2,000本のエピソード

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.

    • ニュース

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

    SHARE: Apple ukázal novinky. Dva iPady, čip M1 a veľkú novinku pre AI

    SHARE: Apple ukázal novinky. Dva iPady, čip M1 a veľkú novinku pre AI

    Videli sme nový iPad Pro a iPad Air. Najviac zaujal čip M4.
    Spoločnosť Apple v utorok predstavila viaceré hardvérové novinky. Videli sme dva nové iPady, nový Apple Pencil a úplne nový čip M4. Všetky novinky v podcaste SHARE zhrnuli redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin.
    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:
    Aké novinky prináša nový iPad Pro.Čo sa zmenilo v čipe M4.Prečo je M4 najvýkonnejší čip pre AI na spotrebnom trhu.Čo sa zmenilo na novom iPade Air.Európske ceny nových iPadov.
    Témy, o ktorých v podcaste hovoríme:
    Apple ukázal svoj najtenší produkt: iPad Pro dostáva OLED, iPad Air väčší displej
    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

    • 28分
    Politológ Samo Spáč: Slovenská Súdna rada často predstavuje v akademickej literatúre príklad zlej praxe

    Politológ Samo Spáč: Slovenská Súdna rada často predstavuje v akademickej literatúre príklad zlej praxe

    Štefan Harabin, bývalý minister spravodlivosti, predseda Najvyššieho súdu SR, sudca a politik. V rokoch 2019 a 2024 kandidoval na prezidenta s proruskou rétorikou. Teraz ho chce SNS za člena Súdnej rady. Čo o ňom vieme? Čo sa deje v slovenskom súdnictve a aký to má vplyv na právny štát? Aj o tom sa v podcaste rozprávala Veronika Jursová Prachárová so šéfkou portálu Demagóg.sk Veronikou Frankovskou a s politológom pôsobiacim na Ústave pre otázky súdnictva v Brne Samuelom Spáčom.
    Frankovská v prvej časti podcastu rozobrala viaceré hoaxy a dezinformácie, ktoré šíril Štefan Harabin. Jedným z nich bol jeho nepravdivý výrok: „Je povinnosťou Rusov pacifikovať nacistov, ktorí genocídne od roku 2014 zavraždili 15-tisíc vlastných civilistov.“ V tomto výroku podľa Frankovskej opakoval hneď niekoľko naratívov ruskej propagandy. „Jedným z nich je, že na Ukrajine je akýkoľvek problém s nacizmom, čo je niečo čo bolo opakovane vyvrátené, keďže ukrajinská vláda sa nijakým spôsobom k fašistickým ideológiám nehlási,“ uviedla Frankovská. Predovšetkým však podľa Frankovskej nie je pravda, že na Donbase prebiehala genocída, viackrát to vyvrátili rôzne medzinárodne organizácie, ktoré tam boli prítomné, vrátane monitorovacej misie OSN.
    Podľa Spáča je slovenské súdnictvo momentálne v prechodnom období, nakoľko je čerstvo implementovaná súdna mapa, ktorá by mala vyriešiť niektoré z problémov súdnictva. „V minulosti určite platilo, že slovenská súdna sústava bola príliš rozdrobená,“ povedal Spáč. To čo sa podľa neho nepodarilo vyriešiť však je, že v niektorých častiach Slovenska je dostupnosť spravodlivosti omnoho horšia ako inde.
    Spôsob akým vznikala Súdna rada a aké padali argumenty podľa Spáča nesvedčili o snahe zlepšiť súdnictvo, „bolo to len niečo čo trebalo spraviť, keď chceme vstúpiť do EÚ“. Teoretické predpoklady, že Súdna rada má byť zárukou nezávislosti a legitimity sudcovského stavu sa podľa neho nenaplnili. Dokonca uviedol, že slovenská Súdna rada figuruje vo viacerých akademických štúdiách ako príklad zlej praxe.
    V podcaste sa rozoberalo aj potenciálne opätovné pôsobenie Štefana Harabina v Súdnej rade. „Štefan Hrabin v princípe svojimi postojmi nie je zásadným problémom pre značnú časť slovenského súdnictva ani súdnej rady, čiže by mohli nájsť spoločnú reč,“ uzavrel Spáč.
    Podcast nahrávala Veronika Jursová Prachárová.

    • 44分
    Demeš: Účasť na Putinovej inaugurácii sme si mohli odpustiť. Zbytočne pútame pozornosť

    Demeš: Účasť na Putinovej inaugurácii sme si mohli odpustiť. Zbytočne pútame pozornosť

    Vladimir Putin dnes zložil prísahu a po piatykrát sa stal prezidentom Ruskej federácie. Viaceré európske krajiny, ale aj Spojené štáty či Británia sa rozhodli Putinovu inauguráciu bojkovať. A to pre vojnu, ktorú Rusko rozpútalu na Ukrajine. Spochybňujú tiež demokratickosť ruských prezidentských volieb. Slovensko, naopak, svojho zástupcu na slávnostný ceremoniál poslalo. Prítomní boli aj diplomati z ďalších piatich európskych krajín - a to Francúzska, Grécka, Malty, Maďarska a Cypru.
    O účasti slovenského diplomata na inagurácii v podcaste hovoríme s exministrom medzinárodných vzťahov a zahrraničnopolitickým analytikom Pavlom Demešom.
    „Slovensko si mohlo odpustiť túto účasť. Zbytočne púta, keďže Česko a Poľsko nebolo a Slovensko a Maďarsko áno. Čiže opäť sa dostávame vo vzťahu k správaniu sa Ruska na medzinárodnej scéene do jedného balíku v rámci V4. Celkovo je Slovensko spochybňované, že máme proruské postoje, respektívne vládni predstavitela. Toto to umocňuje," konštatuje.
    Najlepší signál podľa neho nevysielame aj smerom k Ukrajine.
    „Čítam to ako snahu slovenskej vlády ukazovať, že s Ruskou federáciou udržiavame vzťahy alebo sa snažíme udrživať vzťahy napriek tomu akú vojnu rozpútali, hovorí tiež v podcaste Pavol Demeš.
    Deň pred inauguráciou ukrajinská diplomacia vyzvala medzinárodných partnerov, aby neuznávali Vladimira Putina ako legitímneho prezidenta. Na to ako vnímajú účasť Slovenska a ďalších piatich členských krajín v podcaste približuje reportérka Stanislava Harkotová, ktorá pôsobí na Ukrajine. „Všímajú si to v kontexte, že mnohé európske krajiny tam nemali zastúpenie. A že sme opäť členskou krajinou EÚ, ktorá si ide svoje a sme opäť v jednej skupine s Maďarskom," približuje.
    Rezort diplomacie vysvetľuje svoju účasť tak, že je proti vytváraniu novej železnej opony. „Slovenská republika si uvedomuje zložitosť situácie, ale napriek tomu je proti vytváraniu novej železnej opony a takýto postoj potvrdzujú aj tie európske krajiny, ktoré na inauguráciu posielajú svojich diplomatických zástupcov,“ uvádza komunikačný odbor rezortu diplomacie.
    V podcaste budete počuť aj reakcie opozičných poslancov. A to Vladimíry Marcinkovej z SaS, ktorá hovorí, že je to zlým signálom. „Nielen pre našich spojencov, pre EÚ, ale taktiež aj do vnútra spoločnosti, do vnútra Slovenska, že podporujeme nejakým znakom úcty to, že tam posielame nášho zástupcu," hovorí pre Aktuality.sk.
    Podľa šéfa poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska Martina Dubéciho sa tak ešte viac škodí záujmom našej krajiny. „Je v našom záujme mať silné vzťahy s našimi spojencami. A keď vidia takéto signály, tak naše vzťahy kazia," hovorí.
    Moderuje Denisa Hopková.
    eš: Účasť na Putinovej inaugarácii sme si mohli odpustiť. Umocňuje to proruské postoje vlády mocňujeme pocit, že Slovensko je proruské (podcast)
    Demeš: Účasť na Putinovej inaugarácii sme si mohli odpustiť. Čítam to ako snahu vlády ukázať, ze s Ruskom napriek vojne udržiavame vzťahy

    • 21分
    Ak nebudeme v Európe, Trnava má veľký problém, hovorí prezident Spartaka Peter Macho

    Ak nebudeme v Európe, Trnava má veľký problém, hovorí prezident Spartaka Peter Macho

    Futbalisti Spartaka Trnava útočili na tretiu výhru Slovnaft Cupu v rade, no ich nádeje v Košiciach ukončil večný postrach trénera Michala Gašparíka MFK Ružomberok. Spolu s trofejou Spartaku ušla aj miestenka v druhom predkole Európskej ligy UEFA a zostal mu tak len boj o Konferenčnú ligu v posledných kolách najvyššej súťaže.
    O tom, čo by pre Spartak znamenala absencia v Európe, hovoril v relácii Striedame! na ŠPORT.sk prezident Spartaka Trnava Peter Macho.
    Rodák z Malženíc neďaleko Trnavy Peter Macho je úspešný podnikateľ, ktorému sa podarilo dostať Malženice z najnižších amatérskych. súťaží až do 2. ligy, a to aj vďaka spolupráci s trnavským Spartakom. Na čele klubu z „malého Ríma“ je od roku 2021.
    Počas jeho pôsobenia sa objavili prvé veľké úspechy Trnavy, ktorá dvakrát získala Slovnaft Cup, zahrala si skupinu Konferenčnej ligy, na ceste kam vyradila aj Lech Poznaň či Dnipro-1 a na konte má aj tohtoročné neúspešné finále s Ružomberkom. V relácii sa dozviete, ako sa z Malženíc dostal na prezidentské kreslo v klube s veľkým menom a čím je špecifické prostredie vo vnútri Spartaka.

    • 36分
    Totálna škoda a auto na odpis, kvôli zlomenému pántu na dverách auta?

    Totálna škoda a auto na odpis, kvôli zlomenému pántu na dverách auta?

    Áno aj toto je možné. Na Slovensku našťastie nie. Dnes sa dozviete aj to, prečo je problém odviezť Ferrari F40 na neďalekú výstavu, či šoférovanie pomáha pri smútku a ako sa dá zarábať na tom, že niekto neparkuje správne. Aj tieto informácie sa dozviete v auto-moto podcaste portálu Autobazar.EU s Ďurom Sabom. O jazdenkách vieme všetko.

    • 13分
    NA ROVINU so sudcom Gavalcom: Harabinov návrat by som vnímal s dešpektom

    NA ROVINU so sudcom Gavalcom: Harabinov návrat by som vnímal s dešpektom

    Miroslav Gavalec bol kedysi známy oponent harabinizácie justície, ktorého Štefan Harabin perzekuoval. Dnes je sudcom Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu. Ak Slovensko poruší európske právo, luxemburský súd môže zasiahnuť, a to pokutou a aj tlakom na zmenu zákona. Môže sa to týkať RTVS, mimovládok či právneho štátu. Podľa sudcu Gavalca by sme mali sledovať, ako súd zasahoval proti Poľsku a Maďarsku.
    V podcaste so sudcom Súdneho dvora EÚ Miroslavom Gavalcom sa dozviete:
    – ako vníma nomináciu SNS Štefana Harabina na člena Súdnej rady SR;
    – že Jána Mazáka si váži, Štefana Harabina vôbec nie;

    – ako Harabin škodil justícii a ako už v minulosti zneužíval Súdnu radu;
    – či ide o útok na nezávislosť justície;
    – že by sme mali sledovať rozhodnutia Súdneho dvora EÚ voči Poľsku v oblasti právneho štátu;
    – ako sa bude riešiť, keď Slovensko poruší pravidlá právneho štátu;
    – ako môže EÚ donútiť slovenskú vládu zmeniť svoje rozhodnutia a aj prijaté zákony;
    – či môže EÚ zasiahnuť aj v prípade politického obsadenia RTVS;
    – že Európska únia a jej súd chránia hodnoty ako pluralita a demokracia;
    – či môže súd zasiahnuť aj preventívne;
    – že ak Slovensko prijme podobný zákon o mimovládkach ako Maďarsko, súd ho zastaví rýchlejšie;
    – o čom hovorí rozsudok SDEÚ, že zverejnením Threemy boli porušené práva Mariana Kočnera;
    – ako Súdny dvor EÚ zmenil a ešte stále mení Slovensko.
    (Poznámka redakcie: Rozhovor sme nahrávali v piatok 2. 5. v Luxemburgu.)

    • 29分

ニュースのトップPodcast

NHKラジオニュース
NHK (Japan Broadcasting Corporation)
飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast
ニッポン放送
Global News Podcast
BBC World Service
ながら日経
ラジオNIKKEI
辛坊治郎 ズーム そこまで言うか!
ニッポン放送
English News - NHK WORLD RADIO JAPAN
NHK WORLD-JAPAN

その他のおすすめ

V redakcii
Denník N
Rozhovory ZKH
SME.sk
NAHLAS |aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
Braňo Závodský Naživo
Rádio Expres
Denník N Newsfilter
Denník N
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME
SME.sk