokságon úgy, hogy végig „lőtávon” belül haladt a győztes brit Ed Wright mögött.
    Ebben az adásban a sokak által csak „Domának” becézett versenyző többek között arról beszél, hogyan élte meg ezt a nagyszerű sikert, miért szomorkás mégis egy kicsit, milyen barátságban van a széllel, mennyire kiszolgáltatott a természet erejének, milyen képességek kellenek ahhoz, hogy megállja a helyét, és mi az, ami miatt jó ideig nem akarja abbahagyni a vitorlázást. 
    Hangoljatok ránk, és hallgassátok az Unisport-podcastot!

    • 17 min
    BME-ről a Bamakóra – gyermekkori álomból valóság

    BME-ről a Bamakóra – gyermekkori álomból valóság

    Podcastom első vendége Panyi Kristóf, aki jelenleg autóipari rendszermérnökként dolgozik, és október 21-én elindult élete eddigi legnagyobb kalandjára, a Budapest–Bamakó Rallyra. Az útvonal 2022-ben minden eddiginél messzebbre vezeti a résztvevőket, hiszen a viadal történetében másodszor Guineába és Sierra Leonéba is ellátogat a mezőny. Ha valaki nem tudná, ezen a versenyen soha semmi sem teljesen biztos, a körülmények, az útvonalak bármikor, akár egyik napról a másikra is változhatnak, ezért nagyon komoly felkészültséget igényel. A járványhelyzet és egyéb körülmények miatt a versenyt többször is elhalasztották, és az októberi rajt is sokáig kétségesnek látszott.
    Kristóf és jóbarátja már gyerekkoruk óta dédelgették az álmot, hogy egyszer elinduljanak ezen a rallyn, és mostanra vált biztossá, hogy valóban megmérettetik magukat. Természetesen egy ilyen kihívás több éves felkészülést követel, megannyi lemondással, belső küzdelemmel. Egyebek között el kell hitetnünk a családdal, illetve a barátokkal, hogy feltétlenül egyben érünk haza.
    Igen, kockázatos terepre merészkedtek a fiúk, bármikor bármilyen veszély felütheti a fejét. A több mint 9000 km-es túra során számolniuk kell a vadkempingezés veszélyeivel, balesetekkel, regionális nehézségekkel is. A világ leghosszabb amatőr rallyja Sierra Leone fővárosában, Freetownban ér célba. Kristóféknak azonban a túra ezzel még nem fejeződik be, hiszen elmondása szerint még kiszínezik egy kis privát kalandozással az előttük álló, összességében körülbelül másfél hónapot.
    Hogy pontosan miképpen néz ki a felkészülés, milyen kihívásokat rejt, és milyen gondolatok jártak Kristóf fejében két nappal a rajtceremónia előtt, hallgassátok meg tőle az alábbi podcastban. A Budapest–Bamakó Rally történéseit Kristóf Facebook csatornáján, a KP Motology: irány Afrika oldalon, illetve a vezess.hu-n követhetitek végig.

    • 22 min
    Sportirodák Találkozója

    Sportirodák Találkozója

    A PTE Sportiroda 2019 tavaszán hagyományteremtő céllal indította el a „Sportirodák Találkozója" elnevezésű országos szakmai összejövetelt, amely a Magyar Egyetemi- Főiskolai Sportszövetség (MEFS) társszervezésben valósult meg évről-évre, igaz a koronavírus-járvány miatt sajnos egy kisebb kihagyással. Idén az országos találkozón 23 hazai egyetem képviseltette magát sportszakemberein keresztül.
    Az első napon olyan témákban folytak a gondolatcserék a tagintézmények képviselői között, mint a modellváltó egyetemek sporttámogatási rendszere, az idén először megszervezett MEFOB Feszt és a nemzetközi egyetemi versenyek tapasztalatai, illetve a tavaly Pécsen is elindult sportnagyköveti hálózat jó gyakorlatai. Az első etap egy „kocsmasportos" csapatépítővel zárult, amelyet már rutinosan a pécsi sportirodások vezényeltek le, megalapozván egy negyedik összejövetel jövő évi lehetőségét.
    A második nap sem szűkölködött kérdésekben, hiszen a hallgatók hatékony elérése, az elmúlt évben újraélesztett Universitas-kupa tanulságai, vagy a második részt záró szabadidősport lokális kihívásai, mind jó alapot szolgáltak egy péntek délelőtti sportos diskurzusra.
    A programon részt vett Juhász Péter, a MEFS főtitkára és a szervező PTE Sportiroda vezetője, Hári József is, akivel a csütörtök esti sportverseny és buli szünetében beszélgettünk az egyetemi sport és a Sportirodák új céljairól, mert a nehéz helyzet egyértelműen új szemléletet kíván. Igaz, ha visszatekintünk, számos siker után talán a nehézségeket is könnyebb elviselni majd. 

    • 7 min

Top Podcasts In News

The Daily
The New York Times
Serial
Serial Productions & The New York Times
Up First
NPR
Pod Save America
Crooked Media
The Charlie Kirk Show
Charlie Kirk
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire