20 episodes

Jestem dietetykiem sportowym, współtwórcą Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu. Na codzień współpracuję z zawodnikami na różnym poziomie zaawansowania, od totalnych amatorów po Olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Świata czy Europy. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się ze studentami podczas zajęć na Katowickim AWF, gdzie pracuję jako wykładowca w Zakładzie Żywienia i Suplementacji.

Zaplecze Sportu Mateusz Gawełczyk - dietetyk sportowy

  • Sports

Jestem dietetykiem sportowym, współtwórcą Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu. Na codzień współpracuję z zawodnikami na różnym poziomie zaawansowania, od totalnych amatorów po Olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Świata czy Europy. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się ze studentami podczas zajęć na Katowickim AWF, gdzie pracuję jako wykładowca w Zakładzie Żywienia i Suplementacji.

  Zaplecze Sportu - odc. 20 Helena Zakliczyńska

  Zaplecze Sportu - odc. 20 Helena Zakliczyńska

  Gościem 20 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest dr Helena Zakliczyńska- lekarz internista, seksuolog, psychoterapeuta oraz adiunkt w Instytucie Nauk o Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Osobiście mam zaszczyt współpracować z Heleną w Polskim Związku Biathlonu, co uważam za wielkie wyróżnienie. Z Heleną rozmawiamy o tym jak z artysty została lekarzem i jak trafiła do sportu zawodowego. Pytam Helenę o jej doświadczenia w pracy z Pistaem Gliwice, z którym zdobyła Mistrzostwo Polski, o to jak różni się praca z kobietami i mężczyznami, gdyż po przenosinach do Polskiego Związku Biathlonu z męskiej, bardzo kontaktowej dyscypliny przeniosła się do sportów wytrzymałościowych, gdzie ma okazję pracować również z płcią piękną. Ponadto dyskutujemy o książcę na temat dopingu, w której Helena pisała rozdział na temat postępowania ze sportowcami z zaburzeniami rozwoju płciowego oraz o tym co musi zrobić transseksualna kobieta, aby móc rywalizować z kobietami. Helen podczas rozmowy zdradza nam kilka ciekawych historii z czasów współpracy z piłkarzami, o których nie słyszy się na codzień w mediach. Zapraszam na zaplecze.

  • 1 hr 13 min
  Zaplecze Sportu- odc. 19 Marcin Gandyk

  Zaplecze Sportu- odc. 19 Marcin Gandyk

  Gościem 19 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Marcin Gandyk- trener personalny, specjalista w zakresie dozwolonego i niedozwolonego wspomagania wysiłku fizycznego, od najmłodszych lat ściśle powiązany ze światem sportu, w którym to odniósł liczne sukcesy na scenie sportów sylwetkowych. Z Marcinem, jak z każdym gościem dyskutujemy o jego początkach w sporcie i co sprawiło, że trafił właśnie do sportów sylwetkowych. Ponadto, jako że teraz Marcin współpracuje z wieloma sportowcami z najwyższej półki, pytam go o receptę na sukces i jak stworzyć warunki, aby taka współpraca była możliwa. Jako, że Marcin wyznaje proste stanowisko dotyczące żywienia, które opiera się głównie na tym, że dieta ma działać, a smak jest mało istotny, to nie zabrakło dyskusji na temat dietetyki, oraz tego jak Marcin odżywiał się w trakcie kariery, a jak wygląda to teraz. Zapytałem również Marcina o proces diagnozy zawodnika, który się do niego zgłasza i z jakich narzędzi korzysta we współpracy z zawodnikami. Zapraszam na zaplecze.

  • 56 min
  Zaplecze Sportu - odc. 18 Artur Gołas

  Zaplecze Sportu - odc. 18 Artur Gołas

  Gościem 18 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest dr hab Artur Gołaś- pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, specjalista w zakresie struktury wewnętrznej ruchu, treningu siły mięśniowej oraz przygotowania motorycznego w sporcie. Poza pracą na uczelni Artur pełni rolę trenera przygotowania motorycznego w klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec. Z Arturem rozmawiamy o tym jak rozpoczęła się jego przygoda nie tylko ze sportem, ale również z nauką i w tej rozmowie Artur udziela wskazówek wszystkim osobom chcącym pójść w jego ślady. Poza tym z Arturem dyskutujemy na temat zmian w przygotowaniu motorycznym w sporcie, doszukujemy się przyczyn w różnicy poziomów pomiędzy ligą polską, a ligami zagranicznymi, a także o przełożeniu pracy naukowej Artura na praktykę w sporcie. Oczywiście poruszyliśmy również zagadnienie, które od jakiegoś czasu Artura szczególnie interesuje czyli trening mentalny oraz wpływ mediów społecznościowych na predyspozycje zawodników. Zapraszam na zaplecze.

  • 57 min
  Zaplecze Sportu- odc. 17 Jakub Karpiński

  Zaplecze Sportu- odc. 17 Jakub Karpiński

  Gościem 17 odcinka jest dr Jakub Karpiński- pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, autor prac naukowych nt. wpływu treningu hipoksycznego na lądzie na wydolność tlenową pływaków, jednocześnie główny trener AZS-AWF Katowice. W przeszłości odbył kilkumiesięczny staż naukowo-trenerski w Plymouth, wiodącym ośrodku pływackim na Wyspach Brytyjskich, gdzie pod okiem Jona Rudda był członkiem sztabu szkoleniowego m.in. złotej medalistki olimpijskiej w pływaniu Ruty Meilutyte. Kuba jest członekiem sztabu trenerskiego Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów w Pływaniu. Z Kubą rozmawiamy na temat jego początków przygody ze sportem oraz jego spostrzeżeń i doświadczeń z licznych stażów, gdzie miał okazję współpracować w wybitnymi zawodnikami. Poza tym z Kubą dyskutujemy na temat rozwoju polskiego pływania i szukamy przyczyn szybszego rozwoju zawodników z innych krajów w porównaniu do polaków. Rozmowę nagraliśmy w listopadzie, bezpośrednio po powrocie Kuby z Chin, a w międzyczasie polscy pływacy zaskoczyli nas bardzo dobrymi wynikami podczas mistrzostw europy w Glasgow, gdzie przyznam szczerze pierwszy raz od niepamiętnych czasów tak dobrze oglądało się ich starty. Czekam na więcej takich imprez! Tymczasem zapraszam na zaplecze.

  • 1 hr 3 min
  Zaplecze Sportu- odc. 16 Marcin Bator

  Zaplecze Sportu- odc. 16 Marcin Bator

  Gościem 16 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Marcin Bator- fizjoterapeuta pierwszej drużyny klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Na codzień Marcin opiekuje się piłkarzami Legii Warszawa oraz piłkarzami kadry narodowej w piłce nożnej. Poza pracą z piłkarzami Marcin przyjmuje w Enel sport w warszawie oraz rozwija się naukowo, bierze udział w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach czy sympozjach na całym świecie gdzie przedstawia zagadnienia związane z fizjoterapią. Z Marcinem rozmawiamy o jego początkach przygody ze sportem oraz o tym jak doszło do tego, że został fizjoterapią. Ponadto Marcin opisuje jak wygląda jego przykładowy dzień w klubie, zdradza czym różni się praca z zawodnikami klubowymi od pracy z zawodnikami na kadrze. Co więcej Marcin zdradza tajniki regeneracji i zapobiegania kontuzjom, które mogą przydać się amatorom, oraz przedstawia kilka praktycznych informacji na temat kompresji. Zapraszam na zaplecze.

  • 53 min
  Zaplecze Sportu - odc. 15 Łukasz Kabelis-Szostakowski

  Zaplecze Sportu - odc. 15 Łukasz Kabelis-Szostakowski

  Gościem 15 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Łukasz Kabelis-Szostakowski- trener przygotowania motorycznego, założyciel największej na śląsku organizacji zajmującej się szkoleniem trenerów personalnych Bodyshaping Academy. Na codzień Łukasz współpracuje z sekcją deskorolki Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, gdzie odpowiada za przygotowanie motoryczne i usprawnianie zawodników pod względem siły i mocy mięśniowej oraz prewencji urazów. Ponadto Łukasz wykształcił już ponad 500 trenerów podczas swoich kursów na trenera personalnego, które cieszą się najwyższą renomą i uznaniem. Z Łukaszem rozmawiamy o jego początkach w sporcie i o tym co skłoniło go do zainteresowania się kształceniem siły mięśniowej oraz rozbudowy sylwetki. Łukasz opowiada o swoich początkach pracy z zawodnikami deskorolki oraz o trudnościach jakie spotkał. W trakcie rozmowy poruszamy również zagadnienia różnic jakie zauważył podczas pobytu w stanach w porównaniu do tego co widzimy na codzień w Polsce w tematyce treningu siłowego oraz kultury pracy. Ponadto Łukasz zdradza nam jak konstruować trening, aby trener zrealizował cele treningowe, a Klient był zadowolony z przebiegu jednostki treningowej. Nie przegapiłem okazji i zapytałem Łukasza skąd czerpie inspirację do treningów swoich podopiecznych, bo każdy kto śledzi jego kanały social media może zauważyć, że pomysłów na trening mu nie brakuje. Zapraszam na zaplecze.

  • 51 min

Top Podcasts In Sports

Listeners Also Subscribed To