374 episodes

A 444 podcast csatornája

444 444

    • News

A 444 podcast csatornája

    Tyúkól #19: A nők bulizni mennek, és reméljük, biztonságban haza is érnek

    Tyúkól #19: A nők bulizni mennek, és reméljük, biztonságban haza is érnek

    „Meghívhatlak valamire?” – a legnagyobb redflag, amit hallhatunk egy buliban, pedig nem kellene azonnal összerándulnia a gyomrunknak. A rendőrségtől a közvéleményig mégis sokan azt gondolják, hogy tehetünk róla és tehetünk ellene. Ha neked nincs is saját rossz sztorid, az ismerőseidnek valószínűleg akad egy-egy szórakozóhelyi zaklatásról, egy éjszakai követésről vagy egy olyan kellemetlen incidensről, amikor nőként féltek a sötét utcán vagy egy buliból hazafelé. A bulik, a fesztiválok tökéletes környezetet teremtenek a zaklatáshoz, a korlátlan italfogyasztástól a Ladies’ Nightokon át a biztonságos létszám figyelmen kívül hagyásáig. Mindezt nem lehet csak az alkohol, a drogok, a tömeg és a gyenge világítás számlájára írni: korábbi, „A zaklatás nem tánc” című cikksorozatban Fődi Kitti és Solti Hanna nagyobb, rendszerszintű problémákra próbálta felhívni a figyelmet a 444-en.
    A közelgő - vagy már itt is van? - fesztiválszezon kapcsán ismét ezekkel foglalkozunk ebben a Tyúkól adásban. Kinek a hibája, hogy vigyáznunk kell magunkra, és hol kezdjük el a változást, változtatást?
    Bővebben:
    00:00:00 - A bulik és a fesztiválok tökéletes környezetet teremtenek a zaklatáshoz, de nem lehet mindent az alkohol, a drogok, a tömeg és a gyenge világítás számlájára írni. 00:02:47 - Egységes hazai vagy nemzetközi protokollok nincsenek, de a szervezők tehetnek egyet és mást a potenciális bántalmazók kiszűréséért, az áldozatsegítésért, és ami a legfontosabb: az edukációért.  00:04:14 - Dzsekpot: a kommunikáció. 00:05:48 - A helyszíni kultúrát befolyásoló erők összecsapnak az egyéni megoldásokkal. Mindkettőnek vannak korlátai. Mit tehetünk, ha zaklatást látunk, vagy ha mi válunk áldozattá?  00:07:19 - Könnyebb helyzetben vannak a társadalmilag tudatos fesztiválok, de még ott sem teljesen rózsás a helyzet. 00:11:23 - A bulikultúra része a vadászat. 00:13:20 - Azok a fránya (nem létező) statisztikák. A trauma működése. Oka van annak, hogy az áldozatok sokszor csak évekkel, évtizedekkel később számolnak be a zaklatásról. 00:15:28 - Független szervezetek, policy-k, nyomásgyakorlás híján csak a szervezők lelkiismeretében bízhatunk. Nyugatabbra előrébb járnak.  00:17:42 - A Kézjel. Így segíts, ha zaklatás szemtanúja vagy egy szórakozóhelyen, fesztiválon: kérdezd meg, hány óra van. 00:25:19 - Gyerekcipőben jár a társadalmunk a nők elleni bántalmazás fel- és elismerésében. A férfiak nagy része a mai napig nincs tisztában azzal, hogy nem oké megfogni egy nő seggét a buliban. És ez nem csak az ő hibájuk.  00:28:45 - A bugyiszabály érvényesítése egy tömött szórakozóhelyen.  00:31:35 - A zaklatások magas száma nem feltétlenül jelenti azt, hogy egy fesztivál veszélyesebb, mint a többi. Lehet, hogy a szervezők tudatosabbak. 00:36:02 - A nem konszenzuális dickpicek vélt és valós „haszna”. Ne küldj magadról bőrtangában takarítós szelfit, ha a másik nem egyezik bele.  00:38:31 - Nagyanyáinktól a tinimagazinokig: arra vagyunk trenírozva, hogy romantikus gesztusként értékeljük, ha átlépik a határainkat. A Prehistorik nevű videojáték. A macsókultúra a férfiakat is megszívatja. 00:46:14 - Edukáció, edukáció, edukáció - már az óvodától, vagyis főleg akkor. Így nevelj tudatos, önreflektív gyereket, ha a köznevelés az ötvenes években rekedt. 01:01:25 - Ha azt akarjuk, hogy mások tiszteletben tartsák a határainkat, először nekünk kell megismernünk azokat. Zsigeri érzések, változó triggerek, elfogadni egy piát a csávótól, aki tetszik: nem ciki.  01:04:29 - Megéri megbízni az emberekben, legalábbis érdemes megpróbálni. 01:05:15 - Önbizalom és önrendelkezés. A sport pozitív hatásai a testtudatra. 01:07:07 - A következő rész tartalmából. Áder Ján

