Kösz, jól - a HVG egészségpodcastja

HVG Podcastok
Podcast Kösz, jól - a HVG egészségpodcastja

Hogy vagy? – tesszük fel és kapjuk meg a kérdést nap mint nap. Kösz, jól – halljuk és válaszolunk rá legtöbbször. De mit jelent jól lenni? A HVG kéthetente jelentkező podcastjában Bánhalmi Kata és vendégei, adásról adásra megvizsgálva a fizikai és lelki egészség egy-egy területét. A műsorban tudományos és szakmai magyarázatot adunk a mindennapi wellbeing kihívásaira, és gyakorlati példákon keresztül segítünk, hogy lépésről lépésre tudatosabban érezhesd magad a bőrödben, mind fizikailag, mind lelkileg.

  1. Mindenkin van belőle 1,7 négyzetméter, mégsem figyelünk rá – mindent a bőrről

    11 SEPT.

    Mindenkin van belőle 1,7 négyzetméter, mégsem figyelünk rá – mindent a bőrről

    Folytatódik a HVG egészségpodcastja, melynek évadnyitó adásában az alkoholról és a függőségekről beszélgettünk. Az évad második adásában most egy olyan szervünkhöz érkezett a Kösz, jól, melyről sokan azt sem tudják, hogy legalább olyan fontos funkciót tölt be, mint a máj, a szív vagy a tüdő. Ez nem más, mint a bőrünk. Ráadásul nem is kicsi szervről van szó: egy átlagos ember bőrfelszíne 1,7 négyzetméter, de ha a szőrtüszőket, a faggyúmirigyeket is hozzávesszük, akkor már 20 négyzetméterről beszélhetünk. A bőrápolást és a bőr egészségét mégis sokan hajlamosak elhanyagolni. Podcastunkban ezért Bánhalmi Kata nemcsak azt járta körbe Tamási Béla bőrgyógyász segítségével, hogy mit is jelent az egészséges bőr, hanem a naptejekről, a bőrápolásról, a bőr és az immunrendszer kapcsolatáról, valamint a férfiak bőrápolásának legfontosabb tudnivalóiról is beszélgettek. Sőt, arra a kérdésre is választ kaphatunk, tényleg ráncosak maradunk-e, ha nem mossuk le éjszaka a sminkünket. Iratkozz fel a Kösz, jól csatornájára! Spotify: http://tiny.cc/KoszJolSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/KoszJolApple Hallgasd meg a HVG többi podcastját! Spotify: http://tiny.cc/HVGpodcastokSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/HVGpodcastokApple 00:00 Intro 01:11 Mit jelent az egészséges bőr? 07:35 A napfény és az UV-sugárzás hatásai 22:38 Hogyan befolyásolhatja a hormonháztartás a bőr egészségét? 24:23 Mennyire hat a táplálkozásunk a bőrünk állapotára? 26:59 Milyen bőrtünetek jelentkezhetnek egyes belgyógyászati problémáknál? 28:15 Melyek a leggyakoribb bőrbetegségek Magyarországon, és hogyan kezelhetők ezek? 29:25 Hogyan válasszunk megfelelő orvost a bőrpanaszaink kezelésére? 31:37 Hogyan figyeljünk oda az anyajegyeinkre? 34:03 Mit érdemes tudni az intim területeken jelentkező bőrbetegségekről? 36:06 Pszichodermatológia – milyen kapcsolatban állnak az érzelmeink a bőrünkkel? 41:00 Mitől tűnhet fiatalabbnak a bőrünk? 41:58 Milyen kozmetikumokat használjunk? 47:57 Az esztétikai bőrgyógyászat

    55 min
  2. Tejfakasztótól halotti torig iszunk – kimondhatjuk-e Magyarországon, hogy betelt a pohár?

    28 AOÛT

    Tejfakasztótól halotti torig iszunk – kimondhatjuk-e Magyarországon, hogy betelt a pohár?

    Folytatódik a Kösz, jól, a HVG egészségpodcastja: tavasszal rengeteget foglalkoztunk táplálkozással, mozgással, az agyunk és a pszichénk egészségével, az őszi évadban pedig hasonló alapossággal folytatjuk a tanulást, az ország legkiemelkedőbb orvosainak, kutatóinak és egészségügyi szakembereinek segítségével. Az évadnyitóban egy olyan kérdést vettünk elő, amelyet nyáron hagyományosan (és igazság szerint az egész évet, születésnapoktól karácsonyig, esküvőtől temetésig) lehetetlen megkerülni: az alkoholét. Értjük-e egyáltalán, hogyan működik és mi mindenre van hatással az alkohol a májunkon és az agyunkon kívül? Mi teszi addiktívvá – és mitől lesz valaki hajlamosabb a függőségre, mint mások? Mennyi embert érintenek az alkoholbetegségek közvetlenül és közvetetten? Fel lehet-e ismerni a kezdődő függőséget, hogyan segítsünk magunkon és másokon, miként működik a terápia? Mi a megoldás: mértékkel inni, vagy egyáltalán nem inni? És hogyan változtassunk a magyar társadalmi berögződéseken? Ezekről kérdezte Bánhalmi Kata Dr. Olasz Anna addiktológust, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet osztályvezető főorvosát, valamint Dr. Kapitány-Fövény Mátét, az intézet klinikai szakpszichológusát. Hallgasd meg a HVG többi podcastját! Spotify: http://tiny.cc/HVGpodcastokSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/HVGpodcastokApple 00:00 Intro 01:45 Milyen élettani hatásai vannak az alkoholfogyaszásnak? 02:49 Mi teszi addiktívvá az alkoholt? 03:33 Hol kezdődik az alkoholfüggőség? 04:33 Min múlik, hogy valaki függővé válik-e? 06:14 Hogyan ismerhetjük fel a függőség legelső jeleit? 07:00 Milyen hosszú általában a tagadási szakasz? 10:13 Körülbelül hány alkoholbeteg él ma Magyarországon? 11:58 Hogyan hat az alkohol a bélrendszerre? 15:01 Milyen hatással van a pszichére? 18:22 Tudjuk-e valódi betegségként kezelni az alkoholfüggőséget? 19:42 Hogyan viszonyul a mai magyar társadalom az alkoholfogyasztáshoz? 20:48 Milyen értékeket társítunk felnőttként az alkoholhoz, és hogyan hatunk ezzel a fiatalabb generációkra? 23:46 Hogyan kezdődik a terápia? 24:38 Miben más az alkohol nélküli élet? 28:21 Milyen pozitív mindennapi változások segíthetik a gyógyulás folyamatát? 29:38 Mi az „alkoholista működésmód”? 31:58 Hogyan tudjuk felismerni és segíteni a környezetünkben élő alkoholbetegeket? 34:28 Mi lehet a módja az alkoholbetegség destigmatizációjának? 42:13 Hogyan forduljunk alkoholbeteg rokonaink, barátaink, munkatársaink felé? 43:44 Saját magunkon hogyan ismerhetjük fel a problémát? 45:05 Az absztinencia-e az egyetlen út? 47:06 Hogyan kerül valaki addiktológiára, és mi zajlik ott pontosan? 53:51 Mi a legelső lépés, amit tehetünk ebben a témában?

    56 min
  3. Az LMBTQ-közösség egészsége mindannyiunk egészsége

    13 JUIN

    Az LMBTQ-közösség egészsége mindannyiunk egészsége

    Második évadjának végéhez ért egészségpodcastunk, a Kösz, jól - éppen akkor, amikor elkezdődött a Pride hónapja a világon, így Magyarországon is. Az elmúlt hónapokban rengeteget volt szó táplálkozásról, mozgásról, vagy éppen lelki egészségről, most azonban fontosnak tartottuk, hogy az egészséges társadalomról és a kisebbségek biztonságáról is beszéljünk. Éppen ezért a nyári szünet előtti utolsó adásunkban az LMBTQ-közösség, és tágabb értelemben a teljes magyar társadalom egészségéről volt szó: Bánhalmi Kata vendégei a Háttér Társaság munkatársai; Beda Balázs lelki egészség programvezető, Szabó M. Bence HIV/STI programvezető és Dudits Luca ügyvivő voltak, akikkel végigvették a szexuális kisebbségek mentális és fizikai egészségének kérdéseit, illetve megvizsgálták, hogyan tud a társadalom elfogadóbb közeget nyújtani akár kommunikáció, akár konkrét lépések terén. Töltsd ki a HVG Podcastok hallgatói kérdőívét! https://forms.gle/R1s4Pc9bV8mM8PsQ7 Iratkozz fel a Kösz, jól csatornájára! Spotify: http://tiny.cc/KoszJolSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/KoszJolApple Hallgasd meg a HVG többi podcastját! Spotify: http://tiny.cc/HVGpodcastokSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/HVGpodcastokApple 0:00 Intro 1:42 A mentális egészség és a hétköznapi kihívások 24:31 Szexuális egészség, HIV, STI 48:10 A magyar társadalom – hogyan segítsünk?

    1 h 14 min
  4. "Ne egyél olyat, amit egy hároméves gyerek nem ismerne fel"

    30 MAI

    "Ne egyél olyat, amit egy hároméves gyerek nem ismerne fel"

    Vitaminok, olajak, pre- és probiotikumok, algák, nyomelemek - szinte mindenkinek van olyan ismerőse, aki ilyen és ehhez hasonló táplálékkiegészítőkkel próbálja tökéletesíteni az étrendjét. De pontosan hogyan működnek és mi a hatása ezeknek? Mi az, amire valóban szükségünk lehet? És mi az, ami tudatos étrend mellett elhagyható? Ha pedig tudatos étrendnél járunk: mik azok az ökölszabályok, amelyek segíthetnek az egészséges étkezésben anélkül, hogy felborítanák az eddigi életünket? Ezekről kérdezte egészségpodcastunk legújabb részében Bánhalmi Kata Szász Máté biológust, a SynLab sport és prevenció szakmai igazgatóját. Töltsd ki a HVG Podcastok hallgatói kérdőívét! https://forms.gle/R1s4Pc9bV8mM8PsQ7 Iratkozz fel a Kösz, jól csatornájára! Spotify: http://tiny.cc/KoszJolSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/KoszJolApple Hallgasd meg a HVG többi podcastját! Spotify: http://tiny.cc/HVGpodcastokSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/HVGpodcastokApple 0:00 Intro 1:22 Mi vezetett el odáig, hogy ma már kihívást jelent az egészséges, minőségi táplálkozás? 4:41 Hogyan változott meg a tápanyagigényünk ezeknek a változásoknak a hatására? 8:37 Mire figyeljünk akkor, ha készételt vásárolunk a boltban? 11:05 Van-e törekvés vagy szabályozás az élelmiszeripar által okozott káros hatások visszaszorítására? 15:59 Mit jelent a minőségi éhezés, és a társadalom mekkora részét érinti? 18:37 Mik a táplálékkiegészítők? 19:21 Hogyan segítik a táplálékkiegészítők a tápanyagok feldolgozásának fázisait? 21:56 Mennyire határozza meg a bélflóránk állapota azt, hogy milyen tápanyaghoz jut a testünk? 23:55 Segíthet-e egy mikrobiom vizsgálat abban, hogy lássuk, mire van szüksége a szervezetünknek? 24:28 Mi a szerepe az ételérzékenységeknek? 30:48 Mik azok a táplálékkiegészítők, amiket mindenkinek szednie kéne? 36:26 Honnan tudhatjuk, hogy mennyit kellene szednünk ezekből a tápanyagokból? 41:41 Mire érdemes még odafigyelnünk az alap vitaminokon kívül az egészségünk érdekében? 48:23 Mit kell tudni a pre- és probiotikumokról? 51:41 Mi a helyzet az algákkal? 54:41 Mit lehet tudni a B12 vitaminról és a ghí vajról? 1:01:01 Mit tudhatunk a CBD olajról? 1:02:49 Mit tehetünk, hogy feltérképezzük, mire van szükségünk, és hogyan tudunk megfelelően táplálkozni? 1:05:09 Mit tud ma a tudomány a betegségek és az ételek közti összefüggésről?

    1 h 9 min
  5. "A legegyszerűbb az ételhez nyúlni, ha valami baj van idebenn"

    16 MAI

    "A legegyszerűbb az ételhez nyúlni, ha valami baj van idebenn"

    Legtöbbször megállunk az anorexiánál és a bulimiánál, ha evészavarokról beszélünk - jóllehet, az érzelmeink és a táplálkozásunk kapcsolata jóval szélesebb köröket érintő, sokszor láthatatlan kérdés. Mit kell tudnunk a lelkünk és a gyomrunk kapcsolatáról? Hogyan alakulnak ki, vehetőek észre és kezelhetőek az evészavarok? Mi a szerepe ebben a családnak és a szocializációnak? És miért nem elhanyagolható a probléma társadalmi szinten? Erről kérdezte Bánhalmi Kata Gyányi Andrea klinikai szakpszichológust és evészavar-specialistát. Iratkozz fel a Kösz, jól csatornájára! Spotify: http://tiny.cc/KoszJolSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/KoszJolApple Hallgasd meg a HVG többi podcastját! Spotify: http://tiny.cc/HVGpodcastokSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/HVGpodcastokApple 0:00 Intro 0:54 Mi a kapcsolat az evés és az érzelmeink között? 2:41 Milyen szocializációs folyamat alakítja ki az evéssel való kapcsolatunkat? 4:04 Mi a kapcsolat a szeretet és az evés között? 6:00 Kamaszkorban milyen hatások alakítják a testünkkel és táplálkozásunkkal való viszonyunkat? 7:38 Mi a kapcsolat az evészavar, a testképzavar és a kontrollzavar között? 10:10 Mik az evészavarok jellegzetes társbetegségei? 10:23 Jellemzően mikor alakulnak ki ezek a zavarok? 11:40 A társadalom mekkora részét érinti ez? 13:27 Milyen arányban oszlik meg a férfiak és a nők között a betegség? 13:59 Hatásosak-e az egészséges táplálkozással vagy a body positivity-vel foglalkozó kampányok? 14:28 Miért nem csökken az evészavaros betegek száma a törekvések ellenére sem? 15:28 Mi az az érzelmi evés? 20:12 Lehet-e spektrumként gondolni az evészavarokra? 22:48 Hol van a határ az étkezéshez való egészségtelen hozzáállás és az evészavar között? 24:22 Mi az anorexia, hogyan élik meg a betegek? 26:31 Hogyan alakul ki az anorexia? 29:45 Mik a hosszú távú következményei a kezeletlen evészavarnak? 33:48 Hogyan lehet felismerni, ha a környezetünkben valaki bulimiás? 35:07 Milyen halálozási arányai vannak az evészavaroknak? 36:14 Mi a gyógyulás útja? 38:19 Akkor is működhet a családterápia, ha a családtagoknak szerepe van a betegség kialakulásában? 41:05 Előfordul-e anorexiások esetében, hogy terápián együttműködést mutatnak, de azon kívül továbbra is éheztetik magukat? 44:51 Mi a falászavar? 45:31 Mennyire érintettek az evészavarokban a férfiak? 47:06 Milyen új formái vannak ma az evészavaroknak és a testképzavaroknak? 48:39 Milyen szerepe van a közösségi médiának az evészavarok kialakulásában? 49:24 Mi az evéssel való viszonyunk kialakulásának első pontja, hogy lehet legkorábban megfogni a problémát? 50:40 Mit tegyen az, aki úgy érzi, érintett lehet? 52:07 Mire adhat választ egy étkezési napló? 54:54 A szokásaink megfigyelésén és az önismereten kívül mit tehetünk még, hogy egészséges kapcsolatot alakíthassunk ki az étkezésünkkel?

    57 min
  6. „Az igazi multitasking extrém ritka” – ADHD-ról és figyelemzavarról, pánik nélkül

    11 AVR.

    „Az igazi multitasking extrém ritka” – ADHD-ról és figyelemzavarról, pánik nélkül

    Biztosan mindenki találkozott már olyannal, - rosszabb esetben előfordult saját magával is - aki azonnal ADHD-t kiáltott, amint a munka, a teendők és a közösségi média együttese gyakorlatilag mindenről elterelte a figyelmét, semmire nem tudott igazán koncentrálni. Érdemes azonban megtanulni, mi a különbség túlterheltség, netán kialvatlanság, illetve konkrét koncentrációs zavarok között - a Kösz, jól legfrissebb adásában ennek jártunk utána. Bánhalmi Kata vendége ezúttal Dr. Pulay Attila, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának szakorvosa volt, akivel annak jártak utána, mit jelent valójában az ADHD és tényleg népbetegségről beszélünk-e, van-e felnőttkori figyelemzavar gyerekkori tünetek nélkül, és milyen, hétköznapi szokásokkal tudunk odafigyelni a saját koncentrációkészségünkre. Szétszórtság - az adásban elhangott könyv: https://www.libri.hu/konyv/edward_m_hallowell.szetszortsag.html Iratkozz fel a Kösz, jól csatornájára! Spotify: http://tiny.cc/KoszJolSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/KoszJolApple Hallgasd meg a HVG többi podcastját! Spotify: http://tiny.cc/HVGpodcastokSpotify Apple Podcasts: http://tiny.cc/HVGpodcastokApple 0:52: Valóban népbetegség lett a figyelemzavar, vagy tévesek az ADHD-s öndiagnosztikák? 1:53: Mennyi embert érint Magyarországon az ADHD és a figyelemzavar? 2:46: Mit okoz a felgyorsult social media a pszichénkben? 4:26: Ezek után mekkora probléma, hogy a TikTok a fiatalokat célozza? 5:32: Mit jelent orvostanilag a figyelem, mi befolyásolhatja? 6:48: Mi számít jó figyelemkészségnek, mit tekintünk elégtelennek? 7:26: Mi befolyásolja, hogy milyen figyelemkészségünk alakul ki? 8:18: Milyen tényező okozhat időszakos vagy permanens figyelemzavart? 9:33: Mi a különbség ADHD és figyelemzavar között? 11:09: Hogyan vehetjük észre magunkon a figyelemzavart? 13:44: Létezik-e tényleges „multitasking”? 16:54: Hogyan alakul ki az ADHD? 22:02: Gyógyítható az ADHD? Egyáltalán: betegség? 25:52: Milyen apró szokások segíthetnek? 27:03: Kik kaphatnak gyógyszeres kezelést? 28:32: Mit lehet tudni az agyműködés serkentését szolgáló technológiákról? 32:59: ADHD és alkohol/kávé/kábítószer 34:54: Mi történik, ha kezeletlenül marad az ADHD? 39:05: Milyen társbetegségei lehetnek az ADHD-nak? 41:52: Hogyan tudjuk javítani a figyelemkészségünket?

    44 min

À propos

Hogy vagy? – tesszük fel és kapjuk meg a kérdést nap mint nap. Kösz, jól – halljuk és válaszolunk rá legtöbbször. De mit jelent jól lenni? A HVG kéthetente jelentkező podcastjában Bánhalmi Kata és vendégei, adásról adásra megvizsgálva a fizikai és lelki egészség egy-egy területét. A műsorban tudományos és szakmai magyarázatot adunk a mindennapi wellbeing kihívásaira, és gyakorlati példákon keresztül segítünk, hogy lépésről lépésre tudatosabban érezhesd magad a bőrödben, mind fizikailag, mind lelkileg.

Pour écouter des épisodes au contenu explicite, connectez‑vous.

Recevez les dernières actualités sur cette émission

Connectez‑vous ou inscrivez‑vous pour suivre des émissions, enregistrer des épisodes et recevoir les dernières actualités.

Choisissez un pays ou une région

Afrique, Moyen‑Orient et Inde

Asie‑Pacifique

Europe

Amérique latine et Caraïbes

États‑Unis et Canada