Bez modrín | Podcasty neziskovej organizácie Centrum Slniečko

Centrum Slniečko, n.o.
Bez modrín | Podcasty neziskovej organizácie Centrum Slniečko 팟캐스트

www.bezmodrin.sk Bez modrín je súčasťou neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už takmer 25 rokov pomáha obetiam domáceho násilia. Bez modrín je platforma prevencie a vzdelávania. Zameriavame sa na osvetu, edukáciu a prevenciu, a to prostredníctvom vzdelávacích programov, komunikačných kampaní a legislatívnych návrhov. V našich podcastových rozhovoroch sa rozprávame o rôznych podobách násilia, diskriminácie, či manipulácie a v podcastových minisériách Stratené a Medúza sa sústreďujeme na šírenie povedomia o špecifických formách domáceho, sexuálneho alebo rodovo podmieného násilia.

  1. MEDÚZA #7: Nie je to tvoja vina, aj keď si ho ľúbila

    2023. 12. 10.

    MEDÚZA #7: Nie je to tvoja vina, aj keď si ho ľúbila

    Laura sa zamilovala do svojho vysokoškolského pedagóga. Z nového vzťahu sa tešila a urobila by preň všetko. Až postupne začala zisťovať, v akej pasci sa ocitla. Najprv za partnerovo násilné konanie vinila samú seba. Ľúbila ho a obhajovala ho. Sex bez súhlasu je však znásilnením aj vtedy, keď násilnú osobu ľúbime. A to už dnes vie aj samotná Laura. So sexuálnym násilím sa naozaj iba zriedka stretneme v neosvetlených uliciach. Až 38 % žien zažíva sexuálne násilie práve zo strany svojho partnera. Sex bez súhlasu je však znásilnením aj vtedy, keď je násilnou osobou človek, ktorý nám má byť tým najbližším a tým, pri kom sa cítime bezpečne.  So sexuálnym násilím sa počas života môže stretnúť ktokoľvek z nás a nie sme pred ním, žiaľ, chránení ani v partnerských vzťahoch. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    1시간 4분
  2. MEDÚZA #6: Nie je to tvoja vina, aj keď si bola opitá

    2023. 12. 08.

    MEDÚZA #6: Nie je to tvoja vina, aj keď si bola opitá

    Nikolinho priateľa prekvapilo, že si na znásilnenie pamätala. Mala iba 19 rokov, keď ju znásilnil po pár pohárikoch alkoholu. Ako aj iné ženy v podobnej situácii, aj ona ho najprv obhajovala. Bol to jej priateľ, niečo také by jej predsa nikdy nespravil. Až neskôr, v novom zdravom a bezpečnom vzťahu, si uvedomila, že išlo o znásilnenie. Desivým faktom je, že až takmer polovica ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za určitých okolností ospravedlniteľný. Ako akúsi „poľahčujúču skutočnosť“ uvádzajú aj to, ak bola žena opitá alebo pod vplyvom drog. Takáto úvaha navádza k tomu, že žena urobila niečo, čo nemala.  Ide o veľmi častý, zraňujúci a nebezpečný mýtus. Takáto logika totiž prenáša zodpovednosť na obeť znásilnenia a páchateľa vyviňuje. Ani fakt, že žena bola pod vplyvom alkoholu nie je v žiadnom prípade „poľahčujúcou okolnosťou“. Zo strany násilníka ide o prosté zneužitie situácie. Sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. S alkoholom či bez. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    17분
  3. MEDÚZA #5: Nie je to tvoja vina, aj keď mal fyzickú prevahu

    2023. 12. 06.

    MEDÚZA #5: Nie je to tvoja vina, aj keď mal fyzickú prevahu

    Veroniku ako mladú ženu krátko po dvadsiatke znásilnil jej niekdajší kamarát s výhodami. Mocný muž, ktorému nedokázala vzdorovať. Ak nekládla fyzický odpor, tak to nebolo znásilnenie? Samozrejme, že nie. Sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. Nekladenie fyzického odporu je mýtom, ktorý bol už mnohokrát vyvrátený. Žena násilníka nekopala, nesnažila sa mu vytrhnúť, neudierala ho päsťami? Len “to” nehybne prečkala? To ešte vôbec neznamená, že so sexom súhlasila. Zľaknutie a zmeravenie sú častými obrannými mechanizmami prežitia v šokovej situácii.  Veronika sa síce nedokázala brániť, no na násilníka po čase podala trestné oznámenie. Nielen kvôli sebe, ale aj preto, aby všetci chápali, že sex bez súhlasu je znásilnenie a deje sa aj u nás doma, v našom blízkom okolí, medzi kamarátmi a priateľmi. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    22분
  4. MEDÚZA #4: Nie je to tvoja vina, aj keď bol tvoj partner

    2023. 12. 04.

    MEDÚZA #4: Nie je to tvoja vina, aj keď bol tvoj partner

    Od žien, ktoré prežili znásilnenie, máme ako spoločnosť často falošné očakávania. Jedným z nich je aj predpoklad, že ženy znásilnenie okamžite ohlásia na polícii. Správanie preživších sexuálneho násilia je však často v rozpore s tým, čo od nich okolie očakáva. A to obzvlášť v prípade, že žena násilnú osobu poznala. To je aj prípad Kláry, ktorá dnes už vie, koľko varovných signálov vo vzťahu s násilným partnerom prehliadala. A práve preto verí, že ak jej príbeh môže pomôcť aspoň jednému človeku, tak to všetko malo zmysel.  Ani Klára si, ako mnohé iné ženy, neuvedomovala, že upadá do násilného vzťahu. Bol to pomalý, podmanivý a manipulátorský proces. Je to násilie, ak človek hneď nemá modriny, ktoré by musel prekrývať vrstvami mejkapu? Je. A sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. A to aj v prípade, že išlo o nášho partnera či človeka v našom bezprostrednom okolí. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    41분
  5. MEDÚZA #3: Nie je to tvoja vina, aj keď ti neverila najlepšia kamarátka

    2023. 12. 02.

    MEDÚZA #3: Nie je to tvoja vina, aj keď ti neverila najlepšia kamarátka

    Sandru ako 14-ročnú znásilnil kamarát. O pár rokov neskôr sa o to pokúsil ďalší muž. Sandra sa ako mnohé iné preživšie stretla so zľahčovaním a nedôverou. Najprv jej neverila najlepšia kamarátka a v druhom prípade ani žena na linke 112. O svojej skúsenosti dnes hovorí preto, aby sa to už nikdy neopakovalo.  Prečo obetiam sexuálneho násilia nedôverujeme? Štatistiky hovoria jasnou rečou. Podiel falošných obvinení pri sexuálnom násilí neprevyšuje počet krivých obvinení pri iných trestných činoch. Pri sexuálnom násilí je však na rozdiel od iných trestných skutkov podiel neohlásenia násobne vyšší.  Ženy sa obávajú nedôvery, odsúdenia okolia, zľahčovania situácie či toho, že vina bude pripisovaná práve im. Sexuálne násilie sa však nikdy a za žiadnych okolností nemôže zľahčovať a jeho preživšie musia byť vypočuté. Pretože nikdy to nebola ich vina. Za násilie je vždy zodpovedný iba ten, kto ho pácha. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    26분
  6. MEDÚZA #2: Nie je to tvoja vina, aj keď bol tvoj kamarát

    2023. 11. 30.

    MEDÚZA #2: Nie je to tvoja vina, aj keď bol tvoj kamarát

    Ester trvalo niekoľko rokov, kým spracovala útok a traumu, ktoré ju zasiahli, keď mala iba 15 rokov. V tom čase ju znásilnil jej dobrý kamarát z partie. Starší chalan, ktorému dôverovala a pri ktorom sa nikdy necítila v ohrození.  Po útoku sa začala sebapoškodzovať. Tak ako aj mnohé iné ženy, ktoré trpia pocitmi viny a hanby. Ženy často spochybňujú samé seby a uvažujú, kde spravili chybu. Znásilnenie však nikdy nie je vina preživšej. Vždy je zaň zodpovedný výhradne násilník.  Zvýšenému riziku znásilnenia sú vystavené práve mladé dievčatá, ktoré sú často bez intímnej skúsenosti a nevedia, ako „to“ má prebiehať. V našich školách absentuje sexuálna výchova a mladí ľudia sú často odkázaní na zdieľanie rovesníckych skúseností či sledovanie porna. A to je čokoľvek, len nie realita. Bez súhlasu je to vždy znásilnenie. A to aj v prípade, že sme násilníka poznali, že sme sa s ním stretli dobrovoľne, že to bol náš partner, manžel či jeden z našich kamarátov.  Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    28분
  7. MEDÚZA #1: Nie je to tvoja vina, aj keď si išla k nemu domov

    2023. 11. 28.

    MEDÚZA #1: Nie je to tvoja vina, aj keď si išla k nemu domov

    Denisa mala 18 rokov, keď ju znásilnil kamarát z náboženského spoločenstva Milosť, do ktorého v tom čase aj ona patrila. Poznala ho a dôverovala mu. Náboženské spoločenstvo, rodina, práca, okruh kamarátov či známych sú predsa miestami, kde by sme sa mali cítiť bezpečne.  Sexuálne násilie však na nás v skutočnosti len zriedkakedy číha v tmavých uličkách a neosvetlených parkoch. Naopak, často sa deje v našej bezprostrednej blízkosti a paradoxne prekvitá práve tam, kde nemáme tendenciu byť v strehu a očakávať to najhoršie.  Sexuálne útoky často zostanú nenahlásené a nepotrestané aj preto, lebo ich zverejnenie by znamenalo stratu rodiny, priateľov či domova. Stratu všetkého, čo nám robí život istejším a bezpečnejším. V prípade náboženských spoločenstiev dokonca môže znásilnenie znamenať jediné a fatálne: požehnanie manželstva s násilníkom.  Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    33분
  8. MEDÚZA #TRAILER: Príbehy žien, ktoré to prežili

    2023. 11. 27.

    MEDÚZA #TRAILER: Príbehy žien, ktoré to prežili

    Nie je to tvoja vina. Aj keď je to tvoj manžel. Aj keď si sa nebránila. Aj keď si bola opitá. Aj keď si mala krátku sukňu. Aj keď si ho pustila do bytu. Aj keď si s ním flirtovala. Sex bez súhlasu je znásilnenie. Podľa prieskumov až 100-tisíc Sloveniek zažilo počas svojho života sexuálne násilie. Ide však len o prípady, ktoré boli nahlásené. V skutočnosti by bolo toto číslo ešte vyššie. Sexuálni agresori nestriehnu v tmavých uličkách a nočných parkoch. Často ide o ľudí v našom bezprostrednom okolí.  Mohol to byť kolega, kamarát, sused, známy či dokonca tvoj vlastný manžel. Takmer 90 % preživších násilníka poznalo, čo je často aj dôvodom, prečo mnohé prípady neboli a nebudú nikdy nahlásené. Ženy veria, že ak nahlas prehovoria, vina bude pripisovaná práve im. Rovnako ako už pred stáročiami mýtickej Medúze.  Medúza však napriek tomu našla spôsob, ako prežiť a stala sa symbolom, ktorý dodáva silu aj ostatným preživším sexuálneho násilia. Pod jej ochranou sa aj ženy v podcastovej sérii MEDÚZA delia so svojimi vlastnými skúsenosťami. Mnohé úplne po prvý raz. Počúvajte skutočné príbehy žien, ktoré to prežili.  Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

    4분

소개

www.bezmodrin.sk Bez modrín je súčasťou neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už takmer 25 rokov pomáha obetiam domáceho násilia. Bez modrín je platforma prevencie a vzdelávania. Zameriavame sa na osvetu, edukáciu a prevenciu, a to prostredníctvom vzdelávacích programov, komunikačných kampaní a legislatívnych návrhov. V našich podcastových rozhovoroch sa rozprávame o rôznych podobách násilia, diskriminácie, či manipulácie a v podcastových minisériách Stratené a Medúza sa sústreďujeme na šírenie povedomia o špecifických formách domáceho, sexuálneho alebo rodovo podmieného násilia.

무삭제판 에피소드를 청취하려면 로그인하십시오.

이 프로그램의 최신 정보 받기

프로그램을 팔로우하고, 에피소드를 저장하고, 최신 소식을 받아보려면 로그인하거나 가입하십시오.

국가 또는 지역 선택

아프리카, 중동 및 인도

아시아 태평양

유럽

라틴 아메리카 및 카리브해

미국 및 캐나다