БНР подкасти

БНР | Българско Национално Радио
БНР подкасти

Открийте всичко за музика, култура, литература, икономика, дигиталните среди и още много...

  1. В центъра на системата - Първична профилактика на инсулта

    3 DAYS AGO

    В центъра на системата - Първична профилактика на инсулта

    Първична профилактика на инсулта – в епизода на здравния подкаст „В центъра на системата“ Прилагаме ли мерки за ефективна първична профилактика на инсулта в България? Темата е продължение на предишни епизоди: Говорят експертите: Кога ще се остойности трудът на медиците? Здравните власти и експертите: Инсултът е обществен и интердисциплинарен проблем Коварният враг  – мозъчният инсулт, микро и тромботични инсулти, множеството неми мозъчни зони Как да запазим здрави съдовата си система? Гост по темата е:   Проф.д-р Димитър Масларов, началник на Клиника по неврология към Първа Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – София и национален координатор за България на Европейския план за борба с инсулта   От разговора ще научим:   Как работи в момента Националният  план за борба с инсулта Кои са ключовите постижения за подобряването на лечението на инсулта Коварният враг  – мозъчният инсулт, микро и тромболичен инсулт, множеството неми мозъчни зони Как може и след 4 час да се приложи тромболиза Връзката инсулт и неритмичната работа на сърцето Жега и инсултите Кои са най-новите медикаменти за лечение на инсулт С колко дни се удължи срокът за лечение на пациентите в рамките на клиничната пътека Има ли рехабилитация след инсулт по линия на НЗОК Имат ли основания исканията за увеличаване на заплатите на младите лекари и на медицинските сестри Научете повече за Първична профилактика на инсулта в здравния подкаст на БНР – „В центъра на системата“ с автор и водещ Гергана Хрисчева.

    25 min
  2. Изотопия#124 - Пантери, радиатори и други животни

    4 DAYS AGO

    Изотопия#124 - Пантери, радиатори и други животни

    Пантери, радиатори и други животни специално за рождения ден на Изотопия   В този епизод си представяме какво ли би било, ако можехме да си поговорим с прословутата шуменска черна пантера... Как ли би отговорила, след като политици, бизнесмени, инфлуенсъри и онлайн цикльори се изявиха на гърба ѝ? Всъщност учени отдавна се опитват да разгадаят животинските речници. Повече за изкуствения интелект в помощ на общуването ни с други видове – от български и чужди изследователи. А как хората се правят на животни (волно или неволно)? Слушаме забавни страници от ефирните дневници и вдигаме градуса на настроението за рождения ден на “Изотопия”. Пантери, радиатори или просто човеци – наточете нокти за всякакви междувидови лафове.   Очакваме и вашето “Мяу, ве” в социалните мрежи! :)  Фейсбук: www.facebook.com/IzotopiaBNR Инстаграм: www.instagram.com/izotopia_horizont Уеб: https://bnr.bg/horizont/izotopia/broadcast

    1h 18m
  3. Кожа и здраве - Пемфигус

    11 JUL

    Кожа и здраве - Пемфигус

    „Кожа и здраве“ представя епизода – „Пемфигус“ Това е първата темата в новия тематичен подкаста на БНР „Кожа и здраве“, който е продължение на епизодите от „Кожа и слънце“.  Вече ще можете да чуете и разговори с експерти по широк кръг от теми, свързани с кожните заболявания. Първите гости са водещи дерматолози от Александровска болница, които разказват за рядкото кожно автоимунно заболяване пемфигус.    Гости по темата са:  Проф. Снежина Василева – дерматолог и венеролог в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ „Александровска“ и професор към Университетската катедра по дерматология и венерология на Медицинския университет – София ︎ Доц. Косара Дреновска – Ръководител на Катедрата по дерматология и венерология към МУ-София дерматолог в Клиниката по кожни и венерически болести на Александровска болница и завежда Направление по автоимунни и булозни заболявания и Направление по имунофлуоресцентна диагностика   От разговора ще научим:   ︎За работата на новия Експертен център за пемфигус в Александровска болница ︎Пемфитусът – хронично рецидивиращо кожно заболяване с автоимунен характер ︎Като автоимунно заболяване кои са факторите, които го провокират, тъй като то няма заразен характер ︎Как обвързваме опасните отпадъци в дома или пестицидите, ДДТ в земеделието с появата на пемфигус ︎Защо трябва да се има предвид, че детокс подмладяващите процедурите могат да отключат пемфигус ︎Филъри и автоимунни заболявания – каква е връзката ︎Как храни от диетата ни също могат да доведат до заболяването пемфигус ︎Как се диагностицира, лекува и проследява това автоимунно кожно заболяване ︎Защо през горещите слънчеви часове пемфигусът се влошава или рецидивира и как да спортуват тези пациенти   Слушайте епизода, посветен на темата за „Пемфигус“ на тематичния подкаст на БНР „Кожа и здраве“

    28 min
  4. Хайнрих Шлиман (част II)

    9 JUL

    Хайнрих Шлиман (част II)

    За Хайнрих Шлиман, заможния германския търговец, полиглот и пионер-археолог – в този брой на Великите европейци!   🟠 Как Хайнрих Шлиман стига до идеята, че древната Троя се намира на хълма Хисарлък? 🟠 Какво е значението на книгата „Итака, Пелопонес и Троя“ в живота на Шлиман? 🟠 Има ли принос съпругата му София Енгастроменос в археологическите му начинания? 🟠 Какво точно открива Шлиман при разкопките на хълма Хисарлък и защо това се смята за откриване на Троя, въпреки съвременните съмнения? 🟠 Какво представлява така нареченото „съкровище на Приам“ и какви противоречия възникват около неговото откриване и изнасяне? 🟠 Как Шлиман допринася за археологическите изследвания в Микена, Итака и други древни гръцки обекти след Троя? 🟠 Как завършва животът на Хайнрих Шлиман и какво е значението на неговата „детска мечта“ за археологията?   От поредицата Великите европейци ще научите отговорите на тези и други въпроси за Хайнрих Шлиман, а от първата част, посветена на него, ще разберете подробности за младежките години на самоукия археолог.

    14 min

About

Открийте всичко за музика, култура, литература, икономика, дигиталните среди и още много...

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada