179 episodes

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

Index SME.sk

  • Business
  • 5.0 • 6 Ratings

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

  Prečo už Slovensko nie je tatranský tiger a kto ovládol Železnú studničku?

  Prečo už Slovensko nie je tatranský tiger a kto ovládol Železnú studničku?

  Ceny na Slovensku rastú a platy im nestíhajú. Táto realita je výsledkom štruktúry slovenskej ekonomiky a produktivity práce, ktorej dochádza dych.

  Prečo slovenská ekonomika spomaľuje a aké reformy potrebuje?

  Skupine okolo podnikateľa Michaela Dragašiča rastie vplyv na bratislavskú Železnú studničku a jej okolie. Doteraz ovládala niekoľko objektov a v lokalite k nim pribudne ďalší.

  Kto je Michael Dragašič, ktorý ovládol vyhľadávanú bratislavskú lokalitu?

  V najnovšej epizóde ekonomického podcastu Index denníka SME sa dozviete odpovede aj na tieto otázky. Vybrali sme dva zaujímavé články z magazínu Index, ktoré vyšli v ostatnom týždni a nahrali ich ako audioverziu.  Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

  _

  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 28 min
  Pýtajte si vyšší plat, nečakajte však 14 percent, hovorí šéfka portálu Profesia.sk

  Pýtajte si vyšší plat, nečakajte však 14 percent, hovorí šéfka portálu Profesia.sk

  Uplynulé dva-tri roky priniesli výrazné zmeny na trhu práce. Home office prestal byť nedosiahnuteľným benefitom, ku ktorému sa firmy veľmi nemajú a zamestnanci si zvykli na komfort práce z domu aj napriek očividným nevýhodám v podobe vyšších účtov za elektrinu či vodu.

  Vrátiť sa späť do práce aspoň na niekoľko dní v týždni odmietajú mnohí, hlavne ak prácu zmenili počas koronakrízy a fyzicky v nej nikdy neboli. Okrem chýbajúceho tímového ducha totiž začína byť problémom aj plat. Inflácia v októbri vystúpila nad 14 percent, čo sa o platoch ani zďaleka povedať nedá.

  Na to, ako sa pracovný trh za posledné roky zmenil, či bude pokračovať svetový trend hromadných výpovedí, ako si pýtať viac, a či má vôbec zmysel hroziť výpoveďou, sa Eva Frantová v novej časti podcastu Index pýta šéfky pracovného portálu Profesia.sk Ivany Molnárovej.

  Viac o prieskume pracovného trhu: https://index.sme.sk/c/23039064/slovaci-davaju-vypovede-najma-pre-nizky-plat-prieskum.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 33 min
  Fotovoltika má zmysel pri väčšom dome, bytom sa zatiaľ neoplatí

  Fotovoltika má zmysel pri väčšom dome, bytom sa zatiaľ neoplatí

  Šetrenie energiami sa túto zimu stáva prioritou číslo jeden. Členské štáty Európskej únie k nemu vedie záväzok znížiť spotrebu v čase špičky o päť percent, obyvateľov zase samotné cenové signály – teda strach, že sa od januára za elektrinu a plyn nedoplatia.

  Mnohí ale nemajú jasno v tom, čo robiť, ak sa nechcú spoliehať iba na zníženie vykurovacej teploty, výmenu tesnenia na oknách a opravu vodovodných batérií tak, aby nekvapkali.

  Aké iné úsporné opatrenia sa oplatia urobiť v bytoch či domoch? V akej výške sa pohybuje prvotná investícia a čo mi vie prispieť štát? Dá sa to vôbec ešte stihnúť túto zimu alebo je to riešenie do budúcnosti?

  Aj na tieto otázky v novej časti podcastu Index odpovedá energetický expert Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Michala Ilovič.

  Ďalšie rady, ako znížiť spotrebu energií: https://index.sme.sk/c/23007021/energie-uspory-plyn-elektrina-drevo-kotol-byt-dom.html

  Viac o fotovoltike: https://index.sme.sk/c/23027418/fotovoltika-energie-solarne-panely-zelena-energia.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 36 min
  Firma z Prešova riadi osvetlenie v Kyjeve. Spotrebu elektriny dokáže znížiť aj o 40 percent

  Firma z Prešova riadi osvetlenie v Kyjeve. Spotrebu elektriny dokáže znížiť aj o 40 percent

  Koncom októbra sa v Starej tržnici v Bratislave opäť vyhlasovali víťazi FeliX Business Award. Cenu minulý rok vytvorila Slovenská sporiteľňa spoločne s Indexom s cieľom odmeniť firmy, podnikateľov, samosprávy a inšpiratívne projekty, ktoré prispievajú k prosperite, modernosti a spoločenskej zodpovednosti našej krajiny.

  V hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh si cenu odniesla oravská firma MTS z obce Krivá, ktorá je jedným z najväčším dodávateľom automatických a robotických liniek pre priemysel na Slovensku, ale aj vo svete.

  Cenu v kategórii Výnimočný rodinný príbeh získala firma Minit Slovakia a cenu Slovenskej sporiteľne za Verejné dobro získal sociálny podnik Labore, ktorý zamestnáva desať ľudí znevýhodnených na trhu práce.

