
80 episodes

Café Evropa Café Evropa
-
- News
Originální podcast pod značkou Café Evropa, pod kterou probíhají již tradiční debaty v celé ČR na témata, která rezonují v české společnosti. V podcastu se však zaměříme především na osobní zkušenosti našich hostů s EU a jejich pohled na pro ně palčivá témata. Posluchači tak mají možnost poslouchat odlehčené rozhovory s osobnostmi z různých oborů, kteří sdílí své názory, zkušenosti a příběhy související s Evropskou unií.
Více informací o debatách naleznete na cafe-evropa.cz a také na facebooku Café Evropa, kde můžete pravidelné diskuze sledovat živě i ze záznamu.
-
#4 - Digitální gramotnost - Jak je na tom Česko?
Do 4. dílu podcastu Café Evropa jsme si pozvali Anetu Martinek - inspirativní spoluzakladatelku projektu #HolkyzMarketingu. Aneta je mentorkou a podnikatelkou, která pomáhá ženám nastartovat svou kariéru v oblastech PR a IT.
V podcastu Aneta sdílí své cenné zkušenosti, rady a inspirativní tipy pro ženy, které se chtějí v těchto oborech prosadit a naučit se potřebné digitální dovednosti. V podcastu zazní také důvody, proč je stále potřeba ženy v tomto oboru vzdělávat a jak na tom ženy obecně v digitální sféře jsou.
Tento podcast vychází u příležitosti Týden pro Digitální Česko.
Projekt #HolkyzMarketingu je tu pro všechny ženy, které hledají podporu a vedení v oblasti marketingu a k němu přidružených oborů. Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU. -
#3 - Jak být udržitelný v šatníku i na talíři?
Do třetí epizody nového formátu podcastu Café Evropa přijaly pozvání Jitka Nováčková, ambasadorka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), a Anna Strejcová, zakladatelka a specialistka projektu Zachraň jídlo. Obě dámy vysvětlují, proč se o udržitelný způsob života zajímat a sdílí s posluchači několik tipů, jak žít udržitelněji, které samy praktikují v otázce jídla nebo módy. Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.
-
#2 - DiscoverEU aneb vlakem napříč Evropou
Za pár dní bude opět možné se registrovat do soutěže o Interrail jízdenku #DiscoverEU, se kterou můžete procestovat vlakem celou Evropu. O svých zážitcích se s námi podělili Mája a Tomáš, kteří byli z tisíců registrovaných vybráni a měli tu možnost procestovat Evropu vlakem. Jaké má program DiscoverEU výhody? Kam se podívali a jak na cestování vzpomínají? Více v novém díle podcastu Café Evropa.
Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU. -
#1 - Generace Z diskutuje o Evropě - Proč se o EU musíme bavit?
První díl našeho nového podcastu je tu! V novém díle se můžete těšit na Moniku Ladmanovou, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR a Sváťu Barka, influencera a content creatora. Společně se baví o tom, jaké výhody nám členství v EU přináší, jak zapojit mladé do politiky a o tématech, která Generaci Z opravdu zajímají. A jako bonus se každý z nich podělí o svou osobní zkušenost s prací v EU.
Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička, České zájmy v EU. -
Café Evropa online: Turecko po volbách – jakým směrem se bude ubírat?
Hosté:
Lucia Najšlová, politoložka, autorka knihy Turkey and the EU: The Politics of Belonging
Dominika Píhová, novinářka, Deník N
Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu, Metropolitní univerzita Praha
Moderátor: Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ve druhém kole prezidentských voleb obhájil Recep Tayyip Erdoğan se ziskem přes 52 % hlasů svůj post a bude tak vládnout Turecku i příštích 5 let. Ke změně v prezidentském křesle nedopomohlo ani sjednocení opozice, která do prezidentského souboje vyslala jako svého kandidáta Kemala Kılıçdaroğlu. Volby se vyznačovaly vysokou volební účastí, která daleko přesáhla hranici 80 procent.
Erdoğan, který byl do své funkce zvolen potřetí v řadě, bude úřad zastávat v době, kdy se stát nenachází v jednoduché situaci. Zemi, kterou v únoru postihlo ničivé zemětřesení, navíc trápí vysoká nezaměstnanost a téměř 50% inflace. Volby také přispěly k prohloubení polarizace společnosti. Výsledky prezidentských voleb v Turecku jsou však důležité i pro Evropskou unii. Turecko má již dlouhá léta status kandidátské země EU (ačkoliv v posledních letech jsou přístupová jednání pozastavena) a je také jedním z důležitých členů NATO. Pro evropské země je Turecko klíčové také s ohledem na dohodu o nelegální migraci, kterou uzavřelo s EU. Na jejím základě Turecko zachytává pokusy o nelegální migraci do Evropy, což vedlo k výraznému snížení migrační vlny z let 2015-2016. V poslední době se pak Turecko snažilo působit jako mediátor v jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem. Vzhledem k častým změnám Erdoğanových postojů však zůstává otázkou, co si můžeme od jeho dalšího volebního období slibovat, především pak ve vztahu k evropským státům.
Proč má v Turecku současný prezident stále tak velký úspěch? Co znamená znovuzvolení Erdoğana pro EU? Byl Kemal Kılıçdaroğlu vhodným kandidátem opozice? Jakou měl v současné náladě v Turecku šanci na úspěch? Jaký vliv bude mít tato volba na ruskou agresi na Ukrajině? Jaká je budoucnost Kurdů v Turecku? Zhorší se stav demokracie v Turecku? -
Café Evropa: Umělá inteligence: příležitost, nebo hrozba?
Hosté:
Tereza Bartoníčková, zakladatelka a ředitelka, Internetový institutPetr Tureček, evoluční biolog a básník+ Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance – přednahrané video
Moderátorka: Klára Vlasáková
----------------------------------------------ChatGPT a jiné podobné platformy umělé inteligence zásadně začínají měnit literaturu i další oblasti života. Již letos je umělá inteligence autorem či spoluautorem stovek knih. Jak se k tomuto fenoménu postavit? Měla by být regulována? A jak řešit autorská práva?
Debata se uskutečnila v rámci programu festivalu Svět knihy