Bestiariusz słowiański. Uniwersum

Audycje Kulturalne


Morowe dziewice, utopce czy wielkoludy to postaci, które spotykamy w wielu polskich legendach. Czają się w najróżniejszych miejscach: starych młynach, wokół zatrutych źródeł czy na rozstajach dróg. Ten magiczny krąg doczekał się literackiego przewodnika, który udowadnia, że rzeczywistość podań niczym nie ustępuje światom znanym z klasycznych powieści fantasy.

„Bestiariusz słowiański. Uniwersum” to kolejna książka z serii „Legendarz”. Prezentuje nowe i świeże spojrzenie na świat polskich legend i podań, znany z poprzednich części serii. W usystematyzowany sposób opisane zostały miejsca, które pojawiają się w większości legend. Nieco później pojawiają się charakterystyki niezwykłych bohaterów i barwnych złoczyńców, noszących oryginalne rodzaje broni oraz magiczne przedmioty o potężnej mocy.

Na kartach książki pojawiają się także fantastyczne istoty takie jak płanetniki czy utopce, które tworzą osobliwe cywilizacje z własną kulturą, sposobem życia, budownictwem i wierzeniami. Wszystko to razem składa się na skomplikowane, unikatowe, a jednocześnie bardzo swojskie uniwersum.
W Audycjach Kulturalnych rozmawialiśmy o legendach warszawskich oraz ich teatralnych adaptacjach: w Teatrze Lalka i Teatrze Capitol .

Poznawanie świata legend, to także szansa na spotkanie z rodzimą etnografią – legendy były bowiem przekazywane ustnie, w formie podań. Zaczęto je spisywać w XIX wieku.

O książce „Bestiariusz słowiański. Uniwersum” w Audycjach Kulturalnych opowiedział jej autor, Paweł Zych.

Zdjęcia: Wydawnictwo BoSz.

Artykuł Bestiariusz słowiański. Uniwersum pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

Pour écouter des épisodes au contenu explicite, connectez‑vous.

Recevez les dernières actualités sur cette émission

Connectez‑vous ou inscrivez‑vous pour suivre des émissions, enregistrer des épisodes et recevoir les dernières actualités.

Choisissez un pays ou une région

Afrique, Moyen‑Orient et Inde

Asie‑Pacifique

Europe

Amérique latine et Caraïbes

États‑Unis et Canada