114 épisodes

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

Gutral Gada by Joanna Gutral

    • Forme et santé

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

    Czy jesteś swoją pracą? Rozmowa z Zuzanną Kowalczyk

    Czy jesteś swoją pracą? Rozmowa z Zuzanną Kowalczyk

    W artykule “Post-ity i tatuaże, czyli o (nie)byciu swoją pracą” , który ukazał się w majowym @magazynpismo Zuzanna Kowalczyk pisze “Pułapką jest ograniczenie swojego poczucia ja do jednej roli i uczynienie z niej niezmiennego sedna nas samych. Mogę czuć, że ważną częścią mnie jest pisanie, a jednocześnie nie redukować wizji samej siebie do tego, czy piszę.”

    W Zuzannie “zakochałam się” po tekście “W pogoni za doskonałością” (Magazyn Pismo, maj 2021), potem wespół napisałyśmy “Pułapki psychowashingu” (wrzesień 2023). Moja fascynacja spojrzeniem Zuzanny na kulturę i świat to nie jest one text stand, zatem obserwując wśród tematów poruszanych w gabinecie trudności z utożsamianiem się z pracą, postanowiłam ją zaprosić do dyskusji także i tu.

    A Ty? Jesteś swoją pracą?

    Za możliwość realizacji i dystrybucji tego odcinka dziękuję Patronom i Patronkom podcastu! :* you cool!

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 49 min
    Perfekcjonizm 2.0. Rozmowa z prof. Eduardo Keegan

    Perfekcjonizm 2.0. Rozmowa z prof. Eduardo Keegan

    To na jego wykładzie po raz pierwszy usłyszałam o perfekcjonizmie w wersji klinicznej. O tym jak koreluje z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, czy wypaleniem zawodowym. Koncept wydawał mi się niezwykły i tak dobrze wyjaśniający część funkcjonowania osób, które spotykam w gabinecie. Ba! Mojego własnego czasem też ;) 

    I wiecie co? Teraz wydał książkę, która właśnie ukazała się w języku polskim!!!

    Podcast powstał we współpracy z @wydawnictwogwp, wydawcą książki “Perfekcjonizm kliniczny” autorstwa mojego rozmówcy, prof. Eduardo Keegana. Książka jest praktycznym przewodnikiem dla terapeutów i klinicystów, którą szczerze polecam!

    Uwaga! Rozmowa jest realizowana w języku angielskim. Tłumaczenie znajdziecie na moim blogu https://www.joannagutral.pl/perfekcjonizm-2-0-rozmowa-z-prof-eduardo-keegan-odc-82/

    Perfekcjoniści, jesteście tutaj? ;) 

    prof. Eduardo Keegan - Kierownik Katedry Psychologii Klinicznej i Psychoterapii na Uniwersytecie w Buenos Aires w Argentynie. Prezes Argentyńskiego Towarzystwa Terapii Poznawczych i Behawioralnych oraz członek honorowy Polskiego Towarzystwa Terapii Behawioralnych i Poznawczych (PTTPB). Z PTTPB współpracuje od 2002 roku. Jest psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Specjalizuje się w terapii zaburzeń borderline, psychopatologii, depresji i zaburzeń lękowych. Wykładał i nadzorował psychoterapię w Paragwaju, Urugwaju, Peru, Litwie i Łotwie. W 2011 r. Uniwersytet w Buenos Aires przyznał profesorowi Keeganowi nagrodę Grandes Maestros (Wielkich Mistrzów) za jego wkład w naukowy rozwój psychologii.

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 35 min
    Czy zawsze chodzi o matkę? Rozmowa z Joanną Gruhn-Devantier

    Czy zawsze chodzi o matkę? Rozmowa z Joanną Gruhn-Devantier

    Korzystając z dnia premiery odcinka, zapraszając do dyskusji przedstawicielkę najbliżej empirycznie spowinowaconą z Zygmuntem Freudem, postanowiłyśmy przyjrzeć się relacjom z matkami, ich znaczeniu dla naszego funkcjonowania na początku i w dalszych etapach życia.

    W odcinku udział wzięła psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna, współwłaścicielka best poradnia zdrowia psychicznego ever @dom_rozwoju, czyli Joanna Gruhn-Devantier. Istnieje przyjaźń i porozumienie między modalnościami ;)

    Odcinek sponsorują słowa ambiwalencja i elastyczność, a odcinek dedykujemy wszystkim matkom i ich dzieciom, a także matkom matek i dzieciom ich dziatek. Bo każda matka, chociaż zapisuje rozdział “macierzyństwo” od nowa, jest księgą w której rozdział “dzieciństwo” był naznaczony innym macierzyństwem i czasem.

    Za możliwość realizacji i dystrybucji kłaniam się nisko Patronom i Patronkom.

    O Gościni: Joanna Gruhn-Devantier - psycholożka, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji.
    Ukończyła Uniwersytet Warszawski oraz Szkołę Psychoterapii Dialog, a obecnie rozwija swoje kompetencje w Zaawansowanej Szkole Współczesnej Psychoterapii Psychodynamicznej. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży w nurcie psychodynamicznym, a szczególnie bliska jest jej metoda Psychoterapii Opartej na Mentalizacji. Współzałożycielka warszawskiej poradni psychologicznej Dom Rozwoju. 

    Fot. moje @opowiedziane_swiatlem

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 41 min
    Trauma transgeneracyjna. Rozmowa z dr Ali Jawaid

    Trauma transgeneracyjna. Rozmowa z dr Ali Jawaid

    Trauma transgeneracyjna… kit, czy coś, co faktycznie waży na naszym funkcjonowaniu? Nie znam się na biologicznych mechanizmach na tyle, aby być tu głosem eksperckim. Zatem zamiast głosić magiczne treści, zapraszam do rozmowy wybitnego specjalistę w tej dziedzinie, lekarza i naukowca, autora publikacji w takich czasopismach jak Nature czy Science, przed Wami rozmowa z dr Ali Jawaid.

    Ten odcinek nie powstałby bez wsparcia Patronów i Patronek.

    Podcast realizowany jest w języku angielskim, ale tłumaczenie rozmowy znajdziecie na moim blogu www.joannagutral.pl (jeśli nie już, to będzie lada moment!)  – bierzcie i ślijcie w świat, bo wierzę, że rozumienie jest ważne w życiu bardzo. Zapraszam do wysłuchania rozmowy.

    Fot. moje @opowiedziane_swiatlem


    Gość:

    Dr Ali Jawaid -  lekarz i naukowiec o wykształceniu zarówno klinicznym, jak i neurologicznym. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Aga Khan w Karachi, w Pakistanie, a następnie odbył staż w zakresie neuropsychiatrii na Baylor College of Medicine w Houston, TX, USA. Następnie ukończył studia doktoranckie (MD-PhD) w dziedzinie neurologii w Szwajcarii. Obecnie dr Ali Jawaid jest kierownikiem Pracowni Badań Translacyjnych w Chorobach Neuropsychiatrycznych (TREND Lab) w Instytucie Nenckiego w Warszawie. Dr Jawaid pracował intensywnie w dziedzinach traumy dzieciństwa, pamięci, zaburzeń neurodegeneracyjnych, neuroepigenetyki i dziedziczenia epigenetycznego. Jest autorem ponad 75 publikacji w znaczących czasopismach naukowych, takich jak Nature, Science, Nature Neuroscience, Nature Human Behavior, Neuron, Nature Communications, Trends in Genetics, EMBO Journal i Molecular Neurodegeneration (h-index=29). Obecnie jest stypendystą FENS-Kavli Network of Excellence, platformy 30 najwybitniejszych neurologów w Europie w ciągu 15 lat od uzyskania doktoratu. Poza pracą naukową jest autorem fikcji, poetą i entuzjastą wirtualnej rzeczywistości.

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 31 min
    Chodź się uelastyczniać!

    Chodź się uelastyczniać!

    Jak wyglądałby dla Ciebie świat, gdybyś całe życie patrzył_a tylko przez jedno okno, nie mając żadnych albumów, zdjęć, Internetu? Jak wyglądałby Twój świat, gdybyś oglądał_a ten sam telewizyjny program lub korzystał_a z jednego źródła informacji?
     
    Wygnijmy zatem szyję naszej wyobraźni, zakwestionujmy to, co w myślach automatyczne i sprawdźmy, czy to, w co wierzę, co myślę i co czuję jest jedynym sposobem postrzegania rzeczywistości?

    Tak, tak, to jest podcast z naszej ulubionej serii… do pomyślenia!

    To jak tam z tymi Waszymi procesami poznawczymi? Gibkie czy zastane? 

    Za możliwość realizacji i dystrybucji tego podcastu kłaniam się nisko dziękując wielce Patronom i Patronkom. 

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 25 min
    Dlaczego wstydzimy się prosić o pomoc? Rozmowa z Dobrosławą Gogłozą

    Dlaczego wstydzimy się prosić o pomoc? Rozmowa z Dobrosławą Gogłozą

    Brené  Brown, jedna z najchętniej czytanych amerykańskich psycholożek, od dwóch dekad zajmuje się badaniem wstydu, odwagi, wrażliwości i empatii. Z badań Brown wynika, że proszenie o pomoc, kiedy tego potrzebujemy i przezwyciężanie związanego z tym wstydu, to kluczowe czynniki budujące naszą odporność psychiczną i dobrostan. Pozwalają one dostosować się nam do zmieniających się warunków życia i przeciwności losu, które doświadczają każdego.
     
    Serwis pomagam.pl rozpoczął właśnie kampanię pod hasłem - “Jutro to mogę być ja i poproszę o pomoc. Bez wstydu. Nie oceniam. Pomagam.” Inspiracją do tej kampanii był insight z analizy wybranych zbiórek na Pomagam.pl w 2023 roku oraz z bezpośredniego kontaktu z osobami zakładającymi zbiórki. Wysnuwał się z tego jeden ważny wniosek: chętnie pomagamy innym, ale proszenie o pomoc dla siebie bywa trudne.

    Temu dlaczego tak jest postanowiłam się przyjrzeć z moją gościnią:

    Dobrosława Gogłoza jest dyrektorką zarządzającą serwisu Pomagam.pl, prezeską Fundacji Pomagam.pl, oraz założycielką agencji All Hands, która specjalizuje się w promowaniu biznesów, mających pozytywny wpływ na świat. Założyła serwis Doing Good, który pomaga znaleźć pracę w branżach działających na rzecz ludzi, klimaty czy rozwoju demokracji. Była założycielką i wieloletnią prezeską Stowarzyszenia Otwarte Klatki, organizacji zajmującej się ochroną zwierząt hodowlanych, która została
    uznana za jedną z najskuteczniejszych na świecie.

    W odcinku trochę doświadczenia, sporo psychologicznych mechanizmów stojących za pomaganiem, ale i nasze doświadczenia oraz wątpliwości.

    Korzystaliście kiedyś z crowdfundingu? Pomagaliście lub sami potrzebowaliście wsparcia?

    Odcinek powstał pod patronatem i we współpracy z serwisem pomagam.pl

    • 36 min

Classement des podcasts dans Forme et santé

Spreekuur met Dokter Servaas
Dokter Servaas
Alles goed?
radio2
Huberman Lab
Scicomm Media
On Purpose with Jay Shetty
iHeartPodcasts
Métamorphose, éveille ta conscience !
Anne Ghesquière
Just One Thing - with Michael Mosley
BBC Radio 4

D’autres se sont aussi abonnés à…

O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka
Wojsiat Ogólnie w newonce
newonce
Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
Karolina Sobańska
Karolina Sobanska
Tak właśnie mam
Marianna Gierszewska
Tu Okuniewska
Tu Okuniewska