239 episodes

LRT RADIJO laida apie tokį gyvenimą planetoje, kad jos išteklių užtektų visiems.

Vienkartinė planeta LRT

  • Nature
  • 5.0 • 1 Rating

LRT RADIJO laida apie tokį gyvenimą planetoje, kad jos išteklių užtektų visiems.

  Vienkartinė planeta. Kaip apginti teisę į gyventi tinkamą klimatą?

  Vienkartinė planeta. Kaip apginti teisę į gyventi tinkamą klimatą?

  Jauni klimato aktyvistai iš Portugalijos padavė 33 Europos valstybes į Europos žmogaus teisių teismą, reikalaudami mažinti šiltnamio dujų išmetimus. Šeši ieškovai – keturi vaikai ir du jaunuoliai kreipėsi į teismą po to, kai Portugalija išgyveno karščiausią birželį per pastaruosius 90 metų. Pasak ekspertų, tokių ekstremalių reiškinių ateityje daugės, todėl vyriausybės turėtų imtis veiksmų, kad apsaugotų ateities kartas.

  Per pastaruosius tris dešimtmečius visame pasaulyje inicijuota virš 1300 su klimato kaita susijusių bylų. 2018 metais plačiai nuskambėjo kita byla, kai 10 šeimų iš įvairių pasaulio šalių padavė Europos Sąjungą į teismą dėl per menkų pastangų apsaugoti piliečius nuo pavojingos klimato kaitos. Tačiau Europos teisingumo teismas ieškinį atmetė, šis sprendimas apskųstas.

  Tuo metu pernai Nyderlandų piliečiai šalies teisme pasiekė, kad vyriausybė sumažintų iškastinio kuro naudojimą ir griežtintų klimato politiką. Bet Lietuvoje, pasak teisininkų, ginti viešąjį interesą aplinkosaugos srityje kol kas sudėtinga.

  Autorė – Vaida Pilibaitytė

  • 28 min
  Vienkartinė planeta. Tvari bendruomenė

  Vienkartinė planeta. Tvari bendruomenė

  Ne išmesti, o sutaisyti. Tai idėja, kurią pritaikyti kasdienybėje siūlo šios laidos herojai. Atsakingo vartojimo šalininkai nesiūlo jums apsikrauti šiukšlėmis ar nepataisomai sugedusiais daiktas, o verčiau – nepamiršti, jog sugedus siurbliui ar sutrūkus grandinėlei – pirmiausia reikėtų pamėginti juos sutaisyti. Pasiskolinę idėją iš olandų, vilniečių bendruomenė „Miesto Laboratorija“ susibūrė į dirbtuves.
  Autorė Rūta Dambravaitė

  • 26 min
  Vienkartinė planeta. Kaip išvalytii išsiliejusią naftą?

  Vienkartinė planeta. Kaip išvalytii išsiliejusią naftą?

  Praėjusį mėnesį prie Mauricijaus krantų įvykusi nelaimė, kai iš krovininio laivo išsiliejo didelis kiekis naftos, papildė ir taip ilgą tokių nelaimių sąrašą. Pranešimai apie naftos išsiliejimus į atvirus vandenis pasigirsta dažnai, jų padariniai gamtai ir žmonėms yra dideli, ilgalaikiai ir sunkiai išmatuojami. Šiandien laidoje apie tai, dėl kokių priežasčių įvyksta naftos išsiliejimo nelaimės ir kokios technologijos naudojamos likviduoti jų padarinius. Autorė Rūta Dambravaitė

  • 25 min
  Vienkartinė planeta. Pavojingas „žydėjimas“

  Vienkartinė planeta. Pavojingas „žydėjimas“

  Rugpjūčio pradžioje Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė, kad pavojinga maudytis Kauno mariose ir Širvėnos ežere Biržuose. Priežastis – kelis kartus viršyta melsvabakterių koncentracijos norma.

  Liaudyje šis reiškinys vadinamas „žydėjimu“. Žalsvame vandenyje išsimaudžiusius ir netyčia jo gurkštelėjusius žmones, dažniausiai vaikus, gali smarkiai išberti, pykinti. Kenčia ne tik žmonės – dėl deguonies stygiaus dūsta ir nyksta vandens telkinių augmenija ir gyvūnija.

  Pastaraisiais metais „žydėjimas“ suintensyvėjo dėl šylančio klimato ir žemdirbystės plėtros. Mat būtent pasėlių tręšimui naudojamų maistingų medžiagų azoto ir fosforo perteklius, su lietumi patenkantis į vandenį, sukelia esminius vandens ekosistemų pokyčius.

  Autorė Inga Janiulytė-Temporin.

  • 27 min
  Vienkartinė planeta. Gamtinių išteklių pramonės pėdsakai

  Vienkartinė planeta. Gamtinių išteklių pramonės pėdsakai

  Šiltėjant klimatui, pasaulio dėmesys krypsta į šiaurės ir pietų regionus - Arktį ir Antarktidą. Ne tik dėl to, kad šie poliai palaiko stabilią atmosferos temperatūrą, pakenčiamą planetos gyventojams, bet ir dėl juose esančių gamtinių išteklių gausos.

  Vis dėlto situacija regionuose skiriasi kaip diena ir naktis. Arktyje dėl kasybos perkeliami miestai. Tuo metu Antarktidoje, uždraudus bet kokį žemyno kasinėjimą, mokslininkai atkreipia dėmesį į grėsmes, kylančias dėl apleistų pramoninių pastatų.

  Kokį paveldą gamtinių išteklių pramonė palieka žmonėms ir gamtai?

  Autorė Vaida Ražaitytė

  • 28 min
  Vienkartinė planeta. Kas yra upė?

  Vienkartinė planeta. Kas yra upė?

  Paveikslėlių knyga „Kas yra upė?“ iš pažiūros skirta vaikams, tačiau pati autorė Monika Vaicenavičienė sako, kad jos skaitytojų ratas yra platesnis. Pažinčiai su pasaulį išvagojusiomis upėmis kviečianti knyga nesistengia pateikti atsakymų, o verčiau siūlo patiems kelti klausimus. Laidoje pažintis su ne vieną apdovanojimą Lietuvoje ir užsienyje pelniusios ir daugiau nei į 10 kalbų išverstos knygos „Kas yra upė?“ autore Monika Vaicenavičiene. Apie jos pačios ryšį su gamta, kaip apie aplinką ir jos saugojimą kalbėtis su mažaisiais ir kūrybą. Autorė Rūta Dambravaitė

  • 28 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Nature

Listeners Also Subscribed To

More by LRT