Świadek ze słyszenia

Piotr Misztal
Świadek ze słyszenia

Świadek ze słyszenia to autorski podcast dr Piotra Misztala, adwokata, nauczyciela akademickiego, eksperta prawnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem podcastu jest popularyzacja polskiego procesu karnego. Autor stawia na praktykę dlatego chciałby, aby przekazywane treści miały właśnie taki walor. Piotr Misztal opowie o ciekawych sprawach karnych, kontrowersyjnych zagadnieniach. Będzie to proces karny oczami Piotra Miszala, subiektywnie do granic możliwości. Podcast zawiera liczne elementy true crime.

  1. Odpowiedzialność karna za mowę nienawiści

    -3 ДН.

    Odpowiedzialność karna za mowę nienawiści

    🎙 NOWY ODCINEK PODCASTU „Świadek ze słyszenia”! 🎙 W 23 odcinku podcastu przyglądam się jednemu z najbardziej złożonych i budzących ogromne emocje problemów społecznych – przestępstwom motywowanym nienawiścią. 👉 Czym dokładnie jest mowa nienawiści? Jakie skutki wywołuje dla społeczeństwa, jego spójności i bezpieczeństwa? 👉 Jak reaguje polskie prawo karne? Jakie narzędzia stosuje w walce z tym zjawiskiem, a gdzie wciąż istnieją luki? 👉 Co robią Policja i Rzecznik Praw Obywatelskich? Czy ich działania są wystarczające, aby ograniczyć skalę tego problemu? W tym odcinku omawiam: 🔎 Dane i statystyki z lat 2022–2024, które pokazują, jak zmienia się skala przestępstw z nienawiści w Polsce. 🕵️‍♂️ Prawdziwe historie kryminalne, które wstrząsnęły opinią publiczną – od tragicznych wydarzeń związanych z zabójstwem Pawła Adamowicza po groźby bezprawne kierowane wobec Jerzego Owsiaka. ⚖️ Refleksje nad prewencją i edukacją, które mogą pomóc w budowaniu bardziej tolerancyjnego, otwartego i bezpiecznego społeczeństwa. Zastanawiam się też, jak daleko sięga odpowiedzialność mediów i nas samych w walce z mową nienawiści. Czy wystarczająco dbamy o to, co dzieje się w naszym otoczeniu, czy może przymykamy oczy na niepokojące zjawiska? To odcinek pełen faktów, analiz i osobistych przemyśleń, który skłoni Cię do refleksji nad tym, jak wiele możemy zrobić razem, aby przeciwdziałać nienawiści i wspierać równość oraz szacunek dla każdego. 🎧 Posłuchaj teraz! Podziel się swoimi przemyśleniami, zostaw komentarz i pamiętaj o subskrypcji na Spotify, YouTube oraz obserwowaniu mnie na Facebooku. Twoje wsparcie pozwala mi dotrzeć do coraz większej liczby słuchaczy i rozwijać ten podcast. 👉 Linki do odcinka: YouTube: https://youtu.be/FxoQm5COTzI Spotify:   Źródła: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/mowa-i-przestepstwa-z-nienawisci-polskie-prawo-nie-wymaga-zmian-Pelnomocnik-rzadu-RPO#:~:text=Nie%20potrzeba%20wprowadza%C4%87%20ustawowej%20definicji%20mowy%20nienawi%C5%9Bci.&text=18%20lutego%202021%20r.,z%2028%20listopada%202008%20r. https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-kodeks-karny-zmiany-projekt-opinia Wyrok SA w Katowicach z 8.07.2021 r., II AKa 119/21, LEX nr 3322602. Wyrok SA w Szczecinie z 7.03.2019 r., II AKa 231/18, LEX nr 3021580. Wyrok SA w Gdańsku z 19.07.2018 r., II AKa 192/18, KSAG 2018, nr 4, poz. 118-128. Wyrok SN z 24.11.2021 r., V KK 42/21, LEX nr 3328266. Wyrok SA w Szczecinie z 9.09.2021 r., II AKa 95/21, LEX nr 3228434. Wyrok SA w Katowicach z 8.07.2021 r., II AKa 119/21, LEX nr 3322602. Wyrok SA we Wrocławiu z 11.07.2019 r., II AKa 223/19, LEX nr 2704600. Wyrok SA w Szczecinie z 7.03.2019 r., II AKa 231/18, LEX nr 3021580.

    29 мин.
  2. Zatrzymanie osoby podejrzanej

    2 ЯНВ.

    Zatrzymanie osoby podejrzanej

    W 22 odcinku podcastu opowiem o zatrzymaniu osoby podejrzanej – jednym z najważniejszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych czynności stosowanych na  „przedpolu” procesu karnego. Zatrzymanie jest środkiem przymusu, którego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego. Nie jest to środek zapobiegawczy, ale tzw. czynność faktyczna. Może być stosowany zarówno do osoby podejrzanej, podejrzanego, jak i oskarżonego. W dzisiejszym odcinku skupię się na zatrzymaniu tzw. faktycznie podejrzanego a więc osoby, która nie jest stroną postępowania, nie przedstawiono jej zarzutów ani nie przystąpiono do jej przesłuchania w tym charakterze, ale podejrzewa się ją o popełnienie przestępstwa. Wyjaśnię, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby zatrzymanie było zgodne z prawem. Co decyduje o tym, że zatrzymanie jest legalne, zasadne i prawidłowe? Przedstawię także podstawowe uprawnienia osoby zatrzymanej – od prawa do informacji i kontaktu z adwokatem, przez możliwość wniesienia zażalenia, aż po ochronę godności i zakaz stosowania tortur i nieludzkiego zachowania. To kluczowe elementy, które mają chronić osoby podejrzane przed arbitralnością działań organów ścigania. Nie zabraknie odniesień do prawdziwych spraw kryminalnych, które wstrząsnęły opinią publiczną. Omówię zatrzymanie Igora Stachowiaka – tragiczny przykład rażących naruszeń praw osoby zatrzymanej. Poruszę również sprawę Kanciał przeciwko Polsce, która zawisła przed Trybunałem Praw Człowieka. Wyjaśnię, jakie standardy międzynarodowe dotyczące zatrzymań wyznacza ten wyrok i dlaczego jest on istotny dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Opowiem o dwóch istotnych wydarzeniach związanych z masowymi protestami społecznymi w Polsce w 2020 roku, które były odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Wyrok ten uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis umożliwiający aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, co wywołało ogólnokrajowe manifestacje. Pierwszym wydarzeniem było zatrzymanie aktywistów na autostradzie pod Pruszkowem 30 października 2020 roku. Interwencja Policji została później uznana za nielegalną, niezasadną i przeprowadzoną w sposób nieprawidłowy przez Sąd Rejonowy w Pruszkowie. Drugim incydentem były działania Policji podczas protestu w rejonie ronda de Gaulle’a w Warszawie 18 listopada 2020 roku. Funkcjonariusze, w tym nieumundurowani policjanci, użyli środków przymusu bezpośredniego, takich jak siła fizyczna, pałki teleskopowe i gaz pieprzowy, co wzbudziło poważne zastrzeżenia i zostało uznane za naruszenie standardów ochrony praw człowieka.

    36 мин.
  3. Zabójstwo w afekcie fizjologicznym

    19.12.2024

    Zabójstwo w afekcie fizjologicznym

    W tym odcinku opowiem Wam o trzech prawdziwych historiach, które pokazują, jak silne emocje mogą doprowadzić człowieka do tragicznych w skutkach decyzji oraz jak prawo karne radzi sobie z oceną takich sytuacji. Przedstawię Wam sprawy Leszka, Hanny i Barbary – osób, które w momencie silnego wzburzenia dokonały poważnych zbrodni, zmieniając swoje życie na zawsze. Opowiem o przebiegu tych zdarzeń, o tym, jak zostały ocenione przez sądy, oraz jaką rolę odegrały opinie biegłych w zrozumieniu tych dramatycznych wydarzeń. Każda z tych historii jest inna, ale łączy je wspólny mianownik – emocje, które wybuchły z taką siłą, że całkowicie zdominowały zachowanie sprawców. Tematem odcinka jest zabójstwo popełnione w stanie silnego wzburzenia znane jako zabójstwo w afekcie fizjologicznym. Zjawisko to jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w prawie karnym. To sytuacja, w której gwałtowne emocje dominują nad intelektem. W orzecznictwie nie ma zgody, czy do oceny takiego stanu należy powoływać biegłych psychiatrów lub psychologów, czy też decyzję o jego istnieniu sąd może podjąć samodzielnie, bazując na zebranych w sprawie dowodach. Przyjrzę się również różnicom między afektem fizjologicznym a patologicznym, a także cienkiej granicy, która decyduje o kwalifikacji prawnej czynu. Zapraszam Was do wysłuchania odcinka i refleksji nad tym, jak emocje wpływają na ludzkie decyzje i jak prawo karne „interpretuje” te najbardziej skrajne sytuacje. To ostatni odcinek podcastu w tym roku.

    38 мин.
  4. Odpowiedzialność karna za aborcję. Fakty i mity

    05.12.2024

    Odpowiedzialność karna za aborcję. Fakty i mity

    W dzisiejszym odcinku skupię się na odpowiedzialności karnej osób trzecich w przypadku aborcji dokonanej za zgodą kobiety. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku przeprowadza się około 73 milionów aborcji. Zgodnie z danymi aż 61 procent wszystkich nieplanowych ciąż i 29 % wszystkich ciąż kończy się aborcją indukowaną. Aborcja indukowana to taka, która ma miejsce za pomocą środków farmakologicznych lub za pośrednictwem interwencji chirurgicznej. Organizacja podkreśla, że aborcja do 12 tygodnia ciąży może być dokonana w sposób bezpieczny przez samą kobietę poza placówkami medycznymi, gdy posiada ona wysokiej jakości środki farmaceutyczne. Polskie prawo chroni prawo do życia, w tym w fazie prenatalnej, ale przewiduje możliwość przerwania ciąży w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej oraz gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. usunięto możliwość legalnej aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. Decyzja ta wywołała masowe protesty społeczne. Obecnie trwają prace parlamentarne nad liberalizacją przepisów karnych, w tym depenalizacją pomocnictwa i nakłaniania do aborcji. W sierpniu 2024 r. pojawiły się wytyczne Prokuratora Generalnego związane z ściganiem sprawców przestępstw określonych w art. 152 k.k. Ich celem jest ujednolicenie praktyki we wszystkich jednostkach prokuratur w całej Polsce. Ciekawe dane z systemu Global Abortion Policies Database zebrali badacze Sanhita Ambast, Hazal Atay, Antonella Lavelanet Wynika z nich, że 134 kraje na świecie karzą osoby poszukujące aborcji, 181 państw osoby wykonujące aborcję, a 159 z nich osoby pomagające w aborcjach . Chcesz wiedzieć jak wygląda to u nas w Polsce ? Koniecznie słuchaj do końca. Youtube: https://youtu.be/loNrh9gMLO4 Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61554921624070

    39 мин.
  5. 21.11.2024

    Fałszywe oskarżenie o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej

    Odróżnienie prawdziwych oskarżeń o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej od fałszywych jest jednym z najtrudniejszych wyzwań jakie spoczywają na organach ścigania.  Prokurator, prowadząc lub nadzorując postępowanie przygotowawcze, powinien zapewnić ogólną rzetelność postępowania, obiektywizm, przy jednoczesnym dbaniu o prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Przesłuchanie w ramach tzw. niebieskiego pokoju jest często jednym z najistotniejszych dowodów dla oceny tego, czy doszło do popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej na szkodę małoletniego. Przesłuchanie pokrzywdzonego z udziałem biegłego psychologa ma pomóc ocenić, czy zeznania małoletniego są zgodne jego stanem psychicznym i emocjonalnym. Prawie w każdym postępowaniu o tego rodzaju czyny pojawia się pytanie o kolejność (sekwencję) przeprowadzonych czynności procesowych. Czy przesłuchiwać małoletniego pokrzywdzonego przed przedstawieniem zarzutów podejrzanemu? Czy też najpierw przedstawić zarzuty a następnie przeprowadzić przesłuchanie w trybie art. 185a k.p.k. W tym odcinku opowiem o kilku prawdziwych sprawach karnych, w których doszło do fałszywych oskarżeń. To jednak nie wszystko. Słuchacze będą mogli zobaczyć mój debiut w zakresie tworzenia fabuły. Od dłuższego czasu myślałem o napisaniu opowiadania true crime z wyraźnym edukacyjnym przekazem. Nie mogę się doczekać Waszych opinii na temat odcinka. Koniecznie słuchajcie do końca, żeby dowiedzieć się jaki był finał przedstawionych przeze mnie historii. Linki: https://youtu.be/h0woz6zuWwI   Źródła:   https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/bialystok/lomza-mezczyzna-falszywie-oskarzony-o-pedofilie-przeszedl-gehenne/8zmqvsk   https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art38001711-nieslusznie-aresztowany-za-koszmar-w-wiezieniu-dostanie-350-tys-zl; https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-wymiar-sprawiedliwosci-czyli-bagno-czy-ziobro-zmienil-prokur,nId,6618058; https://regiony.tvp.pl/69758396/cela-012; https://vod.tvp.pl/informacje-i-publicystyka,205/magazyn-ekspresu-reporterow-odcinki,273697/odcinek-997,S01E997,453140   https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Je3Gn-HG9ww   https://gazetalubuska.pl/dostala-miesiac-wiezienia-za-falszywe-oskarzenie-meza-o-pedofile/ar/7834591; https://gazetalubuska.pl/kobieta-skazana-za-pomowienie-bylego-meza-o-pedofilie/ar/7857678   https://www.fakt.pl/polityka/poslanka-kukiza-walczy-o-wolnosc-dla-rodzicow-na-prosbe-ich-dzieci/my2kvrb   https://uwaga.tvn.pl/reportaze/nieslusznie-skazani-za-molestowanie-dzieci-mowia-o-falszywych-zeznaniach-ls6695517   https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,zamykali-nas-w-klatce-dla-psa-czworka-dzieci-przezyla-pieklo-w-rodzinie-zastepczej,wia5-3266-35180.html   https://gliwice.wyborcza.pl/gliwice/7,95519,26518995,rodzenstwo-przyznalo-ze-falszywie-oskarzylo-rodzicow-o-molestowanie.html Wyrok SN z 5.06.2024 r., III KK 361/23, LEX nr 3722244. Uchwała SN z 17.11.2022 r., II ZIZ 1/22, LEX nr 3522584. Wyrok SN z 16.09.2021 r., IV KK 240/21, LEX nr 3412789. Postanowienie SN z 23.02.2021 r., IV KK 586/19, LEX nr 3123193. Wyrok SN z 27.03.2018 r., III KK 356/17, LEX nr 2473765. Wyrok SA w Szczecinie z 12.10.2017 r., II AKa 128/17, LEX nr 2412812. Wyrok SN z 12.12.2012 r., V KK 54/12, LEX nr 1243114. Uchwała SN z 17.05.2011 r., SNO 6/11, LEX nr 1288955. Uchwała SN z 11.01.2006 r., I KZP 49/05, OSNKW 2006, nr 2, poz. 12. Wyrok SN z 14.09.2004 r., IV KK 129/04, LEX nr 137755.

    34 мин.
  6. 24.10.2024

    Stalking

    W dzisiejszym odcinku wezmę na warsztat temat stalkingu. Opowiem o znamionach tego przestępstwa, o jego ratio legis, a także omówię kwestie odpowiedzialności karnej za to przestępstwo. Zgłębię policyjne statystyki dotyczące wszczętych postępowań i stwierdzonych przestępstw, co pozwoli lepiej zrozumieć skalę tego zjawiska. Przyjrzę się, kto najczęściej staje się stalkerem oraz jakie motywacje kierują tą osobą. Odpowiem na istotne pytania: czy osoba pokrzywdzona musi wyraźnie sprzeciwić się działaniom sprawcy przed złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa? A także, czy postawienie zarzutów podejrzanemu rzeczywiście prowadzi do zakończenia nękania? Jak zawsze w odcinku nie zabraknie emocjonujących wątków związanych z prawdziwymi sprawami karnymi. Jest podcast o procesie karnym, musi być true crime.       https://statystyka.policja.pl/st/kodeks-karny/przestepstwa-przeciwko-4/76586,Uporczywe-nekanie-Kradziez-tozsamosci-art-190a.html   Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 18.07.2019 r., IX Ka 640/19, LEX nr 2747784.   Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 18.07.2019 r., IX Ka 640/19, LEX nr 2747784.   Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 26.08.2019 r., V Ka 277/19, LEX nr 2720198.   Wyrok SN z 6.07.2023 r., I KK 279/22, LEX nr 3723536   Wyrok SN z 29.03.2017 r., IV KK 413/16, OSNKW 2017, nr 8, poz. 44.   Postanowienie SN z 21.12.2020 r., IV KK 253/20, LEX nr 3095765.   Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 6.09.2017 r., XVII Ka 974/17, LEX nr 2375914.   Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 11.05.2018 r., VI Ka 333/18, LEX nr 2505925.   Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z 22.11.2018 r., VI Ka 476/18, LEX nr 2614930.   Wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie z 19.01.2017 r., XI Ka 904/16, LEX nr 2472639.   Wyrok SN z 29.03.2017 r., IV KK 413/16, OSNKW 2017, nr 8, poz. 44.   Wyrok SN z 2.12.2020 r., III KK 266/20, OSNKW 2021, nr 1, poz. 3.   Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 7.09.2018 r., VI Ka 1612/17, LEX nr 2568459.   Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 12.07.2018 r., V Ka 297/18, LEX nr 2520524.   Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 18.07.2019 r., IX Ka 640/19, LEX nr 2747784 ; Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 29.03.2019 r., VI Ka 1111/18, LEX nr 2666656.   Wyrok SN z 16.11.2015 r., V KK 329/15, LEX nr 1940573.   Justyna Fronczak, STALKING Z PERSPEKTYWY INTERDYSCYPLINARNEJ, Białostockie Studia Prawnicze, z. 13, 2013, s. 147-158; https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/1957/1/BSP_13_2013_Fronczak.pdf     https://rozrywka.radiozet.pl/newsy/stalkerka-roberta-i-moniki-janowskich-skazana-przesladowala-ich-11-lat https://pomorska.pl/koniec-koszmaru-roberta-janowskiego-artysta-komentuje-wyrok-sadu-w-sprawie-stalkingu/ar/c1p2-26689357   https://ochota.policja.gov.pl/r3/aktualnosci/133458,Areszt-za-uporczywe-nekanie.html   https://policja.pl/pol/aktualnosci/250445,Tymczasowy-areszt-dla-30-letniego-stalkera.html   https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kmp-tarnobrzeg/wydarzenia/112654,33-letni-mezczyzna-tymczasowo-aresztowany-za-stalking.html; https://nowiny24.pl/33letni-mieszkaniec-sandomierza-tymczasowo-aresztowany-za-stalking-uporczywie-nekal-jedna-ze-swoich-kolezanek/ar/c12-17020505 https://www.rmf24.pl/regiony/rzeszow/news-nekal-i-grozil-kolezance-z-pracy-33-letni-stalker-trafil-do-,nId,6393717#crp_state=1 https://tyna.info.pl/pl/765_na-sygnale/195616_areszt-dla-stalkera-z-sandomierza-ktory-nekal-tarnobrzezanke.html https://rzeszow.eska.pl/stalkowal-kolezanke-bo-ta-nie-chciala-sie-z-nim-umowic-trwalo-to-trzy-lata-aa-MZ9U-MJXQ-mxoy.html https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,29112996,areszt-dla-stalkera-z-sandomierza-nekal-kolezanke-zabiegal.html   https://korso.pl/wiadomosci/senior-z-powiatu-mieleckiego-oskarzony-o-stalking/B4UJleEP3Ami2Zzzg8WD https://www.rmf24.pl/regiony/rzeszow/news-70-latek-nekal-urzednika-i-jego-rodzine-trafil-do-aresztu,nId,6544230#crp_state=1

    37 мин.
  7. 10.10.2024

    Proces braci Menendez. Polska perspektywa

    Dziś przeniesiemy się w czasie do lat 90. XX wieku, by przyjrzeć się jednej z najbardziej medialnych i kontrowersyjnych spraw kryminalnych tamtej dekady w Stanach Zjednoczonych – sprawie braci Menendez. To historia, która wstrząsnęła Ameryką, a przy okazji wywołała liczne dyskusje na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz granic tajemnicy zawodowej. Dlaczego ta sprawa jest tak wyjątkowa? Kluczowy zwrot w procesie nastąpił po tym, jak terapeuta braci dr Jerome Oziel, został zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. To właśnie podczas jednej z sesji terapeutycznych Erik Menendez przyznał się do zbrodni. Jednak co by się stało, gdyby taka sprawa wydarzyła się nie w Beverly Hills, ale w Polsce? Jak wyglądałby proces braci Menendez przed polskim sądem? Jakie zasady obowiązywałyby w zakresie tajemnicy zawodowej terapeuty? Czy w polskim systemie prawnym podobne wyznanie mogłoby zostać wykorzystane w sądzie? Jakie konsekwencje groziłyby Lyle'owi i Erikowi na gruncie polskiego prawa? Zapraszam do analizy tej fascynującej sprawy – zarówno z perspektywy amerykańskiej, jak i polskiej. Źródła:    https://archive.vanityfair.com/article/1990/10/nightmare-on-elm-drive   https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/historia-lylea-i-erika-menendezow-dla-pieniedzy-zabili-rodzicow-czy-na-pewno/ezx2xlb   https://archive.vanityfair.com/article/1990/10/nightmare-on-elm-drive   https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1990-05-25-me-244-story.html   https://www.termedia.pl/Obrazenia-i-slady-na-rekach-strzelca-spowodowane-oddaniem-strzalu-z-broni-palnej,82,40303,1,0.html https://kryminalneakta.pl/balistyka.html   https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,31318019,zamordowali-rodzicow-a-ich-proces-byl-medialna-sensacja-tworcy.html   https://www.townandcountrymag.com/leisure/arts-and-culture/a62298277/who-is-dr-jerome-oziel-menendez-brothers-therapist/   https://eu.usatoday.com/story/entertainment/tv/2024/09/20/jerome-oziel-menendez-brothers-therapist/75313293007/   https://www.esquire.com/entertainment/tv/a62368006/oziel-menendez-brothers-therapist-today/   https://www.vanityfair.com/hollywood/story/menendez-brothers-therapist-jerry-oziel-judalon-smyth   https://www.townandcountrymag.com/leisure/arts-and-culture/a62298277/who-is-dr-jerome-oziel-menendez-brothers-therapist/   https://www.latimes.com/local/la-me-menendez-19910321-story.html   https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,31318019,zamordowali-rodzicow-a-ich-proces-byl-medialna-sensacja-tworcy.html   https://www.bbc.com/news/articles/c8djrdzn19vo   https://abcnews.go.com/US/erik-menendez-friends-story-racy-photos-screenplay-son/story?id=44470747   https://www.vanityfair.com/hollywood/story/menendez-brothers-therapist-jerry-oziel-judalon-smyth   https://jastrzabpost.pl/zamordowali-rodzicow-bracia-mendez-moga-wyjsc-z-wiezienia-nowe-dowody-sa-wstrzasajace,7076625474554720a https://www.biography.com/crime/menendez-brothers-murder-case-facts https://edition.cnn.com/2024/10/08/entertainment/menendez-brothers-netflix-documentary/index.html https://www.today.com/news/menendez-brothers-lyle-erik-interview-documentary-rcna173618 https://www.cbsnews.com/news/menendez-brothers-inside-the-notorious-case-48-hours/   https://www.eonline.com/news/845635/we-can-t-forget-just-how-insane-the-menendez-brothers-murder-case-was-in-its-day-or-in-any-day https://abcnews.go.com/US/photos/menendez-brothers-killed-parents-childhood-murder-trial-44511381   https://psych.org.pl/dla-psychologow/kodeks-etyczny   Postanowienie SN z 21.03.2024 r., II KK 574/23, LEX nr 3704986.   V. Konarska-Wrzosek [w:] A. Lach, J. Lachowski, T. Oczkowski, I. Zgoliński, A. Ziółkowska, V. Konarska-Wrzosek, Kodeks karny. Komentarz, wyd. IV, Warszawa 2023, art. 148.

    32 мин.

Об этом подкасте

Świadek ze słyszenia to autorski podcast dr Piotra Misztala, adwokata, nauczyciela akademickiego, eksperta prawnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem podcastu jest popularyzacja polskiego procesu karnego. Autor stawia na praktykę dlatego chciałby, aby przekazywane treści miały właśnie taki walor. Piotr Misztal opowie o ciekawych sprawach karnych, kontrowersyjnych zagadnieniach. Będzie to proces karny oczami Piotra Miszala, subiektywnie do granic możliwości. Podcast zawiera liczne elementy true crime.

Вам может также понравиться

Чтобы прослушивать выпуски с ненормативным контентом, войдите в систему.

Следите за новостями подкаста

Войдите в систему или зарегистрируйтесь, чтобы следить за подкастами, сохранять выпуски и получать последние обновления.

Выберите страну или регион

Африка, Ближний Восток и Индия

Азиатско-Тихоокеанский регион

Европа

Латинская Америка и страны Карибского бассейна

США и Канада