9 episodes

Příběhy vypadávání ze zaběhnutého života v novém podcastu festivalu Jeden svět.

Vypadává‪š‬ One World

  • Society & Culture

Příběhy vypadávání ze zaběhnutého života v novém podcastu festivalu Jeden svět.

  Honza: Bez internetu bych se nedostal k nabídkám

  Honza: Bez internetu bych se nedostal k nabídkám

  Honza je jeden z prodejců časopisu Nový prostor a zároveň pracuje jako člen bezpečnostní služby v jednom z pražských hotelů. Internet mu pomohl při hledání zaměstnání a je to pro něj hlavní pracovní komunikační nástroj. Spravuje i facbookové stránky Klíčovských sadů, kde bydlí na svěřeném pozemku a přes zimu si tady topí dřevem. Nemá tady ale wifi, a tak se spoléhá na mobilní data. Protože nemá elektirku, mobilní telefon si dobíjí solární energií nebo s pomocí autobaterie. 

  O životě bez domova v době internetové si poslechněte v posledním díle podcastu Vypadáváš. 

  • 7 min
  Karolína Presová: Pozor na odsouvání běžného života kvůli sociálním sítím

  Karolína Presová: Pozor na odsouvání běžného života kvůli sociálním sítím

  Karolína Presová je socioložka a zakladatelka organizace Replug me, která se zabývá zdravým přístupem k technologiím, digitálními návyky a závislostí na sociálních sítích. Právě o tom se s ní baví Tereza Hronová v novém díle podcastu Jednoho světa Vypadáváš. Sama se na tři dny zkusila odpojit ze sociálních sítí aby zjistila, zda na nich náhodou není závislá. 

  A jak jste na tom vy? Kolik času vám denně spolknou sociální sítě a internet? Kdy se ještě bavíme o běžném uživání, a kdy už se pro nás sítě stávají nepostradatelnými?

  • 16 min
  Paní Jaroslava: Internet je dobrý sluha, ale špatný pán

  Paní Jaroslava: Internet je dobrý sluha, ale špatný pán

  Paní Jaroslavě už bylo 70 let a s počítači se začala učit v 60. letech. Dnes v organizaci Život 90 učí starší lidi, jak zacházet s internetem. "Já ty lidi osobně strašně obdivuju. Dokonce v jednom kurzu jsem vlastně nejmladší," říká v novém dílu podcastu Jednoho světa o přínosech a nástrahách internetu a o výuce v pozdním věku. "Hlavně je učím, co na internetu můžou najít. Taky je varuju, a hodně, protože si myslím, že internet je sice dobrý sluha, ale špatný pán." 

  • 12 min
  Rodina paní Bohuny: Distanční výuka se čtyřmi dětmi a bez wi-fi

  Rodina paní Bohuny: Distanční výuka se čtyřmi dětmi a bez wi-fi

  „Vzhledem k tomu, že tady nejde udělat wi-fi, měly jsme problém, protože když jsme si dobíjely kredity, tak data mizela hned, bylo to fofrem pryč," říká paní Bohuna, která žije sama se čtyřmi dětmi - dcerami a neteří. Simona, Tereza, Josefína a Šarlota jsou všechny ve školním věku. Bez kvalitního připojení k internetu pro ně byl příchod pandemie a přechod na distanční výuku velmi složitý. Pomohl jim Člověk v tísni, který rodině zapůjčil notebook i s modemem. Jaké to je vypadávat kvůli nedostupnosti technologií a jak se to dá překonat? Poslouchejte v podcastu festivalu Jeden svět. 

  • 9 min
  Barbara Strobachová: Ztrácí se fyzická vzájemnost

  Barbara Strobachová: Ztrácí se fyzická vzájemnost

  Barbara Strobachová učí v alternativní škole Slunovrat v Brně. Nezvoní tam, neznámkuje se, na rozhodnutích se podílejí učitelé, rodiče i děti, a alespoň jeden den v týdnu se učí v lese. Pokud tedy právě neprobíhá globální pandemie. "Ze zpráv jsme se dozvěděli, že nám ten den zavírají školu. Byla to totální panika. Mysleli jsme, že je to jen na 14 dní," popisuje Barbara první momenty lockdownu loni na jaře. Jak to ovlivnilo výuku a jaké dopady měla absence fyzického kontaktu na školáky - i o tom mluvíme v pátém díle podcastu Jednoho světa o vypadávání. 

  • 10 min
  Tereza: Život bez bankovního účtu

  Tereza: Život bez bankovního účtu

  Tereza kvůli exekucím už více než pět let funguje bez účtu a platební karty. Jak moc ji to staví mimo zaběhnuté návyky společnosti? Jak dostává výplatu? Nechybí jí předplacené služby na internetu? Jak během pandemie nakupuje v e-shopech? A připadá si bez účtu omezenější, nebo naopak svobodnější? 

  "Člověk si to i líp rozmyslí: fakt tohle potřebuju? A pak na 99% zjistí, že nepotřebuje," říká mimo jiné o nakupování za hotové v dalším díle podcastu Jednoho světa o vypadávání.

  • 10 min

Top Podcasts In Society & Culture

iHeartPodcasts
This American Life
Nick Viall
Spotify Studios
Vox Media Podcast Network
New York Times Opinion