174 episodes

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

Zoom SME.sk

  • Science
  • 4.9 • 8 Ratings

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  Prečo tie isté látky škodia v klobáse a v zelenine nie

  Prečo tie isté látky škodia v klobáse a v zelenine nie

  Údené a spracované mäso nie je príliš zdravé. Dokonca zvyšuje riziko rakoviny. To sú už vedecké fakty a veľa s tým nenarobíme. No ako je možné, že látky, ktoré sú problémom pri týchto mäsových výrobkoch a sú rovnako v trebárs v zelenine, v tej zelenine už neškodia? Zdá sa, že vedci to konečne vysvetlili.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, prečo sú dusitany v mäse problémom, dozvieme sa, ako českí vedci dosiahli míľnik v chémii a pozrieme sa aj na schopnosť orangutanov maľovať.

  Krátke správy z vedy:

  Vedcov dlho trápila otázka, prečo sa bunky starajú o svoju veľkosť. Nový výskum teraz ukazuje, prečo sú bunky rovnakého typu zhruba rovnako veľké. Zväčšovanie buniek totiž vedie k úpadku ich funkčnosti, konkrétne u kmeňových buniek. Napríklad krvné kmeňové bunky strácajú pri zväčšovaní svoju schopnosť obnovovať červené krvinky.

  Nový model pomôže výskumníkom hľadať exoplanéty podobné Zemi. Dokáže totiž predvídať, či na novoobjavenom telese môže fungovať tektonika podobná ako na tej našej. Bez nej by telesá neboli vhodné na život.

  Záhadné vesmírne teleso Oumuamua zrejme nie je veľkým kusom vesmírneho ľadu. Jedna z hypotéz totiž tvrdila, že tento medzihviezdny návštevník mohol byť pozostatkom z telesa podobného ako naše Pluto. Nová štúdia hovorí, že takýchto exoPlút je v našej galaxii málo a toto vysvetlenie je nepravdepodobné.

  Kozmický prach môže byť zdrojom fosforu, ktorý je kľúčovým pre život tak, ako ho poznáme. Fosfor je totiž zásadný pre biologické molekuly, vrátane DNA aj RNA. Vedci dosiaľ predpokladali, že tento fosfor sa na Zem dostal vďaka meteoritom.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 12 min
  Prelom v boji s covidom, funguje nová tabletka

  Prelom v boji s covidom, funguje nová tabletka

  Mohol by to byť kľúčovú úspech. Náš boj s covidom stále nevyhrávame, ľudia veria nezmyslom a odmietajú očkovanie a tretia pandemické vlna medzičasom zase zabíja. No výskumníci teraz hlásia, že na covid zaberá nová tabletka: a tak dobre, že radšej prerušili testovanie, aby ju vedci mohli čo najskôr dostať k pacientom.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na tabletku proti covidu, zistíme, ako by používanie korenia a byliniek mohlo znižovať krvný tlak a dozvieme sa, aký má úbytok vtákov vplyv na ľudskú psychiku.

  Krátke správy z vedy:
  Zlato by nám mohlo pomôcť proti baktériám. Vedci navrhujú, že drobné zlaté nanočastice by mohli zabraňovať rezistencii proti antibiotikám. Zlato by malo vytvárať akési nanoklastre, v ktorých by sa vždy nachádzalo 25 atómov zlata, a ktoré by cielili a narúšali bakteriálne bunky.

  Nová hypotéza tvrdí, že tmavá hmota by mohla vytvárať ďalšiu tmavú hmotu. Platilo by to, ak by tmavá hmota pochádzala z normálnej hmoty a ďalšiu tmavú hmotu by z tejto normálnej hmoty dokázala vybudovať. Tiež by to mohlo znamenať, že na konci vesmíru už zostanú len častice tmavej hmoty.

  Na budúci rok chce NASA otestovať našu planetárnu obranu. Do jednej z planétok narazí vesmírna loď a americký úrad bude sledovať, ako to zmení jej dráhu. Tento test by mal ukázať, či to je efektívny spôsob, ako teleso odkloniť z jeho dráhy.

