100 episodios

„Forbes Women Podcast” to format, który na pierwszym planie stawia kobiety. Współtworzą go trzy prowadzące: Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, Katarzyna Gaweł – Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska oraz Dorota Haller – Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska. Co tydzień usłyszysz tutaj rozmowy z charyzmatycznymi gościniami, które do działania inspirują nie tylko kobiety. Jeśli chcesz poznać historie innowacyjnych liderek biznesu, wybitnych naukowczyń, cenionych artystek i kobiet zaangażowanych, które nie boją się wyjść przed szereg – jesteś w dobrym miejscu.

Forbes Women Podcast Onet Audio

    • Economía y empresa

„Forbes Women Podcast” to format, który na pierwszym planie stawia kobiety. Współtworzą go trzy prowadzące: Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, Katarzyna Gaweł – Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska oraz Dorota Haller – Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska. Co tydzień usłyszysz tutaj rozmowy z charyzmatycznymi gościniami, które do działania inspirują nie tylko kobiety. Jeśli chcesz poznać historie innowacyjnych liderek biznesu, wybitnych naukowczyń, cenionych artystek i kobiet zaangażowanych, które nie boją się wyjść przed szereg – jesteś w dobrym miejscu.

    Gdzie jesteśmy w drodze do równości na rynku pracy?

    Gdzie jesteśmy w drodze do równości na rynku pracy?

    Równość płci jest tematem obecnym wszędzie. W mediach, w polityce i biznesie. W tym samym czasie wskaźniki mierzące postęp w równości nie zmieniają się, nie rosną. Dlaczego tak się dzieje? Co robimy źle?
     
    W najnowszym odcinku podcastu Forbes Women gościem Katarzyny Gaweł jest Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i współautor podcastu „Ekonomia i cała reszta”.
     
    Badania pokazują, że 78% Polek i Polaków nie ma świadomości istnienia luki płacowej, a w 70% firm się o tym nie rozmawia.
    - Najświeższe dane mówią o tym, że luka płacowa nieskorygowana wynosi w Polsce blisko 8%. Oznacza to, że o 8% męskich zarobków wynagrodzenia kobiet są niższe. – tłumaczy ekspert. Okazuje się także, że rozbieżności są znacznie wyższe w sektorze prywatnym, gdzie wynoszą aż 14%, a przodują branże finansowe i ubezpieczeniowe (28%), a także rynek IT (25%). Czy część obserwowanych działań włączających jest więc w nich pozorna i ma charakter „diversity washingu”? To jednak i tak dawało naszemu krajowi wysokie 5 miejsce w Europie pod względem najniższej luki płacowej. Zdecydowanie gorzej wypadamy w przypadku luki płacowej skorygowanej, która wynosi u nas aż 12,2% i przekracza średnią unijną. A inne źródła wskazują nawet 17,5%.
    - To tak, jakby identyczna pracownica jak dany pracownik pracowała jeden dzień w tygodniu za darmo. To jest dramatyczna różnica. – puentuje Łukasz Komuda.
    Opisywane powody? Wśród nich nieracjonalne uprzedzenia i stereotypy oraz postrzeganie kobiet jako bardziej „ryzykowne” pracowniczki, biorąc pod uwagę obowiązki macierzyńskie.
     
    Czy pomóc w tej sytuacji może planowana na 2026 rok nowa dyrektywa unijna ds. transparentności wynagrodzeń i jawności płac? Ekspert nie spodziewa się rewolucji, choć zauważa, że uruchomienie dyskusji i wzrost świadomości to krok w dobrą stronę. Okazuje się także, że narzędzia do wyrównywania płac już mamy, ważne jest, aby je efektywnie wprowadzać i egzekwować. To kwestia uczciwość – zgadzają się Katarzyna Gaweł i jej gość.
     
    W dalszej części rozmowy pojawia się wątek aktywności zawodowej. Okazuje się, że wskaźnik zatrudnienia różni się w przypadku płci aż o 11 punktów procentowych na rzecz mężczyzn. Kluczowym czynnikiem jest tu macierzyństwo. Aby ułatwić możliwość powrotu do pracy tym kobietą, które się na to decydują, należałoby polepszyć jakość usług publicznych – wskazuje ekspert. A także zachęcić mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich i wyrównać podział obowiązków w domach.
     
    A jak wygląda sytuacja kobiet na stanowiskach zarządzających w Polsce? Wygląda na to, że im wyższa pozycja, tym ich udział jest niższy, a przypadku prezesów stanowi tylko 6%. Raporty wskazują, że nierówności na posadach kierowniczych kosztować nas mogą aż 300 mld. złotych mniej do PKB w latach 2022-30. Powodem jest często zwykła dyskryminacja. Jak więc wdrożymy unijne regulacje równościowe w ciągu 2 najbliższych lat? Łukasz Komuda zwraca tu uwagę, że Polska niestety wciąż jest krajem, którego trzeba w tych obszarach „poganiać kijem” z Brukseli i pokrzyczeć na niego jak na dziecko, aby zaszła jakakolwiek zmiana.
     
    Jakie podpowiedzi daje ekspert kobietom, aby szybciej wyrównały swoje szanse na rynku pracy? O tym usłyszysz w podcaście Forbes Women.

    • 56 min
    Stabilny biznes z silnym partnerem

    Stabilny biznes z silnym partnerem

    [WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
    O drodze do realizacji marzeń w branży gastronomicznej opowiada Karolina Sokół, franczyzobiorczyni McDonald's Polska, zarządzająca sześcioma restauracjami w dwóch województwach: mazowieckim i podlaskim. – Idealny kandydat na franczyzobiorcę McDonald's to osoba otwarta na rozwój. Powinien być przedsiębiorczy, ambitny, uważny na potrzeby gości i zdecydowanie gotowy do podjęcia ryzyka – mówi Karolina Sokół w podcaście „Forbes Women”.

    • 24 min
    Jak różnorodność w zarządach wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

    Jak różnorodność w zarządach wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

    Czy kobiety powinny być w zarządach i radach nadzorczych, czy może nie? Dlaczego regulacje w tej kwestii są nam w ogóle potrzebne i jak różnorodność w zarządach oraz radach nadzorczych może wpływać na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

    Gościnią najnowszego odcinka „Forbes Women Podcast” jest Iva Georgijew, przewodnicząca Rady Dyrektorów Deloitte w Europie Centralnej, Liderka Klubu SheXO Deloitte.

    W rozmowie z Dorotą Haller gościni opowiada, dlaczego w 2011 roku założyła Klub SheXO, podkreślając ówczesny brak świadomości wśród kobiet tego, jak bardzo istotny jest networking. W jaki sposób klub pomaga kobietom w rozwoju zawodowym i wspiera je w osiąganiu wyższych stanowisk w firmach? Jak ważna jest rola mężczyzn jako sojuszników kobiet?

    Kluczowym tematem rozmowy jest jednak analiza raportu opublikowanego przez Deloitte „Women in the Board Room: A Global Perspective”. Raport wykazuje, jak niewielkie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich lat w kwestii obecności kobiet w zarządach i radach nadzorczych oraz potrzebę dalszych działań w celu poprawy sytuacji. Iva Georgijew w podcaście podkreśla znaczenie różnorodności, która zdecydowanie wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie. W dalszej części Dorota Haller wraz z gościnią rozmawiają o roli edukacji i budowania kompetencji w rozwijaniu kariery. Jak ważne jest eksperymentowanie i odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań? Poza tym w podcaście padają też konkretne rekomendacje działań, które pomogą sprawić, że wszystkie i wszyscy będziemy mogli poczuć, że działamy w obszarze biznesu na równi z innymi. Więcej usłyszysz w najnowszym „Forbes Women Podcast”.

    • 32 min
    Kobiety muszą być częścią cyfrowej rewolucji

    Kobiety muszą być częścią cyfrowej rewolucji

    Aleksandra Karasińska zaprosiła do rozmowy Joannę Pruszyńską-Witkowską z Future Collars, żeby wymienić się doświadczeniami po dwóch bardzo wyjątkowych wydarzeniach z punktu widzenia rozwoju kobiet, których panie miały przyjemność doświadczyć z pierwszej ręki. Mowa tu o Global Summit of Women, który odbywał się w tym roku w Europie w Madrycie oraz o kongresie Impact'24, który niedawno miał miejsce w Poznaniu i gdzie wśród niesamowitego grona mówczyń i mówców można było posłuchać na przykład wystąpienia Miechelle Obamy. W tym odcinku między innymi o zmianach na rynku pracy, na które musimy się wszystkie (i wszyscy!) nastawić i o tym, że kobiety po prostu muszą być częścią cyfrowej rewolucji. Jakie umiejętności są niezbędne, żeby częścią tej rewolucji móc faktycznie być? W końcu sztuczna inteligencja i digitalizacja to teraźniejszość, nie możemy tego zatrzymać! A jeśli nie mamy umiejętności, nie będziemy w stanie zarabiać takich pieniędzy jak ci, którzy je mają. Co więc zrobić, żeby sztuczna inteligencja przestała być dla nas zagrożeniem, a raczej – budziła nadzieję? Przede wszystkim: nie panikować i stopniowo zapoznawać się z możliwościami, jakie daje nam AI. W życiu prywatnym, w pracy, w biznesie. Więcej na ten temat usłyszysz w najnowszym „Forbes Women Podcast”.

    • 32 min
    Co Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków?

    Co Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków?

    1 maja obchodziliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydaje się, że kiedy Polska wchodziła do UE, nastroje były raczej entuzjastyczne. Ale jakie nastawienie mają do niej Polki i Polacy dziś? W najnowszym odcinku „Forbes Women Podcast” Dorota Haller zaprosiła do rozmowy Magdalenę Sobkowiak-Czarnecką, Podsekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej. Według gościni nastrojem dominującym dzisiaj jest eurorealizm – już wiemy, o co w Unii chodzi i wiemy, że nie wszystko nam się podoba. Co jednak z rosnącą grupą osób eurosceptycznych, które wprost nawołują do wyjścia z Unii i które w bardzo zdecydowany sposób ją krytykują? Warto pochylić się nad tym, co jest podstawą tej krytyki i jaki wpływ na kształtowanie opinii publicznej w Polsce mają fake newsy, zauważa w rozmowie gościni. Niedługo, bo w I połowie 2025 roku, Polska kolejny raz będzie sprawować prezydencję w Radzie UE. Co Magdalena Sobkowiak-Czarnecka chce za pomocą tej prezydencji dla Polski zyskać? – Chcę, żebyśmy decyzję o tym, jaki jest nasz stosunek do Unii Europejskiej, podejmowali na faktach – komentuje w rozmowie – oraz pokazać, gdzie szukać weryfikacji informacji i które źródła są wiarygodne – dodaje. W końcu nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z tego, ile Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków. Wielu młodych ludzi nie pamięta wyjazdów z obowiązkowym paszportem czy nikłą dostępność studiowania poza granicami naszego kraju. Oczywiście nie chodzi tylko o entuzjazm i o to, żeby akceptować absolutnie wszystko, co się w Brukseli dzieje, jak tłumaczy rozmówczyni Doroty Haller. – Też po to pracujemy w pionie europejskim, żeby te rozwiązania, które pojawiają się w Brukseli, a są niekorzystne dla Polski, zatrzymać w odpowiednim momencie – mówi w podcaście wiceministra Sobkowiak-Czarnecka. Jednak ta rozmowa to zdecydowana celebracja Polski jako dumnej członkini Unii Europejskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co UE robi dla kobiet i przede wszystkim nas – Polek, ale też Polaków, zapraszamy do odsłuchania. I refleksji nad tym, gdzie jesteśmy i gdzie – w kontekście równouprawnienia – być możemy.

    • 29 min
    O szklanym suficie i lepkiej podłodze, czyli dlaczego kobiety potrzebują kobiet #OnetAudio

    O szklanym suficie i lepkiej podłodze, czyli dlaczego kobiety potrzebują kobiet #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA] Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.
    Bycie menedżerką wysokiego szczebla w innowacyjnej firmie technologicznej o ogólnopolskim – a za chwilę również europejskim – zasięgu brzmi jak spełnienie marzeń. Okupione wyrzeczeniami czy wręcz przeciwnie? Na te pytania stara się odpowiedzieć w najnowszym odcinku wideocastu "Forbes Women" Dorota Haller, której gościnią jest Monika Król, wiceprezeska Blika.
    – Myślę, że dużo pracy, my wszyscy jako menadżerowie/menedżerki musimy wykonać od podstaw organizacji po to, żeby kobiety były na wyższych stanowiskach. Najważniejsze, żeby było skąd je rekrutować – podkreśla Monika Król. Bo choć stereotypowe podziały na branże oraz funkcje kobiece i męskie powoli się zacierają, nadal – zwłaszcza w starszych pokoleniach – są obecne. Jednym ze sposobów na to, by kobiet, a zwłaszcza kobiet awansujących, było coraz więcej, są organizacje budowane na miksie generacji. – Równowaga pomiędzy młodym pokoleniem, które ma nowe podejście do pracy, jest bardziej otwarte, wolne od stereotypów, wnosi to, co jest nam potrzebne. Ale jednocześnie pokolenia starsze, patrzę na siebie również, wnoszą doświadczenie i pewien dystans – zauważa wiceprezeska Blika. Równowaga to także słowo-klucz w szerszym kontekście, a mowa o work-life balance. By być skuteczną/skutecznym w pracy, a przy tym się nie wypalić, trzeba umiejętnie ważyć swój czas i energię. W czym bardzo pomaga doświadczenie (drugie słowo-klucz). Tego ostatniego nie można zaś bardzo często zdobyć, nie rozbiwszy wcześniej tak zwanego szklanego sufitu. Brzmi prosto, ale takie nie jest, o czym przekonacie się najlepiej, słuchając całej rozmowy w najnowszym odcinku podcastu "Forbes Women". Dowiecie się z niego między innymi, dlaczego Polski Standard Płatności Blik odniósł tak unikatowy na skalę światową sukces, jak powinno wyglądać skuteczne wspieranie kobiet przez kobiety w mniejszych i większych organizacjach (feminizm, a może praca u podstaw?) i co jest ważniejsze: kompetencje czy pewność siebie? Nie zabraknie osobistych refleksji (jak ta o wypaleniu zawodowym), ale wszystkiego zdradzać nie chcemy. Obejrzyjcie i posłuchajcie same.

    • 10 min

Top podcasts de Economía y empresa

NUDE PROJECT PODCAST
Alex Benlloch y Bruno Casanovas
Tengo un Plan
Sergio Beguería y Juan Domínguez
Inversión Racional Podcast
Inversión Racional
CANCELLED ❌
Wall Street Wolverine
Spicy4tuna
spicy4tuna
The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC

Quizá también te guste

Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
Gutral Gada
by Joanna Gutral
Wojsiat Ogólnie w newonce
newonce
Karolina Sobańska
Karolina Sobanska
Pierwsza Młodość
Karolina Korwin Piotrowska
O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka