27 episodes

پادکست گنج‌نامه در هر قسمت به یکی از موزه‌های بزرگ دنیا سری می‌زند تا یکی از اشیای تاریخی ایران را که در آن موزه به نمایش گذاشته شده معرفی کند.

گنج‌نام‪ه‬ رادیو فردا

  • History
  • 3.0 • 2 Ratings

پادکست گنج‌نامه در هر قسمت به یکی از موزه‌های بزرگ دنیا سری می‌زند تا یکی از اشیای تاریخی ایران را که در آن موزه به نمایش گذاشته شده معرفی کند.

  تخت جمشید در ترکیه

  تخت جمشید در ترکیه

  ترکیه در دوران مادها و هخامنشیان بخشی از سرزمین ایران بود. به همین دلیل هر چند سال یک بار باستان‌شناسان در ترکیه آثاری را از زیر خاک کشف می‌کنند که هر چه بیشتر جزنیات حضور هخامنشيان در ترکیه را روشن می‌سازد.
  در پادکست «گنج نامه» این هفته به کاپادوکیه سر زدیم تا از بنایی که شبیه به تخت جمشید است بازدید کنیم. تهیه و اجرا:‌ هستی پودفروش،‌ «گنج‌نامه» پادکستی از مجموعه پادکست‌های رادیو فرداست که آن را می‌توانید در همه پادگیرها و کانال تلگرام «فردا پادکست» هم گوش کنید.

  • 16 min
  ازدواج نئاندرتال‌ و انسان خردمند در اطراف کرمانشاه

  ازدواج نئاندرتال‌ و انسان خردمند در اطراف کرمانشاه

  وقتی حدود ۷۰ هزار سال پیش هوموساپینس‌ یا انسان خردمند مهاجرت از آفریقا را آغاز کردند در مسیر خود با گونه‌های دیگر انسانی نیز در آمیختند. ازدواج طبیعی گونه نئاندرتال و انسان خردمند منجر به این شد تا ما در ژن خود یک تا ۴ درصد حضور نئاندرتال‌ را داشته باشیم.
  سامان حیدری گوران کاشف دندان نئاندرتال «باوه یوان» معتقد است که فلات ایران و منطقه «باوه یوان» منطقه مناسب و احتمالی این درهم آمیختگی ژنتیکی است. تهیه و اجرا: هستی پودفروش

  • 20 min
  قدیمی‌ترین ایرانی؛ کودک نئاندرتال خرقانی

  قدیمی‌ترین ایرانی؛ کودک نئاندرتال خرقانی

  از زمان پیدایش بشر، هیچ‌گونۀ انسانی نبوده که در ایران زندگی نکرده یا گذرش به ایران نیفتاده باشد. از حدود ۶۰ هزار سال پیش که انسان هوشمند مهاجرت بزرگ خود را آغاز کرد، یکی از سرزمین‌هایی که برای سکونت برگزید، ایران بود. از نئاندرتال‌ها که قدیمی‌تر بودند، اخیراً دندان شیری کودکی نئاندرتال در غار قلعه کُرد در کوهستان خرقان، بین قزوین و همدان پیدا شده که قدیمی‌ترین نمونه بشری یافته شده در ایران است. از گونه‌های دیگر انسانی نیز که حدود ۴۰۰ هزار سال پیش زندگی می‌کردند ابزارهایی یافت شده است. تهیه و اجرا: هستی پودفروش

  • 38 min
  سرِ سفره هخامنشیان با قاشقی دو هزار و پانصد ساله

  سرِ سفره هخامنشیان با قاشقی دو هزار و پانصد ساله

  ایرانیان باستان ژامبون داشتند. غذایی به نام خامیز که ورق های نازک گوشت را با سرکه ترکیب می‌کردند و سرد سرو می‌شده است. آن‌ها در جنگ‌ها ساندویچ می‌خوردند.
  در پادکست «گنج‌نامه» این هفته به بهانه یک قاشق مربوط به دوره هخامنشی به سراغ غذاهای دوره باستان رفتیم. تهیه و اجرا:‌ هستی پودفروش،‌ برای دیدن این قاشق به لینک حراج کریستز (کریستی) در زیر مراجعه کنید:
  https://www.christies.com/en/lot/lot-5478181

  • 22 min
  مقبره بانوی ساسانی در چین

  مقبره بانوی ساسانی در چین

  پس از ورود اعراب به ایران، خاندان ساسانی به چین پناهنده می‌شوند. اپوزیسیون ایرانی در چین بر علیه حکومت اسلامی تشکیل لشگر می‌دهد و تا چند قرن بعد هم در مناصب و مقامات این کشور سهم می‌گیرد.
  نشانه‌های حضور دیاسپورای ایرانی تا قرن‌ها بعد در چین باقی می‌ماند و زبان فارسی پهلوی رایج می‌شود.

  در این قسمت پادکست، درباره قبر بانوی ساسانی خواهیم گفت که در شهر شی‌آن چین واقع شده است و کتیبه‌ای به زبان فارسی پهلوی و چینی در آن جای دارد.
  با گنج‌نامه این هفته به تاریخ روابط ایران و چین نیز خواهیم پرداخت. تهیه و اجرا:‌ هستی پودفروش

  • 26 min
  قیطریه شهری در طبرستان یا روستایی در شمیران

  قیطریه شهری در طبرستان یا روستایی در شمیران

  تمدن خفته زیر خاک قیطریه امید داشت پس از هزاران سال بار دیگر رخ بنماید، بلکه گره‌ای از گره‌های تاریخ بگشاید اما دیروز مردمانی به زور و به نام پول با لودر و بولدوزر این امید را سرکوب کردند و امروز به نام مسجد، این امید می‌رود تا شاید برای همیشه به نومیدی بدل شود و رازی از تاریخ برای همیشه سر به مهر بماند.

  در این قسمت پادکست «گنج‌نامه» به تپه قیطریه سری می‌زنیم تا گره های باز شده‌اش را بازگو کنیم. تهیه و اجرا:‌ هستی پودفروش

  • 24 min

Customer Reviews

3.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In History

The Rest Is History
Goalhanger Podcasts
American Scandal
Wondery
Everything Everywhere Daily
Gary Arndt | Glassbox Media
American History Tellers
Wondery
Tides of History
Wondery / Patrick Wyman
Dan Carlin's Hardcore History
Dan Carlin

You Might Also Like

پادکست مورخ MovarekhPodcast
احمد هاشمی
Chizcast | چیزکست
Arshiya Attari
DOX Podcast|پادکست داکس
Peyman Bashar Doost
ماجرای مشروطه
Amir Khadem
Radio Tragedy رادیو تراژدی
Radio Tragedy Team
پادکست راوکده
Ravkadeh Podcast