Crunch s Čestmírem Strakatým

Crunch s Čestmírem Strakatým

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.

  1. 6 DAYS AGO

    Čeští poslanci překračují vlastní pravidla. V Maroku to mají zvládnuté lépe, říká Jílková

    Lidovecká poslankyně Marie Jílková spolu s dalšími kolegyněmi a kolegy z vládních stran oznámila, že po tomto volebním období do Sněmovny znovu kandidovat nebude. Podle ní český parlament funguje neefektivně, což komplikuje život rodičům a pečujícím lidem. „Jde to udělat jinak. V Česku ale stále narážíme na nepředvídatelnost a chaos,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Navrhla omezit řečnické doby ve Sněmovně a kandidujícím političkám a politikům nabízí mentoring, aby se rychle zorientovali v jejím fungování. Inspiraci přitom našla i u kolegyň z Maroka: „Delegace poslankyň mi popisovala, jak mají zorganizované jednání tam. Lapaly jsme po dechu a říkaly si, že to jde i jinak. Brzdí nás ale neochota měnit zaběhaný řád.“ Jak náročné je skloubit politiku a péči o rodinu? Chybí české politice víc soucitu? A patří svým přístupem vůbec do KDU-ČSL? 🎧 Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Nepředvídatelnost Sněmovny, neslučitelnost s prací poslance i rodinným životem 2:59 Neochota změnit zaběhaný řád napříč politickým spektrem 5:25 Kdy se jedná věcně a kdy se hraje divadlo 7:24 Možná řešení: Změny jednacího řádu 10:24 Zapojení opozice do debat o změně fungování 14:21 „Minimalistický“ návrh omezení řečnické doby 15:30 Na jaká důležitá témata se kvůli obstrukcím nedostalo 18:25 Předávání know-how pro budoucí poslance 21:40 Absence podpory žen v politice, kontrast se soukromým sektorem 23:02 Dopad na rodinný život Marie Jílkové 26:30 Kdo z poslanců odchází ze Sněmovny kvůli rodině 33:46 Volební kampaň, možné scénáře po volbách 36:14 Budoucnost KDU-ČSL: „Pro mě je to středová strana.“

    38 min
  2. JAN 20

    Pehe: Doufejme, že Trump bude pragmatik. Nad USA visí riziko studené občanské války

    Donald Trump nastupuje do úřadu jako 47. americký prezident. Co očekávat od jeho druhého mandátu? Politolog Jiří Pehe v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým rozebírá, proč bude Trumpovo prezidentství pravděpodobně chaotičtější a intenzivnější než to první. Podle Peheho je Trumpova rétorika vůči spojencům, například v případě Grónska nebo Panamy, znepokojivá: „Hrozit použitím síly členské zemi NATO, to jsme ještě nezažili.“ Pehe očekává, že Trump využije exekutivní příkazy k prosazení kontroverzních politik v oblastech obchodu a imigrace, což by mohlo vyvolat velké interní konflikty – například při nasazení armády na ohlášené hromadné deportace, s čímž demokratičtí guvernéři. „Bude velmi zajímavé sledovat, jak to bude chtít Trumpova administrativa řešit bez toho, aby vyvolal nějaký velký vnitřní konflikt,“ podotýká politolog. S podporou Elona Muska a dalších technologických miliardáři po boku Trump vytváří vládu s příchutí oligarchické autokracie. „Jsou to lidé, kteří nejsou fanoušky liberální demokracie – bojují hlavně za své obchodní zájmy a proti regulacím.“ Jak Trump ovlivní evropské a české politiky? Co plánuje s Ukrajinou? A proč je role Elona Muska tak zásadní? 🎧 Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na cc.cz, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Očekávání od druhého prezidentství Donalda Trumpa 2:30 Kauza Grónsko 5:05 Mírový plán pro Ukrajinu 11:19 Co bude po inauguraci: chystané masové deportace a riziko vnitřního konfliktu v USA 20:12 Oligarchie a mocenské struktury kolem Donalda Trumpa 24:55 Elon Musk a jeho působení na evropskou politiku 35:12 Trumpův úspěch jako inspirace pro české politiky? 40:28 Rozdíl mezi Babišem, Orbánem a Trumpem 45:04 Potenciální koalice po sněmovních volbách

    52 min
  3. 12/30/2024

    Jsme odolní, ale stát je pomalý. Lidé v pohraničí cítí, že na ně kašle, říká starosta zatopeného Krnova

