Keď si zamestnávateľ vyhliadne človeka z tretej krajiny, ktorý mu presne pasuje do tímu a na danú pozíciu je ideálny, neznamená to, že ho aj príjme. Nasleduje dlhý proces a môže sa stať, že zatiaľ čo zamestnávateľ čaká, kým prejdú všetky lehoty, týždne má neobsadenú pozíciu, čo môže z hľadiska fungovania firmy spôsobiť nemalé problémy. A aj tak môže skončiť bez zamestnanca.
Ako to celé funguje? Sme na Slovensku rasisti? A aké skúsenosti majú u nás cudzinci s kolegami?
Pozitívnymi príkladmi úspešného zamestnania sa na Slovensku sú Andrij Pylypenko z Ukrajiny a Shrey Kadam z Indie. Andrij Pylypenko najprv tri roky pracoval v nitrianskej automobilke, dnes už pôsobí v organizácii Mareena, ktorá sa venuje cudzincom na Slovensku, a pomáha svojim krajanom.
Shrey Kadam je vyštudovaný kuchár a na Slovensku začínal v Košiciach. Zamestnal sa v IT firme, následne sa presťahoval do Bratislavy, kde popri trvalom zamestnaní začal podnikať. Dnes je šťastným majiteľom nielen zabehnutého foodtrucku, ale od júna už aj reštaurácie MumBhai central.
Ich osobné skúsenosti v podcaste dopĺňa Miriama Bošelová - koordinátorka dobrovoľníkov, komunitných aktivít a vzdelávacieho programu v Mareene v Nitre. Vysvetľuje procesy aj to, akým veľkým problémom je uznávanie vzdelania.
–
Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast My sa vám ozveme.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Informações
- Podcast
- Canal
- FrequênciaSemanal
- Publicado21 de novembro de 2022 01:00 UTC
- Duração28min
- Episódio3
- ClassificaçãoLivre