#20 Pełnosprawność to stan tymczasowy | Małgorzata Szumowska

Nie ma przyszłości bez równości

Podcast Pauliny Januszewskiej dziennikarki krytykapolityczna.pl
*
Nic nie jest dane raz na zawsze, łącznie ze zdrowiem i sprawnym ciałem, które nie tylko może ulec wypadkowi, ale na pewno – kiedyś się zestarzeje. Czy myślimy o tym, tworząc przestrzeń, prawo i relacje społeczne wokół siebie? I czy niepełnosprawność zawsze widać gołym okiem lub słychać każdym uchem? – To spektrum, w którym może znaleźć się każda z nas – mówi Małgorzata Szumowska w nowym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”.

Różne formy i stopnie niepełnosprawności powinny być brane pod uwagę przy projektowaniu usług, edukacji czy miejsc i tak dalej, ale tej uważności wciąż jest zdecydowanie za mało. Wsparcie systemowe osób z niepełnosprawnościami to fikcja. Fikcja, która więzi ludzi w domach, która wyklucza ze społeczeństwa, nie pozwala rozwinąć swoich różnych potencjałów i pasji, nawiązywać przyjaźni. To fikcja, która odbiera dosłownie wszystko z powodu tworzonych przez społeczeństwo barier. Tych dosłownych, jak architektoniczne i nienamacalnych, ale równie krzywdzących w postaci nierównego traktowania, niechęci czy drwin.

Niepełnosprawność – nie zawsze jest zauważalna i widoczna. A gdy jest – zwraca na siebie negatywną uwagę. Czy można stworzyć świat, w którym będzie traktowana z szacunkiem? O tym, jak wyrównywać szanse, mówić o niepełnosprawności i kto w Polsce ma prawo do całego życia w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” opowiada (słuchajcie od 21.16) Małgorzata Szumowska.

Warszawianka 2022 roku i prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna mówi także o tym, o czym rozpisują się właśnie media. Chodzi o pomysł podwyższenia renty socjalnej dla osób z niepełnosprawnościami, czyli obywatelski projekt ustawy, który – zgodnie z decyzją Sejmu – został przekazany do dalszych prac w komisjach. Zakłada on podniesienie renty z ok. 1500 zł do poziomu wynagrodzenia minimalnego, czyli ponad 4000 zł brutto. Część organizacji pozarządowych twierdzi, że to „bomba z opóźnionym zapłonem”, która nie tylko nie rozwiązuje problemów systemowych, ale wręcz je pogłębia i nie pozwala w pełni samodzielnie budować sprawczości OzN.

O to samo nie tak dawno oskarżono posłankę Iwonę Hartwich, która na antenie Radia Zet rozmawiała z Beatą Lubecką m.in. o aktywności zawodowej tych obywatelek i obywateli, którzy mierzą się z różnymi stopniami niepełnosprawności. Polityczka, ściągając na siebie słowa krytyki i oburzenia stwierdziła, że „nie wykonują one pracy, a jedynie bardziej się uspołeczniają”. Co jest nie tak z tą wypowiedzią? Posłuchajcie same.

**
Małgorzata Szumowska – Warszawianka 2022 roku, edukatorka, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, twórczyni Niewidzialnej Wystawy w Warszawie, współautorka publikacji „Pacjent niewidomy i słabowidzący w gabinecie i na oddziale” dla stołecznych okulistów i studentów medycyny, inicjatorka akcji „Ścieżka dostępu – podziel się przestrzenią” i „Hulaj z głową – podziel się przestrzenią”, które poświęcone są temu, w jaki sposób powinniśmy funkcjonować w ogólnie dostępnych miejscach; autorka podcastu Nie widzę problemu. Na co dzień uwrażliwia, edukuje i uświadamia, jak wygląda życie osób z inną niż moja dysfunkcją – wzroku, których jest w Polsce ok. 2 mln. Zaangażowana sojuszniczka osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz osób opiekuńczych w ramach protestu 2119pln.

Przydatne linki Tekst Agnieszki Szpili – Gdzie są te dzieci? W dupie! https://krytykapolityczna.pl/kraj/swia

무삭제판 에피소드를 청취하려면 로그인하십시오.

이 프로그램의 최신 정보 받기

프로그램을 팔로우하고, 에피소드를 저장하고, 최신 소식을 받아보려면 로그인하거나 가입하십시오.

국가 또는 지역 선택

아프리카, 중동 및 인도

아시아 태평양

유럽

라틴 아메리카 및 카리브해

미국 및 캐나다