Деколонізаторки

Деколонізаторки

«Деколонізаторки» – новий подкаст культурологині Маріам Найем і літературознавиці Валентини Сотникової. У ньому авторки говоритимуть про травми, стереотипи та комплекси, які різні імперії нав'язували своїм колоніям. Зокрема і про ті, які нав'язала українцям Росія.

Episodes

  1. Що після ТРАГЕДІЇ: як зберегти памʼять та історію про загиблих

    OCT 31

    Що після ТРАГЕДІЇ: як зберегти памʼять та історію про загиблих

    В останньому випуску сезону подкасту «Деколонізаторки» Маріам Найем та Валентина Сотникова обговорюють, що таке політика памʼяті, як в різних країнах зберігають історію про загиблих громадян чи знищених народів. Як віддають шану полеглим захисникам? Що червоний мак означає для світу, а соняшник – для України? Чому про політику памʼяті не йдуться у тоталітарних країнах? Яким, на думку, Валі та Маріам, може бути військовий меморіал загиблим захисникам України? Дивіться та слухайте – у подкасті «Деколонізаторки». Матеріали, які цитувалися у випуску: What gives victims satisfaction when they seek revenge?: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ejsp.782 Щоденник Ніни Герасимової про війну: https://gordonua.com/ukr/specprojects/gerasimova.html Едвард Саїд. Культура й імперіялізм I Saw People Being Beheaded And Eaten By Dogs: https://youtu.be/owNlSNNd7tw?si=qHg9TL2OvBALrQoN

    55 min
  2. Як ми проживаєм втрату близьких та як українцям не програти у війні? Масі Найєм

    OCT 21

    Як ми проживаєм втрату близьких та як українцям не програти у війні? Масі Найєм

    Щодня українці гинуть на війні, яку розвʼязала Росія. Часто кажуть, що зараз гине «цвіт нації». У новому епізоді подкасту Деколонізаторки Маріам Найем та Валентина Сотникова рефлексують на тему горювання разом з братом Маріам, військовослужбовцем та адвокатом і правозахисником - Масі Найємом. В 1990 році Масі разом братом і батьком переїхав з Афганістану в Україну. В той час, якраз закінчувалась війна, яку розвʼязав в Афганістані Радянський Союз. Коли в 2014 році Росія почала війну на сході України, Масі долучився до армії та брав участь у бойових діях, після чого демобілізувався, але з початком повномасштабного вторгнення повернувся до війська. В червні 2022 отримав важке поранення в голову, в результаті якого втратив око. У новому епізоді подкасту Деколонізаторки Маріам Найем, Валентина Сотникова та Масі Найєм говорять про сприйняття смерті і болю від втрати близьких людей, а також про те, як змінювалась ідентичність Масі під час життя в Україні та не тільки.

    1h 2m
  3. Що приховує в собі «Аладдін» та до чого тут деколонізація?

    JUL 19

    Що приховує в собі «Аладдін» та до чого тут деколонізація?

    Ми памʼятаємо історію Аладдіна за культовим мультиком 1992 року студії «Walt Disney», легендарними піснями Алана Менкена та образами персонажів, наприклад, Джина у виконанні Робіна Вільямса. Та чи звертали ви увагу, наскільки багато культур та стереотипів намішано в цій історії? У третьому випуску подкасту «Деколонізаторки» Валентина Сотникова та Маріам Найем обговорюють, як змінювався образ Аладдіна, до чого тут орієнталізм, та звідки ж пішов Аладдін – Китаю, Індії чи Афганістану? Які стереотипи закладалися в анімаційний фільм? І чому Валя і Маріам сприймають образ яблука у мультику по-різному – дивіться у відео. Книги, які згадуємо у випуску: – Едвард Саїд «Орієнталізм» Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом компетентної допомоги армії «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ. Ми збираємо три мільйони гривень. Усі зібрані гроші спрямуємо на транспорт, зв’язок та облаштування пункту управління батальйону, який зараз активно працює на Купʼянському напрямку. Долучитись можна за прямим посиланням: https://send.monobank.ua/jar/8fHf4ik5U4

    1h 10m
  4. Ми «РАЗЧЄЛОВЕЧІЛІСЬ»?! Чому ми ЗЛИМОСЬ не тільки на росіян, а і на один одного

    JUL 4

    Ми «РАЗЧЄЛОВЕЧІЛІСЬ»?! Чому ми ЗЛИМОСЬ не тільки на росіян, а і на один одного

    Ми всі ЗЛИМОСЯ на Росію! І це не дивно. Вона щодня вбиває нас, наших близьких, забирає наше здоровʼя, щастя та можливості. А ще ми злимось, коли нас не розуміють іноземці, або коли вчергове потрібно пояснювати таксисту за кордоном, чому твоїй країні потрібна військова допомога.  Та окрім цього ми влаштовуємо срачі один з одним, зриваємося в інтернеті на своїх, що руйнує наші стосунки та нас самих, ну і грає на руку Росії.  У другому епізоді подкасту «Деколонізаторки» Валя злиться що не зможе більше посваритися зі своїми загиблими друзями, а Маріам злиться на Росію, що її брат Масі Найєм не зможе більше бачити двома очима. А також говорять про почуття злості та що робити з цим? Чому українці сміються з мемів про «акулу, яка зʼїла росіянина»?  Як злість і агресія нам допомагає вижити та адаптуватися? Як і що це говорить про нас, як про колишню колонію? Дивіться та слухайте в другому випуску подкасту «Деколонізаторки» на Суспільне Культура.

    59 min

About

«Деколонізаторки» – новий подкаст культурологині Маріам Найем і літературознавиці Валентини Сотникової. У ньому авторки говоритимуть про травми, стереотипи та комплекси, які різні імперії нав'язували своїм колоніям. Зокрема і про ті, які нав'язала українцям Росія.

More From Суспільне Мовлення

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada