
7 episodes

100 věcí, které by každý programátor měl znát 100 věcí, které by každý programátor měl znát
-
- Technology
Podcast vznikl za účelem rozšiřovat obzory a přinášet nové vědomosti lidem, kteří se pohybují v IT. S hosty probereme do hloubky určitou technologii. Pokud máte zájem se zúčastnit podcastu jako host, kontaktujte mě na email jurij@starynec.cz.
-
#7 - Config
Třetí díl z dílny 12 factor apps. Podíváme se na best practice configů v aplikaci. Na co si dat pozor. Jako bonus nastíním zkušenost jak mít stabilní vývojové prostředí a produkci bez bugů.
-
#6 - Dependencies
Druhý díl z dílny 12 factor apps. Podíváme se trošku do historie a řekneme si proč máme dependency. Na co si máme dat pozor při výběru knihoven. Nesmí chybět security check na vše. Myšlenka, že někdy je lepší okopírovat jednu funkci než použit 6MB libku.
-
#5 - Codebase
První pilotní díl z dílny 12 factor apps. První díl začneme codebase, ale nezůstaneme jenom u toho. Podíváme se na git merge vs rebase, monorepo vs repo, podman vs docker a nakonec continouos delivery ve Spotify.
-
#4 - GraphQL, Tomáš Voslař
V podcastu se dozvíte co je GraphQL, výhody vůči RESTu, jaké jsou typy operací, automatická dokumentace, validace vstupů a výstupů, cachování, code first vs schema first. Také se budeme bavit o distribuvané GQL, schema merging (lokální moduly), schema stitching (mikro služby, imperativní), federation (mikro služby, deklarativní), monolith přístup, nevýhody stitching u velkého grafu. O tom všem budeme povídat s Tomášem Voslařem link https://www.linkedin.com/in/tomáš-voslař-92aa0315/.
-
#3 - HEXA a DDD, Marek Braun
Dozvíte se co je Hexagonal Architecture a jak ji na první pohled poznáte, na co si dát pozor, kde to má smyl použít a kde nikoli. Stejně tak se dozvíte co je Domain Driven Design a podrobnější popis jak na to. Host Marek Braun (https://www.linkedin.com/in/marek-braun-a6a025140/)
-
#2 - Go, Marek Drápal
V tomto díle si s Markem budeme povídat o Go. Marek nyní dělá Senior Golang vývojáře, kde má na starosti komponentu, která replikuje data z Postgre do MongoDB, které pak slouží jako read vrstva. Komponenta v peaku odbavuje 25 000 zpráv do sekundy. Budeme si povídat o těchto tématech:
Co je Go a proč vzniklo?
Jaké projekty se v něm napsali?
Jak se učit?
Co nám Go nabídne?
Jak to vypadá s komunitou?
Jak strukturovat projekt?
Kdy šáhnout po optimalizaci a jak na to?
Budoucnost Go.
Budu se těšit na dotazy. Pokud se Vám tento díl líbit, prosím o sdílení a hodnocení. :)