185 episodes

Audio a video obsah od redakce deníku Echo24.cz a Týdeníku Echo.

• Echo Porada
• Hrot Pavla Štrunce
• Echo Salon
• Muži za pultem
• Výpravy Jiřího Peňáse
• Pravda neexistuje TM

Echo Podcasty Echo Media

    • News

Audio a video obsah od redakce deníku Echo24.cz a Týdeníku Echo.

• Echo Porada
• Hrot Pavla Štrunce
• Echo Salon
• Muži za pultem
• Výpravy Jiřího Peňáse
• Pravda neexistuje TM

    Kolaja: Neplatí nás oligarchové ani mafiáni. Politici o klimatické krizi mlčí, migrační pakt nechci

    Kolaja: Neplatí nás oligarchové ani mafiáni. Politici o klimatické krizi mlčí, migrační pakt nechci

    Migrační pakt, který má za cíl řešit aktuální migrační krizi v Evropě, zůstává bodem rozporu mezi politickými stranami v České republice. Europoslanec a lídr do voleb za Piráty, v reakci na schválení paktu, vyjádřil jasné nesouhlasné stanovisko: „Piráti v Evropském parlamentu pro ten migrační pakt nehlasovali právě z toho důvodu, že my si myslíme, že nepomůže. Takže jsme byli proti. Ten zásadní problém, který tam je - přetížení těch frontálních zemí, jako je Španělsko, Itálie, Řecko - to nevyřeší." Pakt neřeší klíčové problémy přetížených předních linií – zemí, které jsou prvním útočištěm pro mnoho uprchlíků.

    Kolaja v rozhovoru mluví o tom, že mnoho politiků neakcentuje klimatickou krizi, která se nás ale přímo týká z ekonomického i ekologického hlediska.
    "Politici využívající strach lidí z migrace, současně říkáají, že musíme zrušit Green Deal, ale nemůžeme nastavovat taková pravidla. S prohlubujícíc se klimatickou krizí bude horší a silnější i migrace do Evropy. Ta migrační vlna bude mnohem větší, než to, co zažíváme dnes. Podle výzkumů je to v následujících 30 letech až 143 milionů lidí, takže tady se bavíme skutečně o úplně jiných číslech," dodává.

    Na téma viditelnosti kampaně Pirátů do Euro voleb Marcel Kolaja říká: "Máme omezené zdroje financí. Nejsme financovaní žádnými oligarchy, ani mafiány, nemáme žádné černý peníze, nejsme součástí korupčních kauz, ale
    snažíme se v rámci těchto peněz udělat dobrou kampaň, která bude viditelná."



    Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz

    X: http://twitter.com/echo24cz
    Facebook: http://twitter.com/echo24cz

    • 12 min
    Kdo vydělá na MS v hokeji? Pivo za sto deset drtí fanoušky, ale pivovary tvrdí: "To není naše práce!"

    Kdo vydělá na MS v hokeji? Pivo za sto deset drtí fanoušky, ale pivovary tvrdí: "To není naše práce!"

    Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě. Akce v návštěvnosti útočí na rekord v počtu diváků, který padl - shodou okolností - také v Praze, v roce 2004. Těmi, kdo budou těžit z této akce, jsou hotely, restaurace a místní podniky, které profitují z přílivu turistů. Nepřímo i město Praha a celá Česká republika: „Když je šampionát dobře uspořádaný, je to signál i pro kongresový byznys, že takové akce město umí, že je kompetentní", vysvětluje analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník v nejnovějším Hrotcastu.

    Téma, o kterém se kromě sportu mluvilo, byly vstupenky. A také cena občerstvení, v hokejové fanzóně se půllitr prodává za 110 korun. Pivovar se ale brání, že to nebyl on, kdo cenu zavedl – určil ji hokejový svaz. „Nevím, jak se vymlouvají, ale myslím, že použili jednu z výmluv, která je pro Čechy úplně spolehlivě iritující: že ty jiné šampionáty byly mnohem dražší,“ dodává pobaveně Zámečník. Podle oficiálního vyjádření Petra Břízy, šéfa organizátorů pražského mistrovství světa, vzešla „výsledná suma z analýzy organizačního výboru u obdobných vrcholných akcí v tuzemsku i v zahraničí.“

    Je to také 20 let od momentu, kdy se divákům otevřela někdejší Sazka Aréna, nyní O2 arena v pražských Vysočanech. Její vznik provázely dohady o státní garance. Aleš Hušák, tehdejší vládce Sazky, kvůli tomu na zahájení nepozval premiéra Vladimíra Špidlu a ani jednoho ministra z jeho vlády.

    „Odvrácená strana toho je, že původní rozpočet byl někde kolem 2,5 miliardy a finální cena byla 7,5 miliardy korun, což Sazku výrazně oslabilo,“ vysvětluje Miroslav Zámečník. A dodává: „Když se o pár let později v rámci konkurzního, respektive reorganizačního řízení dělal posudek, tak posudek na hodnotu od Ernst & Young byl 1,5 miliardy.“

    V podcastu se mluví i o pořádání dalších velkých sportovních akcí včetně olympiád a jejich finanční zátěži. Pouze dvě olympiády za posledních 60 let byly podle všeho ziskové – Los Angeles 1984 a Salt Lake City. Miroslav Zámečník vysvětluje, že úspěch Los Angeles spočíval v tvrdém vyjednávání s Mezinárodním olympijským výborem a minimálních nákladech.

    Naopak mnoho olympiád, včetně těch v Soči nebo Londýně, skončilo po finanční stránce nelichotivě kvůli obrovským investičním nákladům. „Sarajevo nebo Athény dopadly také velmi ekonomicky špatně. Byly to země, které byly už tak hodně zadlužené. A toto jim ještě velmi přitížilo,“ popisuje Zámečník.

    Jaká olympiáda byla nejdražší? Jak se zjistí, že se megalomanská sportovní akce skutečně vyplatí, a proč musí vždy stavbu spolufinancovat město nebo stát? Dozvíte se v Hrotcastu.

    • 28 min
    Revoluce Evy von Redecker: Opravdu kapitalismus umrtvuje život? Pravda neexistuje? #26

    Revoluce Evy von Redecker: Opravdu kapitalismus umrtvuje život? Pravda neexistuje? #26

    „Dokonale osvícená země září ve znamení triumfálního neštěstí.“ Tak zní jedna z nejslavnější vět z Dialektiky osvícenství. Jde o programový spis tzv. Frankfurtské školy, který sepsali Theodor Adorno a Max Horkheimer v americkém exilu poté, co z Evropy uprchli před nacisty. Kniha se stala inspiračním zdrojem pro každou novou generaci myslitelů hlásící se k této tradici. K té čtvrté se řadí i jedna z nejvýznamnějších německých myslitelek současnosti Eva von Redecker. Ta svou knihou Revoluce pro život sepsala cosi, co můžeme v nadsázce označit za Dialektiku osvícenství pro 21. století.

    Podobně jako Adorno a Horkheimer si všímá i Eva von Redecker, že žijeme v systému, který zvěcňuje člověka a oduševňuje věci. Německá filozofka odmítá stejně jako její ideoví předchůdci kapitalistický sklon proměnit vše existující v prostor těžby. Eva von Redecker v tom spatřuje dvojí problém. Jednak je člověk odcizen sám sobě i druhým. Těžíme sebe sama stejně jako těžíme půdu: mnohdy se živíme různými doplňky i medikamenty ne proto, že jsme nemocní, ale proto, že potřebujeme být výkonnější. Výsledkem je vysílení západního člověka patrný na nárůstu psychických poruch.

    Druhý problém tkví v tom, že důraz na konzum nás činí nesvobodnými. Když konzumujeme, vybíráme z předem daných možností, aniž bychom se my sami pojímali jako tvůrci těchto možností. Jenže jednání, jež je podstatou lidství, může vzejít jen z pocitu sounáležitosti. I to ze současné společnosti mizí. Neplatí „miluj bližního svého“, ale „eliminuj bližního svého“. Jenže bez druhého, bez jeho navazování na mé konání nelze jednat: jednání je určeno výchozí pluralitou.

    Co s tím? A jsme skutečně v takto bezvýchodné situaci? Eva von Redecker užila v titulu své knihy pojem revoluce. Nemíní tím přitom žádné světodějné gesto, hovoří o revoluci pro život, která „sází méně na zlom a více na opakování“. Hovoří o „nové rutině a nových vzorcích jednání“. Ale víme, jak by taková rutina nové vzorce chování mohly vypadat?



    Kapitoly



    I. Jaká revoluce? [Začátek až 14.10]

    II. „Kdo zná fyzikální zákony, tomu se bude lépe kydat.“ [14:10–21:40]

    III. Co je kritická teorie? [21:40–35:57]

    IV. V zajetí fantomové držby [35:57–44:44]

    V. Flexibilita! Pohotovost k akci! Odolnost! [44:44–55:30]

    VI. Co dál? Pandemie jako první střípek pozitivní utopie? [55:30–závěr]

    • 12 min
    Umění, ženy a Godzilla ve veřejném prostoru

    Umění, ženy a Godzilla ve veřejném prostoru

    Nový díl kulturního podcastu Muži za pultem je skutečně nukleární. Hovoří se totiž o japonském vyrovnání se s koncem války, rádoby výbušném podcastu Alarmu i opravdu explozivní knize o zrodu atomové bomby. Zazní chvalozpěv na čerstvé písně od Jessicy Pratt a Orvilla Pecka i pláč nad trudným koncem sezóny Slavie a Arsenalu. V placené části dojde na detailní hodnocení románu Benjamína Labatuta Maniac, vášnivě sepsaného příběhu o genialitě a šílenství Johna von Neumanna.

    Obsazení: Ondřej Štindl, Jakub Peřina, Petr Koubek

    Diskutovaná a zmiňovaná díla: Orville Peck - Stampede Vol. 1 https://open.spotify.com/album/5xmQFJ2yArFC5glJ3xclfE?si=nPUr4XNtRGOpFLi4vlfv7g Jessica Pratt - Here in the Pitch https://open.spotify.com/album/3sxWkhkLVGfUd9jltFgcrG?si=qPNlGkT0Q_-6qRcvcHiCdw, Rozhovor o umění ve veřejném prostoru https://art.ceskatelevize.cz/inside/pavel-karous-o-umeni-ve-verejnem-prostoru-ma-rozhodovat-ten-kdo-neni-na-vyplatnich-paskach-developeru-rBt1K



    The Last Stop in Yuma Country (r. Francis Galluppi) https://youtu.be/kd9mMDnpqGc?si=JkOdDT22AhdpNvZ7, Godzilla Minus One (r. Takaši Jamazaki) https://youtu.be/VvSrHIX5a-0?si=na0X4HuPq4pGvQ7L, Late Night with the Devil (r. Cameron a Colin Cairnes) https://m.youtube.com/watch?v=YeKYfneOH3o&pp=ygUZbGF0ZSBuaWdodCB3aXRoIHRoZSBkZXZpbA%3D%3D, Bluey (r. Joe Brumm) https://youtu.be/vDVFk56PTd8?si=69a7WCTifAjGmCWF, Benjamín Labatut - Maniac https://www.paseka.cz/produkt/maniac/

    • 32 min
    Nový socialismus Petra Fialy, kdo je tady predátor a zakázaný Ježíš

    Nový socialismus Petra Fialy, kdo je tady predátor a zakázaný Ježíš

    Hlavním tématem aktuální epizody Echo Porady je nový socialismus, který v Česku zavádí vláda paradoxně v čele s ODS. Svůj titulní text přišla představit redaktorka Týdeníku Echo Markéta Malá. „Kromě jiného se k nám nedaří lákat zahraniční investory, kteří se bojí, že vláda zítra oznámí další daně,“ říká Malá. „Nový socialismus znamená omezení individuality člověka, jeho práv. Souvisí s vysokou mírou přerozdělování a přenášením odpovědnosti občana na stát,“ dodává Dalibor Balšínek. „Stát posílily také covid a energetické krize,“ myslí si Tereza Matějčková.

    Veřejnost se dozvěděla nový termín – predátorské časopisy. Oč jde? „Loví vědce. Nabízejí jim snadnou publikaci v angličtině, což je pro vědce hlavně z rozvojových zemí lákavé,“ vysvětluje Matějčková. „Dostat článek do dobrého časopisu může trvat i roky a šance, že vám ho vezmou je třeba pětiprocentní. Jenže vědci na vysokých školách jsou za anglické články oceňovaní.“

    Kdo a proč chtěl odstranit Myslbekovu sochu Ježíše z pražské AVU? „Z jistého hlediska je to prkotina a z jiného významná kapitola českého antiklerikalismu a kulturních válek,“ říká Jiří Peňás. „Otázka je, jestli tahle socha je vůbec primárně náboženským symbolem. Podle mě není,“ tvrdí Ondřej Štindl.

    Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz

    • 34 min
    Dvacet let v EU v Echo Salonu: Podmínkou optimismu je vyhlížení katastrofy

    Dvacet let v EU v Echo Salonu: Podmínkou optimismu je vyhlížení katastrofy

    Evropa byla vždy nesmírně rozmanitý kontinent, který zároveň měl tendenci se slučovat, mohutnět, sílit, chřadnout, slábnout a zase se rozpadat: římské impérium, Svatá říše římská, habsburská monarchie, třetí říše… Možná z druhé strany i Sovětský svaz. No a po druhé světové válce EU, původně nepochybně nadějný projekt, z něhož se stal evropský superstát… Velké, etnicky různorodé, byrokraticky spravované impérium, které vydává obrovské množství nejrůznějších nařízení a předpisů a zároveň má stále větší problém odůvodnit svou existenci ještě něčím jiným, než že to tak musí být a jiná cesta není. Dvacet let EU v Salonu Echa diskutovali spisovatel Benjamin Kuras, antropolog Ivo Budil, geolog a esejista Václav Cílek, filozof a historik Petr Hlaváček, a sociolog Karel Hlaváček. Moderuje Jiří Peňás!
    Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz

    • 19 min

Top Podcasts In News

The Indo Daily
Irish Independent
The David McWilliams Podcast
David McWilliams & John Davis
The Stardust Tragedy
The Irish Sun
Path to Power
Matt Cooper & Ivan Yates
The News Agents
Global
The Rest Is Politics
Goalhanger Podcasts

You Might Also Like

Dobrovský & Šídlo
Paměť národa
Insider
Tomáš Jirsa a Michal Půr
Spotlight
Spotlight Aktuálně.cz
Ptám se já, Marie Bastlová
Seznam Zprávy
Osobnost Plus
Český rozhlas
Nový svět
Michal Půr, Miroslav Bárta, Martin Kovář.