    „Lidé v Krnově jsou neuvěřitelně odolní. Přes všechno, co se letos stalo, si Vánoce nechtějí nechat vzít,“ říká Tomáš Hradil, starosta města, které během zářijových povodní patřilo k nejpostiženějším. V podcastu Crunch mluví o obnově města, pomalé pomoci od státu a problémech pohraničí. Hradil upozorňuje na nedostatečnou podporu pro firmy a živnostníky. „Stát by měl zabrat. Bojujeme s odlivem chytrých a šikovných lidí do velkých měst, lidé v pohraničí mají pocit, že na ně stát dlouhodobě kašle. Jen evropské dotace problémy chudých regionů nevyřešily. Když pak přijde taková povodeň, tak ta frustrace ještě narůstá,“ říká mladý starosta, který jinak s Krnovem slaví úspěchy třeba na poli vzdělávání a desegregace. Co Krnov čeká teď? Jaké je vést město v době povodní a proč ještě nerozdýchal kritiku od některých státních představitelů? A v čem si vzít inspiraci ze sousedního Polska? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Vánoce v Krnově 02:42 Solidarita a obnova po povodních 04:41 „Stát je strašně pomalý a byrokratický“ 06:57 Znevýhodněné regiony a srovnání s Polskem 10:23 Brain drain a speciální ekonomické zóny 14:28 Atmosféra a frustrace v pohraničí 19:50 Krizové řízení během povodní a neoprávněná kritika 24:39 Jak Krnov slaví úspěchy ve školství 30:37 Návštěvy Ukrajiny a realita válečného konfliktu 35:28 Budoucnost Krnova a přání pro rok 2025

    37 min
  4. 12/23/2024

    Problémem slovenské politiky je, že řeší jen Fica. Kulturní války se ještě vyostří, říká sociolog

    Atentát na Roberta Fica, krize ve zdravotnictví, vyhození šéfů předních kulturních institucí, změny v justici, koketování s Ruskem. Slovensko je v hluboké politické krizi, která ovšem nezačala střelbou na premiéra letos v květnu v Handlové. Podle sociologa Dominika Želinského sahá až roku 2018, kdy byli zavražděni Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dál se prohloubila během pandemie covidu a vlády Igora Matoviče. Květnový atentát Roberta Fica radikalizoval, na preference jeho strany Smer ale neměl vliv. „Smer skončil v evropských volbách druhý a od té doby je evidentní, že Robert Fico narazil na strop, kolik lidí dokáže na Slovensku mobilizovat. Voliči jej postupně opouštějí – buď se z nich stávají nevoliči, nebo přecházejí k radikálnějším alternativám, jako je například ultranacionalistické pravicové hnutí Republika. Budeme sledovat další vyostření kulturních válek,“ předpovídá sociolog Želinský v podcastu Crunch. Jaké trhliny se objevují ve vládní koalici? Budou na Slovensku předčasné volby – a získal by v nich Robert Fico? Jak moc je společnost na Slovensku rozdělená – a je mezi oběma tábory ještě možný konstruktivní dialog? A jakou roli hrají v řešení krize slovenská média? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Příčiny slovenské politické krize 02:36 Jak atentát proměnil Roberta Fica: Radikalizace a politika „čtyř světových stran“ 08:43 Jak se vyvíjí podpora vládní strany Smer 11:32 Vyostření kulturních válek 16:05 Polarizace a „absolutní pravda“ na obou stranách 23:23 Problémy ve vládní koalici 26:54 Budou předčasné volby?

    31 min
  5. 12/16/2024

    V diplomacii jsem svobodomyslná. Asad už musel Rusy namíchnout, říká bývalá velvyslankyně v Sýrii

    Eva Filipi působila jako velvyslankyně ČR v Damašku celých 13 let – během občanské války zastupovala i zájmy USA, které podobně jako jiné západní státy Sýrii na protest proti Asadově režimu opustily. Filipi, která má více než třicetiletou zkušenost s diplomacií na Blízkém východě, se vyjadřuje kriticky k politice založené na „exportu demokracie“ a ideologii. „Jsme středně velká země s řadou šikovných diplomatů, měli bychom si vytipovat pár oblastí, kde mohou působit, a nehrát si na to, že Česká republika bude překreslovat Saúdskou Arábii, Čínu, P****a. S nepřítelem je lepší jednat – neznalost jeho záměrů omezuje naše možnosti situaci ovlivnit,“ říká specialistka na česko-arabské vztahy. Překotný konec diktatury Bašára Asada a nástup islamistů ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám přisuzuje možné dohodě mezi Tureckem a Ruskem, dosud velkým spojencem Asada. „Asad už musel ty Rusy namíchnout, stejně jako i Íránce. Nikdy plně nesympatizoval s Íránem a jeho šíitským státním uspořádáním, Sýrie je přece jen sekulární stát,“ připomíná Filipi. Ohledně nástupu nové syrské vlády vedené islamistickým hnutím Abú Muhammada Džúláního (nyní známý jako Ahmad Šara) je skeptická. Ačkoli se Džulání snaží prezentovat HTS jako umírněnou sílu, která respektuje všechny komunity a etnika, Filipi má pochybnosti o jeho upřímnosti. „„Některé části společnosti to nepochybně vítají, většina lidí však neví, co očekávat. 80 % Syřanů chce jíst a žít normální život, politika jim je šumák,“ říká Filipi. Skutečně udělovala víza prominentům Asadova režimu? Do jaké míry může diplomat zjistit „pravdu“ o dění v zemi, kde působí? Jak média ovlivňují vnímání mezinárodních konfliktů? A jaká je budoucnost Sýrie po pádu Asadova režimu? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    47 min

About

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.

More From CzechCrunch

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada