
50 Folgen

Český rozhlas - Historie Český rozhlas
-
- Geschichte
-
-
5,0 • 2 Bewertungen
-
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
-
Jak to bylo doopravdy: ČST byla služkou komunistického režimu. Podílela se na uštvání nepohodlných, připomíná historik
Okupace Československa v srpnu 1968 znamenala likvidaci všeho, co souviselo s nadějemi tzv. „socialismu s lidskou tváří“, jak tomu komunisté tehdy říkali. Přišla normalizace, která Československo vývojově vrátila zas zpět. Součástí normalizace byla i propaganda, která pracovala těmi nejodpornějšími metodami. Kdo tohle vymýšlel, vlastně dodnes nevíme: buď šlo o jména vymyšlená pravděpodobně StB, nebo po sobě dokázali dobře „uklidit“, protože v archivech se nenašlo vůbec nic.
-
Příběhy 20. století: Tolik neštěstí za jeden den… Vzpomínky Antonie Kašparové a dalších českých dětí z Volyně
88letá Antonie Kašparová patří k posledním Čechům, kteří přišli na svět na Volyni, prožili tam krvavé roky 1939–1945 a po druhé světové válce se vrátili do staré vlasti. V posledních dvou letech jsme pro Paměť národa a Český rozhlas natáčeli právě vzpomínky „volyňských českých dětí“, jejichž rodiny se po repatriaci usadily v okolí Šumperka a Olomouce.
-
Příběhy 20. století: V dnešních Příbězích 20. století se Adam Drda věnuje vzpomínkám Volyňských Čechů - posledních pamětníků událostí druhé světové války na pomezí Polska a Ukrajiny
Většina českých rodin z Volyně byla repatriována v roce 1947 - rozhovory s tehdejšími dětmi vznikly v posledních dvou letech.
-
Úžasné životy: Vladimír Jiránek podle Miroslava Kemela
6. června si připomeneme nedožité 85. narozeniny Vladimíra Jiránka. Proslavil se stovkami kreslených vtipů. Dětem i dospělým se vtiskl do paměti díky postavičkám Boba a Bobka nebo Pata a Mata. O Vladimíru Jiránkovi, který denně bavil čtenáře novin svými glosami, bude v Úžasných životech vyprávět jeho pokračovatel, karikaturista Miroslav Kemel.
-
Téma Plus: Měnová reforma 1953: Někteří komunisté vyhrožovali odchodem ze strany, další mluvili o sebevraždě
„Vláda republiky československej predkladá na schválenie návrh zákona o peňažnej reforme. S peňažnou reformu uskutoční sa súčasne dňom 1. júna zrušenie lístkového systému na potravinárske a priemyselné tovary.“ Těmito slovy zahájil v sobotu 30. května 1953 předseda vlády Viliam Široký schůzi Národního shromáždění, na které se reforma odhlasovala.
-
Osudové ženy: Riva Krieglová: Věřila v komunismus, ne v komunisty
Kibuc, komunistický odboj, Osvětim, komunistická perzekuce. Riva Krieglová nebyla jen manželkou výjimečného muže pražského jara 1968. V dokudramatu účinkují Taťjana Medvecká, Svatopluk Schuller nebo Jan Kačer. Hovoří historik Jan Groman.