Vizita

Vizita
PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

R$ 12,90/mo or R$ 154,90/yr after trial

Prečo kolagén nie je žiadnym zázrakom ani skratkou k zdraviu? Prečo by ste sa mali dať zaočkovať proti chrípke? A ako je to s vitamínmi a čo má imunita spoločné s črevnou mikroflórou? Redaktorka denníka SME Denisa Prokopčáková sa v podcaste Vizita bude so svojimi hostkami a hosťami rozprávať o zdraví aj o chorobách, o tom, čo funguje aj čo nefunguje alebo kedy vám predajcovia liečivých zázrakov len obyčajne klamú.

  1. 4 DAYS AGO

    Prsníky si na Slovensku samo nevyšetruje ani desať percent žien

    Základom prevencie pri rakovine prsníka je samovyšetrenie prsníkov. Portál Nie rakovine uvádza, že hoci o tom tri štvrtiny žien vie, reálne ho vykonáva len asi desať percent. "Dovolím si tvrdiť, že na Slovensku si nevykonáva samovyšetrenie poriadne a pravidelne ani desať percent žien. Máme u nás ešte veľmi nízku zdravotnú uvedomelosť ženskej populácie o samovyšetrení prsníkov," hovorí vo Vizite vedúca sestra Erika Zamečníková z Onkologického ústavu sv. Alžbety. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že nie je potrebné a, naopak, aj také, ktoré hovoria, že je výborné a potrebné. "V každom prípade samovyšetrenie nám vie pomôcť nájsť akýkoľvek nález a zmenu na prsníkoch," objasňuje Zámečníková. S klinickým onkológom Vladimírom Bellom sa zhodujú na tom, že práve včasná diagnostika je pri rakovine prsníka, rovnako ako aj pri iných typoch onkologických ochorení, veľmi dôležitá. V novej epizóde sa redaktorkou Denisou Prokopčákovou rozprávajú nielen o tom, ako by správne malo vyzerať samovyšetrenie prsníkov a kedy treba vyhľadať lekára, ale tiež o tom, ako funguje mamografia, či môže spustiť v tele rakovinové procesy a ako sociálne siete ovplyvňujú rozhodovanie pacientiek a pacientov o tom, či si zvolia tradičnú, alebo alternatívnu liečbu. Táto epizóda vznikla s podporou značky Mila. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    28 min
  2. 5 NOV

    Mám vydržať u dieťaťa dvanásť sopľov za rok? Bohužiaľ, je to tak, hovorí zdravotná sestra

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na https://sme.sk/extravizita. Počas jesene často bojujeme s respiračnými ochoreniami. "Existujú štatistiky, ktoré hovoria, že 10 až 12 infekcií dýchacích ciest ročne je u detí norma. Najintenzívnejšie je to najmä v škôlkarskom veku. Mnohí rodičia si povedia: 'Mám vydržať dvanásť sopľov za rok?' Bohužiaľ, je to tak," hovorí vo Vizite zdravotná sestra a inštruktorka prvej pomoci Katarína Reptová. Pri liečbe siahame po rôznych liekoch, domácich receptoch a skúšame aj výplachy nosa alebo konvičkovanie. Práve to je v poslednom čase čoraz populárnejšie. Podľa Reptovej môže naozaj pacientom pomôcť a priniesť pocit úľavy. No dôležité je dodržiavať určité pravidlá a správny postup. "Ak by ste dali do konvičky obyčajnú čistú vodu z vodovodu, okamžite by ste pocítili, že vás to bolí. Je to veľmi podobný pocit, ako keby ste si odhryzli veľký kus zmrzlinu. Asi by ste si tiež povedali, že je to absolútna hlúposť a už nikdy to nebudete robiť," upozorňuje inštruktorka prvej pomoci. Preto by ste do konvičky mali naliať fyziologický roztok, destilovanú vodu, sterilnú vodu alebo použiť minerálnu vodu na výplach. Ak ide o vodu z vodovodu, treba ju prevariť a pridať do nej soľ. V novej epizóde sa s moderátorkou Denisou Prokopčákovou rozprávajú aj o tom, ako by mal správne celý postup vyzerať, čo sú najčastejšie chyby, ktoré pri výplachu robíme, a či môžu spôsobiť zápal stredného ucha. Odporúčanie: Katarína Reptová poslucháčom odporúča český podcast Pediatrie na vlastní kůži: https://www.pediatrienavlastnikuzi.cz/ – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    42 min
  3. 29 OCT

    Špeciál so Simou: Využili háďatko aj umelú inteligenciu. Tohtoročné nobelovky mnohých prekvapili

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na sme.sk/extravizita. Október patrí prestížnym vedeckým oceneniam. Zhromaždenie Karolínskeho inštitútu v Štokholme totiž udeľuje Nobelove ceny. A tento rok už poznajú svojich laureátov. Pravidelne, raz za mesiac sa Vizita zmení. Odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Redaktorka Denisa Prokopčáková sa v nej bude rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarzovou. V novej epizóde sa budú rozprávať o tom, kto a začo získal tento rok Nobelovu cenu za chémiu a tiež za fyziológiu a medicínu. A tiež o tom, prečo nie je jednoduché o týchto oceneniach písať. Odporúčanie: Vypočujte si aj staršie epizódy Vizity, v ktorých sme sa venovali tejto téme: Existujú gény, ktoré sú zodpovedné za menší alebo väčší apetít alebo Načo budeme štíhli, ak budeme mŕtvi, alebo mať sklony spáchať samovraždu? – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    32 min
  4. 21 OCT

    Bojoval so záchvatovým prejedaním sa aj obezitou. Dnes beží maratóny

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na sme.sk/extravizita. Vo Vizite sme sa už pozreli na nadváhu a obezitu z viacerých uhlov. S biológom Viktorom Bielikom, sme sa napríklad zhovárali o tom, že existujú gény, ktoré sú zodpovedné za menší alebo väčší apetít. S obezitologičkou Adelou Penesovou, sme sa zase pozreli na to, aké sú nežiaduce účinky lieku Ozempic, a prečo by ho ľudia nemali užívať bez dohľadu lekára. Môže však človek s nadváhou alebo obezitou úplne zmeniť svoj životný štýl? A nakoľko je v tomto procese dôležitá podpora okolia? „Už niekoľko rokov som cítil potrebu urobiť niečo so svojím životom. Bol rok 2015 a ťahalo mi na štyridsiatku. Vtedy si človek povie, že buď so sebou niečo urobím, alebo to nemusí dopadnúť dobre. Chvalabohu, nemal som zdravotné problémy, no i tak som cítil, že to nie je tá správna cesta,“ hovorí v novej epizóde Vizity Martin Detvaj, riaditeľ Mestskej polikliniky v Šuranoch. S moderátorkou Denisou Prokopčákovou sa rozpráva o tom, ako bojoval s obezitou, čo ho najviac motivovalo, aby znížil svoju hmotnosť, čomu by sa dnes už pri chudnutí vyvaroval a ako to celé prerástlo do veľkej lásky k behu a budovaniu bežeckej komunity v Nových Zámkoch. Odporúčanie: Vypočujte si aj staršie epizódy Vizity, v ktorých sme sa venovali tejto téme: Existujú gény, ktoré sú zodpovedné za menší alebo väčší apetít alebo Načo budeme štíhli, ak budeme mŕtvi, alebo mať sklony spáchať samovraždu? – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    22 min
  5. 14 OCT

    Mladí lekári hodnotili stáže v slovenských nemocniciach. Ktoré dopadli najlepšie?

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na sme.sk/extravizita. Vytvoriť komunitu mladých lekárov, podporiť ich počas medicínskej cesty a priblížiť im čo najviac kariérnych možností. Taký je cieľ projektu Mladí lekári. "Vytvorili sme platformu, na ktorej lekári aj študenti nájdu všetky nemocnice na Slovensku a môžu ich hodnotiť. Vytvára to priestor na spätnú väzbu, ktorá je veľmi dôležitá," vysvetľuje pre SME Tomáš Havran, zakladateľ projektu Mladí lekári. Počas leta tiež spustili kampaň, ktorá vyzývala medikov, aby ohodnotili svoju letnú stáž. "Vyzbierali sme viac ako tisíc hodnotení, ktoré sú verejne dostupné, transparentné a nemocnice na to reagujú relatívne pozitívne," dodáva. V novej epizóde sa s moderátorkou Denisou Prokopčákovou rozprávali o tom, ako hodnotenia stáží dopadli, ktoré nemocnice v ňom vyšli najlepšie, ale aj o tom, čo by mal štát robiť preto, aby sme nečelili odlevu mozgov do zahraničia. Odporúčanie: Ak študujete medicínu a chcete sa dozvedieť viac informácií o tom, ako toto povolanie vyzerá v praxi a aké úskalia prináša, redaktorka Denisa Prokopčáková vám dáva do pozornosti podcast Rozhovory MD. A ak sa chcete podrobnejšie pozrieť na výsledky stáží v slovenských nemocniciach, všetky informácie nájdete na webe mladilekari.sk. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    31 min
  6. 7 OCT

    Ortopédia nie je mäsiarčina. Ženy sa v nej môžu uplatniť rovnako dobre ako muži

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na sme.sk/extravizita. V Japonsku sa tri mesiace venoval detskej ortopédii, v rakúskom meste Graz riešil problémy s nádormi pohybového aparátu a v Paríži sa zdokonaľoval v chirurgii zápästia. Dnes je 35-ročný Boris Džula primárom ortopédie vo Fakultnej nemocnici v Prešove. "V Tokiu sa práca začína skoro ráno a často sa končí neskoro v noci. Nie je to tak každý deň, no nie je to ani ojedinelé. Mnohí lekári na oddelení ani nejdú domov, pretože bývajú dve a pol alebo tri hodiny od nemocnice a neoplatí sa im to. Prakticky by len prišli a hneď by mohli ísť naspäť," spomína na zahraničné skúsenosti v novej epizóde Vizity Džula. "Veľakrát sme dooperovali o jedenástej večer a potom sme sa presunuli na seminár, ktorý bol na klinike. Vnímanie práce v Japonsku bolo trochu iné než u nás," dodáva. V novej epizóde sa s redaktorkou Denisou Prokopčákovou rozprávali nielen o jeho zahraničných skúsenostiach, ale aj o tom, ako sa za uplynulých tridsať rokov posunula ortopédia, či je to povolanie vhodné aj pre ženy a či je náročnejšia výmena bedrového kĺbu alebo kolena. Odporúčanie: Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii chirurgie, moderátorka Denisa Prokopčáková vám odporúča knihy Storočie chirurgov a Ríša chirurgov, ktoré vydalo vydavateľstvo Absynt. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    30 min
  7. 30 SEPT

    Nie je kalória ako kalória. Čím menej vysokospracovaných potravín zjeme, tým lepšie

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na sme.sk/extravizita. "Predstava bola jednoduchá: na mesiac som mal prestať jesť vysoko spracované potraviny a potom ma mali odvážiť a odmerať po všetkých možných stránkach. Nasledujúci mesiac som sa mal stravovať tak, že osemdesiat percent prijatých kalórií pochádzalo z vysoko spracovaných potravín - čo predstavuje rovnakú stravu, ako má každý piaty človek v Spojenom kráľovstve a USA,“ vysvetľuje v knihe Vysoko spracovaní ľudia Chris van Tulleken svoj projekt. Popri tomto spôsobe stravovania sa zhováral s poprednými odborníkmi a odborníčkami na jedlo, výživu, stravovanie a problematiku vysokého spracovania potravín z vedeckej obce, poľnohospodárstva aj potravinárskeho priemyslu. A poznatky, ktoré získal, odovzdáva čitateľom vo vyššie spomínanej knihe. "Pri vysokom spracovaní potravín totiž dochádza k ich ochudobneniu o hodnotné živiny. Strácajú zdraviu prospešné zložky, ktoré sa v nich prirodzene nachádzajú: vitamíny, minerálne látky, aj vlákninu," hovorí v novej epizóde podcastu Vizita lekárka Katarína Babinská, ktorá pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a je odbornou editorkou slovenského vydania van Tullekenovej knihy. Dodáva, že sa obohacujú sa o zložky, ktoré v nadmernom množstve nie sú prospešné pre naše zdravie, teda o nasýtené a hydrogenizované tuky alebo príliš veľa soli. "Vysoko spracované potraviny teda obsahujú menej výživných a ochranných látok a viac takých, ktoré zvyšujú riziko chorôb," konštatuje expertka. S moderátorkou Denisou Prokopčákovou sa rozprávali o tom, ktoré potraviny sú vysokospracované, či medzi ne môžeme radiť aj zaváraninu od babky, alebo či dnes už vieme, ako a prečo škodia nášmu telu. Odporúčanie: Knihu Vysoko spracovaní ľudia vydalo v slovenčine vydavateľstvo PetitPress tento rok v júli. Lekár a výskumník Chris van Tulleken v nej pútavo vysvetľuje, ako sa na náš tanier dostali laboratórne zmesi, prečo ich máme tak radi a čo robia s naším telom (zďaleka nejde len o nárast hmotnosti), zdravím, spoločnosťou i celou planétou. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    26 min
  8. 23 SEPT

    Špeciál so Simou: Ako dnes vyzerajú modely ľudských embryí a na čo treba myslieť pri zbere húb

    *Podporte podcast Vizita v aplikácii Toldo na sme.sk/extravizita. Zbieranie húb je pre mnohých ľudí jedným z najobľúbenejších koníčkov. No aj skúsený hubár sa môže pomýliť. Národné toxikologické centrum v Bratislave registruje ročne okolo 500 otráv hubami. Pravidelne raz za mesiac sa Vizita zmení, odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Redaktorka Denisa Prokopčáková sa v nej totiž bude rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonovou Schwarzovou. V novej epizóde sa pozrieme na to, ako dlho trvá, než sa prejaví otrava hubami, ktorá huba je na Slovensku nejnebezpečnejšia a zablúdime aj do sveta embryonálneho výskumu a bioetiky. Povieme si, aké sú najnovšie objavy a ako dnes vyzerajú modely ľudských embryí. Odporúčanie: V podcaste zazneli viaceré odporúčania, ktoré vám prikladáme do opisu epizódy: Kniha Nesmrtelný život Henrietty Lacksovej, článok Jej bunky zmenili medicínu. Lacksovej rodina chudobnela, kým firmy zarábali miliardy, rozhovor s bioetikom Jaroslavom Petrom: Ženu môže darovanie vajíčok a hormonálna stimulácia reprodukčne zabiť, a článok z časopisu Nature: Human embryo models are getting more realistic — raising ethical questions. – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠vizita@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ – Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    30 min

Shows with Subscription Benefits

  • Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

  • Klik je týždňový podcast denníka SME o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete technológií, médií a sociálnych sietí. Moderujú Dávid Tvrdoň a Ondrej Podstupka.

  • Miniséria My sa vám ozveme denníka SME je o zamestnávaní ľudí, ktorí majú na slovenskom trhu práce isté znevýhodnenie. Zdravotné, sociálne, no i rodové či vekové. V desiatich epizódach sa vám pokúsime priblížiť ich skúsenosti pri snahe sa zamestnať. Podcast pripravuje Ľubica Melcerová, Barbora Paľovčíková a Adam Blaško.

  • Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  • Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

  • Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME. V sobotu komentujeme politické a celospoločenské dianie predchádzajúceho týždňa.

PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

R$ 12,90/mo or R$ 154,90/yr after trial

About

Prečo kolagén nie je žiadnym zázrakom ani skratkou k zdraviu? Prečo by ste sa mali dať zaočkovať proti chrípke? A ako je to s vitamínmi a čo má imunita spoločné s črevnou mikroflórou? Redaktorka denníka SME Denisa Prokopčáková sa v podcaste Vizita bude so svojimi hostkami a hosťami rozprávať o zdraví aj o chorobách, o tom, čo funguje aj čo nefunguje alebo kedy vám predajcovia liečivých zázrakov len obyčajne klamú.

More From SME.sk

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada