CO Z TĄ MODĄ

Rafał Reif
Podcast CO Z TĄ MODĄ

Zrównoważona moda, drugi obieg, zmiany społeczne, technologia i innowacje... Branżę odzieżową czeka rewolucja, która już się zaczęła. Jak będzie wyglądała przyszłość mody? Co muszą zrobić firmy, aby spełnić oczekiwania konsumentów i dostosować się do nadchodzących zmian? Zapraszam na autorski podcast o przyszłości i odpowiedzialności branży mody - Rafał Reif

  1. Podsumowanie 2023 roku - Ula Wiszowata

    12.12.2023

    Podsumowanie 2023 roku - Ula Wiszowata

    Co wydarzyło się w 2023 roku w modzie? Zapraszam na moją rozmowę z Ulą Wiszowatą analityczką branży modowej, pracującą z polskimi markami modowymi. To był trudny rok dla branży. Kryzys dotknął wiele firm odzieżowych, klienci ograniczyli zakupy, a wzrost kosztów działalności odbił się na wynikach finansowych. Jednak światowi liderzy branży poradzili sobie całkiem dobrze. Kryzys jestem niewątpliwe testem sprawdzającym kto jest najlepiej przygotowany i jaki model działa najlepiej. Pytanie czy potrzebujemy ciągłych wzrostów sprzedaży nowych ubrań? Drugi obieg rośnie dużo szybciej, ale model cyrkularny jest nadal znaczniej mniejszym segmentem rynku. Siła ultra fast fashion - giganci najtańszego segmentu e-commerce osiągnęli w tym roku na świecie niezwykłe wzrosty. Z jednej strony ogromne zainteresowanie klientów szukających atrakcyjnych ofert, a z drugiej trwa debata o etyczności i przejrzystości działania tych firm. Luksus szuka nowego pomysłu na siebie. Ten rok obfitował w zmiany na stanowiskach dyrektorów kreatywnych marek luksusowych. Quiet luxury - stało się modnym hasłem pokazującym odejście od krzykliwości i logo. Debiut Phoebe Philo - wyczekiwany i wyprzedany. Produkt staje się najważniejszy, a klienci coraz częściej wybierają jakość. Ma być drożej i bardziej ekskluzywnie. Czy nadchodzi nowy kierunek dla branży luksusowej? Brak przełomu w ESG. Regulacje ciągle przed nami. Jednak rekordowo upalne lato, zanikające sezony, coraz trudniejsze warunki do uprawy surowców, sprawiają, że moda coraz bardziej odczuwa skutki kryzysu klimatycznego na własnym biznesie. W technologii to był rok AI - kto opanuje moc maszyn? Rozwiązania generatywnej sztucznej inteligencji jak ChatGPT były najszybciej zaadaptowaną technologią w ostatnim czasie. Dzisiaj jesteśmy jeszcze na etapie testów i tworzenia ram prawnych. Już niedługo AI zmieni model działania wielu organizacji, również mody. I wreszcie - prognozy na 2024. Co nas czeka?

    38 Min.
  2. Kariera w modzie - Anna Wrońska

    05.12.2023

    Kariera w modzie - Anna Wrońska

    Szybsze bicie serca, to jest to co przyciągnęło Annę Wrońską kilkanaście lata temu do pracy w modzie. Moda to zmiana. Ewolucja trendów. Estetyki. Modelu biznesowego. To powoduje, że jest to pożądane miejsce pracy i szansa na nieoczywistą karierę. Co dzisiaj przyciąga młodych ludzi do pracy w tym sektorze?  "Różnorodność. To, że wiek tu nie ma znaczenia. Tu jest miejsce dla każdego i właściwie dla dowolnego zawodu." mówi Anna Wrońska, która od ponad 16 lat pracuje w branży mody i branży luksusowej pracując w Londynie i Polsce. Obecnie zajmuje się PR-em marek luksusowych na rynku polskim. A jakich zawodów potrzeba najbardziej i na co warto postawić? Księgowa, prawnik, architekt - to nie są oczywiste zawody w branży mody. Jednak jak się okazuje są niezwykle potrzebne, bo wiedza sektorowa i odpowiednie doświadczenie jest w nich niemal na wagę złota.  Niezwykle dynamiczny jest obszar kreatywny. Ciągle potrzeba nowych stylistów, fotografów, specjalistów od komunikacji, marketingu. Nowych talentów, świeżości, kreatywności. Bo w modzie nic nie trwa wiecznie. Ten obszar to świetne miejsce na start szczególnie dla młodych osób, które być może nie mają jeszcze doświadczenia, ale są uzbrojeni w wyczucie estetyki i 'drive' - tu mogą stawiać swoje pierwsze kroki. Są jeszcze niezwykle odpowiedzialne zawody związane z planowanie kolekcji i zakupami jak Kupiec, czy Merchandiser. To praca na liczbach i planach. Do tego dochodzą zawody przyszłości jak Ekspert od AI, czy ESG.  O tym jak zbudować karierą w modzie, rozmawiam z Anią Wrońską.

    33 Min.
  3. Dekarbonizacja branży mody - Anna Miazga Accenture

    17.11.2023

    Dekarbonizacja branży mody - Anna Miazga Accenture

    Unia Europejska ma ambity cel, aby do 2050 roku stać się pierwszym regionem neutralnym klimatycznie. Porozumienie paryskie jest zobowiązaniem, które zakłada plan ograniczenia wzrostu temperatury na świecie i działania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla.  Branża odzieżowa odpowiada za 8-10% światowej emisji dwutlenku węgla. Dzisiaj niestety nie realizujemy założeń tego paktu, a wzrost temperatury na świecie staje się coraz bardziej odczuwalny. Zbliża się kolejna konferencja klimatyczne COP 28, czy tym razem możemy liczyć na bardziej zdecydowane działania państw i firm? Jaka jest rola branży odzieżowej? W kolejnym odcinku CO Z TĄ MODĄ rozmawiam z Anią Miazgą Sustainability Manager w Accenture, która wcześniej m.in. współtworzyła strategię zrównoważonego rozwoju w LPP. "Obecny rozwój branży doprowadzi nas do podwojenia ilości produkowanych ubrań do 2050 roku, co przy obecnych metodach produkcji przełoży się na równie silny wzrost emisji dwutlenku węgla. Bez intensywnych inwestycji w nowoczesne technologie i zmianę modelu biznesowego to się nie zmieni" - mówi Ania.  Jak zmienić ten trend? - Zwiększyć inwestycje w innowacyjne metody produkcji materiałów, uprawy surowców, lub tworzenie nowych niskoemisyjnych materiałów - Wspierać dostawców w fabrykach produkujących ubrania do zmiany miksu energetycznego - ograniczenia paliw kopalnych - Zwiększyć poziom przetwarzanie niepotrzebnych ubrań i odzyskiwania surowców - Poprawić planowanie sprzedaży, aby ograniczyć nadprodukcję ubrań A jak jest rola społeczeństwa? Większe zaangażowanie i świadomość. Polecamy książki, które pokazują jak zmienić nastawienie i budować zaangażowanie społeczne: Aktywna Nadzieja - Joanna Macy i Chris Johnstone oraz Less i more - Jason Hickel.  "Miejmy nadzieję, że uratuje nas nauka i technologia, ale bądźmy też przygotowani i działajmy aktywnie mając plan B." - podsumowuje rozmowę Ania.

    35 Min.
  4. Co wiemy o jakości ubrań - Katarzyna Daniłko Pani od Jakości

    10.11.2023

    Co wiemy o jakości ubrań - Katarzyna Daniłko Pani od Jakości

    Jakość ubrań to przede wszystkim odpowiedni materiał, wykonanie - trwałość i ponadczasowość. To także wpływ na komfort noszenia, ale też nasze zdrowie, o czym jak się okazuje niewiele jeszcze wiemy. Wreszcie to wybór, który ma wpływ na środowisko naturalne, warunki pracy ludzi, którzy tworzyli ubrania. Co wiemy o jakości ubrań w Polsce? Czy potrafimy czytać metki, jak podchodzimy do zakupów? W wielu raportach wskazujemy, że jakość obok ceny jest dla nas najważniejsza, czy tak faktycznie jest? Być może ciągle uczymy się tego czym jest jakość w odzieży i obuwiu. Ruszył sezon modowy jesień-zima, w kolejnym odcinku CO Z TĄ MODĄ, rozmawiam z Katarzyną Daniłko - Panią od Jakości. Kasia bada jakość oferowanych ubrań. Ocenia, komentuje i radzi jak mądrze wybierać nasze ubrania, dla komfortu, ale też zdrowia i środowiska. W latach 90-tych zachłysnęliśmy się konsumpcją. Chcieliśmy kupować dużo i często. Dla wielu z nas jakość to ciągle jest logo, polecenie przez popularnego influencera. Ciągle tej jakości się jeszcze uczymy - mówi Kasia. Powinniśmy sprawdzać materiał, ale też to jak ubranie jest uszyte, przewracać na lewą stronę, sprawdzać szwy, kraj pochodzenia. W markach premium, u lokalnych projektantów, ale też w wybranych sieciówkach można znaleźć ubrania wykonane z naturalnych tkanin, nie tylko bawełny. Przekonaliśmy się do lnu, uczymy się wełny i jedwabiu. Nadal wybieramy akryl, czy poliester do codziennego noszenia. Są jeszcze nowe organiczne materiały, o których funkcjonalności nadal niewiele jeszcze wiemy jak wegańska skóra. Być może kończą się czasy bezrefleksyjny zakupów, siły logo i masowego polecania słabej jakości produktów. Przejdziemy podobną drogę jak w żywności, gdzie coraz częściej chcemy wybierać zdrowe i wartościowe produkty. Tam czynnikiem do zmiany było nasze zdrowie i to uruchomiło większa dociekliwość, tu jeszcze nie łączymy kropek - podsumowuje naszą rozmowę Kasia.

    26 Min.

Info

Zrównoważona moda, drugi obieg, zmiany społeczne, technologia i innowacje... Branżę odzieżową czeka rewolucja, która już się zaczęła. Jak będzie wyglądała przyszłość mody? Co muszą zrobić firmy, aby spełnić oczekiwania konsumentów i dostosować się do nadchodzących zmian? Zapraszam na autorski podcast o przyszłości i odpowiedzialności branży mody - Rafał Reif

Melde dich an, um anstößige Folgen anzuhören.

Bleib auf dem Laufenden mit dieser Sendung

Melde dich an oder registriere dich, um Sendungen zu folgen, Folgen zu sichern und die neusten Updates zu erhalten.

Wähle ein Land oder eine Region aus

Afrika, Naher Osten und Indien

Asien/Pazifik

Europa

Lateinamerika und Karibik

USA und Kanada