62 episodios

کارکست، پادکستیه که توی هر قسمت از اون با نگاه کاربردی میریم سراغ علم روز دنیای کسب و کار و چیزهای بدردبخور علم کسب و کار رو باهم یادمیگیریم.

Karcast - کارکس‪ت‬ Mohammad Hadi Shirani

  • Economía y empresa
  • 5,0 • 1 valoración

کارکست، پادکستیه که توی هر قسمت از اون با نگاه کاربردی میریم سراغ علم روز دنیای کسب و کار و چیزهای بدردبخور علم کسب و کار رو باهم یادمیگیریم.

  ۶۲: چین و بروکراسی

  ۶۲: چین و بروکراسی

  یکی از بزرگترین چیزهایی که باعث میشه نوآوری اتفاق نیفته بروکراسیه. بروکراسی نتیجه‌ی وجود لایه‌های متعدد مدیریتی و در نتیجه‌ی اون عدم امکان تصمیم گیری برای لایه‌های پایین، نبودن اطلاعات کافی توی لایه‌های بالا و در نهایت لختی شدید سازمانه. مقاله‌ای که توی این اپیزود میخوایم ازش حرف بزنیم، رفته سراغ مدل مدیریت چینی‌ها و سعی کرده توضیح بده چطور شرکت‌های بزرگ چینی که اکثرا هم شرکت‌های جوونی هستن، مدل مدیریتی خودشون رو اختراع کردن تا بتونن با بروکراسی کنار بیان و شرکت‌هاشون رو نوآور نگه‌دارن.

  اسپانسر این اپیزود: ویپاد؛ ترابانک پاسارگاد
  وب‌سایت ویپاد
  https://trc.metrix.ir/0sl7zg/
  حساب اینستاگرام ویپاد
  https://www.instagram.com/wepod_ir/?hl=en

  لینک منبع این اپیزود:
  https://hbr.org/2023/03/how-chinese-companies-are-reinventing-management

  لینک اپیزود معرفی شده از پادکست گیم‌کرفت:
  https://gamecraftpod.com/podcast/episode-06/

  لینک سایت اسپیک:
  https://speak.com

  لینک کامیونیتی کارکست
  https://t.me/KarcastCommunity

  • 37 min
  ۶۱: امتیازدهی درونی

  ۶۱: امتیازدهی درونی

  اکثر ما آدما برامون مهمه که بقیه از بیرون چطوری به ما نگاه میکنن، نظرشون در مورد ما چیه؟ این قضیه روی همه‌ی ابعاد زندگی ما تاثیر میذاره، چه تصمیم‌هایی میگریم، چه جاهایی میریم، چه لباس‌هایی میپوشیم، چه شغلی رو برای خودمون انتخاب میکنیم، حتی روی ازدواج و بچه‌دار شدن و چیزهای دیگه هم تاثیر میذاره. چارلی مانگر، یکی از تاثیرگذار ترین آدمهای دنیای کسب و کار که به زودی هم داره صد سالش میشه، میگه که آدما دوجورن، یا یه جدول امتیاز درونی دارن که خودشون به خودشون امتیاز میدن، یه جوری انگار فقط خودشون هستن که حق دارن در مورد زندگیشون و تصمیم‌هاشون قضاوت کنن، یه دسته‌ی دیگه هم هستن که میبینن دیگران در موردشون چی میگن و بعد تصمیم میگیرن که چه کنن. چارلی مانگر میگه ۹۹٪ آدما از دسته‌ی دومن، میبینن دیگران در موردشون چی میگن و بعد خودشون رو عوض میکنن تا دیگران در موردشون حرفهای خوب بزنن و از اونور هم از نظر مانگر برای اینکه بشه حسابی موفق بشیم باید این جدول امتیاز رو درون خودمون داشته باشیم. خلاصه که این مسئله چیزیه که هم آدمای مهمی ازش حرف زدن و هم تاثیر زیادی روی زندگی میذاره، این شده که توی این اپیزود میخوایم یه مقاله در مورد این بخونیم که جدول امتیازمون رو از بیرون ورداریم ببریم درون خودمون!


  اسپانسر این اپیزود: ویپاد؛ ترابانک پاسارگاد
  وب‌سایت ویپاد
  https://trc.metrix.ir/0sl7zg/
  حساب اینستاگرام ویپاد
  https://www.instagram.com/wepod_ir/?hl=en


  منابع این اپیزود
  https://hbr.org/2023/09/free-your-people-from-the-need-for-social-approval
  https://www.adlibris.com/fi/kirja/mans-search-for-meaning-9781846041242
  https://www.adlibris.com/fi/kirja/the-snowball-warren-buffett-and-the-business-of-life-9780553384611

  لینک کتاب روانشناسی پول
  https://www.amazon.com/Psychology-Money-Timeless-lessons-happiness/dp/0857197681
  لینک کتاب تاثیرگذاری
  https://www.amazon.com/Influence-Psychology-Persuasion-Robert-Cialdini/dp/006124189X
  لینک کامیونیتی کارکست
  https://t.me/KarcastCommunity

  • 35 min
  ۶۰: داستان ثروت

  ۶۰: داستان ثروت

  اقتصاد امروز دغدغه اصلی اکثر آدمهاست. مخصوصا ماهایی که توی ایران زندگی میکنیم. اختلاف طبقاتی، فساد برای پولدار شدن و چیزهایی شبیه این. توی این اپیزود از کارکست میخوایم بریم سراغ داستان ثروت و مسئله‌ی اختلاف طبقاتی. اونم با یه نگاه نه چندان علمی، بلکه نگاه توصیفی یکی از کسایی که به نظر من از تاثیرگذارترین آدمهاییه که توی دنیای امروز ما هنوز حضور داره و ازش هم چندتایی مقاله توی کارکست تعریف کردیم. پاول گراهام، موسس موفق‌ترین شتاب‌دهنده‌ی دنیا، Y Combinator.

  لینک منبع‌های این اپیزود از کارکست:http://paulgraham.com/richnow.html
  http://www.paulgraham.com/gap.html

  لینک اپیزود معرفی شده از پادکست founders:
  https://www.founderspodcast.com/episodes/73095623/senra-warren-buffett-charlie-munger-a-study-in-simplicity-and-uncommon-common-sense

  لینک پادکست Game Craft:
  https://www.gamecraftpod.com/

  لینک کامیونیتی کارکست:
  https://t.me/KarcastCommunity

  • 50 min
  ۵۹: روانشناسی در مارکتینگ

  ۵۹: روانشناسی در مارکتینگ

  از سال ۲۰۱۶ که کمبریج آنالیتیکا تونست با استفاده از روانشناسی توی مارکتینگروی نتیجه‌ی انتخاب آمریکا و انگلیس تاثیر قابل توجه بذاره، حرف دور و بر استفادهاز روانشناسی توی مارکتینگ پررنگ‌تر شده. اون روزها ابزارهای هوش‌مصنوعیی که وجودداشت اصلا به پیشرفتگی امروز نبود، داریم از ۷ سال پیش حرف میزنیم! حالا یهپارادوکس اخلاقی به وجود میاد، اینکه یه چیزی بسازیم که هدفش بهبود انگیزه‌هایآدما باشه خوبه، ولی از اونور دستکاری کردن روح و روان آدم‌ها غیراخلاقیه. توی ایناپیزود میخوایم بریم اولا دنبال اینکه چطوری با استفاده از روانشناسی مارکتینگمیکنن و محصول میسازن، بعدش هم یه تلاشی بکنیم برای جواب دادن به پارادوکس اخلاقی استفاده از هوش مصنوعی و رواشناسی به صورت همزمان توی مارکتینگ.لینک منبع این اپیزود:https://hbr.org/2023/03/what-psychological-targeting-can-doلینک کامیونیتی کارکست:https://t.me/KarcastCommunityلینک تست اوشن:https://bigfive-test.com/testلینک بازی hollow knight:https://www.hollowknight.com/لینک Nintendo Labo:https://www.nintendo.com/sg/switch/adfu/index.htmlلینک مصاحبه‌ی لکس فریدمن با مارک اندریسن:https://www.youtube.com/watch?v=-hxeDjAxvJ8

  • 33 min
  ۵۸: یادگیری تغییردهنده

  ۵۸: یادگیری تغییردهنده

  چندروز پیش داشتم با دوستام حرف میزدم و میگفتم احتمالا زندگی ما تا آخرش قراره به یادگیری باشه. گفتن چرا؟ گفتم به نظر میاد که این هوش مصنوعی و تکنولوژی جدید همینطوری هی سریع و سریعتر پیشرفت کنن و مجبورمون کنن چیزای جدید رو یادبگیریم تا بتونیم کار کنیم. ۲۰۰ سال پیش یکی که آهنگری یادمیگرفت، تا ۳ نسلش راحت میتونستن آهنگری کنن یا کشاورزی کنن یا هرچی. امروز ولی داستان دیگه عوض شده. توی همین ۵۰ سال گذشته، تلفن اومده، کامپیوتر اومده، اینترنت اومده، موبایل اومده و هوش مصنوعی. همه‌ی اینا توی ۵۰ سال. در حالی که شاید ۵۰ سال قبلیش مهمترین تغییر اومدن ماشین بوده. سرعت پیشرفت هرروز با شیب بیشتری زیاد میشه و به نظر میاد عمر چیزهایی که ما یادمیگیریم ۴-۵ سال بیشتر نیست دیگه. این اپیزود رفته دنبال همین، به عنوان که امروز یه شغلی داریم، چطوری چیزهای جدید یادبگیریم، چطوری یادگیریمون رو بهینه کنیم و به عنوان یه مدیر چیکار کنیم که کارمندهامون با سرعتی که باید یادگیری داشته باشن، چیزای جدید یادبگیرن.منبع این اپیزود از کارکست:https://sloanreview.mit.edu/article/learning-for-a-living/سایت کارکست:https://karcast.irکامیونیتی کارکست:https://t.me/KarcastCommunity

  • 42 min
  ۵۷: طراحی درست یک شغل

  ۵۷: طراحی درست یک شغل

  طراحی درست یک شغلشغل هارو چالش برانگیز طراحی کنید! اما زیاده روی هم نکنید.من مدت زیادی دنبال نیروی کار گشتم. بعد توی دوستا و همکارا دیدم که میگن به اندازه‌ی کافی رزومه‌ی خوب نمیگیرن یا اینکه اصلا نمیتونن نیروی‌های مناسب برای کارشون پیدا کنن. از اونور خیلی از آدمایی که میبینم از کارشون رضایت ندارن و حس میکنن که دارن توی اون مسیری که باید حرکت کنن، حرکت نمیکنن. اتفاقی که داره میفته چیه؟ اینکه کسی به ما یاد نداده چطوری اصلا یه کاری که داریم رو تعریف کنیم. اصلا برای اینکه کار رو خوب تعریف کنیم، چه خصوصیاتی باید داشته باشه کار و اینکه اصلا چطوری مطمئن باشیم همه‌ی آدم‌هامون دارن در راستای خواسته‌ی اصلی بیزینس ما توی شرکت کار میکنن. مشکلات این شکلی زیاده و نه تنها توی ایران بلکه توی اکثر دنیا وجود داره. توی این اپیزود میخوایم بریم سراغ یه مقاله‌ای که بهمون یاد بده چطوری کار رو تعریف کنیم و چطوری مطمئن باشیم با گذر زمان کار برای آدمها جالبه و در راستای خواسته‌ی بیزینسمون کار میکنن.لینک کامیونیتی کارکست:
  https://t.me/KarcastCommunityلینک مقاله‌ی این اپیزود:https://hbr.org/2023/01/designing-jobs-right
  لینک اپیزود ۱۵۷ از اکوایرد:https://www.acquired.fm/episodes/benchmarks-mitch-lasky-and-blake-robbins-on-the-art-of-business-in-gamingلینک پادکست خورجین:https://castbox.fm/channel/%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AC%DB%8C%D9%86-id4946094

  • 30 min

Reseñas de clientes

5,0 de 5
1 valoración

1 valoración

Top podcasts de Economía y empresa

Tengo un Plan
Sergio Beguería y Juan Domínguez
CANCELLED ❌
Wall Street Wolverine
El Podcast de Marc Vidal
Marc Vidal
Kapital
Joan Tubau
NUDE PROJECT PODCAST
Alex Benlloch y Bruno Casanovas
The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC

Quizá también te guste

Ketab Jibi | پادکست کتاب جیبی
Mahdi Bahmani
Tabaghe 16 طبقه
Soheil Alavi
Ecotopia | اکوتوپیا
Pouria Bakhtiari
‌BPLUS بی‌پلاس پادکست فارسی خلاصه کتاب
Ali Bandari
جافکری | Jafekri
Amirali Gh
AmiFar | امیرحسین فرزانه
Amirhossein Farzaneh