Naturalnie z WWF

WWF Polska
Naturalnie z WWF

Ty go nie widzisz, ale wilk widzi Ciebie. Ty go nie słyszysz, ale ryś wie, że tam jesteś. Jesteśmy częścią fascynującego świata przyrody. Otwórz oczy i uszy na naturę! Naturalnie z WWF. Na podcast zaprasza Agnieszka Veljković.

  1. O czym szumi las?

    ١٢ صفر

    O czym szumi las?

    Chyba każdy z nas uwielbia chodzić po lesie, wsłuchiwać się w jego kojące dźwięki, zanurzać się w jego spokoju i czuć, jak płynie w nim życie. Las jest ostoją dzikich zwierząt oraz różnorodności biologicznej. To miejsce, w którym możemy się zrelaksować, wyciszyć i zbliżyć do natury. Lasy stanowią ok. 30% powierzchni naszego kraju. Jeżeli przełożyć to na liczby to przeciętnie na jednego mieszkańca Polski przypada fragment lasu o wymiarach 50m x 50m, chociaż wartości te mogą różnić się między sobą w zależności od województw. Obszary te pełnią bardzo ważną funkcję w naprawdę wielu aspektach naszego życia, czego nie zawsze mamy świadomość albo o czym na co dzień zapominamy.  Dziś w podcaście gościmy Martę Chrzanowską – absolwentkę kierunków Leśnictwo (SGGW w Warszawie) oraz Ogrodnictwo (UP w Poznaniu), młodszą specjalistkę ds. ochrony gatunków w Fundacji WWF Polska.  (2:13) Skąd wzięło się twoje zainteresowanie leśnictwem i ogrodnictwem, kiedy poczułaś, że to obszary, w których widzisz siebie i swoją pracę?  (2:39) Dlaczego lasy to bardzo skomplikowane ekosystemy?  (3:15) Czy chodząc po lesie wypatrujesz jakiegoś szczególnego gatunku drzew, który jest Twoim ulubionym? (4:15) W jakim rejonie możemy spotkać lasy, w których dominują jesiony?  (4:38) Jakie drzewa dominują w Polsce i dlaczego?  (7:34) Z czego wynika trend uprawiania lasów mieszanych?  (8:32) Jaki gatunek drzew liściastych występuje w Polsce najczęściej?  (8:55) Czy w Polsce możemy jeszcze spotkać lasy naturalne, nietknięte przez człowieka?  (10:00) Jakie korzyści dają naturze powalone, martwe drzewa?  (14:38) Zasady savoir-vivre w lesie  (17:56) Czy w polskim lesie można legalnie spać pod namiotem?  (19:14) Jakie korzyści daje nam las? Czym jest kąpiel leśna?  (21:37) Jakie usługi ekosystemowe daje nam las?

    ٢٥ من الدقائق
  2. Tylko nie rozdepcz sieweczki!

    ٤ محرم

    Tylko nie rozdepcz sieweczki!

    Większość z nas nie wyobraża sobie okresu wakacyjnego bez wyjazdu nad morze, a w szczególności nad nasz ukochany Bałtyk. Warto mieć świadomość, że wśród zgiełku i tłumu turystów toczy się dzikie życie. Choć nasze plaże latem przeżywają prawdziwe oblężenie, ludzi nie brakuje tutaj również poza sezonem. Budząca się wiosna, czy okrywająca złotem jesień – w tym czasie spacery brzegiem morza również potrafią zachwycić. To moment, w którym możemy skupić się na obserwacji bałtyckiej przyrody. Najłatwiej dostrzec wszechobecne ptaki morskie. Najczęściej kojarzymy je z mewami, co oczywiście nie jest błędem, jednak mają one wielu ciekawych sąsiadów. Jednym z nich jest bohaterka dzisiejszego odcinka, czyli sieweczka obrożna, podlegająca w Polsce ścisłej ochronie, ze względu na malejącą liczebność populacji. Naszą gościnią jest Ewelina Sielska, lokalna liderka Błękitnego Patrolu WWF, która o sieweczkach wie wszystko.   (1:49) Jak rozpoznać sieweczkę obrożną? (3:05) Czy samiczki i samce czymś się różnią? (3:30) Jak brzmi sieweczka? (3:52) Jak zachowywać się nad morzem, żeby nie szkodzić? Na co uważać na plaży? (6:07) Czym są siatkowe kosze, jakie możemy spotkać na plaży? (8:40) Co stanowi podstawę żywieniową sieweczek? (9:16) Dlaczego sieweczki zajmują specjalne miejsce w twoim sercu? (12:57) Gdzie sieweczki odlatują na zimowanie? (13:15) Czy liczyłaś kiedyś przy ilu wykluciach piskląt byłaś? (13:43) Czy masz jakieś szczególne wspomnienia związane z tymi ptakami? (18:00) Co było twoją motywacją do dołączenia do Błękitnego Patrolu WWF? (19:17) Na czym polega praca w Błękitnym Patrolu WWF i jak do niego dołączyć?

    ٢٣ من الدقائق
  3. Na straży rzek!

    ٢٨ ذو القعدة

    Na straży rzek!

    Aż 99,5% polskich rzek jest w złym stanie. Państwowy system ochrony wód nie radzi sobie z tym trudnym zagadnieniem, dlatego obywatele biorą sprawy w swoje ręce i… badają jakość wody w rzekach. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o pilotażowym programie Strażnicy Rzek WWF, którego misją jest ochrona tych środowisk naturalnych poprzez: edukację, monitoring prac utrzymaniowych na rzekach, gromadzenie i udostępnianie trudno dostępnych dane uzyskane w badaniach wody oraz poprzez interwencje. Na czym polega społeczny monitoring rzek WWF i jak włączyć się w działania? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą nam: Katarzyna Czupryniak – ekspertka Fundacji WWF Polska, liderka programu Strażnicy Rzek WWF oraz Społecznego Monitoringu Wód WWF, oraz Paweł Łukasiak – Strażnik Rzek WWF, który bierze udział w wolontariacie wraz z całą swoją rodziną. Partnerem odcinka jest Vaillant Polska.   (1:36) Czym zajmują się Strażnicy Rzek WWF? (2:07) Czemu społeczny monitoring wód jest nam potrzebny? (Katarzyna Czupryniak) (3:50) Dlaczego warto brać udział w citizen science? (Paweł Łukasiak) (6:30) Jakie narzędzia są używane do badania rzek? (Paweł Łukasiak i Katarzyna Czupryniak) (8:55) Czy pakiety monitoringowe, które otrzymujemy od firmy Vaillant, są nowością w Polsce czy jest to coś, co działało już wcześniej, a teraz jest używane na większą skalę? (Katarzyna Czupryniak) (9:50) Co można określić dzięki takim badaniom? (Katarzyna Czupryniak) (12:00) Czy dzięki takiemu monitoringowi możemy na wczesnym etapie wykryć zanieczyszczenia? (Katarzyna Czupryniak) (13:40) Gdzie docelowo mają trafiać wyniki badań? (Katarzyna Czupryniak) (14:30) Kto może dołączyć do Strażników Rzek WWF? (Katarzyna Czupryniak) (15:50) Czy badanie wody jest trudne? (Paweł Łukasiak) (19:00) W jakich miejscach prowadzi się badania? (Katarzyna Czupryniak) (20:15) Dlaczego wybrał pan akurat tę rzekę? (Paweł Łukasiak) (22:40) Co daje wolontariat? (Paweł Łukasiak) (24:30) Jak dołączyć do Strażników Rzek WWF? (Katarzyna Czupryniak)

    ٢٨ من الدقائق
  4. Biegnąc dla pantery śnieżnej wokół Mont Blanc

    ١٠ رجب

    Biegnąc dla pantery śnieżnej wokół Mont Blanc

    W ubiegłym roku odezwały się do nas dwie biegaczki: pani Agnieszka oraz pani Dominika. Wyraziły chęć wybrania Fundacji WWF Polska i naszych działań, jako celu na który przeznaczą środki finansowe zebrane w trakcie biegu wokół... Mont Blanc! Nie była to jednak pierwsza akcja charytatywna w ich wykonaniu. Zebraną kwotę przeznaczyły na pomoc panterze śnieżnej, zwanej również duchem gór. Zwierzę to zagościło w ich życiach na dłużej, a w przypadku pani Dominiki – na stałe! ;) Poznajcie te dwie niezwykłe kobiety i ich inspirującą historię. (1:52) Dlaczego łączycie swoje biegowe wyzwania z akcjami charytatywnymi? (5:46) Skąd wziął się pomysł na bieg wokół Mont Blanc? (6:39) Czy pantera śnieżna, której dedykowałyście ten bieg, była dla Was inspiracją? (7:38) Kilka słów o wiedzy nt. pantery śnieżnej oraz świadomości występowania tego gatunku w naturze (8:11) Czy dzięki temu, że pobiegłyście dla pantery śnieżnej część Waszego otoczenia zaczęła się bardziej interesować tymi zwierzętami? (9:35) Jak przebiegała Wasza współpraca z Fundacją WWF Polska? (12:12) Co było dla Was największym wyzwaniem? (13:14) Z jakimi przewyższeniami musiałyście się zmierzyć? (13:38) Jak przygotowujecie się do takiego biegu? (15:40) Czy Wasz bieg spotkał się z zainteresowaniem lokalnych mieszkańców? (16:35) Dlaczego warto łączyć sport z pomaganiem? (19:40) Czy macie już wybrany kolejny cel?

    ٢١ من الدقائق

حول

Ty go nie widzisz, ale wilk widzi Ciebie. Ty go nie słyszysz, ale ryś wie, że tam jesteś. Jesteśmy częścią fascynującego świata przyrody. Otwórz oczy i uszy na naturę! Naturalnie z WWF. Na podcast zaprasza Agnieszka Veljković.

للاستماع إلى حلقات ذات محتوى فاضح، قم بتسجيل الدخول.

اطلع على آخر مستجدات هذا البرنامج

قم بتسجيل الدخول أو التسجيل لمتابعة البرامج وحفظ الحلقات والحصول على آخر التحديثات.

تحديد بلد أو منطقة

أفريقيا والشرق الأوسط، والهند

آسيا والمحيط الهادئ

أوروبا

أمريكا اللاتينية والكاريبي

الولايات المتحدة وكندا