Filmklub podcast

Varga Ferenc
Podcast Filmklub podcast

Filmes arcokkal beszélgetünk érdekes dolgokról. https://www.patreon.com/filmklubpodcast

  1. "Amikor én jöttem, mindig belebújtam a nyakába" - Mészöly Anna (Fekete pont, The Brutalist)

    17 SEPT.

    "Amikor én jöttem, mindig belebújtam a nyakába" - Mészöly Anna (Fekete pont, The Brutalist)

    Az adás vendége Mészöly Anna színésznő, aki A martfűi rémben a sorozatgyilkos első áldozatát játszotta, de ismerős lehet a Drakulics elvtárs egyik varázslatos jelenetéből is. Elmeséli, hogyan kapta meg élete első filmfőszerepét Szimler Bálint Fekete pont című filmjében, hogy hogyan tudta meg, hogy ő nyeri a legjobb színésznőnek járó díjat a Locarnóban, de szó esik a figurája lázadó oldaláról, a rendező improvizatív színészvezetési módszeréről, illetve részletesen kitárgyaljuk a díszbemutató napját. Pár hete Velencében mutatták be a The Brutalist című három és fél órás opuszt, amiben Anna prostituáltat játszik, és az Oscar-díjas Adrien Brodyval van benne közös jelenete. Ez az film, amit maga Isabelle Huppert is bizonyíthatóan megtekintett. Annával a Miskolci Nemzeti Színház öltözőjében beszélgettünk, ahol már hét éve társulati tag és ahol folyamatosan a legjobb szerepeket kapja. A két interjú, amit említek az adásban: Az a hat évvel ezelőtti, amit Annával csináltam Az a korábbi, amit Diane Keatonnel csináltam Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, egy dollár is nagy segítség! Ha a Patreon túl macerás, támogathatod a podcastot a PayPalon (⁠⁠⁠⁠⁠@ferencv1976⁠⁠⁠⁠⁠) vagy a Revoluton (⁠⁠⁠⁠⁠@ferenc7drh⁠⁠⁠⁠⁠) keresztül is. Nagyon köszönöm!

    56 min
  2. Kritikusok hete S02E03 - Valuska László

    30 AOÛT

    Kritikusok hete S02E03 - Valuska László

    A Filmklub podcast hetente jelentkező szezonális minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról. "Elmehettem egy olyan filmre, ami délelőtt van a moziban, nem kell fizetni érte, mindenki előtt lehet megnézni, és mindenki előtt lehet róla véleményed. Ez adrenalinbombákat jelentett számomra" - meséli Valuska László arról a varázslatos pillanatról, amikor először került fel egy sajtólistára. Laci mostanában a Könyves magazin főszerkesztőjeként és a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatójaként ügyködik, de 2006-tól jó pár éven át az Index filmrovatában gyártotta a kontentot. A hangja ismerős lehet a Magyarázat mindenre című filmből, ahol ő volt Sándor, a Magyar Napok főszerkesztője, aki telefonon instruálta a kokárdabotrányt felgyöngyölítő fiatal újságírólányt.Dolgok, amikről szó esik az adásban: Nem tudják milyen a vizilabda - riport a Szabadság, szerelem forgatásáról, ami Laci első cikke volt az Indexen A világ, amit Jack Bauer sem ment meg - Laci cannes-i kritikája a Melankólia című filmről Ember így még soha nem haldokolt - Laci cannes-i kritikája a Biutiful című filmről Critics at Large - a New Yorker podcastsorozata, amiben kritikusok beszélgetnek Kemény idők - Wostry Ferenc akciófilmes podcastja Nyomasztó történelemkönyv a jövőről - Laci kritikája A háromtest probléma című regényről Csak nézni, ahogy telik a kurva élet - a legendás Sátántangó percről-percre Ha csendben maradunk, vége a hazának - Laci nem-kritikája a Magyarázat mindenre című filmről Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, egy dollár is nagy segítség! Ha a Patreon túl macerás, támogathatod a podcastot a PayPalon (⁠⁠⁠@ferencv1976⁠⁠⁠) vagy a Revoluton (⁠⁠⁠@ferenc7drh⁠⁠⁠) keresztül is. Nagyon köszönöm!

    1 h 18 min
  3. Kritikusok hete S02E02 - Libor Anita

    23 AOÛT

    Kritikusok hete S02E02 - Libor Anita

    A Filmklub podcast hetente jelentkező szezonális minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról. "Édes időszaka volt az életemnek, amikor azért kaptam a fizetésemet, hogy Klág Dáviddal órákon át vitatkozzak arról, hogy a larger than life kifejezésnek mi a magyar megfelelője" - mondja Libor Anita, aki végigjárta a ranglétrát a filmhunál (száguldó riportertől főszerkesztőig), majd hat éven át vezette az Index Kultúra rovatát ("Akkor az Indexben dolgozni olyan volt, mintha heroinista lennél"). Aztán született két kislánya és nyugisabb munkák után nézett: ő dolgozta ki a nőklapja.hu koncepcióját és indította el a honlapot, MADAZ néven podcastkiadót gründolt, önkormányzati tanácsadóként többek között a Budapest 150 nevű programsorozatért felel. Idén tavasszal a Müpa Magazin főszerkesztője lett, illetve szokott írni az Énbudapestem site-ra is. A Letterboxdját itt lehet bekövetni. Dolgok, amikről szó esik az adásban: „Jó lenne jó filmet csinálni” - Anita első cikke a Filmtetten Nehéz most embernek lenni - Anita Fehér Isten-kritikája Cannes-ból, amit egy étterem sarkában pötyögött be a telefonjába Nincs happy end Auschwitzban - Anita Saul fia-kritikája Cannes-ból A TOLMÁCSOT KÉREK! - Miért nem érti egymást a magyar film és a magyar kritika? című vita Facebook-eseménye Anita vicce a Twitteren, amiből balhé volt Anita riportja az Állítsátok meg Terézanyut! forgatásáról Szászszor is inkább a Képes Biblia! - Anita kritikája a Noé című filmről Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, egy dollár is nagy segítség! Ha a Patreon túl macerás, támogathatod a podcastot a PayPalon (⁠⁠@ferencv1976⁠⁠) vagy a Revoluton (⁠⁠@ferenc7drh⁠⁠) keresztül is. Nagyon köszönöm!

    1 h 14 min
  4. "Még most sem hiszem el, hogy ez lesz" - gonzó a Fekete pont forgatásán (feat. Szimler Bálint, Rév Marcell, Fátyol Hermina, Dezső Bálint, Osváth Gábor, Mészöly Anna és Bujdosó Bori)

    1 AOÛT

    "Még most sem hiszem el, hogy ez lesz" - gonzó a Fekete pont forgatásán (feat. Szimler Bálint, Rév Marcell, Fátyol Hermina, Dezső Bálint, Osváth Gábor, Mészöly Anna és Bujdosó Bori)

    Augusztus 9-én a locarnói filmfesztiválon lesz a világpremierje a Fekete pont című filmnek, aminek a forgatására kimentünk tavaly nyáron és ott beszélgettünk az író-rendező Szimler Bálinttal, Rév Marcell operatőrrel, Osváth Gábor producerrel, Fátyol Hermina casting directorral, Dezső Bálint harmadasszisztenssel és az egyik főszerepet játszó színésznővel, Mészöly Annával. A film szeptember 19-én kerül a magyar mozikba. Hogy miért nagyon különleges ez a film? Tizenhárom évvel ezelőtt, 2010 elején jött ki az Itt vagyok, aminek a író-rendezője Szimler Bálint, az operatőre Rév Marcell, a producere pedig Osváth Gábor volt. A kisfilm megnyerte a Filmszemlét, kijutott Cannes-ba, tömegjeleneteket okozott a Toldi moziban, de ami még fontosabb, nagyon erős jelét adta, hogy a magyar film más is lehet, mint az a nyomorultkodás, ami a kilencvenes és a nullás években ment. Óriási volt a várakozás, hogy ezután milyen nagyjátékfilmet csinál majd Szimler - és ő akart is csinálni, erről már ebben a 2010-es interjúban is mesélt, amit még ott Cannes előtt csináltam vele. Aztán teltek az évek, Bálint csinált mindenféle dolgot, csak nagyjátékfilmet nem (erről egyszer három órát dumáltunk vele egy podcastban), kicsit már mindenki le is mondott róla, aztán 2020 őszén együtt álltak őrt Reisz Gáborral az SZFE előtt (ők amúgy osztálytársak voltak még annak idején), beszélgetni kezdtek arról, hogy hogyan kéne most filmet csinálni és aztán hazamentek, Reisz kitalálta a Magyarázat mindenrét, Szimler pedig a Fekete pontot (ez a vége picit leegyszerűsítése a történéseknek, de tényleg kábé így volt). Idén nyárra össze is állt a projekt, ráadásul sikerült összeterelni a nagy hármast is, mert az időközben sikeres hollywoodi karriert építő Rév Marci is haza tudott jönni ezért (részben a különböző sztrájkok miatt). Tehát egy szép augusztusi kedden odamentünk Bujdosó Borival (aki épp akkor dolgozott az Olyan a szar a helyzet, hogy muszáj filmet csinálni című nagyszerű írásán) egy külkerületi általános iskolába, hogy megnézzük, hogyan készül ez a közel másfél évtizede várt film. Emlegettük az adásban: a Felelés című kisfilmet, ez Szimler epizódja volt a Nekem Budapest című szkeccsfilmben és itt lehet megnézni a Fanny és Alexander című Bergman-film forgatásáról készült szuperjó werkfilmet, az pedig itt nézhető angol felirattal Műsorvezető: Varga Ferenc Headerfotó: Megyeri Dániel Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, egy dollár is nagy segítség! Ha a Patreon túl macerás, támogathatod a podcastot a PayPalon (@ferencv1976) vagy a Revoluton (@ferenc7drh) keresztül is. Nagyon köszönöm!

    1 h 16 min
  5. “Nem tudok alkalmazkodni” - Kemény Lili, a Nem című könyv írója

    6 JUIL.

    “Nem tudok alkalmazkodni” - Kemény Lili, a Nem című könyv írója

    “Leblokkoló, eltűnő, önkiradírozó, tehetetlen, sodródó, mindent elegendő, sokat síró, padlón fetrengő, heteket végigpassziánszozó ember vagyok” - meséli magáról Kemény Lili a Filmklub podcast legújabb adásában.  Lili 18 éves volt, amikor az első verseskövetét (Madaram) megjelentette a Magvető. Aztán tíz évnyi alkotói válság jött, konkrétan nem tudott írni semmit. Ebben az időszakban elvégezte a rendezőszakot a Színművészetin, forgatott pár kisfilmet, de egyiket sem fejezte be, és Sipos Balázzsal együtt lefordította David Foster Wallace 1114 oldalas könyvét, a Végtelen tréfát. Utána három és fél év alatt írta meg a Nem című önéletrajzi regényét. “Az van a könyvben, amit 30 év alatt érdekesnek találtam” - mondja Lili a Nemről, amiben írt a családjáról, a szerelmeiről, a baráti kapcsolatairól, az írói válságáról, a műfordítás nehézségeiről, a filmrendezői próbálkozásairól, az egyetemfoglalásról, de kiderül belőle az is, hogy milyen volt itt élni Magyarországon a kétezres évektől. A könyv a su/cure-sale kiadónál jelent meg április elején, jelenleg két helyen lehet megvásárolni: az Írók boltjában és az Atlantisz könyvszigeten - mindkét helyről házhoz is lehet rendelni. Műsorvezető: Varga Ferenc Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, egy dollár is nagy segítség! Ha a Patreon túl macerás, támogathatod a podcastot a PayPalon (⁠@ferencv1976⁠) vagy a Revoluton (⁠@ferenc7drh⁠) keresztül is. Nagyon köszönöm! Ja, és itt van a regényben emlegetett számok Spotify-playlistje.

    1 h 32 min

Bande-annonce

À propos

Filmes arcokkal beszélgetünk érdekes dolgokról. https://www.patreon.com/filmklubpodcast

Pour écouter des épisodes au contenu explicite, connectez‑vous.

Recevez les dernières actualités sur cette émission

Connectez‑vous ou inscrivez‑vous pour suivre des émissions, enregistrer des épisodes et recevoir les dernières actualités.

Choisissez un pays ou une région

Afrique, Moyen‑Orient et Inde

Asie‑Pacifique

Europe

Amérique latine et Caraïbes

États‑Unis et Canada