Celý díl na našem Patreonu Průměrný věk vojáka z povolání přesáhl 39 let. Přibývá vojáků, kteří mají odslouženo 15 a více let. Nábor nových příslušníků se však nedaří. Jednou z možností, jak vojáky udržet ve službě déle, je celostní – holistický přístup k výcviku nejen příslušníků speciálních sil.
Vrchní praporčík Ředitelství speciálních sil Jan Ouřecký má za sebou více než 20 let služby u 601. skupiny speciálních sil. Již přes sedm let se věnuje výzkumu výkonnosti a udržitelnosti operátorů speciálních sil. Velký počet operátorů totiž trápí chronické problémy (záda, kolena, ramena). Právě holistický přístup je jednou z cest, jak těmto problémům předcházet a zároveň prodloužit možnost služby v armádě.
„Vrcholový sportovec má před sebou konkrétní cíl. Jeho vrcholnou formu lze načasovat. U armády je to ale jiné. Požadovaný výkon je standardizovaný a je nutné ho udržet dlouhodobě,“ říká Ouřecký. „S přibývajícím věkem je to navíc stále obtížnější.“
Jaké aspekty zahrnuje holistický přístup v případě armády? je možné tento přístup přenést do celé AČR? Jak udržet vojáky v kondici i na misích? A jak armáda sleduje výživu svých vojáků?
Information
- Show
- FrequencyUpdated twice weekly
- Published3 December 2024 at 05:00 UTC
- Length32 min
- RatingClean