Crunch s Čestmírem Strakatým

Crunch s Čestmírem Strakatým

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.

  1. 5 DAYS AGO

    V diplomacii jsem svobodomyslná. Asad už musel Rusy namíchnout, říká bývalá velvyslankyně v Sýrii

    Eva Filipi působila jako velvyslankyně ČR v Damašku celých 13 let – během občanské války zastupovala i zájmy USA, které podobně jako jiné západní státy Sýrii na protest proti Asadově režimu opustily. Filipi, která má více než třicetiletou zkušenost s diplomacií na Blízkém východě, se vyjadřuje kriticky k politice založené na „exportu demokracie“ a ideologii. „Jsme středně velká země s řadou šikovných diplomatů, měli bychom si vytipovat pár oblastí, kde mohou působit, a nehrát si na to, že Česká republika bude překreslovat Saúdskou Arábii, Čínu, P****a. S nepřítelem je lepší jednat – neznalost jeho záměrů omezuje naše možnosti situaci ovlivnit,“ říká specialistka na česko-arabské vztahy. Překotný konec diktatury Bašára Asada a nástup islamistů ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám přisuzuje možné dohodě mezi Tureckem a Ruskem, dosud velkým spojencem Asada. „Asad už musel ty Rusy namíchnout, stejně jako i Íránce. Nikdy plně nesympatizoval s Íránem a jeho šíitským státním uspořádáním, Sýrie je přece jen sekulární stát,“ připomíná Filipi. Ohledně nástupu nové syrské vlády vedené islamistickým hnutím Abú Muhammada Džúláního (nyní známý jako Ahmad Šara) je skeptická. Ačkoli se Džulání snaží prezentovat HTS jako umírněnou sílu, která respektuje všechny komunity a etnika, Filipi má pochybnosti o jeho upřímnosti. „„Některé části společnosti to nepochybně vítají, většina lidí však neví, co očekávat. 80 % Syřanů chce jíst a žít normální život, politika jim je šumák,“ říká Filipi. Skutečně udělovala víza prominentům Asadova režimu? Do jaké míry může diplomat zjistit „pravdu“ o dění v zemi, kde působí? Jak média ovlivňují vnímání mezinárodních konfliktů? A jaká je budoucnost Sýrie po pádu Asadova režimu? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    47 min
  2. DEC 2

    Mladý politik ODS kritizuje vlastní stranu: Fiala odstoupit nechce, ale musí vytáhnout nové tváře

    Radim Ivan, člen ODS, ostravský místostarosta a zakladatel iniciativy Česko Plus, prosazuje na první pohled odvážné a kontroverzní reformy, které zahrnují třeba zavedení školného, poplatků u lékaře a zrušení průběžného důchodového systému. V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým se netají tím, že jeho vize je „tvrdá, drsná a extrémní“. Argumentuje tím, že je lepší začít s radikálními návrhy a postupně ustupovat, než se utopit v „nemastných neslaných proklamacích“ typických pro koalici SPOLU. Právě současný kompromisní modus operandi vládní koalice podle něj vede k nespokojenosti voličů všech zúčastněných stran. Mladý ambiciózní politik se domnívá, že klíčem k úspěchu SPOLU v příštích volbách je představit nové, populární tváře a oslovit specifické komunity voličů, například podnikatele nebo příznivce kryptoměn. „Líbilo by se mi, kdyby naší tváří byl třeba ekonom Dominik Stroukal,“ uvádí Ivan příklad, jak toho dosáhnout. Zároveň zdůrazňuje, že ODS se nesmí „rozpustit“ v koalici a musí si zachovat svoji identitu. V podcastu komentuje také „strejcokracii“ uvnitř ODS, vyzývá k větší profesionalizaci a otevřenosti strany a vyjmenovává státní instituce, které by bylo dobré zrušit. Je radikální program Česko Plus reálnou alternativou pro ODS a koalici SPOLU? Dokáže Ivan z pozice začínajícího regionálního politika přesvědčit voliče o svých vizích? A jaká podle něj bude budoucnost ODS s Petrem Fialou v čele? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    39 min
  3. NOV 25

    Kupka: Německé platy? Je dobře, že budíme pozornost. V roce 2033 bude hustší síť dálnic než v Polsku

    Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno vzbudil kontroverzi svým prohlášením v ČT, že potřebuje ještě jedno volební období, abychom „měli platy jako v Německu“. Ekonomové ovšem namítají, že takový slib není realistický. „Já to necítím jako populismus, ale spíš výzvu, kam máme směřovat. Pokládám za důležité, že se těch vět, které jsou třeba trochu kontroverzní a přitahují pozornost, bude objevovat ve veřejné debatě víc – a média a lidé na sítích se nás budou ptát, jak to vlastně myslíte?“ tvrdí ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Jako jedno z hlavních předvolebních témat vypichuje dostupnost bydlení – mimo jiné agendu, kterou měl na starosti odvolaný pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Když se bavím s kamarády mých dětí, je to teď jeden z největších problémů,“ říká Kupka. Kromě nedávných výroků Andreje Babiše ve Sněmovně, digitalizaci a dobudování českých dálnic se s Čestmírem Strakatým baví i o řediteli státního podniku CENDIS, spadajícího pod ministerstvo dopravy – v jejím čele byl podle Kupky nedávno potvrzen dosud pověřený ředitel Jan Paroubek, který má přitom na kontě předražené zakázky. Jsou sliby Petra Fialy realistické? Jak chce vláda řešit nedostupné a chybějící bydlení v Česku? Proč se cíl digitalizovat všechny agendy státu do února 2025 nestihne? A jak chce ODS reagovat na útoky Andreje Babiše a zároveň ukazovat výsledky své práce? Poslechněte si celý podcast a sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    46 min
  4. NOV 18

    Rozpad vlády, závislost na Číně, nezvládnutá migrace, extremismus. Německo je nervózní, říká expert

    Německá vláda směřuje k předčasným volbám. „Je to úleva, agonie je u konce – tak nějak vypadá nálada v Německu,“ říká Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů, který sleduje německou politiku. Kancléř Olaf Scholz je vnímán jako slabý lídr – má vize, ale nezvládá je komunikovat s veřejností. Jeho snaha o napodobení stylu Angely Merkelové nevyšla, Německo se sice zbavilo závislosti na ruských energiích, ale nadále prohlubuje svou závislost na Číně. „To je velmi špatná zpráva pro Česko. Nedokážeme měnit svůj byznys model tady tak, aby méně závisel na exportu do Německa, proto jsme v krizi společně s ním. Změnit to by znamenalo tvrdě investovat do výzkumu, vývoje, budování nezávislosti, ale od českých politiků vidím jen náznaky,“ tvrdí expert. Favoritem v průzkumech je CDU/CSU, ale očekává se i posílení extremistické AfD. „Nejen extremistická, ale i násilná krajní pravice v Německu existuje dlouhodobě, ale teď v důsledku ne úplně zvládnuté migrační politiky nabírá na síle,“ dodává Eberle.  V čem je odkaz kancléřky Angely Merkelové zpochybňovaný? Jak se Německo pokouší redukovat závislost na Číně? Budou tradiční strany ochotné vládnout s AfD na celostátní úrovni? S jakými problémy se aktuálně potýká bývalé východní Německo? A co tohle všechno znamená pro Česko? Poslechněte si celý rozhovor! Sledujte nás i ⁠⁠na webu CC.cz⁠⁠, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    40 min
  5. NOV 11

    Gregorová: Fico je zbabělec, Fiala neinspirativní centrista. Piráti mají pořád co nabídnout

    Jediná pirátská europoslankyně Markéta Gregorová má obavy ohledně směřování a síly EU v kontextu rostoucího vlivu politiků, jako jsou maďarský premiér Viktor Orbán a předseda slovenské vlády Robert Fico. „Většina jejich voličů nechce autoritářský režim, ale mají strach, tak volí trochu konzervativněji. To nahrává populistům typu Fico. Ten strach mohou pak neuvěřitelně snadno monetizovat na voličské hlasy,“ tvrdí Gregorová v podcastu Crunch s Čestmírem Stakatým. O slovenském premiérovi v souvislosti s jeho nedávným vystoupením v ruské státní televizi říká, že je „zbabělec“. A kritizuje i slabého „neodvážného“ premiéra Petra Fialu, se kterým byli Piráti ještě donedávna ve vládě. „Já jsem tu naši účast v kabinetu tři roky kritizovala, ale zase je vidět, jak dobří týmoví hráči jsme celou tu dobu byli. Piráti pořád mají české politice co nabídnout. Pořád je tu prostor pro skutečné zefektivnění státu místo kamarádšoftu,“ tvrdí. V podcastu mluví i o obranné politice EU a tvrdí, že se svět pomalu otáčí do spirály válek. Závislost na USA a nedostatečná koordinace v oblasti obrany dle ní EU oslabují a dělají z ní snadnou kořist pro mocnosti jako Rusko a Čína.  Definuje se Gregorová jako „levičák“? Proč ji naštvala debata kolem chystaného kybernetické bezpečnosti? Zradili Piráti své voliče, když za jejich vlády skončil server Ulož.to? A co si Gregorová odnáší z pozorovatelské mise při gruzínských volbách? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i ⁠⁠na webu CC.cz⁠⁠, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

    46 min
  6. NOV 4

    Síkelův nástupce: Blackouty nehrozí. Chci, aby Česko zase vyhrávalo, s opozicí se domluvím

    Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) nastoupil do funkce necelý rok před koncem mandátu vlády Petra Fialy. Co chce za tak krátkou dobu stihnout? V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým hovoří o svých prioritách a plánech v oblasti energetiky. Vlček slibuje stabilní a cenově dostupnou energii, i přes to, že se Česko podle nové analýzy ČEPS stane nejspíše už po roce 2025 čistým dovozcem elektřiny. Dřívější odklon od uhlí a zákaz podpisu smlouvy na dostavbu Dukovan podle šéfa rezortu průmyslu nejsou problém. „Bylo by velmi prapodivné a nestandardní, pokud by ÚOHS zpochybňoval to, co u něj od roku 2020 konzultujeme,“ říká k rozhodnutí antimonopolního úřadu z minulého týdne. A tvrdí, že elektřina v Česku dlouhodobě zlevní – tedy pokud se bude investovat do rozvoje nových zdrojů a distribuční soustavy. Vlček, mimo jiné autor nové Hospodářské strategie, jejímž cílem posunout Česko mezi TOP 10 ekonomik Evropy, říká, že chce aby Česko začalo zase vyhrávat. A pokouší se o dialog s opozicí a hledání konsenzu v klíčových otázkách. „Nedostatečná kontinuita je jeden z největších problémů našeho státu. Skáčeme ode zdi ke zdi, neskutečně plýtváme zdroji. Za opozicí budu poctivě chodit,“ tvrdí nový ministr. Jak chce ministr Vlček zajistit dostatek energie pro Česko po roce 2025? Stihnou se Dukovany dostavět včas? Co říká na zestátnění ČEZu a prodlužování windfall tax? A v čem se liší od svého předchůdce Jozefa Síkely? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i ⁠⁠na webu CC.cz⁠⁠, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Co se dá stihnout rok do voleb? 01:22 Zvýšení poplatků pro ČT a ČRo? Starostové to chtějí stihnout 04:17 Budoucnost české energetiky: S jakými scénáři se pracuje? 07:48 „Poslední roky ukázaly, jak moc jsme zaspali“ 13:51 Proč je Net4Gas podle Vlčka dobrý nákup 16:33 Stihne se dostavba Dukovan? 19:57 Zestátnění ČEZu 22:06 Prodloužení windfall tax 23:54 Vstup do firmy Rolls-Royce a vývoj modulárních reaktorů 26:30 Nová hospodářská vize: Dostat Česko do top 10 ekonomik Evropy 30:28 „Celostátní politika je konflikt. Já chci pracovat na kontinuitě“

    34 min
  7. OCT 28

    Jahn (Škoda Auto): Přechod na elektromobily je politické zadání. Evropa musí mít hlavně ekonomickou sílu

    Buď se musí změnit časový harmonogram kompletního přechodu na čistou mobilitu v roce 2035, anebo se musí změnit to, co považujeme za čistou mobilitu,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto, v podcastu Crunch. Zájem zákazníků o elektromobily se nevyvíjí tak rychle, jak se očekávalo. Tradiční evropské automobilky stále drží vývoj a výrobu dvou technologií a vyčkávají, jestli evropští politici dají výrobcům i zákazníkům více času na adaptaci. Škoda Auto se přitom podle Jahna, nejvýše postaveného Čecha v managementu automobilky, daří „extrémně dobře“. Firma se v prodeji automobilů v Evropě pohybuje kolem čtvrtého místa, oceňují ji i nároční zákazníci v Německu či Švýcarsku a rebranding z ní setřásl pověst „chudého“ auta.  Proč se Jahn staví za revizi Green Dealu a rychlému přechodu na elektromobilitu? Proč Čína tuhle vlnu chytla včas? Čím se Škoda Auto může inspirovat u Tesly? A bude se v českých závodech propouštět? Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás i ⁠⁠na webu CC.cz⁠⁠, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. 00:00 Jsou automobilky na slepé cestě k elektromobilitě? 6:28 Rozdílný zájem zákazníků o elektromobily – Jak je na tom Evropa? A český trh? 11:45 Nižší ziskovost u elektromobilů 13:16 Mohou se tradiční automobilky inspirovat u Tesly? 17:15 Jak přehodnotit Green Deal 26:40 „To, jestli Evropa přejde na elektromobilitu, nebo ne, planetu nespasí“ 32:12 Bude se propouštět? 34:43 Rebranding a úspěch Škodovky v Evropě 36:32 Vodíková technologie a budoucnost mobility ve městech

    42 min

About

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.

More From CzechCrunch

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada