
25 episodes

”Zöld üzlet” podcastunkat greendealhun
-
- News
Az Európai Unió zölddé akar válni.
Az Európai Bizottság 2019 decemberében bejelentette a Zöld Megállapodást, egy olyan ütemtervet, amelynek célja, hogy az EU gazdasága fenntarthatóvá váljon, és megvalósuljon az a nagy terv, hogy 2050-re az első klímasemleges kontinens legyen.
De mit jelent a Green Deal a gyakorlatban mindannyiunk számára? Fiatal állampolgárokként és fogyasztóként milyen szokásokon kell változtatnunk ahhoz, hogy fenntarthatóbb életet éljünk? Milyen intézkedéseket várhatunk az európai és nemzeti hatóságoktól e változások támogatása és előmozdítása érdekében? És hogyan tudjuk összeegyeztetni az ipar és a környezet igényeit?
A Green Deal Podcast megpróbál választ adni mindezekre a kérdésekre és még sok másra is. Az EU egészére kiterjedő rádióállomás-hálózatunk az egész blokk mindennapjaiba merül el, hogy valóban európai szemszögből mutassa be, hogyan érint minket ez az ambiciózus politika, és hogyan segíthetünk a megvalósításában.
-
Sok hal van még a tengerben?
Európában az elmúlt 50 évben megduplázódott a halfogyasztás, hiszen az emberek rájöttek arra, hogy sokkal egészségesebb és környezetbarátabb, mint a hús. Ez a tendencia sok esetben túlhalászásához vezetett, azonban ezzel párhuzamosan nem javult a halászok életminősége, akik unió szerte az éghajlatváltozással, a halállományok kimerülésével, a környezetszennyezéssel és az energiaválsággal kapcsolatos nehézségekkel küzdenek.
-
A tömegközlekedés jövője – Közösségi közlekedés az egyéni helyett
Egy 2019-es kimutatás szerint az EU-ban a közlekedés felelős a teljes uniós szén-dioxid-kibocsátás majdnem 30 százalékáért, amelynek 72 százaléka a közúti közlekedésből származik.Az EU elkötelezett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. Egyik legfontosabb célja, hogy az 1990-es adatokhoz képest 2050-re a közlekedésből származó szén-dioxid-kibocsátás mértékét 90 százalékkal csökkentse.
-
Rózsával mondjuk el?
Valentin-nap alkalmából, amelyet egyre gyakrabban a naptárakban is megjelölnek, újságíróink virágüzletekbe látogattak el, hogy többet megtudjanak az Európai Unió virágajándékozási kultúrájáról.
-
Tallózás a lakóháztatarozás lehetőségei között - Hogyan kerül a felújítás terítékre?
Amennyiben rászánjuk magunkat az energiahatékonysági felújításokra több legyet ütünk egy csapásra: előmozdítjuk az energiabiztonságot, mérsékeljük az energiaszegénységet, csökkentjük az éghajlatváltozást, elősegítjük a gazdasági fejlődést és takarékoskodunk is.
Vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy az építőipar, mind az energiafogyasztás, mind a klímavédelem terén mennyire fontos tényező: az EU végső energiafogyasztásának 40%-áért, CO2-kibocsátásának 36%-ért felelős. -
Zöld karácsonyról álmodozva: hogyan csökkenthetjük a Mikulás szénlábnyomát?
Nyakunkon az ünnepi szezon, és már most mindenki azzal van elfoglalva, hogy feldíszítse otthonát és mindent beszerezzen a nagy napra, a csomagolópapírtól kezdve a fényfüzérekig, tűzijátékokig és karácsonyfákig. Karácsonyi szokásaink által azonban sokféle hulladék termelődik, aminek környezeti hatása is jelentős lehet. Legújabb epizódunkban újságíróink olyan emberekkel beszélgetnek, akiknek számos javaslata van arra vonatkozóan, hogyan ünnepelhetnénk fenntarthatóbban.
-
Nők az anyatermészet megóvásáért
Gyakran halljuk, hogy a nők az élen járnak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Amennyiben ez az állítás igaz, miért van így? Némelyek szerint azért, mert a nőket jobban sújtja természeti környezetünk romlása; mások szerint egyszerűen csak jobban összeforrtak az anyatermészettel.