21 episodes

پرونده، پادکست هفتگی ایندیپندنت فارسی است که فراتر از اخبار روزانه نگاهی متفاوت به موضوعات مهم مربوط به ایران دارد

رادیو جامعه (پادکست اجتماعی‪)‬ indypersian

  • News

پرونده، پادکست هفتگی ایندیپندنت فارسی است که فراتر از اخبار روزانه نگاهی متفاوت به موضوعات مهم مربوط به ایران دارد

  تابستان هایی گرم، خنک با لیوانی شربت

  تابستان هایی گرم، خنک با لیوانی شربت

  کدام یک از ماست که یادش نیاید ، خانه های قدیمی که از هرم گرمای تابستان پشت پنجره حصیر می کشیدیم تا آفتاب داخل خانه نتابد . حصیرهایی که روی آنها آب می پاشیدیم تا حیاط خانه خنک شود و ظرفهای شربت و یخ داخل کاسه سکنجبین که یا در لیوانهای پر از یخ می ریختیم و می نوشیدیم یا برگ سبز کاهویی را آغشته به آن می کردیم و با گفتگویی با اطرافیان که از گرمای تابستان هم گرمتر بود، در دهان می گذاشتیم.

  • 10 min
  محاکمهٔ حمید نوری: دستاورد تاریخی جنبش دادخواهی

  محاکمهٔ حمید نوری: دستاورد تاریخی جنبش دادخواهی

  هیئت قضاتِ دادگاه استکهلم در روز پنجشنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰، به شکایت دو تن از شاکیانِ پروندهٔ حمید نوری، متهم به مشارکت در کشتار دسته‌جمعی زندانی‌های سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، گوش فرا داد. هر دو شاکی، در روزهای سیاهِ «کشتار بزرگ»، برادران‌شان را در زندان گوهردشت از دست داده بودند؛ زندانی، که به‌قول دادستان پرونده، در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به یک «کارخانه کشتار» شباهت داشت و حمید نوری نیز در آن زمان جزو گردانندگان این کارخانهٔ موحش به‌حساب می‌آمد.

  • 24 min
  خم شدن کمر مردم زیر بار گرانی و ناامیدی از بهبود اوضاع

  خم شدن کمر مردم زیر بار گرانی و ناامیدی از بهبود اوضاع

  نه یارانه‌های معیشتی فایده‌ای داشت، نه برنامه‌های یکساله دولت ابراهیم رئیسی برای کنترل تورم.
  سال ۱۴۰۱ را باید سال فروپاشی معیشت مردم ایران دانست، سالی که در سه ماهه نخست گرانی‌ها چنان عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است که برای بقا، هر روز ناچارند بخشی از هزینه‌های جاری خود را حذف کنند.
  حالا دیگر بحث خانواده‌ها بر سر خرید برنج مرغوب ایرانی نیست. با رسیدن قیمت برنج‌های هندی و پاکستانی به کیلویی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان، برنج در حال حذف از سفره مردم است.
  به گزارش رسانه‌های دولتی، حتی در مازندران و گیلان، که مرکز کاشت برنج ایرانی است، نیز مردم چاره‌ای جز رفتن به سمت خرید برنج‌های خارجی ندارند. حذف برنج یعنی روی آوردن مردم ایران به سمت غذاهای نانی، ولی نان هم با گرانی آرد، افزایش قیمت داشته و در حال حذف از سفره اقشار کم‌درآمد است.
  این روزها، مردم ایران وقتی به فروشگاه مراجعه می‌کنند باید از هفت‌خوانی ترسناک بگذرند و در هر مراجعه، تنها بخشی از مایحتاج ضروری را می‌توانند تهیه کنند.
  گرانی لحظه به لحظه کالاهای اساسی، روغن، رب گوجه فرنگی، ماکارونی و برخی اقلام دیگر و نایاب شدن آن‌ها خبر روز است.
  دولت هم هر بار وعده مقابله با احتکار و گرانی را می‌دهد ولی به نظر می‌رسد مسئولان یا خود از دلایل گرانی‌اند یا از بهبود وضعیت فعلی ناامیدند.
  محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری، که در روزهای ابتدایی گرانی‌ها از ریزش قیمت‌ها و تامین کالاها حرف می‌زد، حالا مردم را به زندگی تجملی متهم می‌کند و می‌گوید در جنوب شهر، همه چیز ارزان است. هرکس زندگی تجملی می‌خواهد باید هزینه‌اش را بپردازد.

  • 24 min
  تروریسم مجازی خطرناک‌تر از ترور فیزیکی؛ راهی برای حذف مخالفان جمهوری اسلامی

  تروریسم مجازی خطرناک‌تر از ترور فیزیکی؛ راهی برای حذف مخالفان جمهوری اسلامی

  جمهوری اسلامی ایران، در کنار کشورهایی مانند چین و روسیه، از بزرگ‌ترین سازمان‌دهندگان تروریسم مجازی و سایبری است و از آن علیه شهروندان و مخالفان سیاسی‌اش در ایران و جهان استفاده می‌کند.
  تروریسم در فضای اینترنت به‌معنای حملات برنامه‌ریزی‌شده با اهداف سیاسی علیه اشخاص، داده‌ها و اطلاعات و برنامه‌های نرم‌افزاری و تحریف حقایق است که زمینه‌ساز انواع خشونت، تهدید، محدودسازی و ترورند.
  درحالی‌که مقام‌های جمهوری اسلامی اعتقاد دارند خود هدف و قربانی تروریسم مجازی‌اند، نگاهی به سیاهه اقدام‌هایشان گویای این واقعیت است که تشکیل گردان‌ها و لشکرهای مجازی در بسیج و سپاه، سامان‌دهی محصلان حوزه‌های علمیه برای اقدام‌های هدفمند در گروه‌های اجتماعی از قبیل جعل اطلاعات و هویت اشخاص، تحریف وقایع و ارسال گزارش‌های غیرواقعی، تنها بخشی از فعالیت‌های حکومت ایران در فضای مجازی است .
  ماجرای پیشنهاد رشوه به کارکنان شرکت «تلاس اینترنشنال»، که محتوای فیسبوک و اینستاگرام را مدیریت و تجزیه‌و‌‌تحلیل می‌کند، و به حذف حساب‌های کاربری و پست‌های مخالفان جمهوری اسلامی منجر شد، یکی از نمونه‌های روشن نفوذ جمهوری اسلامی با هدف ارعاب و تهدید در فضای مجازی است.
  در این ‌بین، همان‌طور که مجرمان اینترنتی با انتشار محتوای مجرمانه از قبیل خشونت، خریدوفروش انسان، پورنوگرافی، خریدوفروش اسلحه و تلاش برای دسترسی به اطلاعات شخصی افراد، دایره گسترده‌ای از فعالیت‌های محدودکننده و تهدیدکننده را پیش می‌برند، حکومت‌های استبدادی و وابستگان آن‌ها نیز روش‌های مشابهی دارند.
  سپاه پاسداران با ایجاد بخشی با عنوان «مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته مجازی» که زیر نظر پدافند غیرعامل این نهاد نظامی فعالیت می‌کند، مدت‌هاست تلاش‌های زیادی برای دسترسی به اطلاعات افراد داشته است، از آلوده کردن موبایل بازداشت‌شدگان به ویروس برای دسترسی به اطلاعات و روابط خصوصی‌شان در فضای مجازی گرفته تا تلاش برای هک و کنترل حساب کاربری آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی.

  • 28 min
  دادگاه استکهلم: محاکمه جمهوری اسلامی ایران

  دادگاه استکهلم: محاکمه جمهوری اسلامی ایران

  هجدهم آبان ۱۳۹۸، یکی از دست اندرکاران کشتار بزرگ سال ۱۳۶۷ در خاک سوئد بازداشت شد. دادستانی این کشور، با استناد به مدارک متقن، حمید نوری، ملقب به حمید عباسی را جزو سازمان¬دهنده¬های فرایند کشتار در زندان گوهردشت شناسایی کرده است.
  حمید اشتری، از شاهدهای دادگاه استکهلم و فردی که ایرج مصداقی را در به دام انداختن حمید نوری کمک کرد، در توضیح فرایند بازداشت دادیار سابق زندان‌های اوین و گوهردشت چنین می‌گوید:
  ایرج مصداقی چندی پس از آنکه حمید اشتری را در جریان نقشه دستگیری حمید نوری قرار می‌دهد، از استکهلم به لندن می‌رود تا با کمک یکدیگر وکیلی پیدا کنند و شکایت علیه نوری را به جریان بیندازند.
  پس از بازداشت حمید نوری در فرودگاه آرلاندای استکهلم، دستگاه قضایی سوئد تصمیم گرفت تا، بر اساس مدارک ارائه شده، نوری را برای یک ماه در بازداشت موقت نگه دارد. پس آن تاریخ حکم بازداشت موقتِ متهمِ دادگاه استکهلم بیست مرتبه دیگر تمدید شد. دادستان‌ها، در این بیست و یک‌ ماه، پرونده حمید نوری را تکمیل کردند.
  بر پایه اظهارات مندرج در پرونده، بیش از صد نفر او را به عنوان دادیار زندان‌های اوین و گوهردشت شناسایی کرده‌اند. همان افراد تاکید دارند حمید نوری (عباسی) در جریان کشتار زندانی‌های سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ از دادیارهای زندان گوهردشت بوده و در قتل‌عام زندانی‌ها مشارکت فعال داشته است. بنابراین در کیفرخواستی که علیه نوری نوشته¬اند، او را به «نقض فاحش قوانین بین¬المللی» و «قتل عمد» متهم کرده¬اند و محاکمه او از نوزدهم مرداد ۱۴۰۰ در شهر استکهلم آغاز شد و تا چهارده اردیبهشت ۱۴۰۱ ادامه پیدا کرد.
  حسین ملکی، از شاهدهای دادگاه استکهلم که شهادتش علیه حمید نوری را در روز ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ادا کرد، درباره تاثیر سیاسیِ محاکمه شدنِ دادیار سابق زندان‌های اوین و گوهردشت چنین می‌گوید:
  جمهوری اسلامی در حد فاصل ماه¬های مرداد و شهریور ۱۳۶۷ دست¬کم سه هزار و ۸۰۰ زندانی سیاسی را به قتل رساند. کانون کشتار، زندان¬های تهران و کرج بود. حکم قتل¬عام را روح¬الله خمینی در ششم مرداد همان سال صادر کرد. بر اساس آن حکم یک قاضی شرع، دادستان انقلاب و نماینده¬ای از وزارت اطلاعات وظیفه بررسی وضعیت زندانی¬ها را بر عهده گرفتند. بازمانده¬های کشتار بزرگ به این گروه لقب «هیئت مرگ» داده¬اند. کار هیئت مرگ بازجویی زندانی¬ها و تشخیص این نکته بود که چه کسانی محکوم به مرگ¬اند و چه کسانی نیستند.
  مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران هرگز اجساد کشته‌شدگان را به خانواده‌های آن‌ها تحویل ندادند، محل دفن‌شان را مشخص نکردند و حتی به خانواده‌های جان‌باختگان

  • 20 min
  معضل سرقت تلفن همراه در ایران

  معضل سرقت تلفن همراه در ایران

  «ضربه روحی ناشی از ترس و شوکی که به آدم وارد می‌شود تا مدت‌ها موجب ترس و اضطراب می‌شود»
  ؛جمله‌ای که بسیاری از قربانیان سرقت می‌گویند.قربانیان گوشی‌قاپی در تهران تجربیاتی کمابیش یکسان دارند. شوک ابتدایی لحظه سرقت چیزی نیست که تا مدت‌ها توان فراموش کردنش را داشته باشند.
  موبایل‌دزدی یا گوشی‌قاپی مسئله‌ای‌ است که در دو سه سال اخیر شدت بیشتری گرفته و روش‌های سرقت نیز متفاوت شده است.
  اگر روزگاری پلیس مدعی بود کنار خیابان با گوشی صحبت نکنید تا از گوشی‌قاپ‌ها در امان بمانید، حالا در مغازه، ماشین و حتی خانه‌هایتان نیز در امان نیستید.
  اواخر سال گذشته، پلیس تهران اعلام کرد میزان سرقت‌های خرد که شامل گوشی قاپی نیز می‌شود افزایشی قابل‌ملاحظه داشته است.
  سیر صعودی قیمت گوشی‌های موبایل و فقر فزاینده سبب شده است موج تازه‌ای از سرقت در شهرهای بزرگ ایران راه بیفتد.
  مسئله زمانی حاد می‌شود که بدانیم در ماه‌های اخیر گوشی‌قاپی با خشونت نیز همراه بوده است. در موارد بسیاری، گوشی‌قاپ‌ها حین صحبت فرد دست به سرقت نمی‌زنند بلکه این مدل سرقت با خفت‌گیری همراه است و معمولا دو یا سه نفر با محاصره فرد، حتی در اماکن به‌نسبت شلوغ با چاقو و قمه و به‌زور تهدید و حتی ضرب‌و‌جرح، اقدام به سرقت گوشی می‌کنند.
  پلیس ایران مدعی‌ است گرانی مواد مخدر در ماه‌های اخیر یکی از دلایل افزایش سرقت‌های خرد بوده است.
  اما ماجرای گوشی‌قاپی زمانی عجیب می‌شود که بدانیم سارقان به شیوه‌های تازه‌ای روی آورده‌اند.
  شیوه مرسوم و غالب همان سرقت گوشی حین صحبت است و معمولا سارقان سوار موتورند.
  در این شیوه، یک یا دو نفر معمولا خلاف جهت خیابان و با خاموش کردن موتور، از پشت به فرد در حال صحبت نزدیک می‌شوند و تنها چند ثانیه قبل از سرقت، موتور را روشن و پس از گرفتن گوشی از دست مالک، به‌سرعت فرار می‌کنند.

  • 12 min

Top Podcasts In News

Areeka Podcast
Al Jazeera Podcasts الجزيرة بودكاست
Monirah
ثمانية/thmanyah
BBC World Service
تنوين بودكاست | Tanween Podcast

You Might Also Like

BBC Persian Radio
tanzpardazi | طنزپردازی
Shahin Javadi Nezhad & Reza Haririan
Iman Fani
Radionist team
Ali Bandari