Ministerský jednorožec

Podporujeme inovace
Ministerský jednorožec

Ministerský jednorožec je podcast provázející světem sociálních inovací. Veronika Pavlovská a Petr Havlíček posluchače seznamují s projekty, které inovačně řeší současné sociální problémy, představují přístupy, které jsou k jejich řešení vhodné a zvou si inspirativní hosty, kteří se snaží měnit české prostředí k lepšímu. Sledovat nás můžete také na www.facebook.com/podporujemeinovace. Náměty nebo připomínky pište na inovace@mpsv.cz.

  1. 29 AUG

    #57 Katarína Nevrlá: Hlavním důsledkem chudoby je toxický stres, který má negativní vliv na rozvoj mozku dítěte

    Ministerský jednorožec pokračuje v tématu včasné péče, jejích přínosů a podobám, které může nabírat. Veronika Pavlovská si do studia pozvala Katarínu Nevrlou, rozvojovou manažerkou organizace Cesta von CZ. Ta do Česka přináší slovenský program Omama, který je zaměřený na rozvoj dětí do tří let věku ze sociálně vyloučených lokalit, zmocňování rodin a posílení rodičovských kompetencí. Aktuálně podporují 85 dětí skrze práci šesti omam v pěti lokalitách (Ostrava, Karviná, Orlová, Bohumín, Havířov). Omama je romskou vyškolenou pracovnicí, která provádí výukové lekce v rodinách, které podporují vazbu mezi dětmi a rodiči a zdravý vývoj dětí.  Veronika s Katarínou společně probraly, co je to generační chudoba a jaký má vliv na život, jak toxický stres dopadá na děti a rodiny, jaké výsledky má Cesta von na Slovensku, co jim přinesla spolupráce s designérem služeb a jak se liší působení omam v České republice a na Slovensku. Katarína v podcastu zmiňuje výzkum Effect of the Jamaica Early Childhood Stimulation Intervention on Labor Market Outcomes at Age 31 | NBER. Pokud vás podcast zaujal a chcete Cestu von CZ podpořit, můžete využít sbírku na Darujme: https://www.darujme.cz/plnime-sny-s-omamou. Jejich aktivity můžete sledovat na webu cestavon.cz a případně i Facebooku. Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.

    31 min
  2. 15 AUG

    #56 Kateřina Sirotková: Každé dítě by mělo vyrůstat v bezpečném a podnětném prostředí, aby mohlo naplnit svůj potenciál

    Tímto dílem začíná třídílná série na téma včasné péče. V loňském létě jsme se v našem podcastu dotkli tématu duševního zdraví mladých. Letos se ke stejnému tématu vracíme, ale z jiného úhlu pohledu. Zaměříme se na to, jak problémům s duševním zdravím předcházet, jak budovat odolnost a resilienci a jak může fungovat včasná péče a včasné intervence. S jednotlivými hostkami probereme co je to včasná péče, jaké jsou její konkrétní podoby a co všechno včasná péče přináší a jaké jsou její efekty. Do studia si proto Veronika Pavlovská na úvod pozvala Kateřinu Sirotkovou, ředitelku Platformy pro včasnou péči. Společně probraly co je to včasná péče a pro koho je určená, jak se odlišuje od rané péče, na jaké všechny problémy může včasná péče reagovat a jaké efekty může mít i malá a levná intervence, která je poskytnutá včas a na správném místě. Představují konkrétní služby a nástroje, které jsou součástí včasné péče. A dotkly se i tématu spolupráce, síťování a benefitů, které přináší.  Výzkumy a zdroje zmíněné v této epizodě: Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity (ČR) Perry Preschool Project (Michigan) Carolina Abecedarian Project (Severní Karolína) Jamaica Home Visit Program (Jamajka) Center on developing child (zde youtube kanál) (Harvard) Pokud byste se chtěli stát členy Platformy pro včasnou péči nebo jejich podporovateli, prozkoumejte jejich webové stránky: Spolu a včas - Platforma pro včasnou péči (vcasnapece.cz). Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.

    42 min
  3. 1 AUG

    #55 Martin Hulík a David Pešek: Užívání drog se u většiny klientů ukazuje jako ten menší problém, potíží je samota a krok do neznáma

    Třetím dílem završujeme minisérii o psychoaktivních látkách. Tentokrát jsme se podívali na téma léčby závislostí a snižování rizika u lidi se závislostmi. Hosty Petra Havlíčka jsou Martin Hulík, vedoucí terapeutické komunity Němčice, který se zabývá především léčbou závislostí a David Pešek, vedoucí kontaktního centra, který se specializuje na přístup harm reduction. Oba jsou z neziskové organizace Sananim. V rozhovoru hovořili o tom, jak vzniká závislost a jak jsou blízké a zdravé vztahy důležité, aby k rozvoji závislostí nedošlo. Lidé, kteří nezažívají bezpečí ve vztahu, ať už v základním dítě-rodič nebo v dalších, tak je u nich potenciál k rozvoji závislosti mnohonásobně vyšší než u lidí, kteří tuto jistotu v mezilidských vztazích mají. Dále probírali přístup harm reduction, což jsou služby, které pomáhají klientům se závislostmi a zároveň chrání společnost (např. před infekčními nemocemi). Díky tomu, že tyto služby začaly fungovat hned po revoluci, tak je např. prevalence HIV u uživatelů drog minimální. Posledním tématem bylo léčení závislostí v pobytových komunitních službách. Program v Němčicích se skládá ze tří pilířů: 1. terapie, 2. práce a 3. volný čas. Volný čas je důležitý, aby člověk uměl žít bez dohledu, uměl přebrat zodpovědnost a naučil se, že život není jen o práci a odříkání si, ale o smysluplném a zajímavém životním stylu. Ukazuje se také, že užívání drog nebo závislost samotná se u většiny klientů ukazuje jako ten menší nebo snáz řešitelnější problém, to co je u klientů větší potíž, je naprostý krok do neznáma a samota. Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.

    58 min
  4. 18 JUL

    #54 Tomáš Páleníček a Jan Blahůšek: Psychedelika se ukázala jako nejúčinnější v léčbě závislostí

    V druhém díle minisérie o psychoaktivních látkách přivítal Petr Havlíček dva hosty z Národního ústavu duševního zdraví, Tomáše Páleníčka a Jana Blahůška. Hovořili společně o tom, jak použití psychedelik pomáhá v léčbě duševních nemocí a že následná psychoterapie prodlužuje jejich pozitivní efekt. Jedním z pozitivních příběhů je ten, kdy maminka dvou dětí byla v dlouhodobě špatném psychickém stavu a rozhodnuta pro podstoupení eutanazie ve Švýcarsku. Prošla však ketaminovou terapií, která ji pomohla do té míry, že výrazně snížila sebevražedné myšlenky a proces vedoucí k eutanazii tak zrušila. Dále probrali to, jak psychedelická terapie vypadá, jaké jsou legislativní překážky použití psilocybinu, tedy látky z lysohlávků, v širší léčbě oproti heroinu, který je registrovaný jako léčivo. Dostali se však i ke vztahu psychoaktivních látek a rituálů, indiánům, a šamanům z Jižní Ameriky. Například Kolumbie delegovala část péče o lidi s duševními potížemi na tradiční léčitele, kteří pracují i s psychedeliky. Narazili tak, podobně jako v rozhovoru s Jindřichem Vobořilem, na vliv norem a kulturního kontextu, kdy stejní psychedeličtí léčitelé mohou v Česku skončit za pořádání například ayahuascových rituálů ve vězení. Pokud byste se o možnostech psychedelik a jejich využití chtěli dozvědět více, doporučili naši hosté následující literaturu či autory: Fenomén psychedelie - Filip Tylš a kol. Psychedelika a psychonautika - Vojtěch Cink Brány vnímání- Auldous Huxley díla Stanislav Grof, nebo Timothy Lieryho Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.

    1h 16m

About

Ministerský jednorožec je podcast provázející světem sociálních inovací. Veronika Pavlovská a Petr Havlíček posluchače seznamují s projekty, které inovačně řeší současné sociální problémy, představují přístupy, které jsou k jejich řešení vhodné a zvou si inspirativní hosty, kteří se snaží měnit české prostředí k lepšímu. Sledovat nás můžete také na www.facebook.com/podporujemeinovace. Náměty nebo připomínky pište na inovace@mpsv.cz.

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada