AVU

Akademie výtvarných umění v Praze
AVU

Audio kanál Akademie výtvarných umění v Praze. Poslouchejte podcasty PO AVU o tématech spojených s praxí po škole nebo LARGE AVU věnovaný uměleckému výzkumu.

  1. LARGE AVU: Je mi Ralsko - reflexe uměleckého výzkumu pro Odolnou společnost

    JAN 15

    LARGE AVU: Je mi Ralsko - reflexe uměleckého výzkumu pro Odolnou společnost

    23. září 2023 vyvrcholila roční aktivita studentstva ateliéru Intermédia 2, když pro oblast bývalého vojenského újezdu Ralsko připravilo úspěšný pokus o největší výstavu na světě instalovanou v oknech domů. Ve spolupráci s grafickými dílnami AVU bylo vytvořeno více než tisíc originálních grafik, které byly distribuovány lidem žijícím v Ralsku. Paralelně s myšlenkou výstavy vznikla také dvě vydání speciálních novin. Jejich obsah vytvořila studentská redakce ve spolupráci s občany Ralska. I po ukončení projektu studentstvo pokračovalo v rozhovorech o vyznění kolektivní akce, a tak je podcast Je Mi Ralsko vlastně takovou neformální závěrečnou zprávou: původní plány, popis realizace projektu a úvahy o odolnosti doplnili studující o anketu mezi obyvatelstvem Ralska. Pamatují si na výstavu? Zúčastnili se vernisáže? A jak hodnotili kombinované, abstrahované grafické listy, které byly samotným předmětem výstavy? Projekt i podcast byly realizovány v rámci výzkumného programu Odolné Ralsko v rámci strategie AV21 Akademie Věd. www.odolneralsko.cz/ V dokumentu hovoří: Heřman Hůrka, Maria Jančová, Jiří Klimenta, Matěj Liška, Anna Poubová, Lukáš Procházka, Petr Polakovič, Roman Štětina a obyvatelé a obyvatelky Ralska Střih: Anna Poubová, Heřman Hůrka Technická spolupráce: Andreas Grimm Supervize: Roman Štětina Song: “Biggest Exhibition” hraje 42danke – Nikolas Wilson a Andreas Grimm, Berlín, 2024

    35 min
  2. 12/10/2024

    PO AVU: Kdo a proč sbírá umění?: Alexandra Bízková & Josef Maixner

    Proč sbírat umění a co znamená budovat uměleckou sbírku s neomezeným kapitálem? Nakolik mají být soukromé umělecké sbírky „soukromé?“ Proč je malba preferovanou sběratelskou komoditou? A proč nakonec sběratelsky nefungují NFTs? Existuje u nás artwashing? A jak k němu přistupovat?  Jaká je společenská role soukromých sběratelů? V nové epizodě Petr Dub nabízí pohled do zákulisí dvou významných domácích sbírek – sbírky umění Pekelné Sáně a investičního fondu do umění Pro Arte. Do studia AVU si pozval Alexandru Bízkovou, která v Pro Arte působí jako CFO a jak sama říká, funguje jako pomyslný most mezi umělci a investory, a Josefa Maixnera, který aktuálně buduje novou galerii umění v Kroměříži. Moderátor: Petr Dub Produkce: Marie Zichová Zvuk: Roman Štětina Vydavatel: Akademie výtvarných umění v Praze Kontaktní e-mail pro vaše podněty: po@avu.cz Podcast PO AVU vznikl v rámci klíčové aktivity č. 5 Rozvoj vazeb mezi AVU a jejími absolventy realizované v rámci projektu AVUEDU+ Zvyšování kvality vzdělávání na Akademii výtvarných umění v Praze, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_056/0013182, který je spolufinancován Evropskou unií. Toto dílo s názvem PO AVU: Kdo a proč sbírá umění?: Alexandra Bízková & Josef Maixner od autora Petra Duba je dostupné pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0 International. Licenční podmínky jsou dostupné na adrese creativecommons.org. Při zachování těchto podmínek, tedy především uvedení původu díla, jste oprávněni dílo šířit, a to i komerčně.

    1h 23m
  3. 10/07/2024

    ZA/ŽÍT UMĚNÍ: Umělci a umělkyně vstupují do škol

    „Umění je jeden ze způsobů, jak rozumět světu“ napsala v jednom svém textu Pavla Sceranková. O tom, jak této možnosti poznávání skrze umění využít při výuce na školách prvního až třetího stupně a jak do tohoto procesu mohou vedle pedagogů a pedagožek výtvarné výchovy vstupovat také samotní umělci a umělkyně jsme mluvili nejen s ní, ale také s umělcem Matějem Smetanou a kulturní manažerkou a edukátorkou Lucií Štůlovou Vobořilovou. Moderátorka: Michaela Vrchotová Zvuk: Roman Štětina Hostky a host: umělkyně Pavla Sceranková, umělec Matěj Smetana, kulturní manažerka a edukátorka Lucie Štůlová Vobořilová Sound design: Roman Štětina Grafika: Petr Hrůza Vydavatel: Akademie výtvarných umění v Praze Kontaktní e-mail pro vaše podněty: kreativni@avu.cz Co současné výtvarné umění přináší širší veřejnosti? Jak mohou umělci a umělkyně vstupovat do škol nebo pomáhat vyrovnávat se se složitými životními situacemi? Jaký potenciál mohou mít umělecké projekty pro jednotlivce i komunitu? Co zajímavého se děje na AVU, mimo ni a v zahraničí? V nové řadě podcastů Za/žít umění přinášíme inspirativní příběhy, rozhovory a informace o inovativních projektech a přístupech, které ukazují, že umění má sílu měnit životy.   Toto dílo s názvem ZA/ŽÍT UMĚNÍ s podtitulem Umělci a umělkyně vstupují do škol od autorky Michaely Vrchotové je dostupné pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0 International. Licenční podmínky jsou dostupné na adrese creativecommons.org. Při zachování těchto podmínek, tedy především uvedení původu díla, jste oprávněni dílo šířit, a to i komerčně.   Podcast vznikl v rámci projektu kreativního učení Za/žít umění na Akademii výtvarných umění v Praze za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. https://avu.cz/stranka/inspirace-z-umelecke-praxe

    1h 7m

About

Audio kanál Akademie výtvarných umění v Praze. Poslouchejte podcasty PO AVU o tématech spojených s praxí po škole nebo LARGE AVU věnovaný uměleckému výzkumu.

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada