10 episodes

Podcast vznikl za účelem rozšiřovat obzory a přinášet nové vědomosti lidem, kteří se pohybují v IT. S hosty probereme do hloubky určitou technologii. Pokud máte zájem se zúčastnit podcastu jako host, kontaktujte mě na email jurij@starynec.cz.

100 věcí, které by každý programátor měl znát 100 věcí, které by každý programátor měl znát

  • Technology

Podcast vznikl za účelem rozšiřovat obzory a přinášet nové vědomosti lidem, kteří se pohybují v IT. S hosty probereme do hloubky určitou technologii. Pokud máte zájem se zúčastnit podcastu jako host, kontaktujte mě na email jurij@starynec.cz.

  #10 Build, release, run

  #10 Build, release, run

  A codebase is transformed into a (non-development) deploy through three stages:The build stage is a transform which converts a code repo into an executable bundle known as a build. Using a version of the code at a commit specified by the deployment process, the build stage fetches vendors dependencies and compiles binaries and assets.The release stage takes the build produced by the build stage and combines it with the deploy’s current config. The resulting release contains both the build and the config and is ready for immediate execution in the execution environment.The run stage (also known as “runtime”) runs the app in the execution environment, by launching some set of the app’s processes against a selected release.

  • 10 min
  #9 Backing services

  #9 Backing services

  A backing service is any service the app consumes over the network as part of its normal operation. Examples include datastores (such as MySQL or CouchDB), messaging/queueing systems (such as RabbitMQ or Beanstalkd), SMTP services for outbound email (such as Postfix), and caching systems (such as Memcached).

  Backing services like the database are traditionally managed by the same systems administrators who deploy the app’s runtime. In addition to these locally-managed services, the app may also have services provided and managed by third parties. Examples include SMTP services (such as Postmark), metrics-gathering services (such as New Relic or Loggly), binary asset services (such as Amazon S3), and even API-accessible consumer services (such as Twitter, Google Maps, or Last.fm).

  • 18 min
  #8 Devops vs SRE, Richard Fojta, Kryštof Matějka

  #8 Devops vs SRE, Richard Fojta, Kryštof Matějka

  V podcastu "DevOps vs. SRE" se podíváme pod pokličku do firem SentinelOne a Pipedrive a to s ohledem na následující témata:- Přechod z on-premises do cloudu- Cloudové výhody, nevýhody a šetření peněz- Ownership a cost management:- Release proces, testování a nasazení do produkce- ObservabilitaHosty:Kryštof Matějka, Pipedrive - https://www.linkedin.com/in/krystof-matejka/Richard Fojta, SentinelOne - https://www.linkedin.com/in/richard-fojta-b3286879/

  Bonusová část: https://www.pickey.cz/jurij_starynec

  • 44 min
  #7 - Config

  #7 - Config

  Třetí díl z dílny 12 factor apps. Podíváme se na best practice configů v aplikaci. Na co si dat pozor. Jako bonus nastíním zkušenost jak mít stabilní vývojové prostředí a produkci bez bugů.

  • 12 min
  #6 - Dependencies

  #6 - Dependencies

  Druhý díl z dílny 12 factor apps. Podíváme se trošku do historie a řekneme si proč máme dependency. Na co si máme dat pozor při výběru knihoven. Nesmí chybět security check na vše. Myšlenka, že někdy je lepší okopírovat jednu funkci než použit 6MB libku.

  • 15 min
  #5 - Codebase

  #5 - Codebase

  První pilotní díl z dílny 12 factor apps. První díl začneme codebase, ale nezůstaneme jenom u toho. Podíváme se na git merge vs rebase, monorepo vs repo, podman vs docker a nakonec continouos delivery ve Spotify.

  • 30 min

Top Podcasts In Technology

Lex Fridman Podcast
Lex Fridman
All-In with Chamath, Jason, Sacks & Friedberg
All-In Podcast, LLC
Dwarkesh Podcast
Dwarkesh Patel
TED Radio Hour
NPR
Acquired
Ben Gilbert and David Rosenthal
Hard Fork
The New York Times

You Might Also Like

IT svět podle Jury
Starynec Jurij
Fuckupy v IT
Matěj Kotrba
SCRIPTease
LOLO.team
Ve vatě
Seznam Zprávy
středo/věk
Petr Mára, Martin Vymětal, Jan Dobrovský
Čermák Staněk Comedy Podcast
Čermák Staněk Comedy