Schenk- en erfbelasting bij cryptovaluta: een vraag die bij veel Nederlanders speelt. Te meer omdat de fiscale regels zoals bij andere vermogenssoorten ook gelden voor digitale valuta. Maar hoe weet je zeker dat toekomstige generaties toegang hebben tot jouw crypto? En wat is wijsheid bij het schenken van Bitcoin of Ethereum?
Marcel Koeslag, partner estate planning bij BDO, begint bij de basis van de Nederlandse regels voor schenkingen. Bij het schenken betaal je schenkbelasting, waarvan het tarief afhangt van je relatie tot de ontvanger én het bedrag. Er bestaan vrijstellingen, zoals de jaarlijkse vrijstelling voor schenkingen aan kinderen. Bij het bepalen van de waarde van de geschonken crypto, wordt gekeken naar de waarde op het moment van schenking, ongeacht eventuele latere schommelingen..
Voor internationale schenkingen en erfenissen worden zaken complexer. Als een erfgenaam of begiftigde in het buitenland woont, kunnen er dubbele heffingen ontstaan, afhankelijk van de belastingverdragen tussen Nederland en het betreffende land. Zo heeft België andere tarieven en vrijstellingen dan Nederland. Om dubbele heffingen te voorkomen, zijn er verschillende regelingen.
Voor de bewijsvoering van schenkingen in crypto raadt Marcel aan om een schenkingsakte op te stellen. Hierin kunnen ook bepalingen worden opgenomen over wat wel en niet mag gebeuren met de schenking. In geval van discussie achteraf biedt zo'n akte juridische zekerheid. Daarnaast valt de geschonken crypto bij de ontvanger onder de vermogensbelasting in Box 3.
Voor het beschermen van cryptovermogen is de keuze tussen privébezit en onderbrengen in een BV een afweging tussen Box 3 en Box 2 belasting. Het omslagpunt waarbij een BV voordeliger wordt, hangt af van verschillende factoren, waaronder de hoogte van het vermogen en de huidige belastingtarieven.
Bij het nalaten van cryptovermogen is een testament cruciaal. Zonder testament bepaalt de wet wie wat erft. In het testament moet niet alleen aangegeven worden wie de crypto erft, maar ook hoe toegang verkregen kan worden tot de private keys. Dit kan bijvoorbeeld via een notaris of een vertrouwenspersoon die de benodigde informatie bij overlijden kan verstrekken.
Over de toekomst van het belastingstelsel blijft het nog even gissen. Zowel Box 3 als de schenk- en erfbelasting staan op de nominatie om herzien te worden, maar concrete details zijn nog niet bekend. Co-host is Mauro Halve, head of compliance van Amdax.
Gasten
Marcel Koeslag
Mauro Halve
Links
Host
Daniël Mol
Redactie
Daniël Mol
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Information
- Show
- FrequencyUpdated Semiweekly
- PublishedFebruary 25, 2025 at 2:16 PM UTC
- Length1h 6m
- RatingClean