Architektura na głos

Muzeum Architektury we Wrocławiu
Architektura na głos

'Architektura na głos' to wspólny projekt Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia Luz 91.6 FM. Przyglądamy się miastom i śledzimy zachodzące w nich zmiany. Rozmawiamy z ekspertami o najważniejszych wydarzeniach, problemach oraz przyszłości architektury. Zastanawiamy się, jak tworzyć dobrą przestrzeń do życia. Posłuchajcie! www | ma.wroc.pl | radioluz.pl instagram | @muzeum.architektury | @radio_luz facebook | @MuzeumArchitektury | @radioluz

  1. Czuła modernizacja w muzeum "od architektów" – rozmowa z Michałem Dudą, nowym dyrektorem MA

    02/03/2023

    Czuła modernizacja w muzeum "od architektów" – rozmowa z Michałem Dudą, nowym dyrektorem MA

    To on zawiózł wrocławski Manhattan do Nowego Jorku, PRL-owskie ośrodki wypoczynkowe do Dubaju, a rośliny z milickich lasów do Mediolanu. Od sierpnia 2022 kieruje jedynym w Polsce, wrocławskim Muzeum Architektury. O planach, wizjach i swojej definicji instytucji muzealnej rozmawiamy z Michałem Dudą, historykiem i badaczem architektury.  Program instytucji powinien być wypadkową zainteresowań badawczych i wrażliwości całego zespołu – twierdzi Michał Duda w rozmowie z Radiem LUZ.               – Żadna programowa monokultura nie służy jakości dialogu, jaki instytucja prowadzić powinna z otoczeniem i publicznością. I to jest coś, nad czym będziemy wspólnie pracować. Przy czym ‚wspólnie’ oznaczać też musi wyjście poza mury instytucji, bo bez sprzężenia zwrotnego i współpracy z podmiotami zewnętrznymi pozostalibyśmy ślepi i głusi na wiele istotnych tematów. A to właśnie ważność tematów, a nie chronologia, powinna być kluczem do kształtowania programu – podkreśla. Muzeum Architektury odchodzi więc dziś od wizji "muzeum dla architektów" na rzecz postawy pozornie tylko przeciwnej – "muzeum od architektów", aby współgrając z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.  Prowadzące: Małgorzata Rybak i Dominika Jezierska.   Podcast jest wspólnym projektem Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia Luz 91.6 FM.

    32 min
  2. Tomasz Mańkowski. Architektura troski

    11/03/2022

    Tomasz Mańkowski. Architektura troski

    Architekt Tomasz Mańkowski stworzył własną filozofię projektowania, opartą o poczucie wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Był przekonany, że problemy społeczne można rozwiązywać za pomocą architektury i planowania przestrzennego, które postrzegał jako narzędzia służące zapewnieniu wszystkim równego prawa do mieszkania w godnych warunkach. Architektura, jak mawiał, jest najważniejsza. Ale dla kogo i dlaczego? Zadałyśmy to pytanie architektkom i naukowczyniom – Agnieszce Labus oraz Joannie Majczyk. Kobietom, które w swojej codziennej działalności wykazują się wrażliwością i troską.  Joanna Majczyk - architektka, wykładowczyni na Wydziale Architektury Politechnice Wrocławskiej, kierowniczka Działu Architektury Współczesnej w Muzeum Architektury we Wrocławiu, kuratorka wystawy “Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”, autorka wielu publikacji, poświęconych m. in Annie i Jerzemu Tarnawskim (seria "Wrocławscy Mistrzowie Architektury") oraz Annie Ptaszyckiej ("Anna Ptaszycka. Harcerka, architektka, urbanistka").  Agnieszka Labus - architektka, urbanistka, wykładowczyni na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, założycielka i prezeska fundacji “LAB 60+” - pierwszej w Polsce pracowni zajmującej się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa.  Prowadzące: Małgorzata Rybak i Dominika Jezierska.   Podcast jest wspólnym projektem Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia Luz 91.6 FM.

    52 min
  3. 07/15/2022

    Emanacje marzeń, czyli dlaczego śnimy o ogródkach działkowych? – rozmowa z architektem Wojciechem Mazanem

    Nasze miasta skrywają zielone oazy, które przyciągają mieszkańców szczególnie w czasach letnich upałów. Dla jednych wydają się nieosiągalnym pragnieniem, dla drugich terenem realizacji marzeń o fantazyjnych altanach czy zaczarowanych ogrodach. Razem z Wojciechem Mazanem przyglądamy się terenom ogródków działkowych, nie bojąc się otworzyć bramy RODu. Rozmawiamy o ich historii, problematyce własności, zmianach na przestrzeni lat, przyszłość tych terenów, a przede wszystkim o nieformalnych strukturach, które powstają w tych ogrodach osobliwości. Wojciech Mazan jest architektem, badaczem, redaktorem. Jego czułe obserwacje architektury prezentuje m.in. “Atlas Altan” dostępny na instagramie @atlasaltan. Ukończył studia w ramach programu MPhil in Architecture and Urban Design: Projective Cities na Architectural Association School of Architecture w Londynie. Studiował również na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz na Rotterdamse Academie van Bouwkunst. Obecnie pracuje jako badacz na Royal College of Art w Londynie i jest członkiem redakcji kwartalnika „RZUT”. Od 2017 roku współtworzy PROLOG, w ramach którego zajmuje się konkursami, przetargami, wystawami i badaniami. Prowadzące: Małgorzata Rybak i Dominika Jezierska. Podcast jest wspólnym projektem Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia Luz 91.6 FM. Fot. Wojciech Mazan “Atlas Altan”

    35 min
  4. Czy dzieci architektów rysują domki z płaskimi dachami? - rozmowa z Natalią Paszkowską (WWAA) i Patrycją Mazurek (MA)

    08/04/2021

    Czy dzieci architektów rysują domki z płaskimi dachami? - rozmowa z Natalią Paszkowską (WWAA) i Patrycją Mazurek (MA)

    Dzieci potrafią powiedzieć, że coś im się nie podoba.  „Miejsce” dla dzieci to coś zupełnie odmiennego niż „miejsce” dla dorosłych. Dzieci wybierają miejsca sobie przyjazne.   Projektowanie dla dzieci to najwdzięczniejsze zajęcie, ale i najbardziej brzemienne w skutkach.  Warto mieć w głowie nieprzewidywalność dzieci.  To tylko niektóre refleksje, które usłyszycie podczas rozmowy Natalii Paszkowskiej, architektki i współzałożycielki biura projektowego WWAA, autorki publikacji "Szkoła dobrze zaprojektowana", z Patrycją Mazurek, edukatorką z Muzeum Architektury we Wrocławiu, współinicjatorką projektu edukacyjnego "Laboratorium Architektury", poszerzającego edukację artystyczną najmłodszych o edukację architektoniczną. Co widzą dzieci podczas spaceru po mieście? Czemu nie koniecznie lubią chodzić tam, gdzie chcą chodzić dorośli? I wreszcie dlaczego projektowanie przyjazne dzieciom jest tak ważne? Nasze rozmówczynie odpowiadają na te i mnóstwo innych pytań, jakie stawia im Mikołaj Twardowski. Mówią również o odpowiedzialności architektów, projektantów przestrzeni miejskiej i edukatorów za poziom świadomości i wrażliwości przyszłych pokoleń. "Wierzę, że takie działania, których teraz jest sporo na polu edukacji architektonicznej, doprowadzą do tego, że ktoś, kto wymienia sobie okna w mieszkaniu spojrzy, jakiego koloru okna mają sąsiedzi; jak stawia ogrodzenie, to zastanowi się, czy ono jest rzeczywiście potrzebne, a zanim wytnie drzewo to też pomyśli, co to oznacza. Suma tych mikrodecyzji sprawi, że krajobraz zbudowany wokół nas będzie kompletnie innej jakości". Prowadzenie: Mikołaj Twardowski Podcast został nagrany w studiu Radia LUZ.

    47 min
  5. Znikająca architektura. Warszawa

    07/14/2021

    Znikająca architektura. Warszawa

    Doktor Jarosław Trybuś o warszawskich pawilonach handlowych: Supersamie, Pawilonie Chemii i Emilii.  „Warszawa była w dużej mierze zdefiniowana przez architekturę późnego modernizmu i tej architektury właściwie, w tych najlepszych przykładach, już nie ma. To jest ogromna strata dlatego, że straciliśmy ciągłość w widzeniu dziejów architektury, która to ciągłość była w Warszawie zachowana. W tym pędzie, który w ostatnich latach obserwujemy, pędzie  do zmian i pędzie inwestycyjnym, zatraciliśmy jedno z ogniw historii miasta i historii architektury. I to bez wątpienia jedno z najistotniejszych. To jest duża strata i ona myślę będzie widoczna jeszcze bardziej z perspektywy czasu - nie tych paru czy dziesięciu lat, ale z perspektywy 20 czy 30 lat. Nagle okaże się, że po prostu jest pustka, że po latach 60. nie zostało nic poza blokami...”.  Jarosław Trybuś – doktor historii sztuki, krytyk architektury, wykładowca, wicedyrektor Muzeum Warszawy ds. programowych. Autor licznych publikacji poświęconych architekturze, m.in. książki  „Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane projekty urbanistyczne i architektoniczne Warszawy dwudziestolecia międzywojennego”, cyklu Archimapa, czy „Przewodnika po warszawskich blokowiskach”. Współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury. Współkurator (wraz z Grzegorzem Piątkiem) wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” w pawilonie polskim na  XI Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej (2006), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008) i Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).  Prowadzenie: Mikołaj Twardowski Podcast nagrany w studiu Radia LUZ.

    36 min

About

'Architektura na głos' to wspólny projekt Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia Luz 91.6 FM. Przyglądamy się miastom i śledzimy zachodzące w nich zmiany. Rozmawiamy z ekspertami o najważniejszych wydarzeniach, problemach oraz przyszłości architektury. Zastanawiamy się, jak tworzyć dobrą przestrzeń do życia. Posłuchajcie! www | ma.wroc.pl | radioluz.pl instagram | @muzeum.architektury | @radio_luz facebook | @MuzeumArchitektury | @radioluz

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada