2,000本のエピソード

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.

    • ニュース

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

    Táto moc chce tretí sektor „rozpustiť“, k tomu nám ešte odháňa donorov, tvrdí Simona Stískalová z charity (podcast)

    Táto moc chce tretí sektor „rozpustiť“, k tomu nám ešte odháňa donorov, tvrdí Simona Stískalová z charity (podcast)

    „Dúfam, že sa neprebudíme do krajiny, kde sa bude pre administratívne chyby rozpúšťať mimovládny sektor“, vyjadruje obavy Simona Stískalová zo Slovenskej katolíckej charity.
    Viac transparentnosti vo financovaní pre vyššiu dôveru verejnosti, versus stigmatizácia a nepotrebný až podozrivý štátny dohľad nad tretím sektorom, ktorý Brusel - analogicky s maďarským modelom - označuje za rozporný s pravidlami.

    Vládna SNS navrhuje, aby každá mimovládka s darom zo zahraničia na úrovni aspoň päťtisíc eur dostala označenie „organizácie so zahraničnou pomocou“. Ak vládna moc operuje transparentnými finančnými tokmi, ktoré majú vnášať svetlo na donorov, opozícia hovorí o stigmatizácii a nepatričnej kontrole. Hovorí o tlaku na mimovládny sektor, ktorému hrozí aj možnosť rozpustenia v prípade porušenia pravidiel. 

    Mimovládky reagujú, že o pôvode darov a darcoch už teraz transparentne a pravidelne informujú. A finančná pomoc zo zahraničia podľa nich „nie je ohrozením suverenity či nezávislosti krajiny“, ale „prejavom solidarity medzi národmi a podpora demokratických hodnôt“. 

    To sú formulácie zo stanoviska Slovenskej katolíckej charity, ktorá pomoc zo zahraničia nielen prijíma, ale za hranice Slovenska ju aj obrazne povedané vyváža. Je vôbec potrebná „maďarská“ či „ruská“ úprava slovenských mimovládiek? Na čo niekomu opäť pripínať na hruď žlté hviezdy? A čo to s mimovládnym sektorom a demokraciou u nás môže urobiť? Otázky pre Simonu Stískalovú z charity.

    „Už dnes môžeme konštatovať, že mimovládne organizácie sú veľmi transparentné vo vykazovaní pôvodu darov“, konštatuje Stískalová. 

    „Len za posledné dva roky sme zo zahraničia získali od darcov 5,2 milióna eur. Boli to prostriedky pochádzajúce z dvanástich krajín. Vďaka ním sme dokázali vybudovať ďalších 24 podporných centier a urobiť 290 tisíc intervencií. Poskytli sme pritom konečnú podporu za 45 tisíc eur“, ilustruje situáciu s prijímanou i poskytovanou pomocou Slovenskej katolíckej charity Simona Stískalová. 

    Ak politici od určitého momentu hovoria aj o možnosti, že by spod týchto zákonných zmien vyňali cirkevné organizácie, zástupkyňa najväčšie charitatívnej organizácie na Slovensku – katolíckej charity – reaguje, že „cítime povinnosť stáť na strane mimovládnych organizácií“. 

    Vládnu taktiku označuje za hru na mačku a myš. „Na jednej strane sa tu hovorí o novelizácii zákona, ktorá má priamo ovplyvniť fungovanie a činnosť mimovládnych organizácií, na druhej chcú z toho vyňať cirkevné charity. Teda tých najväčších hráčov akosi upokojiť, no tým menším až znemožniť činnosť“, tvrdí Stískalová, ktorá pred katolíckou charitou roky pôsobila aj Človeku v ohrození. 

    Upozorňuje tiež na fakt, že nové navrhované povinnosti môžu darcov rovno odháňať. „Neviem si predstaviť, keby som ja bola darcom a chceli by odo mňa nielen meno aj priezvisko, ale aj štátnu príslušnoť, či národnosť… Ako donora ma to len odradí“, upozorňuje Simona Stískalová. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 29分
    Krádež peňazí z druhého piliera? Je to búrka v lyžičke, tvrdí odborník

    Krádež peňazí z druhého piliera? Je to búrka v lyžičke, tvrdí odborník

    Opozícia opäť zvoláva protesty, ktorých témou bude okrem snahy ovládnuť RTVS aj dôchodkový systém. Nie je to prehnaná reakcia, ak vláda nejde druhý dôchodkový pilier znárodniť?
    Odborník na dôchodky Michal Nalevanko hovorí, že by investovanie dôchodkových úspor do diaľnic nemusel byť zlý nápad, ak by to bolo dobrovoľné. Takúto investíciu by však nikomu neodporúčal.
    Premiér Robert Fico minulý týždeň naznačil, že vláda plánuje využiť peniaze, ktoré si ľudia odkladajú v druhom dôchodkovom pilieri. Podľa neho by tieto peniaze mali pomôcť našej ekonomike, a naznačil napríklad využitie týchto peňazí na stavbu diaľnic. Vyvolalo to prudké reakcie opozície, ktorá tvrdí, že vláda ide ľuďom „ukradnúť“ alebo „zobrať“.
    Minister práce Erik Tomáš však tvrdí, že štát si tieto peniaze len požičia, investuje a vráti s výnosom. Kto má teda pravdu?
    V dnešnom podcaste budete počuť aj ekonomického experta PS Štefana Kišša, ktorý tvrdí, že ak má na stavbe diaľnic zarobiť investor, bude to na úkor sporiteľov. SaS už organizuje petíciu proti štátnym zásahom do druhého piliera.
    Čo si o tom myslí nezávislý expert? Oslovili sme Michala Nalevanka.
    Moderuje Peter Hanák.

    • 21分
    Viete si predstaviť, že by bolo na Slovensku zakázané cez víkend jazdiť autom?

    Viete si predstaviť, že by bolo na Slovensku zakázané cez víkend jazdiť autom?

    Nemecký minister to doma skúsil navrhnúť, ale nepochodil. Prečo? Dnes si predstavíme aj kľúč od trojmiliónového auta, zistíme prečo minister zmenil názov auta svetovej automobilky a potešíme sa z toho, že tunelári naplno pracujú. Aj tieto informácie sa dozviete v auto-moto podcaste portálu Autobazar.EU s Ďurom Sabom. O jazdenkách vieme všetko.

    • 11分
    Milan Junior Zimnýkoval: Nemusím ísť na Everest, radšej v tábore urobím čaj ostatným

    Milan Junior Zimnýkoval: Nemusím ísť na Everest, radšej v tábore urobím čaj ostatným

    Obľúbený rozhlasový aj televízny moderátor je už rok hlasom prvého slovenského podcastu o filantropii. Milan „Junior“ Zimnýkoval v ňom spovedá inšpiratívnych ľudí, ktorí pomáhajú a nezištne zlepšujú svet okolo nás. Prečo o tom vlastne hovoria a čím ho prekvapili? Vypočujte si špeciálnu epizódu podcastu Impact Talks, ktorý prináša príbehy filantropov a filantropiek a búra tabu spojené so slovom filantropia.
    Filantropom vraj zväčša býva starý, bohatý, prípadne aj škaredý muž. Junior o tomto pomerne rozšírenom klišé so smiechom hovorí, že dve z podmienok spĺňa každým rokom viac a viac. Podobne nezmyselné predsudky s filantropmi a filantropkami rozbíjajú v štúdiu s ľahkosťou. „Sú to milí ľudia, aj sa zamyslia, aj sa usmejú. Platí, že čím viac človek dokázal, tým je normálnejší,“ opisuje hostí, ktorých volá „veličiny“ filantropie.
    Pomáhanie videl od detstva ako prirodzenú súčasť života rodiny, susedov a priateľov. Aj jeho mnohoročné prispievanie pacientom so svalovou dystrofiou súvisí s priateľstvom. Hoci Milana kolegovia označujú za veľkého darcu, sám seba vidí inak. „Sú ľudia zameraní na cieľ, ktorí vedia, čo chcú dosiahnuť, a potrebujú na to „pikolíka“ alebo prostriedok. A pre mňa je v poriadku byť pikolíkom,“ vysvetľuje.
    V podcaste sa dozviete:
    ·      čím Milan v detstve obdarúval rodinu na Vianoce
    ·      ako vybavuje v Londýne peniaze pre slovenských pacientov
    ·      čo ho naučili rozhovory s filantropmi a filantropkami
    ·      prečo považuje cirkev za úspešný projekt
    ·      či radšej moderuje podcast o filantropii alebo o varení.
    Kto je Milan Zimnýkoval?
    Vyštudoval angličtinu a dejepis na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Ako rozhlasový moderátor začínal v internátnom rozhlasovom štúdiu. Dvadsiaty rok pracuje vo Fun rádiu, aktuálne vo dvojici Junior a Marcel. Moderoval množstvo televíznych programov vrátane obľúbenej šou Pečie celé Slovensko.
    Impact Talks
    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.   
    Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. 
    Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    • 31分
    ŠPORT: Slovan hrá ruskú ruletu. Ak nezmení prestupovú stratégiu, nikam sa neposunie!

    ŠPORT: Slovan hrá ruskú ruletu. Ak nezmení prestupovú stratégiu, nikam sa neposunie!

    Slovan Bratislava sa s veľkým predstihom stal šiestykrát po sebe majstrom Slovenska. Prečo je tak odskočený od zvyšku ligy, čo sa musí v klube napriek tomu zmeniť a aká veľká výzva čaká belasých počas leta? Nielen o tom hovorí futbalový expert a bývalý prezident Únie futbalových trénerov Slovenska Ladislav Borbély v relácii ŠPORT.sk s názvom Okom odborníka.

    • 47分
    Vlasta Tarábková: Zaživa ho zahrabali v našej záhrade a v noci sme počuli stony a krik

    Vlasta Tarábková: Zaživa ho zahrabali v našej záhrade a v noci sme počuli stony a krik

    Druhú svetovú vojnu obyvatelia osady Trstená spočiatku ani nepociťovali. Niečo sa začalo diať až v roku 1944, kedy sa v neďalekom Kunerade začala formovať Partizánska brigáda M. R. Štefánika pod velením Viliama Žingora. Krutosti vojny sa k ľuďom v osade dostali až vypuknutím Slovenského národného povstania koncom leta 1945. Vtedy sa v Strážovských vrchoch a v obciach pod Kľakom začali vyskytovať rôzne partizánske skupiny. Hoci bola Vlasta len malé dievča, pamätá si nielen na zlobu nemeckých vojakov, ale aj na častokrát bezohľadné správanie sa partizánov.

    • 30分

ニュースのトップPodcast

NHKラジオニュース
NHK (Japan Broadcasting Corporation)
Global News Podcast
BBC World Service
English News - NHK WORLD RADIO JAPAN
NHK WORLD-JAPAN
飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast
ニッポン放送
辛坊治郎 ズーム そこまで言うか!
ニッポン放送
ながら日経
ラジオNIKKEI

その他のおすすめ

V redakcii
Denník N
Rozhovory ZKH
SME.sk
NAHLAS |aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
Braňo Závodský Naživo
Rádio Expres
Denník N Newsfilter
Denník N
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME
SME.sk