  Tento ročník však so sebou priniesol aj dve nové kategórie zamerané na udržateľnosť. Cenu Samospráva pre budúce generácie si odniesol Kežmarok za svoj projekt geotermálneho vrtu, ktorý môže znížiť závislosť 16-tisícového mesta od fosílneho plynu o 60 percent.

  V kategórii Biznis pre budúce generácie zase vyhrala spoločnosť SEAK z Prešova, ktorá na diaľku riadi intenzitu až 800-tisíc svetiel po celom svete. Mnohým firmám, ale aj samosprávam tak ročne ušetrí stovky eur na účtoch za energie.

  Čo stojí za vývojom tejto technológie, na akom princípe funguje, nakoľko dokáže znížiť spotrebu v mestách či firmách, prečo je pre SEAK hlavným trhom Ukrajina a prečo chcú expandovať do elektromobility?

  Aj na tieto otázky odpovedá Eve Frantovej v novej časti podcastu Index súčasný riaditeľ a spoluvlastník spoločnosti Heliodor Macko.

  Viac o spoločnosti SEAK: https://index.sme.sk/c/22985004/udrzatelnost-seak-smart-city-technologie.html

  Viac o FéliX Business Award: https://index.sme.sk/c/23038592/vitazi-felix-business-award-mts-minit-seak-a-kezmarok.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 31 min
  Trhy padajú. Ako investovať, aby vás portfólio nebudilo zo spánku?

  Trhy padajú. Ako investovať, aby vás portfólio nebudilo zo spánku?

  Zvyšovanie úrokových sadzieb, stúpajúca inflácia a trhy reagujúce na každú novú informáciu ohľadom konfliktu na Ukrajine či postoja Európy k riešeniu energetickej krízy. Aj tak by sa dala opísať aktuálna situácia vo svete peňazí.

  Miera inflácie v 19-člennej eurozóne dosiahla v septembri nové maximum 10 percent. Podľa viacerých odborníkov tak žijeme naozaj bezprecedentné časy. Mnohí v snahe čo najlepšie ochrániť svoje peniaze zrazu nevedia, ako na to.

  Investovať konzervatívnejšie alebo sa nebáť padajúcich akciových trhov? Zájsť radšej do banky alebo riešiť svoje portfólio sám? A čo investovanie do nehnuteľností? Mám aj napriek zvyšujúcim sa úrokovým sadzbám kupovať dom či byt?

  Aj na tieto otázky sa Eva Frantová v novej časti podcastu pýta reportéra redakcie Index Jozefa Tvardzíka, ktorý sa dlhodobo venuje témam o investovaní aj v rámci minisérie Wall Street.

  Viac o investovaní: https://index.sme.sk/c/22989950/investicie-etf-fondy-postup.html

  Viac o obnove rodinných domov:

  https://index.sme.sk/c/23002005/vyzvy-obnova-domu-plan-obnovy-navod.html

  https://index.sme.sk/c/23027568/obnova-domov-2023-vyzva-otazky-odpovede.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 43 min
  Odborník na dôchodky: Prvý a druhý pilier vám pokryjú len polovicu príjmu. Sporiť si treba aj inde

  Odborník na dôchodky: Prvý a druhý pilier vám pokryjú len polovicu príjmu. Sporiť si treba aj inde

  Problému starnutia čelí celá Európa. Podiel ľudí nad 80 rokov sa do roku 2070 zdvihne zo súčasných 6,5 percenta na dvojnásobok. Alebo inak, kým v roku 2019 na jedného penzistu v únii zarábalo 2,9 pracujúceho, v roku 2070 sa tento pomer zníži na 1 k 1,7. Problém budú mať mnohé národné sociálne systémy vrátane toho slovenského.

  O veľkej dôchodkovej reforme sa u nás hovorí už takmer dva roky. Vláda sa k nej zaviazala v programovom vyhlásení, reformu od nás žiada aj Európska komisia v rámci plánu obnovy. Nemá byť pritom iba odpoveďou na demografiu, ale aj nápravou chýb, ktoré hlavne v druhom pilieri urobili ešte bývalé vlády.

  Na aké zmeny v oblasti dôchodkov sa od januára treba pripraviť, čo ďalšie chystá vláda, čo sa bude diať s našimi úsporami v druhom pilieri, ako s tým súvisí rodičovský bonus a kde si sporiť, ak sa nechcem spoliehať iba na štát? Aj na tieto otázky sa v novej časti Indexu Eva Frantová pýta odborníka na dôchodky z plánu obnovy Jána Šeba.

  Rozhovor s Jánom Šebom: https://index.sme.sk/c/23016284/jan-sebo-druhy-pilier-dochodky-rozhovor.html

  Viac o zmenách v prvom pilieri: https://index.sme.sk/c/22993411/zmeny-druhy-pilier-krajniak-fico-reforma.html  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 47 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
6 Ratings

6 Ratings

Top Podcasts In Business

Seznam Zprávy
Vojta Žižka
Petr Lukáč
Michal Hubík
Lékaři bez hranic
Forbes Česko

You Might Also Like

SME.sk
SME.sk
SME.sk
Denník N
SME.sk
SME.sk

More by SME.sk

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk