Ти и науката: Подкастът на Обекти

Obekti
Ти и науката: Подкастът на Обекти

Подкаст на Obekti.bg с водещ Диана Узунова, който цели да предизвика умовете на нашите слушатели и да даде платформа на науката в услуга на ежедневието на хората. Желаем ви приятно слушане!

  1. E44: Изменението на климата и застрашените видове животни и растения

    28 THG 10

    E44: Изменението на климата и застрашените видове животни и растения

    Дори и най-големите скептици вече са се убедили, че изменението на климата е факт. Ставаме свидетели все по-често и все по-продължително на топли зими и буреносни лета, на всякакви природни аномалии. Дори да се успокояваме с мисълта, че ние пряко няма да бъдем засегнати от драстични климатични изменения, то нека бъдем отговорни към нашите деца, внуци, правнуци, защото техният живот може да бъде повлиян съвсем реално от промените, които наблюдаваме все по-осезаемо. Затова нямаме право да оставаме безразлични към важни въпроси като измененията на климата, опазването на природата, отношение на човека към застрашените видове животни и растения. За всички тези съществени теми ще говорим с днешния ни гост – Борислав Григоров – доцент в Геолого-географски факултет на Софийския университет, автор на около 80 научни и научно-популярни статии.

    1 giờ 2 phút
  2. E43: Кога порастваме действително или какво представлява инфантилният възрастен

    27 THG 9

    E43: Кога порастваме действително или какво представлява инфантилният възрастен

    За мнозина порастването се ограничава единствено и само до достигането на определена възраст. Но, уви, всички ние сме срещали хора и на 40, които все още не са достигнали психична зрялост. Кога всъщност порастваме и какво представлява хармоничната, здрава личност? А кои са т.нар. инфантилни възрастни? Защо в нас често се крие едно непораснало дете? В какво продължава да вярва то и на 30 и повече годишна възраст и какво най-често ни пречи да се отделим от родителите си и да станем самостоятелни и отговорни личности? По темата разговаряме с Диана Богданова-Николова - магистър психолог с над 23 год. професионален опит в психологическото консултиране и терапия. През 2001 г. завършва специалност Психология в Софийски университет. Първоначално се посвещава на работа с хората в организации, като менажира процеси по подбор, оценка и развитие на персонала, а в последните 15 години се ориентира изцяло към индивидуалното консултиране и терапевтиране на клиенти в свой собствен кабинет. Приятно слушане!

    1 giờ 12 phút
  3. Е42: Евтаназията на домашния любимец и скръбта – цената, която върви с любовта

    21 THG 8

    Е42: Евтаназията на домашния любимец и скръбта – цената, която върви с любовта

    Няма такова нещо като „просто един домашен любимец“. Животните, които живеят и някога са живели в моя дом, винаги са били част от семейството. Те винаги са ми носели утеха, изслушвали са ме, когато съм имала нужда, били са до мен, когато съм се чувствала самотна, карали са ме да се смея и да усмихвам. И да – понякога са ме дразнели. Но нима не е така с всеки член на семейството? Всеки път, когато изгубя домашен любимец, губя и част от моето сърце. Ако някога сте живели с животинче, знаете за какво говоря. Уви, скръбта е цената, която трябва да платим за любовта, и рано или късно се сблъскваме с нея. Но преди това трябва да вземем едно от най-тежките решения в живота си – (кога) да приспим едно живо същество, което в продължение на години е било нашият свят. Днес гост в нашето студио е д-р Наталина Маринова от ветеринарната клиника „Джулайвет“. С нея ще си поговорим за загубата на домашен любимец и тъгата, която някои хора, уви, омаловажават. И разбра се – за евтаназията и кога да разберем, че е време да приспим своето животинче, така че да му спестим болката и да направим последните мигове от живота му по-приятни. Приятно слушане!

    31 phút
  4. Е41: Модната индустрия и влиянието ѝ върху изменението на климата

    26 THG 7

    Е41: Модната индустрия и влиянието ѝ върху изменението на климата

    Някога пазаруването на дрехи беше епизодично събитие - нещо, което се случваше няколко пъти годишно, когато се сменяха сезоните или когато надраствахме това, което имахме. Но преди около 20 години нещо се промени. Дрехите станаха по-евтини, циклите на тенденциите се ускориха и пазаруването се превърна в хоби. Появи се т.нар. бърза мода, възникнаха световните вериги, които днес доминират в големите магазини и интернет пространството. Какво въздействие оказва този сравнително нов феномен върху планетата, какви мерки се взимат за регулирането му и какво може да направи всеки един от нас, за да му се противопостави? По темата разговаряме с д-р Надежда Ангелова - гл. асистент в катедра “Неорганична химия” на Факултета по химия и фармация към СУ “Св. Климент Охридски”.

    41 phút
  5. Е38: Пластмасата – тихият убиец, който унищожава нашата планета

    30 THG 4

    Е38: Пластмасата – тихият убиец, който унищожава нашата планета

    Всяка година се произвеждат близо 381 милиона тона пластмаса. До 2034 г. тази стойност се очаква да се удвои. Всеки ден 8 млн. парчета пластмасови отпадъци попадат в световния океан. На места се образуват цели острови от боклук, а заради кръговрата на природата отпадъците, които безразсъдно изхвърляме, попадат обратно на трапезата ни. Нещо повече – статистиката сочи, че до 2050 г. няма да е останала и една морска птица, която да не е погълнала пластмасов отпадък през живота си. А още по-алармираща цифра показва, че през 2060 година в световните океани ще има повече боклуци, отколкото животни. Какво кара пластмасата да отделя парникови газове? Какво представлява микропласмасата и как вреди тя на водите, почвата и живите организми? Какво зависи от нас, за да се преборим с проблема? По темата разговаряме с д-р Надежда Ангелова - гл. асистент в катедра “Неорганична химия” на Факултета по химия и фармация към СУ “Св. Климент Охридски”. Приятно слушане!

    41 phút
  6. Е37: Най-големите митове за видеоигрите

    28 THG 3

    Е37: Най-големите митове за видеоигрите

    Видеоигрите са една от най-неразбраните форми на забавление. В известен смисъл е лесно да се разбере защо. Погледнати отстрани, геймърите изглеждат така, сякаш буквално са залепени за екрана - потънали в своеобразния дигитален еквивалент на нездравословна храна. В най-добрия случай това изглежда като безсмислено занимание. В най-лошия - се притесняваме, че видеоигрите са социално изолиращи или активно вредни. Ако се вгледаме малко по-внимателно в тях обаче, ще осъзнаем, че нещата стоят по доста по-различен начин. Кои са някои от най-големите митове за видео игрите? По темата разговаряме с Филип Търпов – организатор на Sofia Game Jam, най-голямото независимо събитие за гейминг в България. В миналото е бил главен редактор на гейминг медията Gamebox.bg, а в свободното си време е и фрийланс видеограф и кинооператор.

    54 phút

Giới Thiệu

Подкаст на Obekti.bg с водещ Диана Узунова, който цели да предизвика умовете на нашите слушатели и да даде платформа на науката в услуга на ежедневието на хората. Желаем ви приятно слушане!

Có Thể Bạn Cũng Thích

Bạn cần đăng nhập để nghe các tập có chứa nội dung thô tục.

Luôn cập nhật thông tin về chương trình này

Đăng nhập hoặc đăng ký để theo dõi các chương trình, lưu các tập và nhận những thông tin cập nhật mới nhất.

Chọn quốc gia hoặc vùng

Châu Phi, Trung Đông và Ấn Độ

Châu Á Thái Bình Dương

Châu Âu

Châu Mỹ Latinh và Caribê

Hoa Kỳ và Canada