23 episodes

پرونده، پادکست هفتگی ایندیپندنت فارسی است که فراتر از اخبار روزانه نگاهی متفاوت به موضوعات مهم مربوط به ایران دارد

رادیو جامعه (پادکست اجتماعی‪)‬ indypersian

  • News

پرونده، پادکست هفتگی ایندیپندنت فارسی است که فراتر از اخبار روزانه نگاهی متفاوت به موضوعات مهم مربوط به ایران دارد

  مرگ الظواهری؛ تحت تعقیب ترین تروریست جهان

  مرگ الظواهری؛ تحت تعقیب ترین تروریست جهان

  پزشک ۷۱ ساله مصری که در فهرست تحت تعقیب‌ترین تروریست‌های جهان بود، یک‌شنبه، سی و یکم ژوئیه، با استفاده از موشک شش تیغه هلفایر در حمله پهپادی آمریکا در شهر کابل کشته شد. الظواهری از طراحان حمله مرگبار ۱۱ سپتامبر بر مرکز تجارت جهانی بود که حدود ۳ هزار کشته برجا گذاشت. او در همراهی با اسامه بن لادن، این حمله را از افغانستانِ زیر سلطه ملا عمر طراحی کرد. ملا عمر، بنیان‌گذار و رهبر پیشین طالبان، از اسامه بن لادن، الظواهری و دیگر تروریست‌های خارجی، به عنوان «مهمان» پذیرایی می‌کرد.
  پس از آنکه القاعده مسئولیت حملات ۱۱ سپتامبر را به عهده گرفت، آمریکا عملیاتی را به منظور سرکوب این شبکه و بازداشت سران آن که عامل کشتار شهروندان آمریکایی بودند روی دست گرفت. تلاش آمریکا برای متقاعد ساختن ملا عمر به اینکه اسامه بن لادن را تحویل آمریکا دهد ناکام شد. ملا عمر در پاسخ به آمریکا گفت، اسامه مهمان افغان‌ها است و افغان‌ها مهمان خود را تحویل دشمن نمی‌دهد. فروپاشی رژیم طالبان، با حمله آمریکا به افغانستان در اواخر ۲۰۰۱ رقم خورد و تا سه ماه پس از آغاز عملیات، بساط طالبان از سراسر افغانستان برچیده شد. سران طالبان، به شمول مهمان‌های شان به پاکستان پناه بردند. جایی که اسامه بن لادن در ۲۰۱۱ توسط حمله نیروهای آمریکایی به قتل رسید.

  • 22 min
  سیلاب، فرصتی برای گذر از قحط سالی

  سیلاب، فرصتی برای گذر از قحط سالی

  اما چرا سیل که می‌توانست رحمت باشد، آبخوان‌ها یا همان سفره‌های زیرزمینی را تغذیه کند، جلوی فرونشست زمین را بگیرد و از هجوم ریزگردها بکاهد امروز تبدیل شده است به یک فاجعه جبران‌ناپذیر؟

  • 12 min
  تابستان هایی گرم، خنک با لیوانی شربت

  تابستان هایی گرم، خنک با لیوانی شربت

  کدام یک از ماست که یادش نیاید ، خانه های قدیمی که از هرم گرمای تابستان پشت پنجره حصیر می کشیدیم تا آفتاب داخل خانه نتابد . حصیرهایی که روی آنها آب می پاشیدیم تا حیاط خانه خنک شود و ظرفهای شربت و یخ داخل کاسه سکنجبین که یا در لیوانهای پر از یخ می ریختیم و می نوشیدیم یا برگ سبز کاهویی را آغشته به آن می کردیم و با گفتگویی با اطرافیان که از گرمای تابستان هم گرمتر بود، در دهان می گذاشتیم.

  • 10 min
  محاکمهٔ حمید نوری: دستاورد تاریخی جنبش دادخواهی

  محاکمهٔ حمید نوری: دستاورد تاریخی جنبش دادخواهی

  هیئت قضاتِ دادگاه استکهلم در روز پنجشنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰، به شکایت دو تن از شاکیانِ پروندهٔ حمید نوری، متهم به مشارکت در کشتار دسته‌جمعی زندانی‌های سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، گوش فرا داد. هر دو شاکی، در روزهای سیاهِ «کشتار بزرگ»، برادران‌شان را در زندان گوهردشت از دست داده بودند؛ زندانی، که به‌قول دادستان پرونده، در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به یک «کارخانه کشتار» شباهت داشت و حمید نوری نیز در آن زمان جزو گردانندگان این کارخانهٔ موحش به‌حساب می‌آمد.

  • 24 min
  خم شدن کمر مردم زیر بار گرانی و ناامیدی از بهبود اوضاع

  خم شدن کمر مردم زیر بار گرانی و ناامیدی از بهبود اوضاع

  نه یارانه‌های معیشتی فایده‌ای داشت، نه برنامه‌های یکساله دولت ابراهیم رئیسی برای کنترل تورم.
  سال ۱۴۰۱ را باید سال فروپاشی معیشت مردم ایران دانست، سالی که در سه ماهه نخست گرانی‌ها چنان عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است که برای بقا، هر روز ناچارند بخشی از هزینه‌های جاری خود را حذف کنند.
  حالا دیگر بحث خانواده‌ها بر سر خرید برنج مرغوب ایرانی نیست. با رسیدن قیمت برنج‌های هندی و پاکستانی به کیلویی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان، برنج در حال حذف از سفره مردم است.
  به گزارش رسانه‌های دولتی، حتی در مازندران و گیلان، که مرکز کاشت برنج ایرانی است، نیز مردم چاره‌ای جز رفتن به سمت خرید برنج‌های خارجی ندارند. حذف برنج یعنی روی آوردن مردم ایران به سمت غذاهای نانی، ولی نان هم با گرانی آرد، افزایش قیمت داشته و در حال حذف از سفره اقشار کم‌درآمد است.
  این روزها، مردم ایران وقتی به فروشگاه مراجعه می‌کنند باید از هفت‌خوانی ترسناک بگذرند و در هر مراجعه، تنها بخشی از مایحتاج ضروری را می‌توانند تهیه کنند.
  گرانی لحظه به لحظه کالاهای اساسی، روغن، رب گوجه فرنگی، ماکارونی و برخی اقلام دیگر و نایاب شدن آن‌ها خبر روز است.
  دولت هم هر بار وعده مقابله با احتکار و گرانی را می‌دهد ولی به نظر می‌رسد مسئولان یا خود از دلایل گرانی‌اند یا از بهبود وضعیت فعلی ناامیدند.
  محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری، که در روزهای ابتدایی گرانی‌ها از ریزش قیمت‌ها و تامین کالاها حرف می‌زد، حالا مردم را به زندگی تجملی متهم می‌کند و می‌گوید در جنوب شهر، همه چیز ارزان است. هرکس زندگی تجملی می‌خواهد باید هزینه‌اش را بپردازد.

  • 24 min
  تروریسم مجازی خطرناک‌تر از ترور فیزیکی؛ راهی برای حذف مخالفان جمهوری اسلامی

  تروریسم مجازی خطرناک‌تر از ترور فیزیکی؛ راهی برای حذف مخالفان جمهوری اسلامی

  جمهوری اسلامی ایران، در کنار کشورهایی مانند چین و روسیه، از بزرگ‌ترین سازمان‌دهندگان تروریسم مجازی و سایبری است و از آن علیه شهروندان و مخالفان سیاسی‌اش در ایران و جهان استفاده می‌کند.
  تروریسم در فضای اینترنت به‌معنای حملات برنامه‌ریزی‌شده با اهداف سیاسی علیه اشخاص، داده‌ها و اطلاعات و برنامه‌های نرم‌افزاری و تحریف حقایق است که زمینه‌ساز انواع خشونت، تهدید، محدودسازی و ترورند.
  درحالی‌که مقام‌های جمهوری اسلامی اعتقاد دارند خود هدف و قربانی تروریسم مجازی‌اند، نگاهی به سیاهه اقدام‌هایشان گویای این واقعیت است که تشکیل گردان‌ها و لشکرهای مجازی در بسیج و سپاه، سامان‌دهی محصلان حوزه‌های علمیه برای اقدام‌های هدفمند در گروه‌های اجتماعی از قبیل جعل اطلاعات و هویت اشخاص، تحریف وقایع و ارسال گزارش‌های غیرواقعی، تنها بخشی از فعالیت‌های حکومت ایران در فضای مجازی است .
  ماجرای پیشنهاد رشوه به کارکنان شرکت «تلاس اینترنشنال»، که محتوای فیسبوک و اینستاگرام را مدیریت و تجزیه‌و‌‌تحلیل می‌کند، و به حذف حساب‌های کاربری و پست‌های مخالفان جمهوری اسلامی منجر شد، یکی از نمونه‌های روشن نفوذ جمهوری اسلامی با هدف ارعاب و تهدید در فضای مجازی است.
  در این ‌بین، همان‌طور که مجرمان اینترنتی با انتشار محتوای مجرمانه از قبیل خشونت، خریدوفروش انسان، پورنوگرافی، خریدوفروش اسلحه و تلاش برای دسترسی به اطلاعات شخصی افراد، دایره گسترده‌ای از فعالیت‌های محدودکننده و تهدیدکننده را پیش می‌برند، حکومت‌های استبدادی و وابستگان آن‌ها نیز روش‌های مشابهی دارند.
  سپاه پاسداران با ایجاد بخشی با عنوان «مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته مجازی» که زیر نظر پدافند غیرعامل این نهاد نظامی فعالیت می‌کند، مدت‌هاست تلاش‌های زیادی برای دسترسی به اطلاعات افراد داشته است، از آلوده کردن موبایل بازداشت‌شدگان به ویروس برای دسترسی به اطلاعات و روابط خصوصی‌شان در فضای مجازی گرفته تا تلاش برای هک و کنترل حساب کاربری آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی.

  • 28 min

Top Podcasts In News

ثمانية/thmanyah
Areeka Podcast
BBC World Service
Al Jazeera Podcasts الجزيرة بودكاست
ثمانية/thmanyah
The New York Times

You Might Also Like

BBC Persian Radio
فرشاد محمودی
Shahin Javadi Nezhad & Reza Haririan
Iman Fani
tanzpardazi | طنزپردازی
Ali Bandari