  Včely sa upozorňujú na nebezpečenstvo. Vedci teraz odhalili zvuk, ktorým včely upozorňujú ostatných jedincov na útok sršňov. Zároveň je to signál, ktorým sa úľ koordinuje pri spoločnej obrane pred týmito predátormi.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 min
  Mýlili sme sa, zelený čaj funguje inak

  Mýlili sme sa, zelený čaj funguje inak

  Ľúbia predovšetkým sami seba. Narcizmus je síce porucha, no zdá sa, že v prípade kariéry môže ľuďom aj pomáhať. Zdá sa totiž, že v práci postupujú rýchlejšie, než ostatní. No ich taktiku by mohol využiť každý...

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, čo spôsobuje narcizmus v práci, zistíme, ako státie na jednej nohe môže zlepšovať zdravie a dozvieme, sa že látky v zelenom čaji fungujú úplne inak, ako sme sa domnievali.

  Krátke správy z vedy
  Zvláštny tvar stredu galaxie Andromeda môže vysvetľovať akési gravitačné nakopnutie. Takýto dôsledok stretu dvoch galaxií a ich supermasívnych čiernych dier môže vysvetľovať, prečo majú zhluky hviezd v centre Andromedy nepravidelné obežné dráhy.

  Vedci vytvorili chemickú reakciu, ktorá môže urýchliť objavenie nových liekov. Pri liečivách je totiž kľúčová ich metabolická stabilita. Teraz sa podarilo vedcom dosiahnuť stabilnejšiu reakciu s väzbou uhlík-uhlík, ktorá nahradí takzvané amidové väzby.

  Kamenné planéty v našom galaktickom okolí sú zrejme zvláštnejšie, ako sme sa domnievali. Nový výskum sa pozrel na hviezdnu kontamináciu bielych trpaslíkov, ktoré nesú stopy po planétach, ktoré zhltli. Ukázalo sa, že ich exoplanéty kedysi mali pestrejšie zloženie, než vnútorné planéty v našej slnečnej sústave.

  Menší teleskop na obežnej dráhe Saturna by mohol vesmír skúmať lepšie, než veľké ďalekohľady neďaleko Zeme. Tvrdí to astronóm Michael Zemcov, ktorý vyrátal, že na špičkovú astronómiu tam stačilo aj malé niekoľkokilogramové zariadenie. To by k Saturnu mohla odniesť prakticky akákoľvek misia, ktorá tým smerom poletí.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 12 min
  Zem sa môže prevrátiť nabok

  Zem sa môže prevrátiť nabok

  Mal to byť zázračný liek proti covidu, mal zachraňovať ľudské životy, malo to byť tajomstvo tých, ktorí nie sú ovce a vidia za oponu.

  Akurát že ivermektín proti covidu nefunguje a kľúčovú štúdiu, ktorá to mala dokazovať, sfalšovali. Teraz však ivermektín na Slovensku riadne schválili... lenže, nuž, funguje, ak máte v tele tropických parazitov.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, na čo vlastne ŠUKL schválil na Slovensku ivermektín, zistíme, že vedci možno objavili prvú planétu v inej galaxii a pozrieme sa, ako sa môže naša planéta prevrátiť.

  Krátke správy z vedy:

  Nový výskum potvrdil, že krvné zrazeniny sa pri covide môžu objaviť aj v prípadoch so stredne závažným priebehom. Vysoké riziko mali pacienti, u ktorých zaznamenali zvýšené hladiny proteínu D-dimér. Tiež ale ukázal, že u pacientov zaberá heparín, ktorý u pacientov znižuje riziko problémov a smrti.

  Občianska vojna v Mozambiku má nečakaný dôsledok. Slonie samice slona afrického v oblasti strácajú kly, keďže ozbrojené jednotky slony zabíjali a kly predávali. Dôvodom je podľa vedcov rozširovanie sa genetickej mutácie, ktorá zároveň spôsobuje úmrtia sloních samcov.

  Kolízie neutrónových hviezd sú akousi zlatou baňou. To nie je metafora, vedci si dlho lámali hlavu, ako vo vesmíre vznikajú prvky ťažšie ako železo. Zdá sa, že tieto prvky vznikajú pri kolízii dvoch neutrónových hviezd, v menšej miere potom pri strete neutrónovej hviezdy a čiernej diery.

  Vedci vytvorili kávu v laboratórnych podmienkach. Káva sa v tomto prípade nezískava zo zŕn, ale rovno z bunkových kultúr v kontrolovanom prostredí. Po pražení sa výsledný prášok dá používať rovnako ako klasická káva, avšak nesprevádza ju environmentálna záťaž kávových plantáží.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 10 min
  Sodomu a Gomoru asi vyhladil asteroid

  Sodomu a Gomoru asi vyhladil asteroid

  Občas sa na úplnom začiatku ukrývajú fakty. Zdá sa, že to môže platiť aj o biblickom príbehu o Sodome a Gomore. Inšpiráciou totiž mohol byť zánik starovekého mesta na brehu rieku Jordán, nad ktorým možno vybuchlo vesmírne teleso.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom obzrieme za biblickým príbehom Sodomy a Gomory, zistíme, aký obväz na popáleniny vyvinul českí vedci a vydáme sa za zvláštnym signálom z jadra našej galaxie.

  Krátke správy z vedy:
  Fyzici hovoria o ďalších stopách novej fyziky. Nové výsledky z detektora LHCb v CERNe ukazujú fenomén, ktorý sa nedá vysvetliť štandardným modelom. Kvark b sa totiž rozpadá iným pomerom, ako predpovedá táto teória.

  Smerom dovnútra slnečnej sústavy letí kométa, zrejme najväčšia, akú sme kedy objavili. Astronómovia odhadujú, že teleso môže mať až 200 kilometrov a pochádza z Oortovho mraku. Dobrou správou je, že sa k Zemi nedostane bližšie ako na vzdialenosť Saturna.

  Ak raz objavíme mimozemskú inteligenciu, zrejme bude umelá. Myslí si to britský astrofyzik Martin Rees, ktorý argumentuje, že umelá inteligencia je prirodzeným vývojovým krokom inteligencie. Dodáva, že asi nebudeme mať to šťastie, že zachytíme mimozemskú inteligenciu v tom krátkom okamihu, keď mala biologické telá.

  Transplantácie zvieracích orgánov ľuďom sa zase o kúsok priblížili. Lekári dočasne pripojili obličku z prasaťa pacientovi a sledovali, ako začala fungovať. Oblička pochádzala z geneticky upraveného zvieraťa, aby telo človeka orgán okamžite neodmietlo.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 10 min
  Vesmírne lety poškodzujú mozog

  Vesmírne lety poškodzujú mozog

  Už samotný vysoký krvný tlak nie je príliš príjemný a človek sa s ním musí naučiť žiť a trebárs brať lieky. No zdá sa, že rizikový krvný tlak je dokonca aj taký, ktorý normálne považujeme za bežný. Aj ten totiž môže viesť rýchlejšiemu starnutiu mozgu.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na to, že aj 120 na 80 môže byť problémom, zistíme, čo o Mesiaci prezradili čínske vzorky a pozrieme sa na poškodenie mozgu, ktoré môže spôsobovať pobyt vo vesmíre.

  Krátke správy z vedy:
  Z jadra našej galaxie prichádzajú zvláštne rádiové signály. V tomto okamihu ich pôvod astronómovia nevedia vysvetliť, čo môže znamenať objav novej triedy hviezdnych objektov. Najväčšou zvláštnosťou týchto rádiových vĺn je ich polarizácia, zároveň sa výrazne mení jasnosť signálu, ktorý sa akoby náhodne zapína a vypína.

  Fyzici tvrdia, že vykonali dosiaľ najprecíznejšie meranie dĺžky existencie neutrónu. Predchádzajúce meranie medzinárodný tím zlepšil o dva rády, s možnou nepresnosťou menšou ako desatina percenta. Cieľom vedcov bolo zistiť, ako dlho dokáže existovať voľný neutrón mimo atómového jadra, čo je dôležité pre pochopenie podmienok v mladučkom vesmíre.

  Gorily nielenže dokážu rozlišovať ľudské hlasy. Nový výskum ukazuje, že tieto primáty rozoznávajú blízke ľudské hlasy aj na základe toho, aký majú k dotyčnému človeku vzťah. Gorily napríklad reagujú negatívne na neznáme hlasy či hlasy tých, s ktorými mali zlé skúsenosti.

  Vedci objavili receptor, ktorý je zodpovedný za naše príjemné pocity pri vôni karamelu. Tento takzvaný karamelový čuchový receptor bol pritom dlho tajomstvom. Ukázalo sa, že to je špecifický čuchový receptor nazývaný OR5M3.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 10 min

Customer Reviews

4.9 out of 5
8 Ratings

8 Ratings

Top Podcasts In Science

You Might Also Like

More by SME.sk