    • 1 hr 8 min
    Borízű hang #177: Gera Zoli lefocizza az észak-macedón könnyűipart [rövid, de hangos verzió]

    Borízű hang #177: Gera Zoli lefocizza az észak-macedón könnyűipart [rövid, de hangos verzió]

    Az előfizetők (de csak a Belső kör és Közösség csomagok tulajdonosai!) már szombat hajnalban hozzájutnak legfrissebb epizódunk teljes verziójához. A kedden publikált, ingyen meghallgatható verzió tíz perccel rövidebb.
    00:38 Jó vicc műsorvezetőrásainkat felírni PR-címlistákra? A korrupciós ajánlatokat várjuk a szerkesztőségben. 05:05 Végh Antal: Miért beteg a magyar futball? Orbán esélyt latolgat. Nagyjából a papírforma. A bullshitedzők és az igazi edzők. 10:12 Helyreigazítás: Gönczy Gergő bajsza. További tökéletes gyümölcsök. Szeder vagy eperfa? A vadon talált gyümölcs az igazi. Ornitológus a madarak szaglásáról. Dögkeselyűk és albatroszok. 18:40 Fellendülő hardcore-élet a Dürer Kertben. Hatebreed. Agnostic Front. Crowbar. A személyi sérülés a lényeg. 22:14 Vinnie Stigma, az öreg digó. A Crucified eredeti verziója az Iron Crosstól illetve az Army of Loverstől. Conservative Military Image-re mész? A jó kanadai neo-oi! Home Front. Amikor az oldschool Blitz megpróbált nyitni a New Order felé. Captain Jacket ismered? 27:34 A hét szlogenje: Yamaha. 32:17 Winkler Róbert korán kel. Uj Péter nem kel korán. Bede Márton se hús, se hal. Délkelet-ázsiai szag a Népszigeten. Vádlileégés Budaörsön és a trópusokon. A délkelet-ázsiai futárok feldobják Budapestet. 38:22 Erdős Péter újraértékelése és az Erőltetett menet naturalisztikus részletei. A szerencse szerepe a holokauszt túlélésében. A CPG-t azért nem értékeljük át. 45:53 Pottyondy Edina, mint Magyar Péter anyukája. Komoly politikusnak muszáj össze-vissza beszélnie. Dobrev Klára intenzív nyilatkozata. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    • 51 min
    “Nagyon sokat ártani Magyarország igazából nem tud”: Hogy alakul az uniós színtér az európai választások után?

    “Nagyon sokat ártani Magyarország igazából nem tud”: Hogy alakul az uniós színtér az európai választások után?

    Mi volt a választás tétje, hogy fog kinézni az Európai Parlament a következő öt évben, és hol lesz ebben a Fidesz és a Tisza Párt helye: többek közt ezekről a témákról beszélgetett Végh Zsuzsanna, az amerikai German Marshall Fund politikai elemzője, Bíró-Nagy András, a Policy Solutions igazgatója és Krekó Péter, a Political Capital igazgatója a Lakmusz, a Mérték Médiaelemző Műhely és a Political Capital közös konferenciáján. A beszélgetést Rényi Pál Dániel, a 444.hu újságírója moderálta. 
    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    • 1 hr 7 min
    Nádasdy Ádám: Nekem muszáj folyton fickándoznom

    Nádasdy Ádám: Nekem muszáj folyton fickándoznom

    Nádasdy Ádám nemcsak új verseskötettel jelentkezett az idei könyvhétre, de beszédet is mondott a megnyitó ünnepségen, így adta magát, hogy elhívjuk a Nem rossz könyvek nyári epizódjába. Az új, Billeg a csónak című kötet mellett beszélgettünk az angol nyelv változásairól, magyar klasszikusok „újrafordításáról”, melegség és írás kapcsolatáról, Petőfiről és az életnél és halálnál általánosabb kérdésekről. 
    A tartalomból:
    00.00 Mennyire lehet olvasni választási kampány véghajrájában? (Spoiler: nem nagyon.) És egy kapcsolódó könyv: Ali Smith - Ősz. A könyvhéten azért jártunk: két könyv, amivel távoztunk: Giorgio Agamben: A nyitott és Mircea Cărtărescu - Ne kiáltsd sohasem segítség (Visky András fordításában.) 4.20 Vendégünk: Nádasdy Ádám. Hogyan kezd el már valaki gyerekként foglalkozni a nyelvekkel?  És hogyan kezdett el valaki épp angolul tanulni a szocializmusban?  Az angol, mint egzotikus, távoli nyelv, ami jó befektetésnek bizonyult. És mit tett az angollal, hogy azóta ennyire domináns nyelvvé vált?  19.10 Magyar klasszikusok újrafordítása: Bánk bán, Csongor és Tünde és Az ember tragédiája. Miért kellett ezeket újrafordítani, és miért pont ezekre esett a választás? Amiért az esztétika professzorok haragszanak: a gondolat, hogy a tartalom fontosabb, mint a tényleges szövegi létük. És mit lehet kezdeni a Szigeti veszedelemmel? 26.25 Segíti vagy hátráltatja a versírást, ha valaki ennyire ismeri a nyelvet? És mikor jut egyáltalán idő az írásra? Tanítás és versírás egymás mellett. A legjobb múzsa a határidő.  31.30 Az első verses kötete csak 37 évesen jelent meg. Eleve lassan készültek a kötetek akkoriban + melegként nehéz volt még erről írni. Fiatalkori versek a mostani kötetben bukkannak fel. És mi változott azzal és azóta, amikor megjelentek az első novellái a melegségről?  37.55 Megidézett költők a Billeg a csónak kötetben, és Petőfi státusza: ő az, akit Nádasdy Ádám sosem irigyelt. Hülyét csinált magából sokszor, kérdés, öregkorában mit szólt volna néhány fiatalkori próbálkozásához. És beszélünk az új versek nyomán az öregkor veszélytelenségéről és az életnél meg halálnál általánosabb kérdésekről. „Olvasmányainkból is tudjuk, hogy meg kell halnunk előbb-utóbb, de olyan nehéz erről írni”.  39.55 Könyvheti nyitóbeszédében gazdaságról, gazdagokról és irodalomtámogatásokról, magándíjakról beszélt. Miért ezt a témát választotta?  48.20 Egy Shakespeare dráma, ami méltánytalanul kevés figyelmet kap: II. Richárd (elérhető Spiró György fordításában). És három könyv a nyárra Nádasdy Ádám ajánlásában: Kállay Eszter - Vérehulló fecskefű, Krusovszky Dénes - Levelek nélkül, George Orwell - 1984.  Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.
    A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek:
    #1 Kedvenc könyveink korábbi életszakaszainkból #2 Miért szeretjük annyira a skandináv irodalmat? #3 Mit tud kezdeni az irodalom a magyar politikával? #4 Mit olvasol, amikor gyereked születik? – anyaság az irodalomban #5 Ezek voltak a kedvenc könyveink 2023-ban #6 Hogy lesz egy könyv az év legjobb könyve? #7 Hogyan érdemes Krasznahorkait olvasni? #8 Hogyan lehet regényt írni egy bipoláris depresszió történetéből? #9 Tízmillió kis privát pokolban él mindenki, erről nem lehet regényt írni #10 A népmesék sokszor túl korán jönnek, a kiskamaszok valós problémáiból viszont nem kérünk #11 Aki úgy tud a lélekről írni, hogy közben elkerülte a guruvá válást #12 10

    • 50 min
    Borízű hang #176: Mamil a málnásban [rövid]

    Borízű hang #176: Mamil a málnásban [rövid]

    Az előfizetők (de csak a Belső kör és Közösség csomagok tulajdonosai!) már szombat hajnalban hozzájutnak legfrissebb epizódunk teljes verziójához. A kedden publikált, ingyen meghallgatható verzió tíz perccel rövidebb.
    00:34 A kétmillió kiszámolása. Szentkirályi Alexandra a Városligetben. 04:56 Azért ügyes volt a Vitézy-csel. Mozgósítás a véghajrában. 09:24 A kopás jelei. A keszthelyi és hévízi helyzet. Kiábrándult fideszesek Felcsúton. Mi lett volna Tarlós alatt? Halottaskocsink is a dugóban fog rostokolni. 14:02 A megszüntetett önkormányzatiság. A 444-es tippverseny. 27 százaléknyi borkaista bulikirály. Ferit ne írjuk le! 18:36 A hegyvidéki bulikerület. Szuzi Dada kilátásai. Éljen az álszentségmentes politika! Debrecenben miben vannak? 22:42 At the end of day az inkumbencia elég fontos. A Kutyapárt nagy zuhanása. Medián márciusi és áprilisi felmérései. Hány nappal kerültünk közelebb a NER végéhez? 29:43 A Valter-doksi. Mamil és full kit wanker. Valter doppingoló csapattársa. 35:54 Arcszőrzet-trendek a kerékpársportban. Jelentős futballistafrizurák. Ronaldo grönlandfrizurája és kalandjai. Ronaldinho paraguayi börtönben.  38:50 Bezáró éttermek: Enso és Rutin. Kicsi Japán Sushi. 41:20 Meglepetés a Lidlben. Sun City Barbecue és Safe Space. A margarin átmárkázása. Vidák László. 44:38 Atavisztikus málnázás a Tiszánál. Málna, a tökéletes gyümölcs. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    • 49 min
    Tyúkól #18: Ha nem muszáj, ne vegyél szart

    Tyúkól #18: Ha nem muszáj, ne vegyél szart

    A magyar piacra is betörő Primark a ruhaboltok saját márkás teje. Fast fashion, kézzel varrt flitterek, vér és verejték, variációk tudatosságra, és az ikonikus Doktor House adás, amiben valakit majdnem megölt a saját gatyája. Nyald meg a pólód, és megtudod, miből van: a textilipar bugyraiban kalandozunk a legújabb Tyúkólban.
    Bővebben:
    00:00:11 - Minden idők legizgalmasabb Tyúkól adása: videóchaten keresztül veszünk fel. 00:02:16 - A múlt hónapban a magyar piacra is betörő Primark, Shein, Temu, Zara, H&M és társaik. Mi az a fast fashion, és mi vele a baj?  00:02:39 - Primark = saját márkás tej.  00:04:31 - Üzleti modellek, a világot nyomorba taszító logisztikai bravúrok, kényszermunka, naponta akár tízezer (!) új termék egyetlen üzlet kínálatában. Mi az olcsóság és a hatékonyság titka?  00:08:43 - Mindennek ára van. Szakértők, jogvédők kongatják évek, évtizedek óta a vészharangot: ha olcsón vásárolunk, annak valaki más fizeti meg az árát. Divat, mint emberi jogi és feminista ügy. 00:10:34 - Sokan dugják homokba a fejüket, mire elér hozzád az a fekete blúz.  00:13:48 - Temu a Super Bowlon.  00:16:39 - Amikor nem Ausztriából buszoztatják a magyarokat, hanem fordítva. Vásároljunk szart olcsón, együtt! 00:18:44 - Kapszulagardrób-shaming és Émile Zola Rougon-Macquart ciklusa. 00:20:56 - Így marad nyomott az ár: a textilipar gyári munkásai nyolcvan százalékban kiszolgáltatott, kizsákmányolt nők, akik éhbérért dolgoznak. Rana Plaza, kézzel varrt flitterek, vér és verejték. Miért nem tudjuk felfogni a vásárlásaink súlyát?  00:26:59 - Van az az anyagi helyzet, ahol el kell döntened, hogy eszel vagy öltözködsz. Greenwashing. Ghánai tengerparton hesszelő ruhakupacok.  00:28:19 - Nem az alsóbb társadalmi rétegek azok, akik túlvásárolnak, túlfogyasztanak: a középosztályé a választás luxusa. A megfizethetőség és a jóemberség pajzsa mögé is mi bújunk.  00:31:13 - Némi optimizmust csempészünk az adásba. Mi az üdvözítő út? A fast fashion mellett is lehet érvelni. 00:35:38 - A belső gyermeked egy bébifóka. 00:41:05 - Az ikonikus Doktor House adás, amiben valakit majdnem megölt a saját gatyája. Hatalmas pénzek, még hatalmasabb érdekek. 00:43:20 - Nem ám úgy van az, hogy „Made in Europe”!  00:44:04 - Ez nem egy póló. Ez egy életstílus, morális fölény. 00:45:10 - Variációk tudatosságra. Nyald meg a pólód, és megtudod, miből van.  00:48:42 - Tárgyak, amikhez kötődünk, és helyek, amikhez nem. Nóra Korn-pulóvere. Plázába csak füldugóval. Szétrúgott tornacipő lett egy luxusmárka legújabb slágere.  00:51:19 - Drágám, ne haragudj, de szakítanunk kell!  00:54:04 - A következő rész tartalmából. Podcastunk kéthetente jelentkezik új adással, és meghallgatható a 444 Spotify- és Apple-csatornáján is. 
    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    • 54 min

Top Podcasts In News

ဘီဘီစီမြန်မာပိုင်း ညနေခင်းသတင်းအစီအစဉ်
BBC Burmese Radio
နံနက်ပိုင်း ၆း၀၀-၇း၀၀ - ဗွီအိုအေ
ဗွီအိုအေ
အာရ်အက်ဖ်အေ နေ့စဉ် အသံလွှင့် အစီအစဉ်
RFA
The Irrawaddy Newscast - Burmese Edition
The Irrawaddy
ညပိုင်း ၉း၀၀-၁၀း၀၀ - ဗွီအိုအေ
ဗွီအိုအေ
နေ့စဉ် တီဗွီသတင်းလွှာ - ဗွီအိုအေ
ဗွီအိုအေ

You Might Also Like

Partizán
Partizán média
HVG podcastok
HVG
HetiVálasz
Válasz Online
Háromharmad - 24.hu
24.hu
Qubit Podcast
QUBIT.HU
Friderikusz Podcast
Friderikusz Sándor