
42 episodes

BlueGhost Update Lukas Pilka
-
- Business
Podcast o designu, který vidí do budoucnosti. Jak bude vypadat váš obor za 10 let? Na tuto otázku se Lukáš Pilka ptá designérů, výzkumníků, marketérů a inovátorů, kteří se přímo podílejí na formování budoucnosti. Návrhářů, jejichž kreativní práce má potenciál prolamovat konvence a ukazovat nová řešení napříč různými oblastmi podnikání. Jakým způsobem mohou nejnovější digitální technologie, automatizace, 3D tisk, umělá inteligence nebo virtuální a rozšířená realita proměnit tradiční odvětví, způsob života i fungování celé společnosti? Co si představit pod pojmy jako je design služeb, interakční, generativní, procedurální, edukační nebo udržitelný design? Každá epizoda představí originální vizi zítřka navazující na zaměření jejího hosta, na příležitosti oboru v němž se pohybuje i na problémy a výzvy, kterým se věnuje.
-
Jak rychle postavit digitální produkt?
Jak v praxi využít strategii Minimum viable product a proč je důležitější timing, než aplikace s širokou paletou různých funkcí? Jak dobře nastavit byznysové cíle a řešit potřeby skutečných zákazníků? O startupech a designu digitálních služeb je rozhovor s Pavlem Weberem, ředitelem BlueGhostu.
-
Jak funguje ChatGPT? O AI chatbotech s Janem Šedivým
Jak dokáže AI napsat báseň, seminární práci nebo zdrojový kód? Znamenají velké jazykové modely revoluci pro kreativní profese, nebo jde jen o autocomplete na stereoidech? O tom je rozhovor s vedoucím oddělení Velkých dat a cloud computingu na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.
-
Jak pomáhá VR v psychologii? O digitálním designu v lékařské vědě s Martinem Zielinou
Jak může immerzivní médium tlumit bolest při lékařském ošetření? Jaký obsah ve VR nejvíce uklidňuje a jak se v medicíně měří a vyhodnocuje digitální design? O virtuální realitě, psychologii, datech a designu je rozhovor s Martinem Zielinou, přednostou Ústavu lékařské etiky 2. lékařské fakulty UK
-
Jaká je budoucnost emailu? O personalizaci a automatizaci s Vojtou Bulířem
Kam sahají kořeny email marketingu a jaká je jeho budoucnost? Jak se tvoří automatizované emailové kampaně? Proč by měl komunikační design začínat u segmentace dat? Nejen o proměnách newsletterů a vlivu smartphonů a wearables je rozhovor s Vojtou Bulířem ze SmartEmailingu.
-
Co je to web 3.0? O blockchainu a decentralizaci s Michalem Kučerákem
Znamená blockchain konec éry velkých technologických platforem a renesanci svobodného internetu? Přinese nám decentralizace větší kontrolu nad osobními daty? Příležitosti a nástrahy webu 3.0 představuje Michal Kučerák, kurátor #Datamaze v DOXu.
-
Je Země plochá? Proč sociální média milují konspirace
Máte rádi konspirační teorie? Často mezi nimi bohužel najdeme i příběhy, které jsou běžnou součástí veřejné debaty. O komplotu kolem globální změny klimatu, o zhoubných účincích očkování proti Covidu-19 nebo o králi všech spiklenců Georgi Sorosovi, který prý ve svých 92 letech ovládá celou politickou agendu napříč střední a východní Evropou.
Často jsou to navíc ta samá témata, která si získávají významnou pozornost na sociálních médiích. Příspěvky s nimi se honosí tisícemi lajků i bezpočtem sdílení a obvykle stačí jen několik neopatrných kliknutí, aby vám je doporučovací algoritmy začaly nabízet v sekci pod titulkem „Mohlo by se vám líbit”.
Jak souvisí ekonomika pozornosti, kterou se tyto platformy řídí s dosahem i dopadem těchto falešných zpráv? Opravdu mají Facebook, Twitter nebo YouTube motivaci v šíření konspirací bránit, a nebo jsou pro ně vítaným obsahem? Je digitální doba zlatým věkem konspiračních teorií, nebo si jich nyní pouze více všímáme?
Hostem nového dílu BlueGhost Update je Patrik Kořenář, publicista, influencer, bojovník s dezinformacemi a evangelista mediální gramotnosti.